Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway

2003 Vuelta a Burgos

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 03.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Dave Bruylandts 1976 Marlux - Ville de Chareloi 04:06:1530
02 Gorka Gonzalez 1977 Euskaltel-Euskadi + 01:0624
03 Joaquim Rodríguez 1979 ONCE - Eroski + 01:4618
04 David Navas Chica 1974 Colchon Relax - Fuenlabrada + 01:5715
05 Pedro Diaz Lobato 1973 Paternina - Costa de Almeria + 02:4014
06 Alejandro Valverde 1980 Kelme - Costa Blanca + 04:0512
07 Leonardo Piepoli 1971 iBanesto.com + 04:5611
08 Pablo Lastras 1976 iBanesto.com + 04:5610
09 Juan Miguel Mercado 1978 iBanesto.com + 04:569
10 Mauricio Ardila Cano 1979 Marlux - Ville de Chareloi + 05:028
11 Felix Manuel Garcia 1968 Team Bianchi + 05:097
12 Josep Jufré 1975 Colchon Relax - Fuenlabrada + 05:157
13 Óscar Pereiro 1977 Phonak Hearing Systems + 05:186
14 Carlos Garcia Quesada 1978 Kelme - Costa Blanca + 05:255
15 Giampaolo Cheula 1979 Vini Caldirola - So.Di + 05:535
16 Francisco Mancebo 1976 iBanesto.com + 05:535
17 Daniel Atienza 1974 Cofidis + 06:054
18 Luis Pérez Rodríguez 1974 Cofidis + 06:054
19 Aitor Kintana 1975 Labarca 2 - Cafe Baque + 06:054
20 Ángel Casero 1972 Team Bianchi + 06:053
21 Iker Flores 1976 Euskaltel-Euskadi + 06:213
22 Adolfo Garcia Quesada 1979 Kelme - Costa Blanca + 06:563
23 Aitor Gonzalez 1975 Fassa Bortolo + 07:052
24 Óscar Sevilla 1976 Kelme - Costa Blanca + 07:052
25 Daniele Nardello 1972 Team Telekom + 07:052
26 Tadej Valjavec 1977 Fassa Bortolo + 07:052
27 Florent Brard 1976 Marlux - Ville de Chareloi + 07:051
28 Juan Manuel Fuentes Angullo 1977 Saeco + 07:181
29 Manuel Beltrán 1971 Team Bianchi + 07:321
30 Roberto Heras 1974 US Postal p/b Berry Floor + 07:32-
31 Rafael Casero Moreno 1976 Paternina - Costa de Almeria + 07:32
32 Joaquim Lopez Torrella 1976 Paternina - Costa de Almeria + 07:32
33 David López 1981 Labarca 2 - Cafe Baque + 07:39
34 Antonio Colom 1978 Colchon Relax - Fuenlabrada + 07:45
35 Mikel Pradera 1975 ONCE - Eroski + 07:45
36 Santiago Blanco 1974 Colchon Relax - Fuenlabrada + 07:45
37 Geoffroy Demeyere 1976 Vlaandern - T-Interim + 07:52
38 Alberto Contador 1982 ONCE - Eroski + 08:01
39 Ińaki Isasi 1977 Euskaltel-Euskadi + 08:22
40 Dario Frigo 1973 Fassa Bortolo + 08:29
41 Lander Euba Ziarrusta 1977 Euskaltel-Euskadi + 08:33
42 Francisco José Lara 1977 Team Bianchi + 08:37
43 Domingo Segado 1970 Paternina - Costa de Almeria + 08:41
44 Jorge Ferrio Luque 1976 Paternina - Costa de Almeria + 08:47
45 Miguel Ángel Perdiguero 1972 Domina Vacanze - Elitron + 08:47
46 Igor González de G. 1973 ONCE - Eroski + 09:17
47 José Alberto Martinez 1975 Euskaltel-Euskadi + 09:32
48 Aitor Silloniz 1977 Euskaltel-Euskadi + 09:32
49 Niki Aeborsold 1972 Phonak Hearing Systems + 09:32
50 Gorka Arrizabalaga Agirre 1977 Euskaltel-Euskadi + 09:32
51 Bert Grabsch 1975 Phonak Hearing Systems + 09:32
52 Íńigo Cuesta 1969 Cofidis + 09:40
53 José Luis Arrieta 1971 iBanesto.com + 09:59
54 Ruben Lobato Elvira 1978 Domina Vacanze - Elitron + 10:10
55 Nico Sijmens 1978 Vlaandern - T-Interim + 10:14
56 Steven Kleynen 1977 Vlaandern - T-Interim + 10:14
57 Rudolf Wentzel 1976 Vlaandern - T-Interim + 10:14
58 Mauro Facci 1982 Fassa Bortolo + 10:19
59 David Plaza Romero 1970 Team Bianchi + 10:41
60 Iván Ramiro Parra 1975 Kelme - Costa Blanca + 10:50
61 José Enrique Gutiérrez 1974 Kelme - Costa Blanca + 11:00
62 Alberto Hierro 1978 Labarca 2 - Cafe Baque + 11:19
63 Juan Carlos Dominguez 1971 Phonak Hearing Systems + 11:39
64 Benjamin Noval 1979 Colchon Relax - Fuenlabrada + 11:40
