Tour du Limousin

UCI, Stage race, 3rd stage, 18th August 2022, France

Stage GC Youth Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Ulissi Diego UAE Team Emirates 04:22:0314
02 Van Avermaet Greg AG2R Citroën Team + 005
03 Aranburu Alex Movistar Team + 003
04 Mariault Axel Team U Nantes Atlantique + 00
05 Zana Filippo Bardiani CSF Faizanè + 00
06 Rota Lorenzo Intermarché-Wanty-Gobert + 00
07 Martin Guillaume Cofidis + 00
08 Madouas Valentin Groupama-FDJ + 00
09 Cosnefroy Benoît AG2R Citroën Team + 00
10 Costa Rui UAE Team Emirates + 44
11 Oliveira Rui UAE Team Emirates + 56
12 Trentin Matteo UAE Team Emirates + 02:23
13 Albanese Vincenzo EOLO-Kometa Cycling Team + 02:23
14 Simon Julien TotalEnergies + 02:23
15 Gilbert Philippe Lotto-Soudal + 02:23
16 Prades Eduard Caja Rural-Seguros RGA + 02:23
17 Paasschens Mathijs Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:23
18 Serrano Gonzalo Movistar Team + 02:23
19 Venturini Clément AG2R Citroën Team + 02:23
20 Barguil Warren Arkéa-Samsic + 02:23
21 Debeaumarché Nicolas Saint Michel-Auber 93 + 02:23
22 Peyskens Dimitri Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:23
23 Bonnamour Franck B&B Hotels-KTM + 02:23
24 Covili Luca Bardiani CSF Faizanè + 02:23
25 Joalland Yaël Team U Nantes Atlantique + 02:23
26 Tizza Marco Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:23
27 Chevalier Maxime B&B Hotels-KTM + 02:23
28 Dewulf Stan AG2R Citroën Team + 02:23
29 Van Niekerk Morne Saint Michel-Auber 93 + 02:23
30 Le Gac Olivier Groupama-FDJ + 02:23
31 Bais Davide EOLO-Kometa Cycling Team + 02:23
32 Laengen Vegard Stake UAE Team Emirates + 02:23
33 Petilli Simone Intermarché-Wanty-Gobert + 02:23
34 Lopez Jordi Equipo Kern Pharma + 02:23
35 Nieve Mikel Caja Rural-Seguros RGA + 02:23
36 Jousseaume Alan TotalEnergies + 02:23
37 Jegat Jordan Team U Nantes Atlantique + 02:23
38 Ourselin Paul TotalEnergies + 02:23
39 Bouet Maxime Arkéa-Samsic + 02:23
40 Geniets Kevin Groupama-FDJ + 02:23
41 Barceló Fernando Caja Rural-Seguros RGA + 02:23
42 Gachignard Thomas Saint Michel-Auber 93 + 08:30
43 Valter Attila Groupama-FDJ + 08:30
44 Dujardin Sandy TotalEnergies + 08:30
45 Bisolti Alessandro Drone Hopper-Androni Giocattoli + 08:30
46 Maurelet Flavien Saint Michel-Auber 93 + 08:30
47 Covi Alessandro UAE Team Emirates + 08:30
48 Márquez Martí Equipo Kern Pharma + 08:30
49 Quintana Dayer Arkéa-Samsic + 08:30
50 Barbero Carlos Lotto-Soudal + 08:30
51 Jaime Alex Equipo Kern Pharma + 08:30
52 Hardy Romain Arkéa-Samsic + 08:30
53 Balderstone Abel Caja Rural-Seguros RGA + 08:30
54 Garcia Carlos Equipo Kern Pharma + 08:30
55 Armee Sander Cofidis + 08:30
56 Tronchon Bastien AG2R Citroën Team + 08:30
57 Claeys Dimitri Intermarché-Wanty-Gobert + 08:30
58 Cardis Romain Saint Michel-Auber 93 + 08:30
59 Bidard François Cofidis + 08:30
60 Cabot Jérémy TotalEnergies + 08:30
61 Berlin Antoine Nice Métropole Côte d'Azur + 12:18
62 Fedeli Alessandro EOLO-Kometa Cycling Team + 12:18
63 Fiorelli Filippo Bardiani CSF Faizanè + 12:18
64 Ries Michel Arkéa-Samsic + 12:18
65 Geschke Simon Cofidis + 12:18
66 Boileau Alan B&B Hotels-KTM + 12:18
67 Rubio Einer Movistar Team + 14:42
68 Izagirre Gorka Movistar Team + 14:42
69 Gautier Cyril B&B Hotels-KTM + 14:42
70 Retegi Mikel Equipo Kern Pharma + 14:42
71 Delettre Alexandre Cofidis + 14:42
