Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Vuelta a Burgos
UCI, Stage race, 14th -18th August 2007, Spain
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1947
1946
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Belarus
Belgium
Colombia
Costa Rica
France
Germany
Great Britain
Italy
Lithuania
Mexico
Poland
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Teams
Acqua e Sapone
Agritubel
Andalucia - Cajasur
Barloworld
Caisse d'Epargne
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
Euskaltel-Euskadi
Fuerteventura - Canarias
Karpin-Galicia
Relax - GAM
Saunier Duval - Prodir
Spiuk - Extremadura
Team LPR
Tinkoff Credit Systems
Unibet.com
Vina Magna - Cropu
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Soler
Mauricio
1983
Barloworld
14:31:37
02
Valverde
Alejandro
1980
Caisse d'Epargne
+ 02
03
Castaño
Carlos
1979
Karpin-Galicia
+ 30
04
Moreno
Daniel
1981
Relax - GAM
+ 47
05
Gomez
José
1980
Saunier Duval - Prodir
+ 47
06
Dueñas
Moisés
1981
Agritubel
+ 01:23
07
Herrero
David
1979
Karpin-Galicia
+ 01:52
08
Galindo
Jose Miguel
1977
Relax - GAM
+ 02:08
09
Moreno
Javier
1984
Spiuk - Extremadura
+ 02:15
10
Plaza
Rubén
1980
Caisse d'Epargne
+ 02:15
11
Pasamontes
Luis
1979
Unibet.com
+ 02:16
12
Piepoli
Leonardo
1971
Saunier Duval - Prodir
+ 02:26
13
Losada
Alberto
1982
Caisse d'Epargne
+ 03:08
14
De la Fuente
David
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 03:17
15
Terciado
Francisco Jose
1981
Relax - GAM
+ 03:19
16
Zaballa
Constantino
1978
Caisse d'Epargne
+ 03:29
17
Hernández
Jesús
1981
Relax - GAM
+ 03:31
18
Pauwels
Serge
1983
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 04:50
19
Kiryienka
Vasil
1981
Tinkoff Credit Systems
+ 05:02
20
Txurruka
Amets
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 05:12
21
Bonilla
Adrian
1978
Fuerteventura - Canarias
+ 05:19
22
Pardilla
Sergio
1984
Vina Magna - Cropu
+ 05:32
23
Lobato
Ruben
1978
Saunier Duval - Prodir
+ 05:54
24
Traficante
Roberto
1984
Team LPR
+ 06:10
25
Garzelli
Stefano
1973
Acqua e Sapone
+ 06:19
26
Hernández
Aitor
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 07:17
27
Anton
Igor
1983
Euskaltel-Euskadi
+ 08:05
28
Leonet Iza
Iker
1983
Fuerteventura - Canarias
+ 08:19
29
Rinero
Christophe
1973
Saunier Duval - Prodir
+ 08:26
30
Pérez
Francisco
1978
Caisse d'Epargne
+ 08:54
31
Martinez
Serafín
1984
Karpin-Galicia
+ 08:54
32
Rovira
Jaume
1979
Vina Magna - Cropu
+ 09:10
33
Cárdenas
Félix
1972
Barloworld
+ 09:13
34
Nardello
Daniele
1972
Team LPR
+ 09:41
35
Lloret
Manuel
1981
Fuerteventura - Canarias
+ 09:46
36
Gutiérrez
José Enrique
1974
Team LPR
+ 10:08
37
Fernandez Mora
Juan Carlos
1984
Spiuk - Extremadura
+ 10:18
38
Ramirez Torres
Jesus Javier
1979
Spiuk - Extremadura
+ 10:21
39
Mata Cabello
Martin
1984
Vina Magna - Cropu
+ 10:25
40
Perez Arrieta
Aitor
1977
Caisse d'Epargne
+ 10:29
41
García Dapena
David
1977
Karpin-Galicia
+ 10:29
42
Vorganov
Eduard
1982
Karpin-Galicia
+ 10:28
43
Carrasco Gamiz
José Luis
1982
Andalucia - Cajasur
+ 11:02
44
Pérez
Israel
1978
Spiuk - Extremadura
+ 11:05
45
Petrov
Evgeni
1978
Tinkoff Credit Systems
+ 11:13
46
Olmo
Antonio
1982
Andalucia - Cajasur
+ 11:18
47
Maes
Nikolas
1986
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 11:32
48
Vandenbergh
Stijn
1984
Unibet.com
+ 11:43
49
Pérez Rodríguez
Luis
1974
Andalucia - Cajasur
+ 12:01
50
Pérez
Santiago
1977
Relax - GAM
+ 12:15
51
Alvarez Martin
Luis Roberto
1982
Vina Magna - Cropu
+ 12:20
52
Antuna Coro
Andres Avelino
1986
Relax - GAM
+ 12:59
53
Garcia-Casarrubios
Oscar
1984
Relax - GAM
+ 13:03
54
Sánchez
Samuel
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 13:14
55
Irizar
Markel
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 13:17