65 Peter Farazijn 1969 Cofidis + 11:42
66 Juan Jose De Los Angeles 1973 Fassa Bortolo + 11:43
67 David de la Fuente 1981 Vini Caldirola - So.Di + 12:27
68 Gorazd Stangelj 1973 Fassa Bortolo + 12:27
69 Alex Zülle 1968 Phonak Hearing Systems + 12:28
70 Patrick Calcagni 1977 Vini Caldirola - So.Di + 12:30
71 Antonio Tauler Llull 1974 Kelme - Costa Blanca + 12:31
72 Francisco Javier Cerezo Perales 1971 Labarca 2 - Cafe Baque + 12:36
73 Oscar Laguna 1978 Colchon Relax - Fuenlabrada + 12:38
74 Jose Antonio Garrido 1975 Paternina - Costa de Almeria + 12:38
75 Koldo Gil 1978 ONCE - Eroski + 13:07
76 Timothy Jones 1975 Domina Vacanze - Elitron + 13:32
77 David Millar 1977 Cofidis + 13:54
78 Bingen Fernández Bustinza 1972 Cofidis + 13:54
79 Steffen Wesemann 1971 Team Telekom + 14:19
80 Mario Aerts 1974 Team Telekom + 14:19
81 Alberto Lopez 1972 Euskaltel-Euskadi + 14:19
82 Christope Stevens 1974 Marlux - Ville de Chareloi + 14:19
83 Wim Van Huffel 1979 Vlaandern - T-Interim + 14:19
84 Giosue Bonomi 1978 Saeco + 14:19
85 Floyd Landis 1975 US Postal p/b Berry Floor + 14:19
86 Carlos Torrent Tarres 1974 Paternina - Costa de Almeria + 14:19
87 Cyril Dessel 1974 Phonak Hearing Systems + 14:19
88 Jose Antonio Pecharroman 1978 Paternina - Costa de Almeria + 14:19
89 Raphael Schweda 1976 Team Bianchi + 14:19
90 Frederik Willems 1979 Vlaandern - T-Interim + 14:19
91 Bobby Julich 1971 Team Telekom + 14:19
92 Gustavo Miguel Otero Gomez 1973 Labarca 2 - Cafe Baque + 14:19
93 Mauro Gerosa 1974 Vini Caldirola - So.Di + 14:19
94 Gonzalo Bayarri Esteve 1976 Phonak Hearing Systems + 14:19
95 Oscar Mason 1975 Vini Caldirola - So.Di + 14:19
96 Denis Menchov 1978 iBanesto.com + 14:46
97 Thorsten Rund 1976 Team Bianchi + 15:25
98 Aitor Garmendia 1968 Team Bianchi + 15:25
99 Igor Pugaci 1975 Saeco + 15:49
100 Guinnadi Mikhailov 1974 US Postal p/b Berry Floor + 15:49
101 Santiago Pérez 1977 Phonak Hearing Systems + 15:49
102 Francisco Gutierrez 1980 Labarca 2 - Cafe Baque + 15:55
103 Dimitri Konyshev 1966 Marlux - Ville de Chareloi + 17:36
104 Matteo Tosatto 1974 Fassa Bortolo + 17:36
105 Marius Sabaliauskas 1978 Saeco + 17:49
106 Gianpaolo Mondini 1972 Domina Vacanze - Elitron + 17:49
107 Daniele Bennati 1980 Domina Vacanze - Elitron + 17:49
108 Filippo Simeoni 1971 Domina Vacanze - Elitron + 17:55
109 José Vicente García 1972 iBanesto.com + 18:26
110 Charles Guilbert 1972 Marlux - Ville de Chareloi + 19:18
111 Jörg Jaksche 1976 ONCE - Eroski + 20:06
112 Cesar Garcia Calvo 1974 Labarca 2 - Cafe Baque + 20:06
113 Raivis Belohvosciks 1976 Marlux - Ville de Chareloi + 20:06
114 Matthew White 1974 US Postal p/b Berry Floor + 20:06
115 Jose Manuel Maestre 1976 Colchon Relax - Fuenlabrada + 20:06
116 Xabier Zandio 1977 iBanesto.com + 20:06
117 David Latasa Lasa 1974 Kelme - Costa Blanca + 20:06
118 Massimo Apollonio 1970 Vini Caldirola - So.Di + 20:06
119 Jan Hruska 1975 ONCE - Eroski + 20:06
120 Angelo Lopeboselli 1977 Cofidis + 20:06
121 Allan Davis 1980 ONCE - Eroski + 20:06
122 Jo Planckaert 1970 Cofidis + 21:17
123 Saulius Ruskys 1974 Marlux - Ville de Chareloi + 21:28
124 Ricardo Serrano 1978 Labarca 2 - Cafe Baque + 22:03
DNS Nacor Burgos Rojo 1977 Colchon Relax - Fuenlabrada
DNS Jef Peeters 1978 Vlaandern - T-Interim
DNF Jurgen Van De Walle 1974 Vlaandern - T-Interim
DNF Nicola Gavazzi 1978 Saeco
DNF Sergei Yakovlev 1976 Team Telekom
Vuelta a Burgos
Spain
03.stage Mountain
162 km
Huerta del Rey -> Lagnuas de Nellas
August 13th (2003)
Leader P.Lastras
Points D.Bruylandts
Mountain D.Bruylandts
Sprint D.Segado

Want to use results from
FirstCycling on your site?