Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

CN France RR - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time UCI
01 Sénéchal Florian Quick-Step Alpha Vinyl Team 5:12:48100
02 Turgis Anthony TotalEnergies + 0075
03 Zingle Axel Cofidis + 0060
04 Barguil Warren Team Arkéa-Samsic + 0050
05 Thomas Benjamin Cofidis + 0640
06 Démare Arnaud Groupama-FDJ + 2630
07 Cardis Romain St Michel-Auber 93 + 2620
08 Dujardin Sandy TotalEnergies + 2610
09 Boudat Thomas GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 265
10 Hofstetter Hugo Team Arkéa-Samsic + 263
11 Venturini Clément AG2R Citroën Team + 263
12 Godon Dorian AG2R Citroën Team + 261
13 Alaphilippe Julian Quick-Step Alpha Vinyl Team + 261
14 Touzé Damien AG2R Citroën Team + 261
15 Bonnamour Franck B&B Hotels-KTM + 261
16 Coquard Bryan Cofidis + 26
17 Mariault Axel Team U Nantes-Atlantique + 26
18 Tesson Jason St Michel-Auber 93 + 26
19 Petit Adrien Intermarché-Wanty-Gobert + 26
20 Urruty Maxime Nice Métropole Côte d'Azur + 26
21 Vauquelin Kévin Team Arkéa-Samsic + 26
22 Koretzky Victor B&B Hotels-KTM + 26
23 Delacroix Théo Intermarché-Wanty-Gobert + 26
24 Couanon Jonathan Nice Métropole Côte d'Azur + 26
25 Barthe Cyril B&B Hotels-KTM + 26
26 Besson Kévin Nice Métropole Côte d'Azur + 26
27 Bouet Maxime Team Arkéa-Samsic + 26
28 Simon Julien TotalEnergies + 26
29 Grellier Fabien TotalEnergies + 26
30 Pacher Quentin Groupama-FDJ + 26
31 Peters Nans AG2R Citroën Team + 26
32 Jousseaume Alan TotalEnergies + 26
33 Cavagna Remi Quick-Step Alpha Vinyl Team + 26
34 Grégoire Romain Groupama-FDJ Conti + 26
35 Le Gac Olivier Groupama-FDJ + 26
36 Molard Rudy Groupama-FDJ + 26
37 Paret-Peintre Aurélien AG2R Citroën Team + 26
38 Vuillermoz Alexis TotalEnergies + 26
39 Lapeira Paul AG2R Citroën Team + 26
40 Leveau Jérémy GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 26
41 Bouchard Geoffrey AG2R Citroën Team + 26
42 Delaplace Anthony Team Arkéa-Samsic + 26
43 Finé Eddy Cofidis + 33
44 Page Hugo Intermarché-Wanty-Gobert + 35
45 Louvel Matis Team Arkéa-Samsic + 43
46 Toumire Hugo Cofidis + 43
47 Martin Guillaume Cofidis + 53
48 Hardy Romain Team Arkéa-Samsic + 1:08
49 Edet Nicolas Team Arkéa-Samsic + 5:14
50 Lecroq Jérémy B&B Hotels-KTM + 5:39
51 Morice Julien B&B Hotels-KTM + 5:39
52 Bidard François Cofidis + 5:42
53 Jegat Jordan Team U Nantes-Atlantique + 6:15
54 Guégan Maël Team U Nantes-Atlantique + 6:15
55 Soupe Geoffrey TotalEnergies + 6:15
56 Richard Louis Team U Nantes-Atlantique + 6:15
57 Maurelet Flavien St Michel-Auber 93 + 6:15
58 Ferasse Thibault B&B Hotels-KTM + 6:15
59 Raugel Antoine AG2R Citroën Team + 6:15
60 Gougeard Alexis B&B Hotels-KTM + 6:15
61 Chérel Mikaël AG2R Citroën Team + 6:15
62 Delettre Alexandre Cofidis + 6:15
63 Pichon Laurent Team Arkéa-Samsic + 6:15
64 Madouas Valentin Groupama-FDJ + 6:15
