Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 GP Abimota

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (1)

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04

Results: 03.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Antonio Angulo Sampedro 1992 Efapel 04:40:34
02 Francisco Campos 1997 W52 - FC Porto + 00
03 Cesar Fonte 1986 W52 - FC Porto + 00
04 Óscar Pelegrí 1994 Vito - Feirense - PNB + 00
05 Joao Benta 1986 RP - Boavista + 00
06 Filipe Cardoso 1984 Vito - Feirense - PNB + 00
07 Bruno Silva 1988 Efapel + 00
08 Tiago Machado 1985 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 00
09 Antonio Barbio 1993 LA Aluminios + 00
10 Marcos Jurado Rodriguez 1991 Efapel + 00
11 Jorge Magalhaes 1997 W52 - FC Porto + 00
12 Venceslau Fernandes 1996 UD Oliveirense - InOutbuild + 00
13 Ibai Azurmendi 1996 Equipo Euskadi + 00
14 Mikel Alonso Flores 1996 Equipo Euskadi + 00
15 Fabricio Ferrari 1985 Efapel + 00
16 Carlos Salgueiro 1999 Sicasal - Constantinos + 00
17 Marcelo Salvador 1997 Sicasal - Constantinos + 00
18 Jesus Alfonso Arozamena Carretero 1996 Super Froiz + 00
19 Elias Daniel Tello Bolvaran 1994 Team Kuota-Construcciones Paulino + 00
20 Gotzon Martin Sanz 1996 Equipo Euskadi + 00
21 Angel Sanchez Rebollido 1993 W52 - FC Porto + 00
22 Martin Lestido Rey 1992 Super Froiz + 00
23 Txomin Juaristi Arrieta 1995 Equipo Euskadi + 00
24 Jose Mendes 1985 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 00
25 Daniel Silva 1998 Sicasal - Constantinos + 00
26 Hugo Sancho 1982 Miranda - Mortagua + 00
27 Fabio Costa 1999 UD Oliveirense - InOutbuild + 00
28 Sergio Vega Merodio 1995 Miranda - Mortagua + 00
29 Antonio Carvalho 1989 W52 - FC Porto + 00
30 Diego Noriega Gomez 1994 Super Froiz + 12
31 Diego Orlando Vazquez Vargas 1995 Team Kuota-Construcciones Paulino + 13
32 Diogo Duarte 1997 Sicasal - Constantinos + 13
33 Jesus Del Pino 1990 Vito - Feirense - PNB + 13
34 Rafael Lourenço 1997 UD Oliveirense - InOutbuild + 13
35 Aleksandr Grigorev 1992 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 21
36 Mauro Rato Castrillo 1994 Team Kuota-Construcciones Paulino + 21
37 Rafael Torres 2000 JV Perfis-Gondomar Cultural + 25
38 Pedro Jose Lopes 1999 UD Oliveirense - InOutbuild + 32
39 Thomas Armstrong 1994 Team Kuota-Construcciones Paulino + 55
40 Tiago Ferreira 1994 W52 - FC Porto + 55
41 Julio Goncalves 1994 JV Perfis-Gondomar Cultural + 01:02
42 Steven Calderon 1993 Team Kuota-Construcciones Paulino + 01:17
43 Joao Barbosa 1997 Vito - Feirense - PNB + 01:31
44 Raul Rico Bordera 1997 Vito - Feirense - PNB + 01:58
45 Luis Fernandes 1987 Aviludo-Louletano + 08:28
46 David Ribeiro 1995 LA Aluminios + 08:39
47 Rodrigo Caixas 2000 LA Aluminios + 10:25
48 Guilherme Mota 2000 UD Oliveirense - InOutbuild + 10:25
49 Helder Goncalves 2000 UD Oliveirense - InOutbuild + 10:25
50 Oscar Hernandez Martinez 1992 Aviludo-Louletano + 10:25
51 Victor Manuel Romero 1996 Super Froiz + 10:25
52 Guilherme Simao - Sicasal - Constantinos + 10:25
53 Damien Cordeiro Marques 1997 ACDC Trofa + 10:25
54 Aitor Bugarin Ledo 1998 Super Froiz + 10:25
