Vuelta Extremadura Féminas

UCI, Stage race, 1st stage, 8th March 2024, Spain

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider TeamUCI Time
1 Baril OliviaMovistar Team 8 02:27:20
2 Chapman BrodieLidl-Trek 5 + 02
3 Meijering MareilleMovistar Team 3 + 02
4 Soto Campos CatalinaLaboral Kutxa-Fundacion Euskadi 1 + 02
5 van Dijk EllenLidl-Trek + 02
6 Ebras ElisabethUAE Development Team + 02
7 Patiño PaulaMovistar Team + 02
8 Harvey MikaylaUAE Development Team + 02
9 Perekitko KarolinaWinspace + 02
10 Trégouët MaurèneARKEA-B&B HOTELS + 02
11 Moors FleurLidl-Trek + 02
12 Abaidullina InnaMatos Mobility - Flexaco + 02
13 Eric JelenaMovistar Team + 02
14 Jørgensen TirilTeam Coop-Repsol + 02
15 Redaelli EmmaUAE Development Team + 02
16 Squiban MaevaARKEA-B&B HOTELS + 02
17 Martín SaraMovistar Team + 02
18 Mahé OcéaneARKEA-B&B HOTELS + 02
19 Grangier IndiaTeam Coop-Repsol + 02
20 Ostolaza Zabala UsoaLaboral Kutxa-Fundacion Euskadi + 02
21 Zwaan SophiaUAE Development Team + 02
22 Realini GaiaLidl-Trek + 02
23 Albert Bosch AinaraMassi Baix Ter Women's Team + 02
24 Kagevi StinaTeam Coop-Repsol + 02
25 Claes LotteARKEA-B&B HOTELS + 02
26 Gilabert Vilaplana ArianaEneicat-CM Team + 02
27 Holmgren IsabellaLidl-Trek + 02
28 Blanco Calbet YuraniLaboral Kutxa-Fundacion Euskadi + 02
29 Piergiovanni FedericaUAE Development Team + 02
30 Martin Martin IsabelEneicat-CM Team + 02
31 Yonamine EriLaboral Kutxa-Fundacion Euskadi + 02
32 Colje MaaikeARKEA-B&B HOTELS + 02
33 Haugset Sigrid YtterhusTeam Coop-Repsol + 02
34 Vadillo Crespo EneritzLaboral Kutxa-Fundacion Euskadi + 02
35 Meneses JesseniaLaboral Kutxa-Fundacion Euskadi + 02
36 Caudera BeatriceUAE Development Team + 02
37 Primeau CamillePrimeau Vélo-Groupe Abadie + 02
38 Kazakova ViolettaAstana Dewi Women Team + 02
39 Trias Jordan MireiaMassi Baix Ter Women's Team + 02
40 Sharp IsabelLidl-Trek + 02
41 Gutierrez SheylaMovistar Team + 02
42 Schweikart AileenLaboral Kutxa-Fundacion Euskadi + 02
43 Delia Priatna AyustinaAstana Dewi Women Team + 01:36
44 Huot MathildePrimeau Vélo-Groupe Abadie + 01:36
45 Bernard FloraineWinspace + 01:36
46 Aubry JuliaWinspace + 01:36
47 Batyrbekova BotaAstana Dewi Women Team + 01:36
48 Roxo BeatrizCantabria Deporte - Rio Miera + 01:36
49 Vega Gonzalez CarolinaAbadino + 01:36
50 Nerlo AurelaWinspace + 02
51 Lind MagdaleneTeam Coop-Repsol + 01:36
52 Normand AdèleEneicat-CM Team + 01:36
53 Mendez Melgarejo IreneEneicat-CM Team + 01:36
54 Bryson Boe LolaUAE Development Team + 01:36
55 Londono Posada Angie MarianaAbadino + 01:36