65 Perez Anthony Cofidis + 6:36
66 Cosnefroy Benoît AG2R Citroën Team + 7:33
67 Delbove Joris St Michel-Auber 93 + 9:18
68 Lino Julian Bike Aid + 9:22
69 Bouvier Léo Bike Aid + 9:22
70 Danès Léo Team U Nantes-Atlantique + 9:22
71 Lemoine Cyril B&B Hotels-KTM + 9:22
72 Debeaumarché Nicolas St Michel-Auber 93 + 9:22
73 Maldonado Anthony St Michel-Auber 93 + 9:22
74 Gautier Cyril B&B Hotels-KTM + 9:22
75 Ferron Valentin TotalEnergies + 9:22
76 Le Turnier Mathias Team U Nantes-Atlantique + 9:22
77 Jauregui Quentin B&B Hotels-KTM + 9:22
78 Sarreau Marc AG2R Citroën Team + 9:22
79 Barré Louis Team U Nantes-Atlantique + 9:22
80 Renard Alexis Cofidis + 13:23
81 Ourselin Paul TotalEnergies + 13:23
82 Joalland Yaël Team U Nantes-Atlantique + 13:23
83 Chevalier Maxime B&B Hotels-KTM + 13:54
DNS Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur
DNS Manzin Lorrenzo TotalEnergies
DNF Champoussin Clément AG2R Citroën Team
DNF Jullien Anthony AG2R Citroën Team
DNF Paret-Peintre Valentin AG2R Citroën Team
DNF Barbier Pierre B&B Hotels-KTM
DNF Boileau Alan B&B Hotels-KTM
DNF Lagrée Adrien B&B Hotels-KTM
DNF Rolland Pierre B&B Hotels-KTM
DNF Champion Thomas Cofidis
DNF Lafay Victor Cofidis
DNF Périchon Pierre-Luc Cofidis
DNF Rochas Rémy Cofidis
DNF Carisey Clément GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Denis Thomas GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Jarnet Maxime GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Leroux Samuel GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Mainguenaud Tom GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Tabellion Valentin GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Armirail Bruno Groupama-FDJ
DNF Davy Clément Groupama-FDJ
DNF Ladagnous Matthieu Groupama-FDJ
DNF Le Huitouze Eddy Groupama-FDJ Conti
DNF Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti
DNF Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti
DNF Penhoët Paul Groupama-FDJ Conti
DNF Amadori Julien Nice Métropole Côte d'Azur
DNF Bonnefoix Edouard Nice Métropole Côte d'Azur
DNF Goubert Jean Nice Métropole Côte d'Azur
DNF Hennequin Paul Nice Métropole Côte d'Azur
DNF Hurel Tony St Michel-Auber 93
DNF Paillot Yoann St Michel-Auber 93
DNF Rossetto Stéphane St Michel-Auber 93
DNF De Tarde Pierre SwiftCarbon Pro Cycling Brazil
DNF Grondin Donavan Team Arkéa-Samsic
DNF Guernalec Thibault Team Arkéa-Samsic
DNF Guglielmi Simon Team Arkéa-Samsic
DNF Ledanois Kevin Team Arkéa-Samsic
DNF Riou Alan Team Arkéa-Samsic
DNF Russo Clément Team Arkéa-Samsic
DNF Benhamouda Mehdi Team Novo Nordisk
DNF Daugé Lucas Team Novo Nordisk
DNF Morin Emmanuel Team U Nantes-Atlantique
DNF Richard-Andrade Florian Team U Nantes-Atlantique
DNF Burgaudeau Mathieu TotalEnergies
DNF Cabot Jérémy TotalEnergies
DNF Doubey Fabien TotalEnergies
DNF Latour Pierre TotalEnergies

Information