Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Vuelta al Tolima - 2022

Stage

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Colon Johan Orgullo Paisa 01:52:49
02 Reyes Aldemar Team Medellin B + 00
03 Quiroz Oscar Colombia Tierra de Atletas + 00
04 Chia Luis Carlos Camacho Premiun + 00
05 Ochoa Diego EPM Scott + 00
06 Gutierrez Heberth Electro Hiper Europa-Caldas + 00
07 Oyola Robigzon Team Medellin B + 00
08 Suaza Bernardo Supergiros-Alc.Manizales + 00
09 Bustamante Adrián Sistecredito-GW + 00
10 Gomez David Santiago Sistecredito-GW + 00
11 Castano Sebastian Orgullo Paisa + 00
12 Jaramillo Daniel Orgullo Paisa + 00
13 Suarez Juan Manuel ALC Manizales-Supergiros + 00
14 Chacon Jaime Orlando CM Team AG.Nectar B + 00
15 Pena Wilson Colombia Tierra de Atletas + 00
16 Gutiérrez Daniel Anton Construcciones Zea-Faro Electrico + 00
17 Sanchez Mateo Orgullo Paisa B + 00
18 Muñoz Edison CM Team AG.Nectar + 00
19 González Javier Steven ALC Manizales-Supergiros + 00
20 Bejarano Anderson Equipo Aguardiente Nectar + 00
21 Maca Viveros Leison Damian ALC Manizales-Supergiros + 00
22 Rodriguez Jhon Anderson EPM Scott B + 00
23 Rendon Juan Tito Orgullo Paisa B + 00
24 Forero Juan David Nativos Team + 00
25 Contreras Rodrigo EPM Scott + 00
26 Reyes Yeison Team Medellin B + 00
27 Castro Camilo Andres CM Team AG.Nectar B + 00
28 Bohorquez Hernando EPM Scott + 00
29 Borda Brayan Nativos Team + 00
30 Lopez Escobar Luis Felipe Team Osuna + 00
31 Chaves German EPM Scott + 00
32 Jamaica Javier Team Medellin-EPM + 00
33 Forero Juan Sebastian JB/Calzado Power/Arroz Zulia + 00
34 Vallejo Juan Pablo Colombia Tierra de Atletas + 00
35 Flórez Frank Tierra de Atletas GW U23 + 00
36 Samudio Carlos Sistecredito-GW + 00
37 Gonzalez Daniel JB/Calzado Power/Arroz Zulia + 00
38 Rojas Roosbelth Sistecredito GW U23 + 00
39 Atapuma Darwin Colombia Tierra de Atletas + 00
40 Poveda Hans Liga Indeportes Tolima + 00
41 Ospina Carlos Andres Electro Hiper Europa-Caldas + 00
42 Aguirre Hernan Sistecredito-GW + 00
43 Zapata Alex ALC Manizales-Supergiros + 00
44 Pedraza Walter JB/Calzado Power/Arroz Zulia + 00
45 Garzon Marlon David Equipo Aguardiente Nectar + 00
46 Sevilla Oscar Team Medellin-EPM + 00
47 Baez Esneider Arley Liga Indeportes Tolima + 00
48 Meneses Jhonatan Sistecredito GW U23 + 00
49 Pelaez Sebastian F & F Team + 00
50 Cerquera William Antonio Team Inderhuila + 00
51 Rodriguez Juan Felipe Camacho Premiun + 00
52 Osorio Juan Felipe Orgullo Paisa + 00
53 Martinez Juan Esteban Sistecredito-GW + 00
54 Mendoza Omar Colombia Tierra de Atletas + 00
55 Espinel Alcides JB/Calzado Power/Arroz Zulia + 00
56 Burgos Eli Saul CM Team AG.Nectar + 00
57 Osorio Frank Orgullo Paisa B + 00
58 Rojas Juan Pablo Team Inderhuila + 00
59 Carvajal Edwin Supergiros-Alc.Manizales + 00
60 Callejas Edinson Alejandro Team Fundecom + 00
61 Tabares Jordan Supergiros-Alc.Manizales + 00
62 Gonzalez David Alejandro Team Ediciones Mar Costa + 00
63 Guerrero Juan Diego Sistecredito-GW + 00
64 Bobadilla Duban Nativos Team + 00
65 Hernandez Rafael Equipo Aguardiente Nectar + 00
