Vuelta a Burgos - 2011

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi 03:51:07
02 Joaquim Rodríguez Katusha Team + 00
03 Sergio Pardilla Movistar Team + 04
04 Denis Menchov Geox-TMC + 04
05 David López Movistar Team + 04
06 Pablo Lastras Movistar Team + 08
07 Juan José Cobo Geox-TMC + 08
08 David Blanco Geox-TMC + 08
09 Fabrice Jeandesboz Saur - Sojasun + 10
10 Ricardo Garcia Orbea Continental + 12
11 Igor Anton Euskaltel-Euskadi + 12
12 Mikel Nieve Euskaltel-Euskadi + 14
13 Dalivier Ospina Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 14
14 Rafael Valls Geox-TMC + 19
15 Yannick Talabardon Saur - Sojasun + 20
16 Sander Armee Topsport Vlaanderen - Mercator + 20
17 Francisco Ventoso Movistar Team + 20
18 Antonio Piedra Andalucia Caja Granada + 23
19 Mauricio Ardila Cano Geox-TMC + 23
20 Arnaud Gérard FDJ + 25
21 Luca Solari Androni Giocattoli - CIPI + 26
22 Julien Simon Saur - Sojasun + 26
23 Hector Leonardo Paez Leon Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 26
24 Daniel Moreno Katusha Team + 29
25 David De la Fuente Geox-TMC + 33
26 Fabio Felline Geox-TMC + 33
27 Pieter Serry Topsport Vlaanderen - Mercator + 33
28 Jose Alberto Benitez Andalucia Caja Granada + 33
29 Benat Intxausti Movistar Team + 36
30 David Arroyo Movistar Team + 38
31 Jose Cayetano Sarmiento Acqua e Sapone + 38
32 Thomas Bonnin Skil - Shimano + 38
33 Darwin Atapuma Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 38
34 Kenny Elissonde C.C. Etupes + 38
35 Alberto Losada Katusha Team + 38
36 Egor Silin Katusha Team + 38
37 Eduard Vorganov Katusha Team + 38
38 Stefano Garzelli Acqua e Sapone + 38
39 Jesus Rosendo Prado Andalucia Caja Granada + 46
40 Íñigo Cuesta Caja Rural + 46
41 Vladimir Karpets Katusha Team + 48
42 Antonio Santoro Androni Giocattoli - CIPI + 50
43 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone + 50
44 Jesus Herrada Movistar Team + 50
45 Egoitz Garcia Caja Rural + 52
46 Lluis Mas Burgos 2016 - Castilla y Leon + 52
47 Jérôme Baugnies Topsport Vlaanderen - Mercator + 52
48 Camilo Andres Suarez Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 54
49 Dominique Cornu Topsport Vlaanderen - Mercator + 54
50 Geert Steurs Topsport Vlaanderen - Mercator + 54
51 Johan Coenen Topsport Vlaanderen - Mercator + 54
52 Yukihiro Doi Skil - Shimano + 54
53 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 54
54 Tobias Ludvigsson Skil - Shimano + 54
55 Christopher Jennings Burgos 2016 - Castilla y Leon + 54
56 Javier Moreno Caja Rural + 54
57 Victor Cabedo Orbea Continental + 54
58 Xabier Zabalo Imaz Orbea Continental + 59
59 Pello Bilbao Orbea Continental + 59
60 Adrian Palomares Andalucia Caja Granada + 59
61 Alex Cano Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 59
62 Luca Barla Androni Giocattoli - CIPI + 01:03
63 David Belda Burgos 2016 - Castilla y Leon + 01:07
64 Matthieu Ladagnous FDJ + 01:12
65 Pascual Orengo Lopez Burgos 2016 - Castilla y Leon + 01:14
66 Juan José Oroz Euskaltel-Euskadi + 01:18
67 Joan Horrach Katusha Team + 01:22
68 Javier Ramirez Andalucia Caja Granada + 01:22
69 Ramon Domene Reyes Androni Giocattoli - CIPI + 01:22
70 Daniele Ratto Geox-TMC + 01:24
71 Paul Poux Saur - Sojasun + 01:24
72 Noel Martin Infante Orbea Continental + 01:24
73 Massimo Codol Acqua e Sapone + 01:24
74 Victor Hugo Pena Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 01:24
75 Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone + 01:24
76 Juan Pablo Forero Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 01:24
77 Etienne Tortelier Sojasun espoir - ACNC + 01:24
78 Luis Felipe Laverde Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 01:24
79 Mikel Landa Euskaltel-Euskadi + 01:31
80 José Luis Roldán Andalucia Caja Granada + 01:33
81 Jackson Rodriguez Androni Giocattoli - CIPI + 01:51
82 Francisco Manuel Anton Burgos 2016 - Castilla y Leon + 01:53
83 Antonio Cabello Baena Andalucia Caja Granada + 02:05
84 Igor Romero Etxebarria Caja Rural + 02:10
85 Arturo Mora Ortiz Caja Rural + 02:21
86 Yann Huguet Skil - Shimano + 02:29
87 Rony Martias Saur - Sojasun + 02:29
88 Mikel Astarloza Euskaltel-Euskadi + 02:29
89 Dominique Rollin FDJ + 02:29
90 Angel Vicioso Androni Giocattoli - CIPI + 02:29
91 Jordi Simon Caja Rural + 02:29
92 Robin Chaigneau Skil - Shimano + 02:29
93 Frédéric Guesdon FDJ + 02:29
94 Iñaki Isasi Euskaltel-Euskadi + 02:29
95 Mikel Bizkarra Orbea Continental + 02:29
96 Adrian Saez Orbea Continental + 02:29
97 Alessandro Donati Acqua e Sapone + 02:29
98 Jose Herrada Caja Rural + 02:40
99 Aleksandr Kuschynski Katusha Team + 03:09
100 Claudio Corioni Acqua e Sapone + 03:10
101 José Vicente García Movistar Team + 03:18
102 Carlos Verona Burgos 2016 - Castilla y Leon + 03:18
103 Ruben Jimenez Ventosa Burgos 2016 - Castilla y Leon + 03:18
104 Benat Urain Epelde Orbea Continental + 03:20
105 Juan Jose Lobato Andalucia Caja Granada + 03:21
106 Martin Reimer Skil - Shimano + 03:21
107 Jean-Marc Marino Saur - Sojasun + 03:24
108 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 03:40
109 Alexander Ryabkin Caja Rural + 03:41
110 Yauheni Hutarovich FDJ + 04:09
111 Sander Oostlander Skil - Shimano + 04:11
112 Yoann Offredo FDJ + 04:13
113 Jarl Salomein Topsport Vlaanderen - Mercator + 04:13
114 Kenny De Ketele Topsport Vlaanderen - Mercator + 04:13
115 Aritz Etxebarria Etxebarria Orbea Continental + 04:16
116 Alessandro Bertolini Androni Giocattoli - CIPI + 04:20
117 Danilo Napolitano Acqua e Sapone + 04:43
118 Giario Ermeti Androni Giocattoli - CIPI + 04:43
119 Oscar Grau Jorda Burgos 2016 - Castilla y Leon + 13:18
Information
Nation Spain
Date 3rd August
Where Villarcayo -> Miranda de Ebro
What 1st stage
Distance 168 km
Leader S.Sánchez
Points S.Sánchez
Mountain J.Roldán
Sprint K.De Ketele
Other
Embed Results