72 Sevilla Diego EOLO-Kometa Cycling Team + 14:42
73 Battaglin Enrico Bardiani CSF Faizanè + 14:42
74 García Cortina Iván Movistar Team + 14:42
75 Maestri Mirco EOLO-Kometa Cycling Team + 14:42
76 Gougeard Alexis B&B Hotels-KTM + 14:42
77 Schlegel Michal Caja Rural-Seguros RGA + 14:42
78 Narbonne-Zuccarelli Axel Nice Métropole Côte d'Azur + 14:42
79 Retailleau Valentin AG2R Citroën Team + 14:42
80 Toumire Hugo Cofidis + 17:43
81 Delacroix Théo Intermarché-Wanty-Gobert + 17:43
82 Marengo Umberto Drone Hopper-Androni Giocattoli + 18:06
83 Maldonado Anthony Saint Michel-Auber 93 + 18:06
84 Nicolau Joel Caja Rural-Seguros RGA + 18:06
85 Sanchez Eugenio Equipo Kern Pharma + 18:06
86 Turgis Anthony TotalEnergies + 18:06
87 Erviti Imanol Movistar Team + 18:06
88 Askey Lewis Groupama-FDJ + 18:06
89 Barthe Cyril B&B Hotels-KTM + 18:06
90 Rivi Samuele EOLO-Kometa Cycling Team + 18:06
91 Wood Harrison Cofidis + 18:06
92 Arcas Jorge Movistar Team + 18:06
93 Page Hugo Intermarché-Wanty-Gobert + 18:06
94 Verschaeve Viktor Lotto-Soudal + 21:31
95 Carisey Clément GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 21:31
96 Menten Milan Bingoal Pauwels Sauces WB + 21:31
97 Le Turnier Mathias Team U Nantes Atlantique + 21:31
98 Ladagnous Matthieu Groupama-FDJ + 21:31
99 Guégan Maël Team U Nantes Atlantique + 21:31
100 Mertz Remy Bingoal Pauwels Sauces WB + 21:31
101 Rossetto Stéphane Saint Michel-Auber 93 + 21:51
102 Pichon Laurent Arkéa-Samsic + 21:51
103 Leroux Samuel GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 26:54
104 Molly Kenny Bingoal Pauwels Sauces WB + 26:55
105 Girmay Biniam Intermarché-Wanty-Gobert + 26:55
106 Paret-Peintre Valentin AG2R Citroën Team + 26:55
107 Morin Emmanuel Team U Nantes Atlantique + 26:55
108 Mainguenaud Tom GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 26:55
109 Amezqueta Julen Caja Rural-Seguros RGA + 26:55
110 Gaviria Fernando UAE Team Emirates + 26:55
111 Grosu Eduard Michael Drone Hopper-Androni Giocattoli + 26:55
112 Schwarzmann Michael Lotto-Soudal + 26:55
113 Fernandez Sinuhé Equipo Kern Pharma + 26:55
114 Florez Miguel Arkéa-Samsic + 26:55
115 Rastelli Luca Bardiani CSF Faizanè + 26:55
116 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur + 26:55
117 Cañaveral Johnatan Bardiani CSF Faizanè + 26:55
118 Juillard Maximilien GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 26:55
119 Besson Kévin Nice Métropole Côte d'Azur + 26:55
120 Martin David EOLO-Kometa Cycling Team + 26:55
121 Badilatti Matteo Groupama-FDJ + 26:55
122 Urruty Maxime Nice Métropole Côte d'Azur + 26:55
123 Ferron Valentin TotalEnergies + 27:13
DNF Mulubrhan Henok Bardiani CSF Faizanè
DNF Willems Jago Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Benedetti Gabriele Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Chirico Luca Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Marchiori Leonardo Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Danès Léo Team U Nantes Atlantique
DNF Leveau Jérémy GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Couanon Jonathan Nice Métropole Côte d'Azur
Pos Rider Team Time
01 - Aranburu Alex Movistar Team 12:50:34
02 28 Ulissi Diego UAE Team Emirates + 08
03 34 Van Avermaet Greg AG2R Citroën Team + 12
04 54 Madouas Valentin Groupama-FDJ + 13
05 42 Rota Lorenzo Intermarché-Wanty-Gobert + 16
06 7 Cosnefroy Benoît AG2R Citroën Team + 16