55 Vinicio Rodrigues 2000 JV Perfis-Gondomar Cultural + 10:25
56 Valter Pereira 1990 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 10:25
57 Juan Ignacio Perez 1990 Aviludo-Louletano + 10:25
58 Andre Ramalho 1996 LA Aluminios + 10:25
59 Jose Sousa 1999 UD Oliveirense - InOutbuild + 10:25
60 Marcio Barbosa 1986 Aviludo-Louletano + 10:25
61 Francisco Garcia Rus 1992 Aviludo-Louletano + 10:25
62 Björn Thurau 1988 Vito - Feirense - PNB + 10:25
63 Ruben Simao 2000 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 10:25
64 Leangel Linarez 1997 Team Kuota-Construcciones Paulino + 10:25
65 Tiago Leal 1999 Miranda - Mortagua + 10:25
66 Daniel Freitas 1991 Miranda - Mortagua + 10:25
67 Raul Alarcon 1986 W52 - FC Porto + 10:25
68 Cristian Mota Pérez 1996 Miranda - Mortagua + 10:25
69 David de la Fuente 1981 Aviludo-Louletano + 10:25
70 David Livramento 1983 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 10:25
71 Pedro Andrade 2000 Vito - Feirense - PNB + 10:25
72 Sancho Cruz 1994 Jorbi-Team José Maria Nicolau + 11:09
73 Pedro Paulinho 1990 Efapel + 11:30
74 Paulo Silva 1996 Fortunna-Maia + 11:57
75 Joao Fernandes 1995 Fortunna-Maia + 11:57
76 Luis Pereira 1998 JV Perfis-Gondomar Cultural + 11:57
77 Diego Lopez Fuentes 1997 Equipo Euskadi + 11:57
78 Patrick Videira 1994 Fortunna-Maia + 11:57
79 Jokin Aranburu Arruti 1997 Equipo Euskadi + 12:01
80 Dinis Martins 1995 Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 15:29
81 Raul Ribeiro 1997 Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 15:29
82 Ivan Martinez Jimenez 1985 Super Froiz + 15:29
83 Abel Franco Alvarez 1999 Super Froiz + 15:29
84 Juliano Silva 2000 ACDC Trofa + 15:29
85 Oscar Sanchez Caballero 1988 Team Kuota-Construcciones Paulino + 15:29
86 Fabio Oliveira 1994 LA Aluminios + 15:29
87 Joao Salgado 1999 RP - Boavista + 15:29
88 Gonçalo Leaça 1997 LA Aluminios + 15:29
89 Rinaldo Nocentini 1977 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 15:29
90 Francisco Pereira 2000 JV Perfis-Gondomar Cultural + 15:29
91 Dzmitry Zhyhunou 1996 Equipo Euskadi + 15:42
92 Pedro Pinto 2000 Miranda - Mortagua + 15:46
93 Carlos Rodrigues 2000 ACDC Trofa + 18:06
94 Francisco Moreira 1999 ACDC Trofa + 18:16
95 Luis Silva 2000 JV Perfis-Gondomar Cultural + 19:29
96 Daniel Lopes 2000 Fortunna-Maia + 26:50
97 Marvin Scheulen 1997 LA Aluminios + 26:50
98 Gonçalo Afonso 1998 Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 26:52
99 Francisco Marques 2000 Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 26:52
100 Tiago Galhano 2000 Jorbi-Team José Maria Nicolau + 26:52
101 Tiago Henriques 1999 Sicasal - Constantinos + 28:10
DNS Luis Gomes 1994 RP - Boavista
DNS David Rodrigues 1991 RP - Boavista
DNF Daniel Silva 1985 RP - Boavista
DNF Antonio Gomez de la Torre 1995 RP - Boavista
DNF Hugo Nunes 1996 RP - Boavista
DNF Luis Camacho 1996 ACDC Trofa
DNF Joao Guerreiro 1999 Credito Agricola-Jorbi-Almodovar
DNF Joao Campos 2000 Credito Agricola-Jorbi-Almodovar
DNF Francisco Duarte 1999 Credito Agricola-Jorbi-Almodovar
DNF Leonel Coutinho 1992 Aviludo-Louletano
