Vuelta a Burgos

UCI, Stage race, 3rd stage, 17th August 2023, Spain

Stage GC Youth Points Mountain TeamUCI

DoB?
Pos Rider TeamUCI Time
1 Roglic PrimozJumbo-Visma 20 04:26:00
2 Vlasov AleksandrBORA-hansgrohe 15 + 00
3 Yates AdamUAE Team Emirates 10 + 00
4 Howson DamienQ36.5 Pro Cycling Team 5 + 00
5 Romo JavierAstana Qazaqstan Team 3 + 01:07
6 Bennett GeorgeUAE Team Emirates + 01:07
7 Rubio EinerMovistar Team + 01:07
8 Prodhomme NicolasAG2R Citroën Team + 03:17
9 Castrillo PabloEquipo Kern Pharma + 03:17
10 Quinn SeanEF Education-EasyPost + 03:51
11 Tratnik JanJumbo-Visma + 03:51
12 Bais MattiaEOLO-Kometa Cycling Team + 03:51
13 Martín GotzonEuskaltel-Euskadi + 03:51
14 Donovan MarkQ36.5 Pro Cycling Team + 03:51
15 Hailemichael MuluCaja Rural-Seguros RGA + 03:51
16 Gesink RobertJumbo-Visma + 03:51
17 Garcia Soriano Jose MariaElectro Hiper Europa + 03:51
18 López MartinAstana Qazaqstan Team + 03:51
19 Verona CarlosMovistar Team + 03:51
20 Murguialday JokinCaja Rural-Seguros RGA + 03:51
21 Kepplinger RainerBahrain Victorious + 03:51
22 Hänninen JaakkoAG2R Citroën Team + 03:51
23 García RaúlEquipo Kern Pharma + 03:51
24 Bou JoanEuskaltel-Euskadi + 03:51
25 Berrade UrkoEquipo Kern Pharma + 03:51
26 Vine JayUAE Team Emirates + 04:01
27 Bol JetseBurgos-BH + 06:32
28 Warbasse LawrenceAG2R Citroën Team + 06:32
29 Sevilla DiegoEOLO-Kometa Cycling Team + 06:32
30 Pernsteiner HermannBahrain Victorious + 06:32
31 Kudus MerhawiEF Education-EasyPost + 06:32
32 Steinhauser GeorgEF Education-EasyPost + 09:22
33 Badilatti MatteoQ36.5 Pro Cycling Team + 10:15
34 Arcas JorgeMovistar Team + 10:15
35 Faura Asensio Jose LuisElectro Hiper Europa + 10:15
36 Okamika AnderBurgos-BH + 10:15
37 Valter AttilaJumbo-Visma + 10:15
38 Palzer AntonBORA-hansgrohe + 12:21
39 Verschuren KillianAG2R Citroën Team + 12:21
40 Serrano JavierEOLO-Kometa Cycling Team + 12:21
41 García Cortina IvánMovistar Team + 12:21
42 Azurmendi IbaiEuskaltel-Euskadi + 12:21
43 Cepeda AlexanderEF Education-EasyPost + 12:21
44 Sánchez Luis LeónAstana Qazaqstan Team + 12:21
45 Zambanini EdoardoBahrain Victorious + 12:21
46 Dombrowski JoeAstana Qazaqstan Team + 12:21
47 Conca FilippoQ36.5 Pro Cycling Team + 12:21
48 Canal CarlosEuskaltel-Euskadi + 12:21
49 Prades EduardCaja Rural-Seguros RGA + 12:21
50 Buitrago SantiagoBahrain Victorious + 12:21
51 Barta WilliamMovistar Team + 12:21
52 Paret-Peintre ValentinAG2R Citroën Team + 12:21
53 Lipowitz FlorianBORA-hansgrohe + 12:21
54 Fabbro MatteoBORA-hansgrohe + 12:21
55 Novak DomenUAE Team Emirates + 12:21
56 Bouwman KoenJumbo-Visma + 12:21
57 Lührs Luis-JoeBORA-hansgrohe + 15:29
58 Silva ThomasCaja Rural-Seguros RGA + 15:29
59 Koretzky VictorBORA-hansgrohe + 15:29
60 Natarov YuriyAstana Qazaqstan Team + 15:29
61 Oliveira IvoUAE Team Emirates + 15:29
62 Molenaar AlexElectro Hiper Europa + 15:29
63 Garosio AndreaEOLO-Kometa Cycling Team + 15:29