66 Blanco Lukas Team Fundecom + 00
67 Perez Jahir Camacho Premiun + 00
68 Cano Kevin Orgullo Paisa + 00
69 Rincon Yeison Supergiros-Alc.Manizales + 00
70 Arboleda Anderson EPM Scott B + 00
71 Martinez Luis Miguel Supergiros-Alc.Manizales + 00
72 Echevarria Alonso Orgullo Paisa B + 00
73 Suarez Juan Pablo EPM Scott + 00
74 Porras Johan Tierra de Atletas GW U23 + 00
75 Montoya Cristhian Team Medellin-EPM + 00
76 Herrera Manuel EPM Scott B + 00
77 Sierra Yecid Arturo Equipo Aguardiente Nectar + 00
78 Avila Jose Luis Nativos Team + 00
79 Clavijo Brayan Camacho Premiun + 00
80 Sanchez Brayan Team Medellin-EPM + 00
81 Ramirez Brayan EPM Scott + 00
82 Quetama Jeison T Pasion-Vento + 00
83 Ocampo Victor Team Medellin B + 00
84 Osorio Danny Orgullo Paisa + 00
85 Galvis Duvián EPM Scott B + 00
86 Castro Yonatan Andres Tierra de Atletas GW U23 + 42
87 Alzate Juan David Mixto 2 + 42
88 Moreno Juan Jose Equipo Aguardiente Nectar + 42
89 Ruiz Alejandro ALC Manizales-Supergiros + 47
90 Zea Luis Daniel Construcciones Zea-Faro Electrico + 00
91 Rueda Andres Felipe Liga Indeportes Tolima + 58
92 Cardona Julian CM Team AG.Nectar + 00
93 Moreno Salvador Supergiros-Alc.Manizales + 01:20
94 Roldan Weimar Team Medellin-EPM + 01:20
95 Vargas Walter Team Medellin B + 01:20
96 Blanco Óscar Nativos Team + 01:29
97 Becerra Juan Nicolas Team Kronos-Bogota + 01:49
98 Zuluaga Juan David Mixto 1 + 01:49
99 Medina Cesar Mixto 1 + 01:49
100 Soraca Cabezas Jhon Edison Construcciones Zea-Faro Electrico + 01:49
101 Guevara David Eliceo Black Jack Innova Nectar + 01:55
102 Sanchez Santiago Mixto 2 + 02:00
103 Barboza Juan Manuel Orgullo Paisa B + 02:13
104 Vargas Jhon Jairo Construcciones Zea-Faro Electrico + 02:35
105 Quintero Edison T Pasion-Vento + 02:42
106 Fernández Brayan Stiven Team Ediciones Mar Costa + 04:16
107 Castro Gonzalez Marlon Team Osuna + 04:19
108 Alvarez Brayan Estiven Team Ediciones Mar Costa + 04:21
109 Cardenas Juan Pablo Team Kronos-Bogota + 04:21
110 Amador Juan Jose ALC Manizales-Supergiros + 04:21
111 Plazas Miguel Alfredo Team Fundecom + 04:22
112 Rubiano Juan Sebastian Team Inderhuila + 04:22
113 Alarcón Julian Team Fundecom + 04:22
114 Marulanda Anderson Team Osuna + 04:22
115 Rodriguez Juan Pablo Liga Indeportes Tolima + 04:22
116 Valero Juan Diego Liga Indeportes Tolima + 04:22
117 Villagran Duvan Andres Camacho Premiun + 04:22
118 Guerrero Arias Esteban Electro Hiper Europa-Caldas + 04:22
119 Herrera Samuel Sistecredito GW U23 + 04:22
120 Rodriguez Wilmer Dario Construcciones Zea-Faro Electrico + 04:22
121 Caceres Emmanuel Mixto 1 + 04:22
122 Hernandez Berardo Sistecredito GW U23 + 04:22
123 Morales Felipe Team Inderhuila + 04:22
124 Ramirez John Stiven Electro Hiper Europa-Caldas + 04:22
125 Cuetocue Adrian Alejandro Team Inderhuila + 04:22
126 Mayorga Carlos Black Jack Innova Nectar + 04:22
127 Escudero Santiago Sistecredito GW U23 + 04:22
128 Paredes Pablo Sistecredito GW U23 + 04:22
129 Leguizamon Oscar Alejandro Black Jack Innova Nectar + 04:22
130 Castaño Juan Carlos Camacho Premiun + 04:34
