Front Races Teams Riders Ranking

Vuelta a Burgos | 2018 Results

Information Results Stages Startlist

Main page

Overall Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Ivan Sosa Androni Giocattoli 19:00:37200
02 Miguel Angel Lopez Astana Pro Team + 17150
03 David De La Cruz Team Sky + 53125
04 Igor Anton Dimension Data + 01:04100
05 Tao Geoghegan Hart Team Sky + 01:2585
06 Sergio Pardilla Caja Rural - Seguros RGA + 01:2770
07 Merhawi Kudus Dimension Data + 01:4160
08 Sebastian Henao Team Sky + 02:2350
09 Louis Meintjes Dimension Data + 02:3340
10 Kenny Elissonde Team Sky + 02:3435
11 Mikel Bizkarra Euskadi - Murias + 03:0430
12 Jose Mendes Burgos - BH + 03:0525
13 Mikel Iturria Euskadi - Murias + 03:0720
14 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 03:1115
15 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 03:1710
16 Winner Anacona Movistar Team + 03:245
17 Jeremy Maison Team Fortuneo - Samsic + 03:315
18 Filippo Zaccanti Nippo - Vini Fantini + 03:325
19 Rein Taaramäe Direct Energie + 03:345
20 Miguel Florez Wilier Triestina + 03:435
21 Jetse Bol Burgos - BH + 03:485
22 Amanuel Gebreigzabhier Dimension Data + 04:115
23 Pello Bilbao Astana Pro Team + 04:255
24 Rémy Rochas Delko Marseille - Provence + 05:135
25 Miguel Angel Reyes Nippo - Vini Fantini + 05:495
26 Angel Madrazo Delko Marseille - Provence + 06:265
27 Ibai Azurmendi Team Euskadi + 07:085
28 Joan Bou Nippo - Vini Fantini + 07:205
29 Ruben Fernandez Movistar Team + 07:255
30 Nicholas Schultz Caja Rural - Seguros RGA + 07:265
31 Mattia Cattaneo Androni Giocattoli + 08:343
32 Bryan Nauleau Direct Energie + 08:443
33 José Joaquin Rojas Movistar Team + 09:333
34 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 10:163
35 Nikolay Mihaylov Delko Marseille - Provence + 10:283
36 Garikoitz Bravo Euskadi - Murias + 10:493
37 Nelson Oliveira Movistar Team + 11:093
38 Lluis Mas Caja Rural - Seguros RGA + 12:053
39 Gotzon Martin Team Euskadi + 12:273
40 Brice Feillu Team Fortuneo - Samsic + 13:103
41 Rafael Valls Movistar Team + 14:35
42 Lucas De Rossi Delko Marseille - Provence + 15:36
43 Benjamin King Dimension Data + 15:48
44 Delio Fernandez Cruz Delko Marseille - Provence + 16:32
45 Jérémy Cornu Direct Energie + 16:56
46 Juan Antonio Lopez-Cozar Team Euskadi + 17:33
47 Jesus Ezquerra Muela Burgos - BH + 18:13
48 Alex Turrin Wilier Triestina + 18:24
49 Steve Cummings Dimension Data + 18:41
50 Julen Amezqueta Caja Rural - Seguros RGA + 19:08
51 Jordi Simon Burgos - BH + 19:28
52 Dario Cataldo Astana Pro Team + 19:43
53 Nelson Soto Caja Rural - Seguros RGA + 19:45
54 Benoît Jarrier Team Fortuneo - Samsic + 20:21
55 Francesco Gavazzi Androni Giocattoli + 20:27
56 Oscar Cabedo Burgos - BH + 20:59
57 Carlos Barbero Movistar Team + 21:05
58 Johann Van Zyl Dimension Data + 21:45
59 Jonas Gregaard Astana Pro Team + 22:10
60 Diego Rubio Burgos - BH + 22:41
61 Patrick Gamper Polartec - Kometa + 23:04
62 Sindre Lunke Team Fortuneo - Samsic + 23:10
63 Jon Aberasturi Euskadi - Murias + 23:24
64 Massimo Rosa Wilier Triestina + 23:36
65 Nicola Bagioli Nippo - Vini Fantini + 23:37
66 Maxime Daniel Team Fortuneo - Samsic + 23:54
67 David López Team Sky + 24:21
68 Perrig Quemeneur Direct Energie + 24:49
69 Diego Sevilla Polartec - Kometa + 24:58
70 Arnaud Gérard Team Fortuneo - Samsic + 25:40
71 Aritz Bagues Euskadi - Murias + 26:04
72 Marco Frapporti Androni Giocattoli + 26:30
73 Pablo Torres Muiño Burgos - BH + 26:34
74 Nikita Stalnov Astana Pro Team + 28:08
75 Egoitz Fernandez Team Euskadi + 28:52
76 Jaime Castrillo Movistar Team + 29:25
77 Juan Lopez Polartec - Kometa + 31:25
78 Ricardo Garcia Team Euskadi + 31:29
79 Marco Tizza Nippo - Vini Fantini + 32:07
80 Matteo Busato Wilier Triestina + 32:07
81 Vasil Kiryienka Team Sky + 32:20
82 Alexandre Pichot Direct Energie + 33:01
83 Yohann Gène Direct Energie + 33:05
84 Iker Azkarate Ramirez Team Euskadi + 34:26
85 Mattia Frapporti Androni Giocattoli + 34:48
86 Diego Rosa Team Sky + 35:12
87 Juan Camacho Polartec - Kometa + 38:29
88 Jan Hirt Astana Pro Team + 39:56
89 Michele Gazzoli Polartec - Kometa + 40:06
90 Alejandro Ropero Polartec - Kometa + 41:12
91 Txomin Juaristi Team Euskadi + 43:36
92 Thibault Guernalec Team Fortuneo - Samsic + 44:32
93 Sergio Rodriguez Reche Euskadi - Murias + 45:14
94 Matteo Moschetti Polartec - Kometa + 57:42
DNF Davide Ballerini Androni Giocattoli
DNF Bakhtiyar Kozhatayev Astana Pro Team
DNF Jérémy Leveau Delko Marseille - Provence
DNF Axel Journiaux Direct Energie
DNF Ander Barrenetxea Euskadi - Murias
DNF Marco Canola Nippo - Vini Fantini
DNF Marino Kobayashi Nippo - Vini Fantini
DNF Giuseppe Fonzi Wilier Triestina
DNF Maxence Moncassin Wilier Triestina
DNF Eugert Zhupa Wilier Triestina
Information
Nations Spain
Date August 7th-11th
CAT 2.HC