56 Romance MartaMassi Baix Ter Women's Team + 01:36
57 Caramelo AnaMatos Mobility - Flexaco + 01:36
58 Camino Arteaga OlatzAbadino + 01:36
59 Allione MarineWinspace + 01:36
60 Coutinho AliceAbadino + 01:36
61 Laroche ValeriePrimeau Vélo-Groupe Abadie + 01:36
62 Dale StineTeam Coop-Repsol + 01:36
63 Gutierrez AriadnaFarto-BTC Women + 01:43
64 Bulleri AlessiaEneicat-CM Team + 01:45
65 Potapova FainaAstana Dewi Women Team + 01:45
66 Mohr Mari HoleTeam Coop-Repsol + 01:36
67 Morales Perez AlmudenaAbadino + 01:36
68 Abgrall NoémieWinspace + 03:55
69 Spirina AlinaAstana Dewi Women Team + 04:52
70 Ossim AkpeillAstana Dewi Women Team + 04:54
71 Murillo Nogales Maria ReyesAbadino + 05:02
72 Pereira BeatrizCantabria Deporte - Rio Miera + 05:02
73 Moragas Molina HelenaCantabria Deporte - Rio Miera + 05:02
74 Ruiz Sanchez IngridMassi Baix Ter Women's Team + 05:02
75 Vasquez Amaya NataliaMatos Mobility - Flexaco + 11:05
76 Primeau PenelopePrimeau Vélo-Groupe Abadie + 17:45
77 Pedrosa DianaMatos Mobility - Flexaco + 17:45
78 Velychko KaterynaMatos Mobility - Flexaco + 27:09
79 Vaags ElizabethPrimeau Vélo-Groupe Abadie + 27:17
80 Bosch Ballus LaiaMassi Baix Ter Women's Team + 27:17
81 Svanholmer TusneldaFarto-BTC Women + 27:17
82 De La Vega MariaCantabria Deporte - Rio Miera + 27:17
83 Roland LucianaCantabria Deporte - Rio Miera + 27:17
84 Arana NahiaAbadino + 27:28
85 Prado AndreaFarto-BTC Women + 27:28
86 Ryo TitiaARKEA-B&B HOTELS + 02
DNF Mallo Domato CarmenFarto-BTC Women
DNF Mira Juarez Laura MariaFarto-BTC Women
DNF Ovejero Lopez NataliaMassi Baix Ter Women's Team
DNF Huertas Pozo NataliaMatos Mobility - Flexaco
DNF Espinola Agua MarinaPrimeau Vélo-Groupe Abadie
Pos Rider Team Time
1 Baril OliviaMovistar Team02:27:04
2 Chapman BrodieLidl-Trek+ 12
3 Meijering MareilleMovistar Team+ 14
4 Patiño PaulaMovistar Team+ 16
5 Albert Bosch AinaraMassi Baix Ter Women's Team+ 16
6 Eric JelenaMovistar Team+ 17
7 Sharp IsabelLidl-Trek+ 17
8 Soto Campos CatalinaLaboral Kutxa-Fundacion Euskadi+ 18
9 van Dijk EllenLidl-Trek+ 18
10 Ebras ElisabethUAE Development Team+ 18
11 Harvey MikaylaUAE Development Team+ 18
12 Perekitko KarolinaWinspace+ 18
13 Trégouët MaurèneARKEA-B&B HOTELS+ 18
14 Moors FleurLidl-Trek+ 18
15 Abaidullina InnaMatos Mobility - Flexaco + 18
16 Jørgensen TirilTeam Coop-Repsol+ 18
17 Redaelli EmmaUAE Development Team+ 18
18 Squiban MaevaARKEA-B&B HOTELS+ 18
19 Martín SaraMovistar Team+ 18
20 Mahé OcéaneARKEA-B&B HOTELS+ 18
21 Grangier IndiaTeam Coop-Repsol+ 18
22 Ostolaza Zabala UsoaLaboral Kutxa-Fundacion Euskadi+ 18