DNF Fernando Faria 1998 Fortunna-Maia
DNF Quevin Sequeira 2000 Jorbi-Team José Maria Nicolau
Pos Name Born Team Time
01 - Antonio Angulo Sampedro 1992 Efapel 09:03:33
02 - Cesar Fonte 1986 W52 - FC Porto + 10
03 - Antonio Carvalho 1989 W52 - FC Porto + 14
04 1 Jorge Magalhaes 1997 W52 - FC Porto + 14
05 1 Angel Sanchez Rebollido 1993 W52 - FC Porto + 14
06 1 Óscar Pelegrí 1994 Vito - Feirense - PNB + 15
07 1 Mikel Alonso Flores 1996 Equipo Euskadi + 16
08 1 Bruno Silva 1988 Efapel + 16
09 4 Marcos Jurado Rodriguez 1991 Efapel + 16
10 2 Ibai Azurmendi 1996 Equipo Euskadi + 16
11 1 Gotzon Martin Sanz 1996 Equipo Euskadi + 16
12 2 Fabricio Ferrari 1985 Efapel + 16
13 2 Tiago Machado 1985 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 21
14 3 Filipe Cardoso 1984 Vito - Feirense - PNB + 25
15 3 Antonio Barbio 1993 LA Aluminios + 25
16 5 Jose Mendes 1985 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 25
17 6 Fabio Costa 1999 UD Oliveirense - InOutbuild + 27
18 8 Venceslau Fernandes 1996 UD Oliveirense - InOutbuild + 28
19 12 Hugo Sancho 1982 Miranda - Mortagua + 32
20 10 Sergio Vega Merodio 1995 Miranda - Mortagua + 32
21 14 Joao Benta 1986 Radio Popular - Boavista + 35
22 - Jesus Del Pino 1990 Vito - Feirense - PNB + 38
23 1 Rafael Lourenço 1997 UD Oliveirense - InOutbuild + 41
24 8 Aleksandr Grigorev 1992 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 42
25 13 Carlos Salgueiro 1999 Sicasal - Constantinos + 44
26 13 Elias Daniel Tello Bolvaran 1994 Team Kuota-Construcciones Paulino + 44
27 13 Daniel Silva 1998 Sicasal - Constantinos + 44
28 14 Marcelo Salvador 1997 Sicasal - Constantinos + 44
29 20 Jesus Alfonso Arozamena Carretero 1996 Super Froiz + 56
30 20 Martin Lestido Rey 1992 Super Froiz + 56
31 20 Diego Noriega Gomez 1994 Super Froiz + 01:08
32 25 Francisco Campos 1997 W52 - FC Porto + 01:25
33 20 Diogo Duarte 1997 Sicasal - Constantinos + 01:26
34 14 Joao Barbosa 1997 Vito - Feirense - PNB + 01:56
35 6 Steven Calderon 1993 Team Kuota-Construcciones Paulino + 02:01
36 22 Rafael Torres 2000 JV Perfis-Gondomar Cultural + 02:15
37 18 Raul Rico Bordera 1997 Vito - Feirense - PNB + 02:23
38 30 Diego Orlando Vazquez Vargas 1995 Team Kuota-Construcciones Paulino + 02:42
39 20 Julio Goncalves 1994 JV Perfis-Gondomar Cultural + 02:52
40 30 Tiago Ferreira 1994 W52 - FC Porto + 03:32
41 55 Mauro Rato Castrillo 1994 Team Kuota-Construcciones Paulino + 04:13
42 63 Pedro Jose Lopes 1999 UD Oliveirense - InOutbuild + 06:54
43 9 Luis Fernandes 1987 Aviludo-Louletano + 09:03
44 1 David Ribeiro 1995 LA Aluminios + 09:33
45 63 Thomas Armstrong 1994 Team Kuota-Construcciones Paulino + 10:19
46 42 Raul Alarcon 1986 W52 - FC Porto + 10:39
47 64 Txomin Juaristi Arrieta 1995 Equipo Euskadi + 10:45
48 21 Guilherme Mota 2000 UD Oliveirense - InOutbuild + 10:53
49 21 David de la Fuente 1981 Aviludo-Louletano + 10:55
50 21 Daniel Freitas 1991 Miranda - Mortagua + 10:57
51 15 Marcio Barbosa 1986 Aviludo-Louletano + 10:57
52 20 Oscar Hernandez Martinez 1992 Aviludo-Louletano + 11:00
53 20 Juan Ignacio Perez 1990 Aviludo-Louletano + 11:00