56
Calvente
Manuel
1976
Agritubel
+ 13:20
57
Troncoso
Roman
1981
Karpin-Galicia
+ 13:21
58
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 13:36
59
Mondelo Diaz
Josu
1981
Spiuk - Extremadura
+ 13:43
60
Reynès
Vicente
1981
Caisse d'Epargne
+ 14:13
61
Piedra
Antonio
1985
Fuerteventura - Canarias
+ 14:55
62
Ignatiev
Mikhail
1985
Tinkoff Credit Systems
+ 15:12
63
Sarabia
Ignacio
1983
Spiuk - Extremadura
+ 15:15
64
Bozic
Borut
1980
Team LPR
+ 15:18
65
Kunitski
Andrei
1984
Acqua e Sapone
+ 15:58
66
Martinez
José Alberto
1975
Agritubel
+ 16:20
67
Garcia Rena
Rodrigo
1980
Fuerteventura - Canarias
+ 17:01
68
Sanchez
Julian
1980
Relax - GAM
+ 17:05
69
Efimkin
Alexander
1981
Barloworld
+ 17:12
70
Cheula
Giampaolo
1979
Barloworld
+ 17:19
71
Golas
Michal
1984
Unibet.com
+ 17:28
72
Ferrio Luque
Jorge
1976
Andalucia - Cajasur
+ 17:58
73
Sivtsov
Kanstantsin
1982
Barloworld
+ 18:11
74
Celli
Luca
1979
Team LPR
+ 18:44
75
Vanendert
Jelle
1985
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 19:26
76
Commesso
Salvatore
1975
Tinkoff Credit Systems
+ 20:25
77
De Schrooder
Benny
1980
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 20:25
78
Aperribay Aranda
Lander
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 20:50
79
Romero Ocampo
Pedro
1982
Spiuk - Extremadura
+ 21:14
80
Bellin
Maurizio
1982
Team LPR
+ 22:17
81
Flores
Iker
1976
Fuerteventura - Canarias
+ 23:41
82
Veloso
Gustavo
1980
Karpin-Galicia
+ 24:17
83
Thomas
Geraint
1986
Barloworld
+ 26:40
84
Rossi
Andrea
1979
Acqua e Sapone
+ 27:15
85
Codol
Massimo
1973
Acqua e Sapone
+ 27:24
86
Andriotto
Dario
1972
Acqua e Sapone
+ 27:28
87
Stubbe
Tom
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 29:22
88
Pena
Victor Hugo
1974
Unibet.com
+ 30:42
89
Serrano
Ricardo
1978
Tinkoff Credit Systems
+ 31:53
90
Caethoven
Steven
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 32:51
91
Wyss
Danilo
1985
Saunier Duval - Prodir
+ 33:49
92
Coyot
Arnaud
1980
Unibet.com
+ 35:01
93
Rossi
Nazareno
1985
Team LPR
+ 35:17
94
Carinena Luque
Juan Carlos
1980
Andalucia - Cajasur
+ 35:35
95
Contrini
Daniele
1974
Tinkoff Credit Systems
+ 38:06
96
Passeron
Aurélien
1984
Acqua e Sapone
+ 38:08
97
Berges
Emilien
1983
Agritubel
+ 38:13
98
Torrent
Carlos
1974
Vina Magna - Cropu
+ 38:43
99
Weigold
Steffen
1979
Tinkoff Credit Systems
+ 38:44
100
Torres Martin
Fernando
1978
Spiuk - Extremadura
+ 40:31
101
Trusov
Nikolai
1985
Tinkoff Credit Systems
+ 43:33
102
Gallego
Diego
1982
Vina Magna - Cropu
+ 43:38
103
Gonzalez
Hector
1986
Saunier Duval - Prodir
+ 44:13
104
Lopez Gil
Jose Antonio
1976
Andalucia - Cajasur
+ 45:16
105
Hervé
Cedric
1979
Agritubel
+ 46:29
106
Rabuñal
Gonzalo
1984
Karpin-Galicia
+ 48:52
107
Brard
Florent
1976
Caisse d'Epargne
+ 50:37
108
Gomes Colinas
Victor Manuel
1981
Vina Magna - Cropu
+ 54:07
DNF
Balducci
Gabriele
1975
Acqua e Sapone
DNF
Di Paolo
Francesco
1982
Acqua e Sapone
DNF
Baranauskas
Aivaras
1980
Agritubel
DNF
Gaztanaga
Mikel
1979
Agritubel
DNF
Mercado
Juan Miguel
1978
Agritubel
DNF
Perez Romero
Luis
1980
Andalucia - Cajasur
DNF
Degano
Enrico
1976
Barloworld
DNF
Hunter
Robert
1977
Barloworld
DNF
Ghyllebert
Pieter
1982
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF
Verbist
Evert
1984
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF
Velasco
Ivan
1980
Euskaltel-Euskadi
DNF
Artetxe
Mikel
1976
Fuerteventura - Canarias
DNF
Sánchez
Eladio
1984
Fuerteventura - Canarias
DNF
Cobo
Juan José
1981
Saunier Duval - Prodir
DNF
Gutierrez
Ignacio
1977
Team LPR
DNF
Casper
Jimmy
1978
Unibet.com
DNF
Criel
Tom
1983
Unibet.com
DNF
Khatuntsev
Alexander
1985
Unibet.com
DNF
Mata Cabello
Enrique
1985
Vina Magna - Cropu
Information
Vuelta a Burgos
Spain
14th -18th August 2007
2.HC