Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Vuelta al Tolima - 2022

Overall Youth Points Mountain

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Pena Wilson Colombia Tierra de Atletas 10:12:29
02 Contreras Rodrigo EPM Scott + 37
03 Muñoz Edison CM Team AG.Nectar + 1:09
04 Vallejo Juan Pablo Colombia Tierra de Atletas + 1:30
05 Rodriguez Juan Felipe Camacho Premiun + 2:05
06 Baez Esneider Arley Liga Indeportes Tolima + 2:05
07 Lopez Escobar Luis Felipe Team Osuna + 2:42
08 Chaves German EPM Scott + 2:44
09 Reyes Yeison Team Medellin B + 2:44
10 Bustamante Adrián Sistecredito-GW + 2:49
11 Colon Johan Orgullo Paisa + 3:24
12 Reyes Aldemar Team Medellin B + 3:39
13 Forero Juan Sebastian JB/Calzado Power/Arroz Zulia + 3:53
14 Burgos Eli Saul CM Team AG.Nectar + 3:53
15 Callejas Edinson Alejandro Team Fundecom + 4:06
16 Sierra Yecid Arturo Equipo Aguardiente Nectar + 4:06
17 Flórez Frank Tierra de Atletas GW U23 + 4:52
18 Jamaica Javier Team Medellin-EPM + 4:52
19 Gomez David Santiago Sistecredito-GW + 4:55
20 González Javier Steven ALC Manizales-Supergiros + 4:55
21 Chacon Jaime Orlando CM Team AG.Nectar B + 4:55
22 Zea Luis Daniel Construcciones Zea-Faro Electrico + 4:55
23 Tabares Jordan Supergiros-Alc.Manizales + 4:55
24 Maca Viveros Leison Damian ALC Manizales-Supergiros + 5:19
25 Pedraza Walter JB/Calzado Power/Arroz Zulia + 7:05
26 Rojas Roosbelth Sistecredito GW U23 + 7:06
27 Castro Camilo Andres CM Team AG.Nectar B + 7:09
28 Rincon Yeison Supergiros-Alc.Manizales + 7:09
29 Osorio Danny Orgullo Paisa + 7:10
30 Bobadilla Duban Nativos Team + 7:45
31 Ocampo Victor Team Medellin B + 8:41
32 Quetama Jeison T Pasion-Vento + 9:14
33 Samudio Carlos Sistecredito-GW + 9:17
34 Martinez Juan Esteban Sistecredito-GW + 9:18
35 Aguirre Hernan Sistecredito-GW + 9:20
36 Rodriguez Jhon Anderson EPM Scott B + 10:27
37 Sevilla Oscar Team Medellin-EPM + 10:29
38 Mendoza Omar Colombia Tierra de Atletas + 11:18
39 Forero Juan David Nativos Team + 11:28
40 Oyola Robigzon Team Medellin B + 11:45
41 Rendon Juan Tito Orgullo Paisa B + 11:59
42 Poveda Hans Liga Indeportes Tolima + 12:06
43 Gonzalez David Alejandro Team Ediciones Mar Costa + 14:13
44 Soraca Cabezas Jhon Edison Construcciones Zea-Faro Electrico + 14:53
45 Gutierrez Heberth Electro Hiper Europa-Caldas + 15:52
46 Sanchez Brayan Team Medellin-EPM + 16:49
47 Cerquera William Antonio Team Inderhuila + 17:02
48 Borda Brayan Nativos Team + 17:42
49 Morales Felipe Team Inderhuila + 18:35
50 Acosta Ruben JB/Calzado Power/Arroz Zulia + 18:38
51 Ramirez Brayan EPM Scott + 21:37
52 Suarez Juan Pablo EPM Scott + 21:39
53 Bohorquez Hernando EPM Scott + 21:40
54 Cardona Julian CM Team AG.Nectar + 22:35
55 Carvajal Edwin Supergiros-Alc.Manizales + 22:43
56 Quiroz Oscar Colombia Tierra de Atletas + 22:58
57 Suaza Bernardo Supergiros-Alc.Manizales + 23:41
58 Ochoa Diego EPM Scott + 23:50
59 Meneses Jhonatan Sistecredito GW U23 + 23:50
60 Porras Johan Tierra de Atletas GW U23 + 23:50
61 Espinel Alcides JB/Calzado Power/Arroz Zulia + 23:50