54 10 Leangel Linarez 1997 Team Kuota-Construcciones Paulino + 11:11
55 9 Rodrigo Caixas 2000 LA Aluminios + 11:19
56 8 Valter Pereira 1990 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 11:19
57 10 Pedro Andrade 2000 Vito - Feirense - PNB + 11:19
58 6 Francisco Garcia Rus 1992 Aviludo-Louletano + 11:29
59 34 Pedro Paulinho 1990 Efapel + 11:58
60 49 Jokin Aranburu Arruti 1997 Equipo Euskadi + 12:17
61 - Helder Goncalves 2000 UD Oliveirense - InOutbuild + 12:38
62 1 Ruben Simao 2000 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 12:40
63 2 Andre Ramalho 1996 LA Aluminios + 12:44
64 - David Livramento 1983 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 12:44
65 1 Jose Sousa 1999 UD Oliveirense - InOutbuild + 12:52
66 8 Aitor Bugarin Ledo 1998 Super Froiz + 13:15
67 13 Patrick Videira 1994 Fortunna-Maia + 13:18
68 13 Joao Fernandes 1995 Fortunna-Maia + 13:18
69 8 Vinicio Rodrigues 2000 JV Perfis-Gondomar Cultural + 13:31
70 9 Damien Cordeiro Marques 1997 ACDC Trofa + 13:34
71 16 Tiago Leal 1999 Miranda - Mortagua + 14:04
72 16 Cristian Mota Pérez 1996 Miranda - Mortagua + 14:04
73 16 Guilherme Simao - Sicasal - Constantinos + 14:05
74 12 Sancho Cruz 1994 Jorbi-Team José Maria Nicolau + 14:34
75 7 Luis Pereira 1998 JV Perfis-Gondomar Cultural + 15:12
76 26 Victor Manuel Romero 1996 Super Froiz + 16:07
77 21 Ivan Martinez Jimenez 1985 Super Froiz + 16:54
78 21 Diego Lopez Fuentes 1997 Equipo Euskadi + 16:59
79 12 Fabio Oliveira 1994 LA Aluminios + 17:57
80 24 Paulo Silva 1996 Fortunna-Maia + 18:04
81 10 Rinaldo Nocentini 1977 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 18:10
82 10 Gonçalo Leaça 1997 LA Aluminios + 18:14
83 10 Abel Franco Alvarez 1999 Super Froiz + 18:19
84 6 Joao Salgado 1999 Radio Popular - Boavista + 18:37
85 5 Dinis Martins 1995 Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 18:40
86 2 Juliano Silva 2000 ACDC Trofa + 18:47
87 3 Francisco Pereira 2000 JV Perfis-Gondomar Cultural + 19:10
88 6 Raul Ribeiro 1997 Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 19:18
89 6 Oscar Sanchez Caballero 1988 Team Kuota-Construcciones Paulino + 19:21
90 20 Björn Thurau 1988 Vito - Feirense - PNB + 20:10
91 8 Francisco Moreira 1999 ACDC Trofa + 21:34
92 1 Carlos Rodrigues 2000 ACDC Trofa + 21:50
93 13 Dzmitry Zhyhunou 1996 Equipo Euskadi + 22:56
94 3 Luis Silva 2000 JV Perfis-Gondomar Cultural + 23:13
95 14 Pedro Pinto 2000 Miranda - Mortagua + 25:25
96 20 Marvin Scheulen 1997 LA Aluminios + 29:51
97 12 Tiago Galhano 2000 Jorbi-Team José Maria Nicolau + 30:17
98 1 Daniel Lopes 2000 Fortunna-Maia + 30:54
99 24 Tiago Henriques 1999 Sicasal - Constantinos + 31:06
100 2 Gonçalo Afonso 1998 Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 31:20
101 6 Francisco Marques 2000 Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 34:40
GP Abimota
Portugal
03.stage Hilly MF
185.3 km
Almeida -> Vouzela
June 22nd (2019)
Leader A.Angulo Sampedro
Youth J.Magalhaes
Points A.Angulo Sampedro
Mountain S.Calderon
Sprint D.de la Fuente

Want to use results from
FirstCycling on your site?