GP Abimota - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Mendonça Luis Glassdrive/Q8/Anicolor 04:34:00
02 Freitas Daniel Radio Popular-Paredes-Boavista + 00
03 Amado Goncalo Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 00
04 Nunes Hugo Radio Popular-Paredes-Boavista + 00
05 Matias Joao Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 00
06 Costa Fabio Glassdrive/Q8/Anicolor + 00
07 Salgueiro Miguel Atum General/Tavira + 00
08 Fonte Cesar Kelly-Simoldes-UDO + 00
09 Silva Rafael Efapel Cycling + 00
10 Garcia de Mateos Vicente Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 00
11 Goncalves Jose W52/FC Porto + 00
12 Fernandes Luis Radio Popular-Paredes-Boavista + 00
13 Fernandes Venceslau ABTF Betão-FEIRENSE + 00
14 Oyarzun Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 00
15 Leaça Gonçalo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 00
16 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 00
17 Benta João Efapel Cycling + 00
18 Rodrigues Joao W52/FC Porto + 00
19 Meireles Nuno Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 00
20 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 00
21 Guzman Velazquez Ismael Globalia-Zamora Enamora + 00
22 Del Pino Jesus Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 00
23 Machado Tiago Radio Popular-Paredes-Boavista + 00
24 Guerreiro Francisco Efapel Cycling + 00
25 Blanco Samuel Atum General/Tavira + 00
26 Livramento David Atum General/Tavira + 00
27 Antunes Amaro W52/FC Porto + 00
28 Sousa Jose Kelly-Simoldes-UDO + 00
29 Martingil Cesar Radio Popular-Paredes-Boavista + 00
30 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 00
31 Ramirez Cristobal Previley-Coforma + 00
32 Bayona Steven Previley-Coforma + 00
33 Gallego Alberto Radio Popular-Paredes-Boavista + 00
34 Andrade Pedro Efapel Cycling + 00
35 Malaver Elkin Previley-Coforma + 00
36 Fernandez Mario Globalia-Zamora Enamora + 00
37 Barbio Antonio Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 00
38 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 18
39 Barbosa Marcio ABTF Betão-FEIRENSE + 19
40 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 21
41 Grigoriev Aleksandr Atum General/Tavira + 24
42 Martinez Bayan Alejandro Globalia-Zamora Enamora + 28
43 Marques Marco ACDC Trofa + 39
44 Jooste Jacobus JV Perfis Windmob + 42
45 Moreira Mauricio Glassdrive/Q8/Anicolor + 43
46 Magalhaes Jorge W52/FC Porto + 43
47 Mestre Ricardo W52/FC Porto + 43
48 Brandão Joni W52/FC Porto + 43
49 Moreno Javier Glassdrive/Q8/Anicolor + 43
50 Carvalho Goncalo Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 43
51 Pinto Pedro Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 51
52 Sanchez Angel Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 52
53 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:36
54 Pinheiro Ivo ABTF Betão-FEIRENSE + 02:19
55 Silva Diogo JV Perfis Windmob + 03:50
56 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes + 11:02
57 Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira + 11:02
58 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes + 11:02
59 Mixão Duarte Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 11:02
60 Rodrigues André Santa Maria da Feira + 11:02
61 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 11:02
62 Oliveira João Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 11:02
63 Brites Antonio Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 11:02
64 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 11:02
65 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 11:02
66 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 11:02
67 Garcia Janeiro Guillermo Radio Popular-Paredes-Boavista + 11:02
68 Rodriguez Gomez Alejandro Globalia-Zamora Enamora + 11:02
69 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 11:02
70 Correia Miguel Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 11:02
71 Caldeira Samuel W52/FC Porto + 11:02
72 Oliveira Fabio ABTF Betão-FEIRENSE + 11:02
73 Cardoso André ABTF Betão-FEIRENSE + 11:02
74 Isidoro Micael ABTF Betão-FEIRENSE + 11:02
75 Santos Andre Almodovar-Delta Cafes + 11:02
76 Pereira Valter Atum General/Tavira + 11:02
77 Silva Rui Porminho Team U23 + 11:02
78 Moreira Francisco Kelly-Simoldes-UDO + 11:02
79 Reis Rafael Glassdrive/Q8/Anicolor + 11:02
80 Dáquila Silva Nahuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 11:02
81 Ribeiro Raul L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 11:02
