GP Abimota - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Óscar Pelegrí Vito - Feirense - PNB 04:14:12
02 Antonio Angulo Efapel + 00
03 Francisco Campos W52 - FC Porto + 00
04 Mikel Alonso Equipo Euskadi + 00
05 Daniel Freitas Miranda - Mortagua + 00
06 Fabio Costa UD Oliveirense - InOutbuild + 00
07 Leangel Linarez Team Kuota-Construcciones Paulino + 00
08 Filipe Cardoso Vito - Feirense - PNB + 00
09 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 00
10 Miguel Salgueiro Sicasal - Constantinos + 00
11 Tiago Machado Sporting - Tavira + 00
12 Bruno Silva Efapel + 00
13 Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano + 00
14 Luis Fernandes Aviludo-Louletano + 00
15 Cesar Fonte W52 - FC Porto + 00
16 João Benta RP - Boavista + 00
17 Rafael Lourenço UD Oliveirense - InOutbuild + 00
18 Antonio Carvalho W52 - FC Porto + 00
19 Antonio Barbio LA Aluminios + 00
20 Elias Daniel Tello Bolvaran Team Kuota-Construcciones Paulino + 00
21 Aleksandr Grigoriev Sporting - Tavira + 00
22 Marcio Barbosa Aviludo-Louletano + 00
23 Raul Alarcon W52 - FC Porto + 00
24 Gotzon Martin Equipo Euskadi + 00
25 Jokin Aranburu Equipo Euskadi + 00
26 Daniel Silva Sicasal - Constantinos + 00
27 Jesus Alfonso Arozamena Carretero Super Froiz + 00
28 Ibai Azurmendi Equipo Euskadi + 00
29 Marcos Jurado Efapel + 00
30 Pedro Paulinho Efapel + 00
31 Martin Lestido Rey Super Froiz + 00
32 Steven Calderon Team Kuota-Construcciones Paulino + 00
33 Raul Rico Bordera Vito - Feirense - PNB + 00
34 Diego Noriega Gomez Super Froiz + 00
35 Joao Barbosa Vito - Feirense - PNB + 00
36 Luís Gomes RP - Boavista + 00
37 Fabricio Ferrari Efapel + 00
38 Patrick Videira Fortunna-Maia + 00
39 David Ribeiro LA Aluminios + 00
40 Jose Mendes Sporting - Tavira + 00
41 Sergio Vega Miranda - Mortagua + 00
42 Hugo Sancho Miranda - Mortagua + 00
43 Venceslau Fernandes UD Oliveirense - InOutbuild + 00
44 Jorge Magalhaes W52 - FC Porto + 00
45 Guilherme Mota UD Oliveirense - InOutbuild + 00
46 David De la Fuente Aviludo-Louletano + 00
47 Marcelo Salvador Sicasal - Constantinos + 00
48 Joao Fernandes Fortunna-Maia + 00
49 Jesus Del Pino Vito - Feirense - PNB + 00
50 Angel Sanchez W52 - FC Porto + 00
51 Daniel Silva RP - Boavista + 00
52 Rodrigo Caixas LA Aluminios + 29
53 Rafael Torres JV Perfis-Gondomar Cultural + 29
54 Diogo Duarte Sicasal - Constantinos + 29
55 Pedro Andrade Vito - Feirense - PNB + 29
56 Ivan Martinez Jimenez Super Froiz + 29
57 Valter Pereira Sporting - Tavira + 29
58 Francisco Garcia Rus Aviludo-Louletano + 29
59 Julio Goncalves JV Perfis-Gondomar Cultural + 29
60 Antonio Gomez de la Torre RP - Boavista + 29
61 Damien Cordeiro Marques ACDC Trofa + 01:45
62 Oscar Sánchez Team Kuota-Construcciones Paulino + 01:45
63 Vinicio Rodrigues JV Perfis-Gondomar Cultural + 01:45
64 Hugo Nunes RP - Boavista + 01:45