64 Cañellas XavierElectro Hiper Europa + 15:29
65 Brambilla GianlucaQ36.5 Pro Cycling Team + 15:29
66 Leemreize GijsJumbo-Visma + 15:29
67 Camargo DiegoEF Education-EasyPost + 15:29
68 Battistella SamueleAstana Qazaqstan Team + 15:29
69 Gibbons RyanUAE Team Emirates + 15:29
70 Vendrame AndreaAG2R Citroën Team + 15:29
71 Gavazzi FrancescoEOLO-Kometa Cycling Team + 15:29
72 Felline FabioAstana Qazaqstan Team + 15:29
73 Keukeleire JensEF Education-EasyPost + 15:29
74 Sanchez PelayoBurgos-BH + 15:29
75 Abreha Negasi HayluQ36.5 Pro Cycling Team + 15:29
76 Rosskopf JoeyQ36.5 Pro Cycling Team + 15:29
77 Lazkano OierMovistar Team + 15:29
78 Ezquerra JesusBurgos-BH + 15:29
79 Berasategi XabierEuskaltel-Euskadi + 15:29
80 Fancellu AlessandroEOLO-Kometa Cycling Team + 15:29
81 Kämna LennardBORA-hansgrohe + 15:29
82 Caicedo JonathanEF Education-EasyPost + 15:29
83 Caruso DamianoBahrain Victorious + 15:29
84 Sütterlin JashaBahrain Victorious + 20:15
85 Gradek KamilBahrain Victorious + 20:15
86 Fuentes AngelBurgos-BH + 20:15
87 Azparren XabierEuskaltel-Euskadi + 20:15
88 Langellotti VictorBurgos-BH + 20:15
89 Márquez MartíEquipo Kern Pharma + 20:15
90 van der Tuuk DannyEquipo Kern Pharma + 20:15
91 Etxeberria JosuCaja Rural-Seguros RGA + 20:15
92 Amezqueta JulenCaja Rural-Seguros RGA + 20:15
93 Bennassar Joan MartíElectro Hiper Europa + 23:43
94 Carretero HectorEquipo Kern Pharma + 23:43
95 Peñalver ManuelBurgos-BH + 23:43
96 Molano SebastianUAE Team Emirates + 23:43
97 Etxeberria AsierEuskaltel-Euskadi + 23:43
98 Mas LluisMovistar Team + 23:43
99 Estelrich MateuElectro Hiper Europa + 23:43
100 Martin Muñoz Jose MariaElectro Hiper Europa + 23:43
101 Affini EdoardoJumbo-Visma + 23:43
102 Aznar HugoEquipo Kern Pharma + 30:46
DNF Godon DorianAG2R Citroën Team
DNF Leitao IuriCaja Rural-Seguros RGA
DNF Martin AlexEOLO-Kometa Cycling Team
Pos Rider Team Time
1 3 Roglic PrimozJumbo-Visma08:19:25
2 7 Vlasov AleksandrBORA-hansgrohe+ 33
3 15 Yates AdamUAE Team Emirates+ 38
4 33 Howson DamienQ36.5 Pro Cycling Team+ 01:04
5 2 Rubio EinerMovistar Team+ 01:37
6 13 Bennett GeorgeUAE Team Emirates+ 01:52
7 24 Romo JavierAstana Qazaqstan Team+ 02:10
8 6 Tratnik JanJumbo-Visma+ 04:02
9 18 Castrillo PabloEquipo Kern Pharma+ 04:15
10 2 Verona CarlosMovistar Team+ 04:21
11 41 Prodhomme NicolasAG2R Citroën Team+ 04:29
12 8 Quinn SeanEF Education-EasyPost+ 04:44
13 4 Vine JayUAE Team Emirates+ 04:46
14 10 García RaúlEquipo Kern Pharma+ 04:49
15 10 Berrade UrkoEquipo Kern Pharma+ 04:49
16 17 López MartinAstana Qazaqstan Team+ 04:54
17 19 Donovan MarkQ36.5 Pro Cycling Team+ 04:55
18 26 Bou JoanEuskaltel-Euskadi+ 04:57
19 29 Hailemichael MuluCaja Rural-Seguros RGA+ 04:58
20 29 Murguialday JokinCaja Rural-Seguros RGA+ 04:58
21 37 Bais MattiaEOLO-Kometa Cycling Team+ 05:35
22 41 Hänninen JaakkoAG2R Citroën Team+ 05:39
23 44 Martín GotzonEuskaltel-Euskadi+ 05:57