23 Zwaan SophiaUAE Development Team+ 18
24 Realini GaiaLidl-Trek+ 18
25 Kagevi StinaTeam Coop-Repsol+ 18
26 Claes LotteARKEA-B&B HOTELS+ 18
27 Gilabert Vilaplana ArianaEneicat-CM Team+ 18
28 Holmgren IsabellaLidl-Trek+ 18
29 Blanco Calbet YuraniLaboral Kutxa-Fundacion Euskadi+ 18
30 Piergiovanni FedericaUAE Development Team+ 18
31 Martin Martin IsabelEneicat-CM Team+ 18
32 Yonamine EriLaboral Kutxa-Fundacion Euskadi+ 18
33 Colje MaaikeARKEA-B&B HOTELS+ 18
34 Haugset Sigrid YtterhusTeam Coop-Repsol+ 18
35 Vadillo Crespo EneritzLaboral Kutxa-Fundacion Euskadi+ 18
36 Meneses JesseniaLaboral Kutxa-Fundacion Euskadi+ 18
37 Caudera BeatriceUAE Development Team+ 18
38 Primeau CamillePrimeau Vélo-Groupe Abadie+ 18
39 Kazakova ViolettaAstana Dewi Women Team+ 18
40 Trias Jordan MireiaMassi Baix Ter Women's Team+ 18
41 Gutierrez SheylaMovistar Team+ 18
42 Schweikart AileenLaboral Kutxa-Fundacion Euskadi+ 18
43 Nerlo AurelaWinspace+ 18
44 Ryo TitiaARKEA-B&B HOTELS+ 18
45 Delia Priatna AyustinaAstana Dewi Women Team+ 01:52
46 Huot MathildePrimeau Vélo-Groupe Abadie+ 01:52
47 Bernard FloraineWinspace+ 01:52
48 Aubry JuliaWinspace+ 01:52
49 Batyrbekova BotaAstana Dewi Women Team+ 01:52
50 Roxo BeatrizCantabria Deporte - Rio Miera+ 01:52
51 Vega Gonzalez CarolinaAbadino+ 01:52
52 Lind MagdaleneTeam Coop-Repsol+ 01:52
53 Normand AdèleEneicat-CM Team+ 01:52
54 Mendez Melgarejo IreneEneicat-CM Team+ 01:52
55 Bryson Boe LolaUAE Development Team+ 01:52
56 Londono Posada Angie MarianaAbadino+ 01:52
57 Romance MartaMassi Baix Ter Women's Team+ 01:52
58 Caramelo AnaMatos Mobility - Flexaco + 01:52
59 Camino Arteaga OlatzAbadino+ 01:52
60 Allione MarineWinspace+ 01:52
61 Coutinho AliceAbadino+ 01:52
62 Laroche ValeriePrimeau Vélo-Groupe Abadie+ 01:52
63 Dale StineTeam Coop-Repsol+ 01:52
64 Mohr Mari HoleTeam Coop-Repsol+ 01:52
65 Morales Perez AlmudenaAbadino+ 01:52
66 Gutierrez AriadnaFarto-BTC Women+ 01:59
67 Bulleri AlessiaEneicat-CM Team+ 02:01
68 Potapova FainaAstana Dewi Women Team+ 02:01
69 Abgrall NoémieWinspace+ 04:11
70 Spirina AlinaAstana Dewi Women Team+ 05:08
71 Ossim AkpeillAstana Dewi Women Team+ 05:10
72 Murillo Nogales Maria ReyesAbadino+ 05:18
73 Pereira BeatrizCantabria Deporte - Rio Miera+ 05:18
74 Moragas Molina HelenaCantabria Deporte - Rio Miera+ 05:18
75 Ruiz Sanchez IngridMassi Baix Ter Women's Team+ 05:18
76 Vasquez Amaya NataliaMatos Mobility - Flexaco + 11:21
77 Primeau PenelopePrimeau Vélo-Groupe Abadie+ 18:01
78 Pedrosa DianaMatos Mobility - Flexaco + 18:01