65 Diego Orlando Vazquez Team Kuota-Construcciones Paulino + 01:45
66 Mauro Rato Castrillo Team Kuota-Construcciones Paulino + 01:45
67 Helder Goncalves UD Oliveirense - InOutbuild + 01:45
68 Tiago Henriques Sicasal - Constantinos + 01:54
69 Francisco Moreira ACDC Trofa + 01:54
70 Raul Ribeiro Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 01:54
71 Tiago Leal Miranda - Mortagua + 01:54
72 Tiago Galhano Jorbi-Team José Maria Nicolau + 01:54
73 Fabio Oliveira LA Aluminios + 01:54
74 Sancho Cruz Jorbi-Team José Maria Nicolau + 01:54
75 Guilherme Simao Sicasal - Constantinos + 01:54
76 Tiago Ferreira W52 - FC Porto + 01:54
77 Abel Franco Alvarez Super Froiz + 01:54
78 Ruben Simao Sporting - Tavira + 01:54
79 Juliano Silva ACDC Trofa + 01:54
80 Aitor Bugarin Ledo Super Froiz + 01:54
81 David Livramento Sporting - Tavira + 01:54
82 David Rodrigues RP - Boavista + 01:54
83 Luis Pereira JV Perfis-Gondomar Cultural + 01:54
84 Cristian Mota Pérez Miranda - Mortagua + 01:54
85 Marvin Scheulen LA Aluminios + 01:54
86 Andre Ramalho LA Aluminios + 01:54
87 Jose Sousa UD Oliveirense - InOutbuild + 01:54
88 Joao Salgado RP - Boavista + 02:19
89 Luis Silva JV Perfis-Gondomar Cultural + 02:19
90 Dinis Martins Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 02:19
91 Luis Camacho ACDC Trofa + 02:20
92 Gonçalo Leaça LA Aluminios + 02:20
93 Carlos Rodrigues ACDC Trofa + 02:20
94 Daniel Lopes Fortunna-Maia + 02:20
95 Francisco Pereira JV Perfis-Gondomar Cultural + 02:20
96 Joao Guerreiro Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 02:20
97 Rinaldo Nocentini Sporting - Tavira + 02:20
98 Gonçalo Afonso Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 03:40
99 Joao Campos Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 03:40
100 Francisco Duarte Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 04:46
101 Leonel Coutinho Aviludo-Louletano + 04:46
102 Victor Manuel Romero Super Froiz + 04:46
103 Paulo Silva Fortunna-Maia + 04:46
104 Diego Lopez Equipo Euskadi + 04:46
105 Pedro Jose Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 05:45
106 Dzmitry Zhyhunou Equipo Euskadi + 07:00
107 Francisco Marques Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 07:00
108 Pedro Pinto Miranda - Mortagua + 08:41
109 Björn Thurau Vito - Feirense - PNB + 08:41
110 Thomas Armstrong Team Kuota-Construcciones Paulino + 08:41
111 Txomin Juaristi Equipo Euskadi + 10:08
112 Fernando Faria Fortunna-Maia + 11:44
113 Quevin Sequeira Jorbi-Team José Maria Nicolau + 12:39
DNS Gaspar Goncalves Miranda - Mortagua
DNF Joao Afonso Fortunna-Maia
DNF Fabio Fernandes Fortunna-Maia
DNF Paul Ferreira Jorbi-Team José Maria Nicolau
DNF António Sequeira Jorbi-Team José Maria Nicolau
DNF Nuno Marques Jorbi-Team José Maria Nicolau
Pos Rider Team Time
01 12 Antonio Angulo Efapel 04:23:09
02 1 Cesar Fonte W52 - FC Porto + 04