62 Clavijo Brayan Camacho Premiun + 23:50
63 Osorio Juan Felipe Orgullo Paisa + 23:50
64 Escudero Santiago Sistecredito GW U23 + 24:17
65 Hernandez Rafael Equipo Aguardiente Nectar + 24:47
66 Osorio Frank Orgullo Paisa B + 24:52
67 Ospina Carlos Andres Electro Hiper Europa-Caldas + 24:54
68 Roldan Weimar Team Medellin-EPM + 25:00
69 Sanchez Mateo Orgullo Paisa B + 25:24
70 Chaparro Didier Supergiros-Alc.Manizales + 25:33
71 Vargas Walter Team Medellin B + 26:00
72 Castillo Kevin David Sistecredito GW U23 + 26:19
73 Vargas Dinael Liga Indeportes Tolima + 26:41
74 Echevarria Alonso Orgullo Paisa B + 27:58
75 Caceres Emmanuel Mixto 1 + 28:12
76 Rojas Juan Pablo Team Inderhuila + 28:21
77 Rodriguez Juan Pablo Liga Indeportes Tolima + 28:49
78 Hernandez Berardo Sistecredito GW U23 + 29:03
79 Mayorga Carlos Black Jack Innova Nectar + 31:00
80 Martinez Michel JB/Calzado Power/Arroz Zulia + 31:03
81 Garzon Marlon David Equipo Aguardiente Nectar + 31:05
82 Valero Juan Diego Liga Indeportes Tolima + 31:50
83 Cano Kevin Orgullo Paisa + 32:19
84 Rueda Andres Felipe Liga Indeportes Tolima + 32:30
85 Leguizamon Oscar Alejandro Black Jack Innova Nectar + 32:43
86 Gutiérrez Daniel Anton Construcciones Zea-Faro Electrico + 33:33
87 Jaramillo Daniel Orgullo Paisa + 33:34
88 Osorio Edison CM Team AG.Nectar B + 33:34
89 Pelaez Sebastian F & F Team + 34:31
90 Rodriguez Andres Felipe T Pasion-Vento + 34:32
91 Benavides Diego Andres Sistecredito-GW + 35:06
92 Castro Yonatan Andres Tierra de Atletas GW U23 + 35:10
93 Barboza Juan Manuel Orgullo Paisa B + 36:24
94 Guevara David Eliceo Black Jack Innova Nectar + 37:36
95 Guerrero Arias Esteban Electro Hiper Europa-Caldas + 37:56
96 Ruiz Alejandro ALC Manizales-Supergiros + 39:03
97 Blanco Óscar Nativos Team + 39:27
98 Zapata Alex ALC Manizales-Supergiros + 41:35
99 Rubiano Juan Sebastian Team Inderhuila + 41:37
100 Avila Jose Luis Nativos Team + 42:30
101 Navarro Royner ALC Manizales-Supergiros + 44:23
102 Arevalo Jhon F & F Team + 44:27
103 Callejas Jhonathan Andrey Team Fundecom + 45:17
104 Olave Jhon Alexander Tierra de Atletas GW U23 + 46:10
105 Marulanda Anderson Team Osuna + 47:18
106 Angarita Marvin Orlando CM Team AG.Nectar + 48:13
107 Villagran Duvan Andres Camacho Premiun + 49:41
108 Cuetocue Adrian Alejandro Team Inderhuila + 49:51
109 Lavado Erick Sebastian Team Kronos-Bogota + 53:18
110 Amador Juan Jose ALC Manizales-Supergiros + 53:37
111 Perez Jahir Camacho Premiun + 55:12
112 Fernández Brayan Stiven Team Ediciones Mar Costa + 55:35
113 Vargas Johan Stiven Liga Indeportes Tolima + 56:05
114 Torres Luis Fernando CM Team AG.Nectar B + 56:23
115 Cifuentes Fabian Steven Construcciones Zea-Faro Electrico + 57:41
116 Becerra Juan Nicolas Team Kronos-Bogota + 58:33
117 Cardenas Juan Pablo Team Kronos-Bogota + 59:23
118 Molina Juan Manuel Nativos Team + 59:26
119 Estrada Roberto T Pasion-Vento + 1:01:13
DNF Suarez Juan Manuel ALC Manizales-Supergiros
DNF Aguilar Camilo Black Jack Innova Nectar
