Vuelta a Burgos - 2010

Overall Points Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi 16:35:18
02 Ezequiel Mosquera Xacobeo-Galicia + 01
03 Vincenzo Nibali Liquigas-Doimo + 21
04 Oliver Zaugg Liquigas-Doimo + 37
05 Morris Possoni Sky Professional Cycling Team + 41
06 Iván Gutiérrez Caisse d'Epargne + 44
07 Giampaolo Caruso Ceramica Flaminia + 45
08 Steven Kruijswijk Rabobank + 56
09 Igor Anton Euskaltel-Euskadi + 57
10 Laurens Ten Dam Rabobank + 1:10
11 Robert Kiserlovski Liquigas-Doimo + 1:42
12 David Arroyo Caisse d'Epargne + 1:44
13 Michele Scarponi Androni Giocattoli + 1:49
14 David López Caisse d'Epargne + 2:04
15 David García Dapena Xacobeo-Galicia + 2:05
16 Luis Pasamontes Caisse d'Epargne + 2:40
17 Delio Fernandez Xacobeo-Galicia + 2:48
18 Andrea Noè Ceramica Flaminia + 3:22
19 Didac Ortega Orts Acqua e Sapone + 3:27
20 Romain Sicard Euskaltel-Euskadi + 3:35
21 Kristof Vandewalle Topsport Vlaanderen - Mercator + 3:47
22 Ivan Santaromita Liquigas-Doimo + 3:47
23 Ivan Melero Coco Burgos 2016 - Castilla y Leon + 4:12
24 Jose Cayetano Sarmiento Acqua e Sapone + 4:16
25 Mikel Landa Orbea + 4:35
26 Javier Moreno Andalucía - Cajasur + 4:58
27 Vladimir Karpets Team Katusha + 5:03
28 John-Lee Augustyn Sky Professional Cycling Team + 5:07
29 Mauro Finetto Liquigas-Doimo + 5:59
30 Stéphane Rossetto Vacansoleil + 6:02
31 Nick Nuyens Rabobank + 6:22
32 Mauro Facci Quick Step + 6:25
33 Dario Cioni Sky Professional Cycling Team + 6:28
34 Serafín Martinez Xacobeo-Galicia + 6:58
35 Ion Izagirre Orbea + 6:58
36 Mikel Nieve Euskaltel-Euskadi + 7:02
37 Enrique Mata Cabello Footon-Servetto + 7:33
38 Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone + 7:55
39 David Gutierrez G. Footon-Servetto + 8:27
40 Fredrik Veuchelen Vacansoleil + 9:02
41 Marcos Garcia Xacobeo-Galicia + 9:06
42 Alexandre Botcharov Team Katusha + 9:07
43 Stefano Garzelli Acqua e Sapone + 9:15
44 Imanol Erviti Caisse d'Epargne + 9:38
45 Sergio Carrasco Garcia Andalucía - Cajasur + 10:47
46 Gonzalo Rabuñal Rios Xacobeo-Galicia + 12:07
47 Massimo Codol Acqua e Sapone + 12:11
48 Nikolas Maes Quick Step + 12:18
49 Serguei Klimov Team Katusha + 12:26
50 Preben van Hecke Topsport Vlaanderen - Mercator + 12:34
51 Bram Tankink Rabobank + 12:53
52 Johnnie Walker Footon-Servetto + 13:00
53 Mauricio Ardila Cano Rabobank + 13:32
54 Jérôme Baugnies Topsport Vlaanderen - Mercator + 13:47
55 Addy Engels Quick Step + 14:26
56 Damiano Margutti Androni Giocattoli + 16:12
57 Francisco Pérez Caisse d'Epargne + 16:38
58 Stijn Neirynck Topsport Vlaanderen - Mercator + 16:58
59 Guillaume Van Keirsbulck Quick Step + 16:58
60 Daniel Diaz Footon-Servetto + 17:15
61 Nicolas Portal Sky Professional Cycling Team + 17:17
62 David Gutierrez Palacios Footon-Servetto + 17:19
63 Valerio Agnoli Liquigas-Doimo + 17:28
64 Santo Anzà Ceramica Flaminia + 17:28
65 Joseba Larralde Alzugarai Orbea + 17:52
66 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone + 18:04