24 48 Garcia Soriano Jose MariaElectro Hiper Europa+ 06:05
25 59 Kepplinger RainerBahrain Victorious+ 06:25
26 66 Gesink RobertJumbo-Visma+ 07:05
27 12 Pernsteiner HermannBahrain Victorious+ 07:14
28 13 Bol JetseBurgos-BH+ 07:38
29 24 Warbasse LawrenceAG2R Citroën Team+ 07:44
30 31 Sevilla DiegoEOLO-Kometa Cycling Team+ 08:17
31 39 Kudus MerhawiEF Education-EasyPost+ 08:45
32 11 Steinhauser GeorgEF Education-EasyPost+ 10:15
33 32 Valter AttilaJumbo-Visma+ 10:26
34 30 Okamika AnderBurgos-BH+ 12:04
35 33 Arcas JorgeMovistar Team+ 12:26
36 37 Faura Asensio Jose LuisElectro Hiper Europa+ 12:29
37 34 Bouwman KoenJumbo-Visma+ 12:32
38 36 Badilatti MatteoQ36.5 Pro Cycling Team+ 12:34
39 34 García Cortina IvánMovistar Team+ 12:45
40 29 Palzer AntonBORA-hansgrohe+ 13:02
41 31 Lipowitz FlorianBORA-hansgrohe+ 13:02
42 30 Zambanini EdoardoBahrain Victorious+ 13:03
43 29 Buitrago SantiagoBahrain Victorious+ 13:03
44 18 Cepeda AlexanderEF Education-EasyPost+ 13:19
45 11 Sánchez Luis LeónAstana Qazaqstan Team+ 13:24
46 8 Conca FilippoQ36.5 Pro Cycling Team+ 13:25
47 8 Canal CarlosEuskaltel-Euskadi+ 13:27
48 6 Azurmendi IbaiEuskaltel-Euskadi+ 13:27
49 2 Prades EduardCaja Rural-Seguros RGA+ 13:28
50 1 Paret-Peintre ValentinAG2R Citroën Team+ 13:33
51 8 Serrano JavierEOLO-Kometa Cycling Team+ 14:06
52 17 Barta WilliamMovistar Team+ 14:32
53 25 Fabbro MatteoBORA-hansgrohe+ 14:42
54 26 Dombrowski JoeAstana Qazaqstan Team+ 14:43
55 31 Verschuren KillianAG2R Citroën Team+ 15:04
56 50 Lazkano OierMovistar Team+ 15:59
57 44 Caruso DamianoBahrain Victorious+ 16:11
58 42 Gibbons RyanUAE Team Emirates+ 16:14
59 37 Camargo DiegoEF Education-EasyPost+ 16:22
60 37 Caicedo JonathanEF Education-EasyPost+ 16:22
61 31 Battistella SamueleAstana Qazaqstan Team+ 16:32
62 30 Felline FabioAstana Qazaqstan Team+ 16:32
63 28 Rosskopf JoeyQ36.5 Pro Cycling Team+ 16:33
64 24 Ezquerra JesusBurgos-BH+ 16:35
65 20 Sanchez PelayoBurgos-BH+ 16:35
66 12 Berasategi XabierEuskaltel-Euskadi+ 16:41
67 11 Silva ThomasCaja Rural-Seguros RGA+ 16:53
68 11 Brambilla GianlucaQ36.5 Pro Cycling Team+ 17:12
69 9 Fancellu AlessandroEOLO-Kometa Cycling Team+ 17:14
70 8 Vendrame AndreaAG2R Citroën Team+ 17:17
71 Molenaar AlexElectro Hiper Europa+ 17:43
72 3 Kämna LennardBORA-hansgrohe+ 17:49
73 3 Koretzky VictorBORA-hansgrohe+ 17:50
74 3 Lührs Luis-JoeBORA-hansgrohe+ 17:50
75 6 Natarov YuriyAstana Qazaqstan Team+ 17:57
76 6 Cañellas XavierElectro Hiper Europa+ 17:57
77 8 Keukeleire JensEF Education-EasyPost+ 18:12
78 9 Garosio AndreaEOLO-Kometa Cycling Team+ 18:14
79 11 Oliveira IvoUAE Team Emirates+ 18:30
80 13 Leemreize GijsJumbo-Visma+ 18:43
81 13 Abreha Negasi HayluQ36.5 Pro Cycling Team+ 18:48
82 19 Gavazzi FrancescoEOLO-Kometa Cycling Team+ 20:45
83 40 Azparren XabierEuskaltel-Euskadi+ 21:21
84 38 Langellotti VictorBurgos-BH+ 21:21
85 35 Amezqueta JulenCaja Rural-Seguros RGA+ 21:22