DNF Alvis Fidel Camilo Black Jack Innova Nectar
DNF Lizca Giovanny Black Jack Innova Nectar
DNF Villada Alejandro CM Team AG.Nectar
DNF Moreno Ramirez Johan CM Team AG.Nectar B
DNF Arboleda Anderson EPM Scott B
DNF Galvis Duvián EPM Scott B
DNF Herrera Manuel EPM Scott B
DNF Hoyos Miguel Angel EPM Scott B
DNF Bejarano Anderson Equipo Aguardiente Nectar
DNF Moreno Johan Sneyder Equipo Aguardiente Nectar
DNF Moreno Juan Jose Equipo Aguardiente Nectar
DNF Barrera Sebastian Mixto 1
DNF Bohorquez Daniel Mixto 1
DNF Bohorquez Daniel Mixto 1
DNF Medina Cesar Mixto 1
DNF Ortiz Emmanuel Mixto 1
DNF Zuluaga Juan David Mixto 1
DNF Alzate Juan David Mixto 2
DNF Bernal Juan Diego Mixto 2
DNF Pena Jheyson Stiven Mixto 2
DNF Rubio Jeisson David Mixto 2
DNF Sanchez Santiago Mixto 2
DNF Herrera Samuel Sistecredito GW U23
DNF Paredes Pablo Sistecredito GW U23
DNF Arango Kevin Nazario T Pasion-Vento
DNF Quintero Edison T Pasion-Vento
DNF Sandoval Juan David T Pasion-Vento
DNF Molano Brayan Tierra de Atletas GW U23
DNF Castaño Juan Carlos Camacho Premiun
DNF Chia Luis Carlos Camacho Premiun
DNF Martinez Maycol Camacho Premiun
DNF Atapuma Darwin Colombia Tierra de Atletas
DNF Parra Jordan Construcciones Zea-Faro Electrico
DNF Rodriguez Wilmer Dario Construcciones Zea-Faro Electrico
DNF Vargas Jhon Jairo Construcciones Zea-Faro Electrico
DNF Zea Anderson Javier Construcciones Zea-Faro Electrico
DNF Durango Huber Electro Hiper Europa-Caldas
DNF Manzo Jhon Jaber Electro Hiper Europa-Caldas
DNF Osorio Sergio Electro Hiper Europa-Caldas
DNF Ramirez John Stiven Electro Hiper Europa-Caldas
DNF Moya Maikol Stiven F & F Team
DNF Venegas Manuel F & F Team
DNF Yopasa Santiago F & F Team
DNF Aguirre Juan Andres JB/Calzado Power/Arroz Zulia
DNF Gonzalez Daniel JB/Calzado Power/Arroz Zulia
DNF Vargas Diego Liga Indeportes Tolima
DNF Alonso Jhon Jairo Nativos Team
DNF Aparicio Jair Antonio Nativos Team
DNF Castano Sebastian Orgullo Paisa
DNF Guerrero Juan Diego Sistecredito-GW
DNF Martinez Luis Miguel Supergiros-Alc.Manizales
DNF Moreno Salvador Supergiros-Alc.Manizales
DNF Alvarez Brayan Estiven Team Ediciones Mar Costa
DNF Cruz Ruben Team Ediciones Mar Costa
DNF Gomez Cristian Team Ediciones Mar Costa
DNF Meneses Guillermo Team Ediciones Mar Costa
DNF Molina John Edison Team Ediciones Mar Costa
DNF Alarcón Julian Team Fundecom
DNF Blanco Lukas Team Fundecom
DNF Buitrago Brandon Team Fundecom
DNF Gomez Jeferson Stiven Team Fundecom
DNF Plazas Miguel Alfredo Team Fundecom
DNF Ramirez Rodriguez Michael Team Fundecom
DNF Mosquera Carlos Mario Team Inderhuila
DNF Ballen Juan Esteban Team Kronos-Bogota
DNF Duenas Juan Sebastian Team Kronos-Bogota
DNF Hernandez Nicolas Team Kronos-Bogota
DNF Reyes Ochoa Alber Team Kronos-Bogota
DNF Vanegas Juan Sebastian Team Kronos-Bogota
DNF Duarte Fabio Team Medellin-EPM
DNF Montoya Cristhian Team Medellin-EPM
DNF Castro Gonzalez Marlon Team Osuna
DNF Delgado Hector Javier Team Osuna
DNF Parra Brayan Team Osuna
DNF Roman Davinson Team Osuna

Information