GP Abimota - 2022

GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Mendonça Luis Glassdrive/Q8/Anicolor 08:43:51
02 Nunes Hugo Radio Popular-Paredes-Boavista + 04
03 Silva Rafael Efapel Cycling + 08
04 Amado Goncalo Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 10
05 Fonte Cesar Kelly-Simoldes-UDO + 14
06 Goncalves Jose W52/FC Porto + 14
07 Fernandes Luis Radio Popular-Paredes-Boavista + 14
08 Oyarzun Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 14
09 Fernandes Venceslau ABTF Betão-FEIRENSE + 14
10 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 14
11 Sousa Jose Kelly-Simoldes-UDO + 14
12 Benta João Efapel Cycling + 14
13 Machado Tiago Radio Popular-Paredes-Boavista + 14
14 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 14
15 Barbio Antonio Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 14
16 Ramirez Cristobal Previley-Coforma + 19
17 Livramento David Atum General/Tavira + 22
18 Costa Fabio Glassdrive/Q8/Anicolor + 24
19 Carvalho Goncalo Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 57
20 Guerreiro Francisco Efapel Cycling + 03:04
21 Matias Joao Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 03:12
22 Salgueiro Miguel Atum General/Tavira + 03:12
23 Blanco Samuel Atum General/Tavira + 03:12
24 Bayona Steven Previley-Coforma + 03:12
25 Malaver Elkin Previley-Coforma + 03:12
26 Gallego Alberto Radio Popular-Paredes-Boavista + 03:12
27 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 03:33
28 Moreira Mauricio Glassdrive/Q8/Anicolor + 03:55
29 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 05:20
30 Pinheiro Ivo ABTF Betão-FEIRENSE + 05:31
31 Rodrigues Joao W52/FC Porto + 06:35
32 Antunes Amaro W52/FC Porto + 06:35
33 Fernandez Mario Globalia-Zamora Enamora + 06:35
34 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 06:53
35 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 08:50
36 Guzman Velazquez Ismael Globalia-Zamora Enamora + 08:50
37 Magalhaes Jorge W52/FC Porto + 08:52
38 Freitas Daniel Radio Popular-Paredes-Boavista + 08:57
39 Garcia de Mateos Vicente Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 09:03
40 Martingil Cesar Radio Popular-Paredes-Boavista + 09:03
41 Andrade Pedro Efapel Cycling + 09:03
42 Martinez Bayan Alejandro Globalia-Zamora Enamora + 09:18
43 Barbosa Marcio ABTF Betão-FEIRENSE + 09:22
44 Moreno Javier Glassdrive/Q8/Anicolor + 09:33
45 Brandão Joni W52/FC Porto + 09:33
46 Sanchez Angel Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 09:55
47 Silva Diogo JV Perfis Windmob + 12:40
48 Cardoso André ABTF Betão-FEIRENSE + 14:12
49 Meireles Nuno Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 15:41
50 Jooste Jacobus JV Perfis Windmob + 16:23
51 Mestre Ricardo W52/FC Porto + 16:24
52 Leaça Gonçalo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 18:05
53 Grigoriev Aleksandr Atum General/Tavira + 18:29
54 Marques Marco ACDC Trofa + 18:44
55 Del Pino Jesus Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 18:50
56 Pinto Pedro Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 18:56
57 Mixão Duarte Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 19:52
58 Brites Antonio Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 19:52
59 Rodrigues André Santa Maria da Feira + 19:52
60 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes + 19:52
61 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 19:52
62 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes + 19:52
63 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 19:52
64 Silva Rui Porminho Team U23 + 19:52
65 Isidoro Micael ABTF Betão-FEIRENSE + 19:52
66 Dáquila Silva Nahuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 19:52
67 Moreira Francisco Kelly-Simoldes-UDO + 19:52
68 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 20:02
69 Oliveira João Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 24:13
70 Lobo da Costa Marcos ACDC Trofa + 24:16
71 Rocha Joao Porminho Team U23 + 24:19
72 Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira + 26:43
73 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 26:43
74 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 26:43
75 Caldeira Samuel W52/FC Porto + 26:43
76 Oliveira Fabio ABTF Betão-FEIRENSE + 26:43
77 Correia Miguel Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 26:43
78 Fernandes Fabio Efapel Cycling + 27:26
79 Quadri Renan ACDC Trofa + 28:37
80 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 29:07
81 Rodriguez Gomez Alejandro Globalia-Zamora Enamora + 29:07
82 Santos Andre Almodovar-Delta Cafes + 29:07
83 Pereira Valter Atum General/Tavira + 29:07
84 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 29:41
85 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 29:41
86 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes + 29:41
87 Leal Tiago Kelly-Simoldes-UDO + 29:54
88 Molina Miguel Angel Previley-Coforma + 31:07
89 Izcara Eder Globalia-Zamora Enamora + 33:31
90 Cardoso Roberto Fortunna-Maia + 34:10
91 Silva Mickael JV Perfis Windmob + 35:40
92 Jorge Bernardo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 36:05
93 Evangelista Andre Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 36:32
94 Silva Henrique Porminho Team U23 + 36:32
95 Silva Rodrigo Porminho Team U23 + 36:32
96 Rodrigues Rui Emanuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 36:32
97 Alves Alexandre Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 36:32
98 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 36:38
99 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 36:40
100 Campos Francisco Efapel Cycling + 36:40
101 Costa Diogo Fortunna-Maia + 36:45
102 Ribeiro Raul L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 36:47
103 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 37:32
104 Barbero Martinez Antonio Globalia-Zamora Enamora + 38:43
105 Morais Francisco Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 38:43
106 Goncalves Gaspar Efapel Cycling + 38:52
107 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 38:56
108 Ochando Escudero Gabriel Globalia-Zamora Enamora + 38:56
109 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 38:56
110 Martins Gonçalo Fortunna-Maia + 38:56
111 Molina Igor Previley-Coforma + 41:11
112 Fernandez Rodriguez Javier Previley-Coforma + 46:36
113 Moreira Alexandre ACDC Trofa + 46:36
DNF Ochoa Carlos ABTF Betão-FEIRENSE
DNF Valverde Guilherme ACDC Trofa
DNF Cruz André Almodovar-Delta Cafes
DNF Pereira Diogo Almodovar-Delta Cafes
DNF Pereira Guilherme Fortunna-Maia
DNF Reis Rafael Glassdrive/Q8/Anicolor
DNF Saez Hector Glassdrive/Q8/Anicolor
DNF Petiz Carlos Kelly-Simoldes-UDO
DNF Pinto Diogo Porminho Team U23
DNF Cuadrado Adrian Previley-Coforma
DNF Garcia Janeiro Guillermo Radio Popular-Paredes-Boavista
DNF Camanho Costa Gustavo Santa Maria da Feira
DNF Oliveira João Santa Maria da Feira
DNF Pires Samuel Santa Maria da Feira

Information