03 1 Antonio Carvalho W52 - FC Porto + 04
04 3 Raul Alarcon [*] W52 - FC Porto + 04
05 3 Jorge Magalhaes W52 - FC Porto + 04
06 1 Angel Sanchez W52 - FC Porto + 04
07 17 Óscar Pelegrí Vito - Feirense - PNB + 05
08 - Mikel Alonso Equipo Euskadi + 06
09 6 Bruno Silva Efapel + 06
10 - Gotzon Martin Equipo Euskadi + 06
11 - Jokin Aranburu Equipo Euskadi + 06
12 6 Ibai Azurmendi Equipo Euskadi + 06
13 1 Marcos Jurado Efapel + 06
14 - Fabricio Ferrari Efapel + 06
15 3 Tiago Machado Sporting - Tavira + 11
16 1 Aleksandr Grigoriev Sporting - Tavira + 11
17 8 Filipe Cardoso Vito - Feirense - PNB + 15
18 14 Antonio Barbio LA Aluminios + 15
19 7 Raul Rico Bordera Vito - Feirense - PNB + 15
20 3 Joao Barbosa Vito - Feirense - PNB + 15
21 - Jose Mendes Sporting - Tavira + 15
22 6 Jesus Del Pino Vito - Feirense - PNB + 15
23 11 Fabio Costa UD Oliveirense - InOutbuild + 18
24 11 Rafael Lourenço UD Oliveirense - InOutbuild + 18
25 8 Pedro Paulinho Efapel + 18
26 11 Venceslau Fernandes UD Oliveirense - InOutbuild + 18
27 11 Guilherme Mota UD Oliveirense - InOutbuild + 18
28 20 David De la Fuente Aviludo-Louletano + 20
29 10 Daniel Freitas Miranda - Mortagua + 22
30 11 Sergio Vega Miranda - Mortagua + 22
31 9 Hugo Sancho Miranda - Mortagua + 22
32 13 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 25
33 14 Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano + 25
34 12 Luis Fernandes Aviludo-Louletano + 25
35 17 João Benta RP - Boavista + 25
36 13 Marcio Barbosa Aviludo-Louletano + 25
37 16 Daniel Silva RP - Boavista + 25
38 20 Miguel Salgueiro Sicasal - Constantinos + 34
39 23 Elias Daniel Tello Bolvaran Team Kuota-Construcciones Paulino + 34
40 19 Daniel Silva Sicasal - Constantinos + 34
41 24 Steven Calderon Team Kuota-Construcciones Paulino + 34
42 18 Marcelo Salvador Sicasal - Constantinos + 34
43 23 Luís Gomes RP - Boavista + 35
44 23 Leangel Linarez Team Kuota-Construcciones Paulino + 36
45 30 David Ribeiro LA Aluminios + 44
46 17 Rodrigo Caixas LA Aluminios + 44
47 20 Pedro Andrade Vito - Feirense - PNB + 44
48 26 Valter Pereira Sporting - Tavira + 44
49 33 Jesus Alfonso Arozamena Carretero Super Froiz + 46
50 28 Martin Lestido Rey Super Froiz + 46
51 26 Diego Noriega Gomez Super Froiz + 46
52 2 Francisco Garcia Rus Aviludo-Louletano + 54
53 8 Diogo Duarte Sicasal - Constantinos + 01:03
54 38 Patrick Videira Fortunna-Maia + 01:11
55 38 Joao Fernandes Fortunna-Maia + 01:11
56 24 Ivan Martinez Jimenez Super Froiz + 01:15
57 48 Francisco Campos W52 - FC Porto + 01:21
58 33 Rafael Torres JV Perfis-Gondomar Cultural + 01:40
59 28 Julio Goncalves JV Perfis-Gondomar Cultural + 01:40
60 41 Antonio Gomez de la Torre RP - Boavista + 01:46
61 25 Helder Goncalves UD Oliveirense - InOutbuild + 02:03
62 8 Hugo Nunes RP - Boavista + 02:05
63 47 Ruben Simao Sporting - Tavira + 02:05
64 44 David Livramento Sporting - Tavira + 02:09
