Vuelta a Burgos - 2012

Stage

Pos Rider Team Time
01 Esteban Chaves Colombia - Coldeportes 04:17:59
02 Sergio Henao Sky ProCycling + 00
03 Igor Anton Euskaltel-Euskadi + 11
04 Daniel Moreno Katusha Team + 22
05 Franco Pellizotti Androni Giocattoli - Venezuela + 26
06 Javier Moreno Movistar Team + 32
07 Mikel Landa Euskaltel-Euskadi + 48
08 Giovanni Visconti Movistar Team + 55
09 Robert Gesink Rabobank + 58
10 David Arroyo Movistar Team + 01:16
11 Danilo Di Luca Acqua e Sapone + 01:23
12 Eros Capecchi Liquigas-Cannondale + 01:28
13 David López Movistar Team + 01:29
14 Darwin Atapuma Colombia - Coldeportes + 01:29
15 Cameron Meyer Orica - GreenEDGE + 01:30
16 Romain Sicard Euskaltel-Euskadi + 01:36
17 Alberto Losada Katusha Team + 01:38
18 Arnaud Courteille FDJ - BigMat + 01:39
19 Tom Dumoulin Argos - Shimano + 01:46
20 Joaquim Rodríguez Katusha Team + 02:02
21 Marcos Garcia Caja Rural + 02:02
22 Sander Armee Topsport Vlaanderen - Mercator + 02:04
23 Jarlinson Pantano Colombia - Coldeportes + 02:08
24 Stefano Garzelli Acqua e Sapone + 02:08
25 Andre Cardoso Caja Rural + 02:13
26 Riccardo Chiarini Androni Giocattoli - Venezuela + 02:16
27 Gorka Verdugo Euskaltel-Euskadi + 02:19
28 Mikel Bizkarra Orbea Continental + 02:25
29 David De la Fuente Caja Rural + 02:39
30 Adrian Palomares Andalucia + 02:47
31 Fabricio Ferrari Caja Rural + 03:15
32 Rémi Pauriol FDJ - BigMat + 03:15
33 Hernani Broco Caja Rural + 03:25
34 Javier Alberto Gonzalez Colombia - Coldeportes + 03:27
35 Jose Cayetano Sarmiento Liquigas-Cannondale + 03:31
36 Angel Madrazo Movistar Team + 03:33
37 Moisés Dueñas Nevado Burgos BH - Castilla y Leon + 03:37
38 Thierry Hupond Argos - Shimano + 03:44
39 Ivan Velasco Euskaltel-Euskadi + 03:44
40 Pieter Serry Topsport Vlaanderen - Mercator + 04:04
41 Antonio Santoro Androni Giocattoli - Venezuela + 04:37
42 Rubén Plaza Movistar Team + 04:42
43 Carlos Verona Burgos BH - Castilla y Leon + 04:46
44 David Le Lay Saur - Sojasun + 05:24
45 Emanuele Sella Androni Giocattoli - Venezuela + 05:31
46 Johannes Fröhlinger Argos - Shimano + 05:39
47 Carlos Betancur Acqua e Sapone + 05:43
48 Fabio Taborre Acqua e Sapone + 05:43
49 Alexandre Geniez Argos - Shimano + 05:43
50 Robinson Chalapud Colombia - Coldeportes + 05:44
51 Christian Meier Orica - GreenEDGE + 05:57
52 Fabrice Jeandesboz Saur - Sojasun + 05:57
53 Bauke Mollema Rabobank + 05:57
54 Paul Martens Rabobank + 06:00
55 Tobias Ludvigsson Argos - Shimano + 06:00
56 Maxime Mederel Saur - Sojasun + 06:00
57 Massimo Codol Acqua e Sapone + 06:00
58 Juan José Oroz Euskaltel-Euskadi + 06:22
59 Xabier Zandio Sky ProCycling + 06:22
60 Sergio Pardilla Movistar Team + 06:22
61 David Belda Burgos BH - Castilla y Leon + 07:05
62 Francesco Reda Acqua e Sapone + 07:16
63 Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone + 07:28
64 Dalivier Ospina Colombia - Coldeportes + 08:30
65 Michael Rodriguez Colombia - Coldeportes + 08:30
66 Maciej Paterski Liquigas-Cannondale + 08:30
67 Juan Antonio Flecha Sky ProCycling + 08:58
68 Jose Vicente Toribio Andalucia + 08:58
69 Kevin De Jonghe Topsport Vlaanderen - Mercator + 09:07
70 Angel Vicioso Katusha Team + 09:28
71 Mikel Astarloza Euskaltel-Euskadi + 09:28
72 Jussi Veikkanen FDJ - BigMat + 09:30