86 20 Sütterlin JashaBahrain Victorious+ 22:20
87 4 Gradek KamilBahrain Victorious+ 22:47
88 van der Tuuk DannyEquipo Kern Pharma+ 23:07
89 7 Etxeberria JosuCaja Rural-Seguros RGA+ 23:52
90 9 Márquez MartíEquipo Kern Pharma+ 24:28
91 62 Mas LluisMovistar Team+ 24:42
92 27 Etxeberria AsierEuskaltel-Euskadi+ 25:42
93 4 Estelrich MateuElectro Hiper Europa+ 26:37
94 3 Affini EdoardoJumbo-Visma+ 26:53
95 10 Novak DomenUAE Team Emirates+ 27:16
96 1 Peñalver ManuelBurgos-BH+ 27:18
97 Carretero HectorEquipo Kern Pharma+ 27:29
98 Bennassar Joan MartíElectro Hiper Europa+ 27:39
99 1 Molano SebastianUAE Team Emirates+ 28:02
100 72 Aznar HugoEquipo Kern Pharma+ 31:44
101 3 Fuentes AngelBurgos-BH+ 32:11
102 Martin Muñoz Jose MariaElectro Hiper Europa+ 34:00
Pos Rider Team Time
1 9 Romo JavierAstana Qazaqstan Team 08:21:35
2 6 Castrillo PabloEquipo Kern Pharma + 02:05
3 2 Quinn SeanEF Education-EasyPost + 02:34
4 3 García RaúlEquipo Kern Pharma + 02:39
5 6 López MartinAstana Qazaqstan Team + 02:44
6 6 Donovan MarkQ36.5 Pro Cycling Team + 02:45
7 9 Hailemichael MuluCaja Rural-Seguros RGA + 02:48
8 9 Murguialday JokinCaja Rural-Seguros RGA + 02:48
9 3 Steinhauser GeorgEF Education-EasyPost + 08:05
10 14 Faura Asensio Jose LuisElectro Hiper Europa + 10:19
11 9 Lipowitz FlorianBORA-hansgrohe + 10:52
12 9 Zambanini EdoardoBahrain Victorious + 10:53
13 9 Buitrago SantiagoBahrain Victorious + 10:53
14 1 Canal CarlosEuskaltel-Euskadi + 11:17
15 3 Paret-Peintre ValentinAG2R Citroën Team + 11:23
16 5 Serrano JavierEOLO-Kometa Cycling Team + 11:56
17 9 Verschuren KillianAG2R Citroën Team + 12:54
18 17 Lazkano OierMovistar Team + 13:49
19 4 Sanchez PelayoBurgos-BH + 14:25
20 1 Berasategi XabierEuskaltel-Euskadi + 14:31
21 1 Silva ThomasCaja Rural-Seguros RGA + 14:43
22 Fancellu AlessandroEOLO-Kometa Cycling Team + 15:04
23 Molenaar AlexElectro Hiper Europa + 15:33
24 1 Lührs Luis-JoeBORA-hansgrohe + 15:40
25 4 Leemreize GijsJumbo-Visma + 16:33
26 4 Abreha Negasi HayluQ36.5 Pro Cycling Team + 16:38
27 13 Azparren XabierEuskaltel-Euskadi + 19:11
28 1 van der Tuuk DannyEquipo Kern Pharma + 20:57
29 2 Etxeberria JosuCaja Rural-Seguros RGA + 21:42
30 2 Estelrich MateuElectro Hiper Europa + 24:27
31 1 Bennassar Joan MartíElectro Hiper Europa + 25:29
32 23 Aznar HugoEquipo Kern Pharma + 29:34
33 Martin Muñoz Jose MariaElectro Hiper Europa + 31:50
Pos Team Time
1 4 UAE Team Emirates 24:35:14
2 1 Jumbo-Visma + 02:00
3 4 Equipo Kern Pharma + 06:04
4 9 AG2R Citroën Team + 08:59
5 4 Q36.5 Pro Cycling Team + 09:17
6 4 Movistar Team + 09:50
7 1 Astana Qazaqstan Team + 12:29
8 2 EF Education-EasyPost + 14:45
9 2 Euskaltel-Euskadi + 15:16
10 2 Caja Rural-Seguros RGA + 15:17
11 7 Bahrain Victorious + 17:33
12 2 EOLO-Kometa Cycling Team + 18:36
13 10 BORA-hansgrohe + 19:30
14 1 Electro Hiper Europa + 25:56
15 5 Burgos-BH + 27:29

Information