Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2003 Vuelta a Burgos

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 01.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Carlos Garcia Quesada 1978 Kelme - Costa Blanca 03:56:4030
02 Daniele Nardello 1972 Team Telekom + 0424
03 Mikel Pradera 1975 ONCE - Eroski + 0418
04 Pablo Lastras 1976 iBanesto.com + 0415
05 Giampaolo Cheula 1979 Vini Caldirola - So.Di + 0414
06 Iker Flores 1976 Euskaltel-Euskadi + 0412
07 Nico Sijmens 1978 Vlaandern - T-Interim + 0411
08 Mauro Facci 1982 Fassa Bortolo + 0410
09 Domingo Segado 1970 Paternina - Costa de Almeria + 049
10 Óscar Pereiro 1977 Phonak Hearing Systems + 048
11 Daniel Atienza 1974 Cofidis + 047
12 Saulius Ruskys 1974 Marlux - Ville de Chareloi + 24:507
13 Carlos Torrent Tarres 1974 Paternina - Costa de Almeria + 24:506
14 David de la Fuente 1981 Vini Caldirola - So.Di + 24:505
15 Gianpaolo Mondini 1972 Domina Vacanze - Elitron + 24:505
16 Allan Davis 1980 ONCE - Eroski + 24:505
17 Guinnadi Mikhailov 1974 US Postal p/b Berry Floor + 24:504
18 David Navas Chica 1974 Colchon Relax - Fuenlabrada + 24:504
19 Alberto Hierro 1978 Labarca 2 - Cafe Baque + 24:504
20 Bert Grabsch 1975 Phonak Hearing Systems + 24:503
21 Santos Gonzalez 1973 Domina Vacanze - Elitron + 24:503
22 Alberto Contador 1982 ONCE - Eroski + 24:503
23 Wim Van Huffel 1979 Vlaandern - T-Interim + 24:502
24 Joaquim Rodríguez 1979 ONCE - Eroski + 24:502
25 Lander Euba Ziarrusta 1977 Euskaltel-Euskadi + 24:502
26 Dario Frigo 1973 Fassa Bortolo + 24:502
27 Niki Aeborsold 1972 Phonak Hearing Systems + 24:501
28 Alejandro Valverde 1980 Kelme - Costa Blanca + 24:501
29 José Enrique Gutiérrez 1974 Kelme - Costa Blanca + 24:501
30 Nicola Gavazzi 1978 Saeco + 24:50-
31 Jan Hruska 1975 ONCE - Eroski + 24:50
32 Dimitri Konyshev 1966 Marlux - Ville de Chareloi + 24:50
33 Igor Pugaci 1975 Saeco + 24:50
34 Antonio Tauler Llull 1974 Kelme - Costa Blanca + 24:50
35 Josep Jufré 1975 Colchon Relax - Fuenlabrada + 24:50
36 Pedro Diaz Lobato 1973 Paternina - Costa de Almeria + 24:50
37 Jef Peeters 1978 Vlaandern - T-Interim + 24:50
38 Rudolf Wentzel 1976 Vlaandern - T-Interim + 24:50
39 Rafael Casero Moreno 1976 Paternina - Costa de Almeria + 24:50
40 Gorazd Stangelj 1973 Fassa Bortolo + 24:50
41 Patrick Calcagni 1977 Vini Caldirola - So.Di + 24:50
42 Miguel Ángel Perdiguero 1972 Domina Vacanze - Elitron + 24:50
43 Óscar Sevilla 1976 Kelme - Costa Blanca + 24:50
44 José Alberto Martinez 1975 Euskaltel-Euskadi + 24:50
45 Cyril Dessel 1974 Phonak Hearing Systems + 24:50
46 Peter Farazijn 1969 Cofidis + 24:50
47 Jurgen Van De Walle 1974 Vlaandern - T-Interim + 24:50
48 Geoffroy Demeyere 1976 Vlaandern - T-Interim + 24:50
49 Mauricio Ardila Cano 1979 Marlux - Ville de Chareloi + 24:50
50 Jo Planckaert 1970 Cofidis + 24:50
51 Jorge Ferrio Luque 1976 Paternina - Costa de Almeria + 24:50
52 Steven Kleynen 1977 Vlaandern - T-Interim + 24:50
53 Francisco Gutierrez 1980 Labarca 2 - Cafe Baque + 24:50
54 David López 1981 Labarca 2 - Cafe Baque + 24:50
55 Oscar Laguna 1978 Colchon Relax - Fuenlabrada + 24:50
56 Juan Carlos Dominguez 1971 Phonak Hearing Systems + 24:50
57 José Luis Arrieta 1971 iBanesto.com + 24:50
58 Marco Gili 1973 Vini Caldirola - So.Di + 24:50
59 Matthew White 1974 US Postal p/b Berry Floor + 24:50
60 Antonio Colom 1978 Colchon Relax - Fuenlabrada + 24:50
61 Jose Antonio Garrido 1975 Paternina - Costa de Almeria + 24:50
62 Frederik Willems 1979 Vlaandern - T-Interim + 24:50
63 Tadej Valjavec 1977 Fassa Bortolo + 24:50
64 Gustavo Miguel Otero Gomez 1973 Labarca 2 - Cafe Baque + 24:50
65 Luis Pérez Rodríguez 1974 Cofidis + 24:50
66 Gorka Gonzalez 1977 Euskaltel-Euskadi + 24:50
67 Benjamin Noval 1979 Colchon Relax - Fuenlabrada + 24:50
68 Nacor Burgos Rojo 1977 Colchon Relax - Fuenlabrada + 24:50
69 Juan Jose De Los Angeles 1973 Fassa Bortolo + 24:50