131 Benavides Diego Andres Sistecredito-GW + 04:37
132 Delgado Hector Javier Team Osuna + 04:41
133 Olave Jhon Alexander Tierra de Atletas GW U23 + 04:55
134 Martinez Michel JB/Calzado Power/Arroz Zulia + 06:12
135 Roman Davinson Team Osuna + 06:12
136 Arevalo Jhon F & F Team + 06:12
137 Molina Juan Manuel Nativos Team + 06:12
138 Osorio Edison CM Team AG.Nectar B + 06:23
139 Duenas Juan Sebastian Team Kronos-Bogota + 06:24
140 Lavado Erick Sebastian Team Kronos-Bogota + 06:24
141 Bernal Juan Diego Mixto 2 + 06:24
142 Rodriguez Andres Felipe T Pasion-Vento + 06:28
143 Yopasa Santiago F & F Team + 06:30
144 Sandoval Juan David T Pasion-Vento + 06:30
145 Castillo Kevin David Sistecredito GW U23 + 06:30
146 Arango Kevin Nazario T Pasion-Vento + 06:30
147 Martinez Maycol Camacho Premiun + 06:30
148 Angarita Marvin Orlando CM Team AG.Nectar + 06:33
149 Buitrago Brandon Team Fundecom + 06:33
150 Mosquera Carlos Mario Team Inderhuila + 06:33
151 Navarro Royner ALC Manizales-Supergiros + 06:33
152 Aparicio Jair Antonio Nativos Team + 06:37
153 Vargas Dinael Liga Indeportes Tolima + 06:40
154 Vargas Diego Liga Indeportes Tolima + 06:40
155 Vargas Johan Stiven Liga Indeportes Tolima + 06:41
156 Durango Huber Electro Hiper Europa-Caldas + 06:44
157 Villada Alejandro CM Team AG.Nectar + 06:49
158 Venegas Manuel F & F Team + 07:02
159 Chaparro Didier Supergiros-Alc.Manizales + 07:07
160 Ballen Juan Esteban Team Kronos-Bogota + 10:16
161 Moya Maikol Stiven F & F Team + 10:16
162 Hernandez Nicolas Team Kronos-Bogota + 10:16
163 Rubio Jeisson David Mixto 2 + 10:16
164 Aguirre Juan Andres JB/Calzado Power/Arroz Zulia + 10:16
165 Ramirez Rodriguez Michael Team Fundecom + 10:16
166 Cifuentes Fabian Steven Construcciones Zea-Faro Electrico + 10:16
167 Torres Luis Fernando CM Team AG.Nectar B + 10:16
169 Zea Anderson Javier Construcciones Zea-Faro Electrico + 10:16
170 Acosta Ruben JB/Calzado Power/Arroz Zulia + 10:16
171 Gomez Jeferson Stiven Team Fundecom + 10:16
172 Callejas Jhonathan Andrey Team Fundecom + 10:20
173 Meneses Guillermo Team Ediciones Mar Costa + 10:22
174 Parra Brayan Team Osuna + 13:20
175 Manzo Jhon Jaber Electro Hiper Europa-Caldas + 14:25
176 Ortiz Emmanuel Mixto 1 + 14:25
177 Osorio Sergio Electro Hiper Europa-Caldas + 14:25
178 Barrera Sebastian Mixto 1 + 14:25
179 Lizca Giovanny Black Jack Innova Nectar + 17:26
180 Aguilar Camilo Black Jack Innova Nectar + 17:26
181 Alvis Fidel Camilo Black Jack Innova Nectar + 20:59
182 Vanegas Juan Sebastian Team Kronos-Bogota + 21:41
183 Reyes Ochoa Alber Team Kronos-Bogota + 21:58
184 Bohorquez Daniel Mixto 1 + 22:17
185 Estrada Roberto T Pasion-Vento + 22:22
OOT Cruz Ruben Team Ediciones Mar Costa
OOT Gomez Cristian Team Ediciones Mar Costa
OOT Molina John Edison Team Ediciones Mar Costa
OOT Moreno Ramirez Johan CM Team AG.Nectar B
DNS Duarte Fabio Team Medellin-EPM
DNS Molano Brayan Tierra de Atletas GW U23
DNS Parra Jordan Construcciones Zea-Faro Electrico
DNS Hoyos Miguel Angel EPM Scott B
DNS Moreno Johan Sneyder Equipo Aguardiente Nectar
DNS Pena Jheyson Stiven Mixto 2

Information