73 Arnaud Gérard FDJ - BigMat + 10:00
74 Arthur Vanoverberghe Topsport Vlaanderen - Mercator + 10:00
75 Aritz Bagües Orbea Continental + 10:53
76 Jean-Lou Paiani Saur - Sojasun + 11:39
77 Paul Poux Saur - Sojasun + 11:39
78 Jérémie Galland Saur - Sojasun + 12:46
79 Xavier Florencio Katusha Team + 12:50
80 Zico Waeytens Topsport Vlaanderen - Mercator + 13:05
81 Javier Ramirez Andalucia + 13:10
82 Pablo Lechuga Rodriguez Andalucia + 13:10
83 Julian Dean Orica - GreenEDGE + 13:10
84 Simon Clarke Orica - GreenEDGE + 13:10
85 Ian Stannard Sky ProCycling + 13:12
86 Benoît Vaugrenard FDJ - BigMat + 13:12
87 Grischa Niermann Rabobank + 14:23
88 Javier Chacon Quesada Andalucia + 14:23
89 Carlos Barbero Orbea Continental + 14:23
90 Haritz Orbe Orbea Continental + 14:23
91 Danny Pate Sky ProCycling + 14:23
92 Fabio Felline Androni Giocattoli - Venezuela + 14:28
93 Daniele Ratto Liquigas-Cannondale + 14:28
94 Yukihiro Doi Argos - Shimano + 14:35
95 Thomas Damuseau Argos - Shimano + 14:35
96 Juan Pablo Forero Colombia - Coldeportes + 15:27
97 Alessandro Donati Acqua e Sapone + 16:16
98 Preben van Hecke Topsport Vlaanderen - Mercator + 16:58
99 Jesus Rosendo Prado Andalucia + 16:58
100 Marzio Bruseghin Movistar Team + 16:58
101 Sylwester Szmyd Liquigas-Cannondale + 16:58
102 Sergio Carrasco Garcia Andalucia + 16:58
103 Cristiano Salerno Liquigas-Cannondale + 16:58
104 Arnold Jeannesson FDJ - BigMat + 17:15
105 Allan Davis Orica - GreenEDGE + 17:49
106 Cheng Ji Argos - Shimano + 17:49
107 Travis Meyer Orica - GreenEDGE + 17:49
108 Lluis Mas Burgos BH - Castilla y Leon + 21:18
109 Aitor Galdos Caja Rural + 21:21
110 Javier Aramendia Caja Rural + 21:21
111 Joni Brandão Burgos BH - Castilla y Leon + 21:21
112 Aritz Etxebarria Etxebarria Orbea Continental + 21:21
113 Jon Aberasturi Orbea Continental + 21:23
114 Antonio Piedra Caja Rural + 21:23
115 Francisco Manuel Anton Burgos BH - Castilla y Leon + 21:28
116 Francisco Moreno Allue Androni Giocattoli - Venezuela + 21:33
117 Jos Van Emden Rabobank + 21:35
118 Matti Breschel Rabobank + 21:35
119 Ricardo Garcia Euskaltel-Euskadi + 22:19
120 Stijn Neirynck Topsport Vlaanderen - Mercator + 22:33
DNF Juan Jose Lobato Andalucia
DNF Alessandro De Marchi Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Yonathan Monsalve Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Efren Carazo Aguilera Burgos BH - Castilla y Leon
DNF Pablo Torres Burgos BH - Castilla y Leon
DNF Nacer Bouhanni FDJ - BigMat
DNF Geoffrey Soupe FDJ - BigMat
DNF Petr Ignatenko Katusha Team
DNF Alexandr Kolobnev Katusha Team
DNF Alexey Tsatevitch Katusha Team
DNF Juraj Sagan Liquigas-Cannondale
DNF Xabier Zabalo Imaz Orbea Continental
DNF Omar Fraile Orbea Continental
DNF Mitchell Docker Orica - GreenEDGE
DNF Wesley Sulzberger Orica - GreenEDGE
DNF Coen Vermeltfoort Rabobank
DNF Cyril Bessy Saur - Sojasun
DNF Stephane Poulhies Saur - Sojasun
DNF Ben Swift Sky ProCycling
DNF Rigoberto Uran Sky ProCycling
DNF Davide Martinelli Sky ProCycling
DNF Eliot Lietaer Topsport Vlaanderen - Mercator
Information
Nation Spain
Date 5th August
Where Casa de la Madera -> Lagunas de Neila
What 5th stage
Distance 170 km
Leader D.Moreno
Youth E.Chaves
Points D.Moreno
Mountain S.Pardilla
Sprint A.Galdos
Other
Embed Results