70 Manuel Beltrán 1971 Team Bianchi + 24:50
71 Gorka Arrizabalaga Agirre 1977 Euskaltel-Euskadi + 24:50
72 Mauro Gerosa 1974 Vini Caldirola - So.Di + 24:50
73 Alex Zülle 1968 Phonak Hearing Systems + 24:50
74 Santiago Blanco 1974 Colchon Relax - Fuenlabrada + 24:50
75 Igor González de G. 1973 ONCE - Eroski + 24:50
76 Ruben Lobato Elvira 1978 Domina Vacanze - Elitron + 24:50
77 Felix Manuel Garcia 1968 Team Bianchi + 24:50
78 Koldo Gil 1978 ONCE - Eroski + 24:50
79 Steffen Wesemann 1971 Team Telekom + 24:50
80 Leonardo Piepoli 1971 iBanesto.com + 24:50
81 Francisco Javier Cerezo Perales 1971 Labarca 2 - Cafe Baque + 24:50
82 Raphael Schweda 1976 Team Bianchi + 24:50
83 Roberto Heras 1974 US Postal p/b Berry Floor + 24:50
84 Aitor Garmendia 1968 Team Bianchi + 24:50
85 Christope Stevens 1974 Marlux - Ville de Chareloi + 24:50
86 Matteo Tosatto 1974 Fassa Bortolo + 24:50
87 Florent Brard 1976 Marlux - Ville de Chareloi + 24:50
88 David Plaza Romero 1970 Team Bianchi + 24:50
89 Iván Ramiro Parra 1975 Kelme - Costa Blanca + 24:50
90 Giovanni Lombardi 1969 Domina Vacanze - Elitron + 24:50
91 Filippo Pozzato 1981 Fassa Bortolo + 24:50
92 Jörg Jaksche 1976 ONCE - Eroski + 24:50
93 Massimo Apollonio 1970 Vini Caldirola - So.Di + 24:50
94 Alberto Lopez 1972 Euskaltel-Euskadi + 24:50
95 Gonzalo Bayarri Esteve 1976 Phonak Hearing Systems + 24:50
96 Angelo Lopeboselli 1977 Cofidis + 24:50
97 Xabier Zandio 1977 iBanesto.com + 24:50
98 Daniele Bennati 1980 Domina Vacanze - Elitron + 24:50
99 Juan Manuel Fuentes Angullo 1977 Saeco + 24:50
100 David Latasa Lasa 1974 Kelme - Costa Blanca + 24:50
101 Filippo Simeoni 1971 Domina Vacanze - Elitron + 24:50
102 Denis Menchov 1978 iBanesto.com + 24:50
103 José Vicente García 1972 iBanesto.com + 24:50
104 Marius Sabaliauskas 1978 Saeco + 24:50
105 Dave Bruylandts 1976 Marlux - Ville de Chareloi + 24:50
106 José Luis Rubiera 1973 US Postal p/b Berry Floor + 24:50
107 Raivis Belohvosciks 1976 Marlux - Ville de Chareloi + 24:50
108 Aitor Kintana 1975 Labarca 2 - Cafe Baque + 24:50
109 Giosue Bonomi 1978 Saeco + 24:50
110 Cesar Garcia Calvo 1974 Labarca 2 - Cafe Baque + 24:50
111 Aitor Silloniz 1977 Euskaltel-Euskadi + 24:50
112 Juan Miguel Mercado 1978 iBanesto.com + 24:50
113 David Millar 1977 Cofidis + 24:50
114 Íńigo Cuesta 1969 Cofidis + 24:50
115 Bingen Fernández Bustinza 1972 Cofidis + 24:50
116 Bobby Julich 1971 Team Telekom + 24:50
117 Thorsten Rund 1976 Team Bianchi + 24:50
118 Floyd Landis 1975 US Postal p/b Berry Floor + 24:50
119 Charles Guilbert 1972 Marlux - Ville de Chareloi + 24:50
120 Francisco Mancebo 1976 iBanesto.com + 24:50
121 Francisco José Lara 1977 Team Bianchi + 24:50
122 Jose Antonio Pecharroman 1978 Paternina - Costa de Almeria + 24:50
123 Jose Manuel Maestre 1976 Colchon Relax - Fuenlabrada + 24:50
124 Adolfo Garcia Quesada 1979 Kelme - Costa Blanca + 24:50
125 Matthias Kessler 1979 Team Telekom + 24:50
126 Aitor Gonzalez 1975 Fassa Bortolo + 24:50
127 Sergei Yakovlev 1976 Team Telekom + 24:50
128 Joaquim Lopez Torrella 1976 Paternina - Costa de Almeria + 24:50
129 Timothy Jones 1975 Domina Vacanze - Elitron + 24:50
130 Stefano Garzelli 1973 Vini Caldirola - So.Di + 24:50
131 Ángel Casero 1972 Team Bianchi + 24:50
132 Igor Astarloa 1976 Saeco + 24:50
133 Oscar Mason 1975 Vini Caldirola - So.Di + 24:50
134 Ińaki Isasi 1977 Euskaltel-Euskadi + 24:50
135 Santiago Pérez 1977 Phonak Hearing Systems + 24:50
136 Mario Aerts 1974 Team Telekom + 24:50
137 Giuseppe Guerini 1970 Team Telekom + 24:50
138 Ricardo Serrano 1978 Labarca 2 - Cafe Baque + 24:50
DNS Alessio Galletti 1968 Saeco
DNS Christian Vande Velde 1976 US Postal p/b Berry Floor
Vuelta a Burgos
Spain
01.stage Hills
175 km
Burgos -> Miranda de Ebro
August 11th (2003)
Leader C.Garcia Quesada
Points C.Garcia Quesada
Mountain I.Flores
Sprint D.Segado

Want to use results from
FirstCycling on your site?