82 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 11:02
83 Molina Igor Previley-Coforma + 15:26
84 Cuadrado Adrian Previley-Coforma + 15:26
85 Molina Miguel Angel Previley-Coforma + 15:26
86 Quadri Renan ACDC Trofa + 15:26
87 Lobo da Costa Marcos ACDC Trofa + 15:26
88 Izcara Eder Globalia-Zamora Enamora + 15:26
89 Rocha Joao Porminho Team U23 + 15:29
90 Jorge Bernardo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 18:00
91 Cardoso Roberto Fortunna-Maia + 18:29
92 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 19:27
93 Silva Mickael JV Perfis Windmob + 19:59
94 Pereira Guilherme Fortunna-Maia + 20:47
95 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 20:51
96 Evangelista Andre Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 20:51
97 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 20:51
98 Silva Henrique Porminho Team U23 + 20:51
99 Ochando Escudero Gabriel Globalia-Zamora Enamora + 20:51
100 Fernandez Rodriguez Javier Previley-Coforma + 20:51
101 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 20:51
102 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 20:51
103 Barbero Martinez Antonio Globalia-Zamora Enamora + 20:51
104 Fernandes Fabio Efapel Cycling + 20:51
105 Rodrigues Rui Emanuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 20:51
106 Silva Rodrigo Porminho Team U23 + 20:51
107 Costa Diogo Fortunna-Maia + 20:51
108 Moreira Alexandre ACDC Trofa + 20:51
109 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 20:51
110 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 20:51
111 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 20:51
112 Alves Alexandre Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 20:51
113 Goncalves Gaspar Efapel Cycling + 20:51
114 Morais Francisco Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 20:51
115 Campos Francisco Efapel Cycling + 20:51
116 Saez Hector Glassdrive/Q8/Anicolor + 20:51
117 Martins Gonçalo Fortunna-Maia + 20:51
118 Leal Tiago Kelly-Simoldes-UDO + 20:51
119 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes + 20:51
OOT Dias Diogo Alenquer-G.D.M-Sobralcar
DNF Ochoa Carlos ABTF Betão-FEIRENSE
DNF Petiz Carlos Kelly-Simoldes-UDO
DNF Valverde Guilherme ACDC Trofa
DNF Pereira Diogo Almodovar-Delta Cafes
DNF Cruz André Almodovar-Delta Cafes
DNF Oliveira João Santa Maria da Feira
DNF Pires Samuel Santa Maria da Feira
DNF Camanho Costa Gustavo Santa Maria da Feira
Pos Rider Team Time
1 Mendonça Luis Glassdrive/Q8/Anicolor 04:33:50
2 Freitas Daniel Radio Popular-Paredes-Boavista + 04
3 Amado Goncalo Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 06
4 Nunes Hugo Radio Popular-Paredes-Boavista + 10
5 Matias Joao Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 10
6 Costa Fabio Glassdrive/Q8/Anicolor + 10
7 Salgueiro Miguel Atum General/Tavira + 10
8 Fonte Cesar Kelly-Simoldes-UDO + 10
9 Silva Rafael Efapel Cycling + 10
10 Garcia de Mateos Vicente Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 10
11 Goncalves Jose W52/FC Porto + 10
12 Fernandes Luis Radio Popular-Paredes-Boavista + 10
13 Fernandes Venceslau ABTF Betão-FEIRENSE + 10
14 Oyarzun Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 10
15 Leaça Gonçalo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 10
16 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 10
17 Benta João Efapel Cycling + 10
18 Rodrigues Joao W52/FC Porto + 10
19 Meireles Nuno Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 10
20 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 10
21 Guzman Velazquez Ismael Globalia-Zamora Enamora + 10
22 Del Pino Jesus Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 10
23 Machado Tiago Radio Popular-Paredes-Boavista + 10
24 Guerreiro Francisco Efapel Cycling + 10
25 Blanco Samuel Atum General/Tavira + 10
26 Livramento David Atum General/Tavira + 10
27 Antunes Amaro W52/FC Porto + 10
28 Sousa Jose Kelly-Simoldes-UDO + 10
29 Martingil Cesar Radio Popular-Paredes-Boavista + 10
30 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 10
31 Ramirez Cristobal Previley-Coforma + 10
32 Bayona Steven Previley-Coforma + 10
33 Gallego Alberto Radio Popular-Paredes-Boavista + 10
34 Andrade Pedro Efapel Cycling + 10
35 Malaver Elkin Previley-Coforma + 10
36 Fernandez Mario Globalia-Zamora Enamora + 10
37 Barbio Antonio Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 10
38 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 28
39 Barbosa Marcio ABTF Betão-FEIRENSE + 29
40 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 31