65 35 Andre Ramalho LA Aluminios + 02:09
66 23 Jose Sousa UD Oliveirense - InOutbuild + 02:17
67 23 Fabio Oliveira LA Aluminios + 02:18
68 5 Diego Orlando Vazquez Team Kuota-Construcciones Paulino + 02:19
69 18 David Rodrigues RP - Boavista + 02:19
70 13 Tiago Ferreira W52 - FC Porto + 02:27
71 52 Rinaldo Nocentini Sporting - Tavira + 02:31
72 41 Gonçalo Leaça LA Aluminios + 02:35
73 6 Abel Franco Alvarez Super Froiz + 02:40
74 2 Aitor Bugarin Ledo Super Froiz + 02:40
75 9 Tiago Henriques Sicasal - Constantinos + 02:46
76 10 Marvin Scheulen LA Aluminios + 02:51
77 13 Vinicio Rodrigues JV Perfis-Gondomar Cultural + 02:56
78 7 Joao Salgado RP - Boavista + 02:58
79 20 Damien Cordeiro Marques ACDC Trofa + 02:59
80 6 Dinis Martins Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 03:01
81 8 Joao Guerreiro Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 03:02
82 6 Luis Pereira JV Perfis-Gondomar Cultural + 03:05
83 15 Francisco Moreira ACDC Trofa + 03:08
84 13 Juliano Silva ACDC Trofa + 03:08
85 17 Tiago Galhano Jorbi-Team José Maria Nicolau + 03:15
86 17 Sancho Cruz Jorbi-Team José Maria Nicolau + 03:15
87 22 Tiago Leal Miranda - Mortagua + 03:29
88 20 Cristian Mota Pérez Miranda - Mortagua + 03:29
89 21 Guilherme Simao Sicasal - Constantinos + 03:30
90 1 Francisco Pereira JV Perfis-Gondomar Cultural + 03:31
91 9 Luis Silva JV Perfis-Gondomar Cultural + 03:34
92 3 Luis Camacho ACDC Trofa + 03:34
93 3 Carlos Rodrigues ACDC Trofa + 03:34
94 17 Raul Ribeiro Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 03:39
95 19 Oscar Sánchez Team Kuota-Construcciones Paulino + 03:42
96 17 Mauro Rato Castrillo Team Kuota-Construcciones Paulino + 03:42
97 9 Daniel Lopes Fortunna-Maia + 03:54
98 28 Gonçalo Afonso Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 04:18
99 90 Diego Lopez Equipo Euskadi + 04:52
100 32 Francisco Duarte Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 05:24
101 29 Leonel Coutinho Aviludo-Louletano + 05:28
102 21 Victor Manuel Romero Super Froiz + 05:32
103 12 Joao Campos Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 05:43
104 10 Paulo Silva Fortunna-Maia + 05:57
105 49 Pedro Jose Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 06:12
106 99 Dzmitry Zhyhunou Equipo Euskadi + 07:06
107 38 Francisco Marques Credito Agricola-Jorbi-Almodovar + 07:38
108 44 Thomas Armstrong Team Kuota-Construcciones Paulino + 09:14
109 26 Pedro Pinto Miranda - Mortagua + 09:29
110 25 Björn Thurau Vito - Feirense - PNB + 09:35
111 56 Txomin Juaristi Equipo Euskadi + 10:35
112 8 Quevin Sequeira Jorbi-Team José Maria Nicolau + 14:00
113 5 Fernando Faria Fortunna-Maia + 14:29
Information
Nation Portugal
Date 21st June
Where Ourém -> Mortagua
What 2nd stage
Distance 170.3 km
Leader A.Angulo
Youth J.Magalhaes
Points Ó.Pelegrí
Mountain P.Videira
Sprint D.De la Fuente
Other
Embed Results