79 Velychko KaterynaMatos Mobility - Flexaco + 27:25
80 Vaags ElizabethPrimeau Vélo-Groupe Abadie+ 27:33
81 Bosch Ballus LaiaMassi Baix Ter Women's Team+ 27:33
82 Svanholmer TusneldaFarto-BTC Women+ 27:33
83 De La Vega MariaCantabria Deporte - Rio Miera+ 27:33
84 Roland LucianaCantabria Deporte - Rio Miera+ 27:33
85 Arana NahiaAbadino+ 27:44
86 Prado AndreaFarto-BTC Women+ 27:44
Pos Rider Team Time
1 Albert Bosch AinaraMassi Baix Ter Women's Team 02:27:20
2 Sharp IsabelLidl-Trek + 01
3 Ebras ElisabethUAE Development Team + 02
4 Trégouët MaurèneARKEA-B&B HOTELS + 02
5 Moors FleurLidl-Trek + 02
6 Abaidullina InnaMatos Mobility - Flexaco + 02
7 Redaelli EmmaUAE Development Team + 02
8 Squiban MaevaARKEA-B&B HOTELS + 02
9 Mahé OcéaneARKEA-B&B HOTELS + 02
10 Zwaan SophiaUAE Development Team + 02
11 Kagevi StinaTeam Coop-Repsol + 02
12 Holmgren IsabellaLidl-Trek + 02
13 Vadillo Crespo EneritzLaboral Kutxa-Fundacion Euskadi + 02
14 Caudera BeatriceUAE Development Team + 02
15 Kazakova ViolettaAstana Dewi Women Team + 02
16 Ryo TitiaARKEA-B&B HOTELS + 02
17 Huot MathildePrimeau Vélo-Groupe Abadie + 01:36
18 Bernard FloraineWinspace + 01:36
19 Batyrbekova BotaAstana Dewi Women Team + 01:36
20 Roxo BeatrizCantabria Deporte - Rio Miera + 01:36
21 Vega Gonzalez CarolinaAbadino + 01:36
22 Lind MagdaleneTeam Coop-Repsol + 01:36
23 Normand AdèleEneicat-CM Team + 01:36
24 Bryson Boe LolaUAE Development Team + 01:36
25 Londono Posada Angie MarianaAbadino + 01:36
26 Camino Arteaga OlatzAbadino + 01:36
27 Laroche ValeriePrimeau Vélo-Groupe Abadie + 01:36
28 Morales Perez AlmudenaAbadino + 01:36
29 Spirina AlinaAstana Dewi Women Team + 04:52
30 Ossim AkpeillAstana Dewi Women Team + 04:54
31 Murillo Nogales Maria ReyesAbadino + 05:02
32 Pereira BeatrizCantabria Deporte - Rio Miera + 05:02
33 Moragas Molina HelenaCantabria Deporte - Rio Miera + 05:02
34 Vasquez Amaya NataliaMatos Mobility - Flexaco + 11:05
35 Primeau PenelopePrimeau Vélo-Groupe Abadie + 17:45
36 Bosch Ballus LaiaMassi Baix Ter Women's Team + 27:17
37 Arana NahiaAbadino + 27:28
38 Prado AndreaFarto-BTC Women + 27:28
Pos Team Time
1 Movistar Team 07:22:04
2 Lidl-Trek + 02
3 UAE Development Team + 02
4 ARKEA-B&B HOTELS + 02
5 Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi + 02
6 Team Coop-Repsol + 02
7 Winspace + 01:36
8 Eneicat-CM Team + 01:36
9 Massi Baix Ter Women's Team + 01:36
10 Astana Dewi Women Team + 03:10
11 Primeau Vélo-Groupe Abadie + 03:10
12 Abadino + 04:44
13 Cantabria Deporte - Rio Miera + 11:36
14 + 12:39
15 Farto-BTC Women + 56:24

Information