41 Grigoriev Aleksandr Atum General/Tavira + 34
42 Martinez Bayan Alejandro Globalia-Zamora Enamora + 38
43 Marques Marco ACDC Trofa + 49
44 Jooste Jacobus JV Perfis Windmob + 52
45 Moreira Mauricio Glassdrive/Q8/Anicolor + 53
46 Magalhaes Jorge W52/FC Porto + 53
47 Mestre Ricardo W52/FC Porto + 53
48 Brandão Joni W52/FC Porto + 53
49 Moreno Javier Glassdrive/Q8/Anicolor + 53
50 Carvalho Goncalo Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 53
51 Pinto Pedro Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:01
52 Sanchez Angel Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:02
53 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:46
54 Pinheiro Ivo ABTF Betão-FEIRENSE + 02:29
55 Silva Diogo JV Perfis Windmob + 04:00
56 Cardoso André ABTF Betão-FEIRENSE + 11:10
57 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes + 11:12
58 Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira + 11:12
59 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes + 11:12
60 Mixão Duarte Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 11:12
61 Rodrigues André Santa Maria da Feira + 11:12
62 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 11:12
63 Oliveira João Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 11:12
64 Brites Antonio Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 11:12
65 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 11:12
66 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 11:12
67 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 11:12
68 Garcia Janeiro Guillermo Radio Popular-Paredes-Boavista + 11:12
69 Rodriguez Gomez Alejandro Globalia-Zamora Enamora + 11:12
70 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 11:12
71 Correia Miguel Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 11:12
72 Caldeira Samuel W52/FC Porto + 11:12
73 Oliveira Fabio ABTF Betão-FEIRENSE + 11:12
74 Isidoro Micael ABTF Betão-FEIRENSE + 11:12
75 Santos Andre Almodovar-Delta Cafes + 11:12
76 Pereira Valter Atum General/Tavira + 11:12
77 Silva Rui Porminho Team U23 + 11:12
78 Moreira Francisco Kelly-Simoldes-UDO + 11:12
79 Reis Rafael Glassdrive/Q8/Anicolor + 11:12
80 Dáquila Silva Nahuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 11:12
81 Ribeiro Raul L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 11:12
82 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 11:12
83 Molina Igor Previley-Coforma + 15:36
84 Cuadrado Adrian Previley-Coforma + 15:36
85 Molina Miguel Angel Previley-Coforma + 15:36
86 Quadri Renan ACDC Trofa + 15:36
87 Lobo da Costa Marcos ACDC Trofa + 15:36
88 Izcara Eder Globalia-Zamora Enamora + 15:36
89 Rocha Joao Porminho Team U23 + 15:39
90 Jorge Bernardo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 18:10
91 Cardoso Roberto Fortunna-Maia + 18:39
92 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 19:37
93 Silva Mickael JV Perfis Windmob + 20:09
94 Morais Francisco Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 20:55
95 Pereira Guilherme Fortunna-Maia + 20:57
96 Goncalves Gaspar Efapel Cycling + 20:57
97 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 21:01
98 Evangelista Andre Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 21:01
99 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 21:01
100 Silva Henrique Porminho Team U23 + 21:01
101 Ochando Escudero Gabriel Globalia-Zamora Enamora + 21:01
102 Fernandez Rodriguez Javier Previley-Coforma + 21:01
103 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 21:01
104 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 21:01
105 Barbero Martinez Antonio Globalia-Zamora Enamora + 21:01
106 Fernandes Fabio Efapel Cycling + 21:01
107 Rodrigues Rui Emanuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 21:01
108 Silva Rodrigo Porminho Team U23 + 21:01
109 Costa Diogo Fortunna-Maia + 21:01
110 Moreira Alexandre ACDC Trofa + 21:01
111 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 21:01
112 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 21:01
113 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 21:01
114 Alves Alexandre Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 21:01
115 Campos Francisco Efapel Cycling + 21:01
116 Saez Hector Glassdrive/Q8/Anicolor + 21:01
117 Martins Gonçalo Fortunna-Maia + 21:01
118 Leal Tiago Kelly-Simoldes-UDO + 21:01
119 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes + 21:01
120 Dias Diogo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 37:29

Information