67 Sander Armee Topsport Vlaanderen - Mercator + 18:05
68 Kevin van Impe Quick Step + 18:09
69 Alessandro Bertolini Androni Giocattoli + 19:00
70 Frederik Willems Liquigas-Doimo + 19:02
71 Joan Horrach Team Katusha + 19:32
72 Romain Feillu Vacansoleil + 19:58
73 Manuel Ortega Ocaña Andalucía - Cajasur + 20:19
74 Wout Poels Vacansoleil + 20:35
75 Juan José Cobo Caisse d'Epargne + 21:10
76 Jorge Martin Montenegro Adaro Andalucía - Cajasur + 21:25
77 Jose Vicente Toribio Andalucía - Cajasur + 21:36
78 Lluis Mas Burgos 2016 - Castilla y Leon + 21:48
79 José Gomez Andalucía - Cajasur + 23:10
80 Juan José Oroz Euskaltel-Euskadi + 24:15
81 Maarten Neyens Topsport Vlaanderen - Mercator + 24:19
82 Pieter Jacobs Topsport Vlaanderen - Mercator + 24:31
83 Antonio Piedra Andalucía - Cajasur + 25:02
84 Rubens Bertogliati Androni Giocattoli + 25:04
85 José Vicente García Caisse d'Epargne + 25:28
86 Pascual Orengo Lopez Burgos 2016 - Castilla y Leon + 25:45
87 Brice Feillu Vacansoleil + 25:52
88 Manuel Calvente Andalucía - Cajasur + 25:56
89 Luca Mazzanti Team Katusha + 26:08
90 Pablo Torres Xacobeo-Galicia + 27:02
91 Sebastian Langeveld Rabobank + 28:21
92 Luca Solari Androni Giocattoli + 29:04
93 David Francisco Delgado Burgos 2016 - Castilla y Leon + 30:44
94 Thomas Bertolini Androni Giocattoli + 31:47
95 Aritz Etxebarria Etxebarria Orbea + 33:26
96 Pablo Urtasun Euskaltel-Euskadi + 33:33
97 Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi + 34:56
98 Alberto Loddo Androni Giocattoli + 34:59
99 Mikel Ilundain Tirapu Orbea + 38:14
100 Benat Urain Epelde Orbea + 40:42
101 Xabier Zabalo Imaz Orbea + 47:05
DNF Dario Andriotto Acqua e Sapone
DNF Luca Paolini Acqua e Sapone
DNF Fabrice Piemontesi Androni Giocattoli
DNF Francisco Manuel Anton Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF Gregory Brenes Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF Oscar Grau Jorda Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF Raul Santamarta Valvuena Burgos 2016 - Castilla y Leon
DNF Filippo Baggio Ceramica Flaminia
DNF Raivis Belohvosciks Ceramica Flaminia
DNF Luca Celli Ceramica Flaminia
DNF Sante Marco Liquori Ceramica Flaminia
DNF Alessandro Maserati Ceramica Flaminia
DNF Enrico Rossi Ceramica Flaminia
DNF Koldo Fernandez Euskaltel-Euskadi
DNF Vidal Celis Zabala Footon-Servetto
DNF Noe Gianetti Footon-Servetto
DNF Pedro Merino Criado Footon-Servetto
DNF Davide Cimolai Liquigas-Doimo
DNF Ricardo Garcia Orbea
DNF Kurt Hovelynck Quick Step
DNF Kevin Hulsmans Quick Step
DNF Andreas Stauff Quick Step
DNF Pieter Weening Rabobank
DNF Kurt Asle Arvesen Sky Professional Cycling Team
DNF Sylvain Calzati Sky Professional Cycling Team
DNF Davide Vigano Sky Professional Cycling Team
DNF Denis Galimzyanov Team Katusha
DNF Filippo Pozzato Team Katusha
DNF Tim Mertens Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Timothy Stevens Vacansoleil
DNF Gustavo Cesar Veloso Xacobeo-Galicia
Information
Nation Spain
Date 4th - 8th August
CAT 2.HC
Other
Embed Results