Trofeo Melinda - 2012

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Carlos Betancur Acqua e Sapone 5:02:35
02 Moreno Moser Liquigas-Cannondale + 00
03 Giampaolo Caruso [*] Katusha Team + 00
04 Davide Rebellin Miche - Guerciotti + 03
05 Franco Pellizotti Androni Giocattoli - Venezuela + 06
06 Francesco Failli Farnese Vini - Selle Italia + 06
07 Domenico Pozzovivo Colnago - CSF Inox + 08
08 Gianluca Brambilla Colnago - CSF Inox + 08
09 Alexandr Kolobnev Katusha Team + 12
10 Przemyslaw Niemiec Lampre-ISD + 20
11 Leonardo Bertagnolli [*] Lampre-ISD + 20
12 Francesco Reda Acqua e Sapone + 31
13 Riccardo Chiarini Androni Giocattoli - Venezuela + 37
14 Matteo Rabottini Farnese Vini - Selle Italia + 37
15 Jure Golcer Tirol Cycling Team + 45
16 Manuele Mori Lampre-ISD + 47
17 Alessandro Bertolini Androni Giocattoli - Venezuela + 1:01
18 Vincenzo Garofalo Team Nippo + 1:06
19 Fabio Taborre Acqua e Sapone + 1:14
20 Peter Kusztor Atlas Personal - Jakroo + 1:19
21 Paolo Bailetti Utensilnord - Named + 1:25
22 Emanuele Sella Androni Giocattoli - Venezuela + 1:44
23 Andrea Pasqualon Colnago - CSF Inox + 2:01
24 Alessandro Bisolti Team Idea + 2:01
25 Alan Marangoni Liquigas-Cannondale + 2:01
26 Henry Frusto Team Nippo + 2:01
27 Joan Horrach Katusha Team + 2:10
28 Morris Possoni Lampre-ISD + 2:16
29 Winner Anacona Lampre-ISD + 2:19
DNF Oleksandr Sheydyk -
DNF Paolo Ciavatta Acqua e Sapone
DNF Massimo Codol Acqua e Sapone
DNF Claudio Corioni Acqua e Sapone
DNF Francesco Di Paolo Acqua e Sapone
DNF Alessandro Donati Acqua e Sapone
DNF Simone Masciarelli Acqua e Sapone
DNF Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone
DNF Tomas Gil Martinez Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Salvatore Mancuso Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Yonathan Monsalve Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Francisco Moreno Allue Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Antonio Santoro Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Miguel Ubeto Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Alexsandr Dyachenko Astana Pro Team
DNF Enrico Gasparotto Astana Pro Team
DNF Francesco Gavazzi Astana Pro Team
DNF Tanel Kangert Astana Pro Team
DNF Andrey Kashechkin Astana Pro Team
DNF Robert Kiserlovski Astana Pro Team
DNF Yevgeniy Nepomnyachshiy Astana Pro Team
DNF Sergey Renev Astana Pro Team
DNF Raphael Addy Atlas Personal - Jakroo
DNF Nicolas Baldo Atlas Personal - Jakroo
DNF Daniel Henggeler Atlas Personal - Jakroo
DNF Pirmin Lang Atlas Personal - Jakroo
DNF David Rösch Atlas Personal - Jakroo
DNF Florian Salzinger Atlas Personal - Jakroo
DNF Patrick Schelling Atlas Personal - Jakroo
DNF Enrico Battaglin Colnago - CSF Inox
DNF Marco Canola Colnago - CSF Inox
DNF Andrea Di Corrado Colnago - CSF Inox
DNF Stefano Locatelli Colnago - CSF Inox
DNF Stefano Pirazzi Colnago - CSF Inox
DNF Diego Caccia Farnese Vini - Selle Italia
DNF Oscar Gatto Farnese Vini - Selle Italia
DNF Leonardo Giordani Farnese Vini - Selle Italia
DNF Luca Mazzanti Farnese Vini - Selle Italia
DNF Filippo Pozzato Farnese Vini - Selle Italia
DNF Davide Ricci Bitti Farnese Vini - Selle Italia
DNF Luca Paolini Katusha Team
DNF Simon Spilak Katusha Team
DNF Maxime Vantomme Katusha Team
DNF Vitaliy Buts Lampre-ISD
DNF Massimo Graziato Lampre-ISD
DNF Oleksandr Kvachuk Lampre-ISD
DNF Marco Marzano Lampre-ISD
DNF Eugenio Alafaci Leopard - Trek CT
DNF Giorgio Brambilla Leopard - Trek CT
DNF Jesus Ezquerra Leopard - Trek CT
DNF Oliver Hofstetter Leopard - Trek CT
DNF Julian Kern Leopard - Trek CT
DNF Alexandre Pliuschin Leopard - Trek CT
DNF Fabio Silvestre Leopard - Trek CT
DNF Stefano Agostini Liquigas-Cannondale
DNF Eros Capecchi Liquigas-Cannondale
DNF Tiziano Dall'Antonia Liquigas-Cannondale
DNF Daniel Oss Liquigas-Cannondale
DNF Juraj Sagan Liquigas-Cannondale
DNF Peter Sagan Liquigas-Cannondale
DNF Maurizio Biondo Meridiana - Kamen Team
DNF Blaz Bonca Meridiana - Kamen Team
DNF Roberto Cesaro Meridiana - Kamen Team
DNF Alberto Di Lorenzo Meridiana - Kamen Team
DNF Mariano Giallorenzo Meridiana - Kamen Team
DNF Luka Grubic Meridiana - Kamen Team
DNF Enrico Rossi Meridiana - Kamen Team
DNF Luca Barla Team Idea
DNF Simone Boifava Team Idea
DNF Giuseppe De Maria Team Idea
DNF Luca Dodi Team Idea
DNF Marco Frapporti Team Idea
DNF Ruslan Karimov Team Idea
DNF Andrea Palini Team Idea
DNF Aristide Ratti Team Idea
DNF Julian Arredondo Team Nippo
DNF Fortunato Baliani Team Nippo
DNF Simone Campagnaro Team Nippo
DNF Ryohei Komori Team Nippo
DNF Alexander Zdanov Team Nippo
DNF Antonio Testa Team Nippo
DNF Clemens Fankhauser Tirol Cycling Team
DNF Blaz Furdi Tirol Cycling Team
DNF Marc Obkircher Tirol Cycling Team
DNF Stefan Praxmarer Tirol Cycling Team
DNF Christoph Sokoll Tirol Cycling Team
DNF Harald Totschnig Tirol Cycling Team
DNF David Wöhrer Tirol Cycling Team
DNF Oleg Berdos Utensilnord - Named
DNF Gabriele Bosisio Utensilnord - Named
DNF Matteo Fedi Utensilnord - Named
DNF Edoardo Girardi Utensilnord - Named
DNF Davide Mucelli Utensilnord - Named
DNF Federico Rocchetti Utensilnord - Named
DNF Patxi Vila Utensilnord - Named
Information
Nation Italy
Date 2nd June
Distance 198.5 km
CAT 1.1
Other
Embed Results