07 47 Martin Guillaume Cofidis + 18
08 49 Zana Filippo Bardiani CSF Faizanè + 18
09 57 Mariault Axel Team U Nantes Atlantique + 18
10 83 Costa Rui UAE Team Emirates + 01:02
11 59 Oliveira Rui UAE Team Emirates + 01:14
12 10 Simon Julien TotalEnergies + 02:31
13 10 Trentin Matteo UAE Team Emirates + 02:32
14 3 Geniets Kevin Groupama-FDJ + 02:36
15 7 Venturini Clément AG2R Citroën Team + 02:37
16 6 Albanese Vincenzo EOLO-Kometa Cycling Team + 02:39
17 1 Serrano Gonzalo Movistar Team + 02:41
18 3 Prades Eduard Caja Rural-Seguros RGA + 02:41
19 1 Barguil Warren Arkéa-Samsic + 02:41
20 6 Bonnamour Franck B&B Hotels-KTM + 02:41
21 11 Gilbert Philippe Lotto-Soudal + 02:41
22 11 Le Gac Olivier Groupama-FDJ + 02:41
23 13 Dewulf Stan AG2R Citroën Team + 02:41
24 15 Chevalier Maxime B&B Hotels-KTM + 02:41
25 13 Barceló Fernando Caja Rural-Seguros RGA + 02:41
26 15 Jousseaume Alan TotalEnergies + 02:41
27 26 Covili Luca Bardiani CSF Faizanè + 02:41
28 39 Joalland Yaël Team U Nantes Atlantique + 02:41
29 32 Petilli Simone Intermarché-Wanty-Gobert + 02:41
30 43 Paasschens Mathijs Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:41
31 40 Peyskens Dimitri Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:41
32 33 Bouet Maxime Arkéa-Samsic + 02:41
33 46 Van Niekerk Morne Saint Michel-Auber 93 + 02:41
34 60 Tizza Marco Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:41
35 54 Ourselin Paul TotalEnergies + 02:41
36 64 Lopez Jordi Equipo Kern Pharma + 02:41
37 62 Nieve Mikel Caja Rural-Seguros RGA + 02:41
38 68 Bais Davide EOLO-Kometa Cycling Team + 02:41
39 72 Debeaumarché Nicolas Saint Michel-Auber 93 + 02:41
40 68 Jegat Jordan Team U Nantes Atlantique + 02:41
41 73 Laengen Vegard Stake UAE Team Emirates + 02:41
42 35 Dujardin Sandy TotalEnergies + 08:43
43 27 Cardis Romain Saint Michel-Auber 93 + 08:45
44 51 Claeys Dimitri Intermarché-Wanty-Gobert + 08:46
45 18 Jaime Alex Equipo Kern Pharma + 08:48
46 11 Hardy Romain Arkéa-Samsic + 08:48
47 2 Barbero Carlos Lotto-Soudal + 08:48
48 2 Quintana Dayer Arkéa-Samsic + 08:48
49 10 Valter Attila Groupama-FDJ + 08:48
50 22 Bisolti Alessandro Drone Hopper-Androni Giocattoli + 08:48
51 26 Gachignard Thomas Saint Michel-Auber 93 + 08:48
52 30 Covi Alessandro UAE Team Emirates + 08:48
53 30 Márquez Martí Equipo Kern Pharma + 08:48
54 27 Armee Sander Cofidis + 08:48
55 37 Tronchon Bastien AG2R Citroën Team + 08:48
56 46 Balderstone Abel Caja Rural-Seguros RGA + 08:48
57 47 Maurelet Flavien Saint Michel-Auber 93 + 08:48
58 45 Bidard François Cofidis + 08:48
59 50 Garcia Carlos Equipo Kern Pharma + 08:48
60 67 Cabot Jérémy TotalEnergies + 12:35
61 44 Fiorelli Filippo Bardiani CSF Faizanè + 12:36
62 19 Boileau Alan B&B Hotels-KTM + 12:36
63 - Geschke Simon Cofidis + 12:36
64 4 Fedeli Alessandro EOLO-Kometa Cycling Team + 12:36
65 23 Berlin Antoine Nice Métropole Côte d'Azur + 12:36
66 44 Ries Michel Arkéa-Samsic + 12:36
67 24 Gougeard Alexis B&B Hotels-KTM + 14:58
68 53 García Cortina Iván Movistar Team + 15:00
69 35 Delettre Alexandre Cofidis + 15:00
70 26 Battaglin Enrico Bardiani CSF Faizanè + 15:00
71 20 Izagirre Gorka Movistar Team + 15:00
72 26 Narbonne-Zuccarelli Axel Nice Métropole Côte d'Azur + 15:00
73 17 Schlegel Michal Caja Rural-Seguros RGA + 15:00
74 10 Retegi Mikel Equipo Kern Pharma + 15:00
75 5 Gautier Cyril B&B Hotels-KTM + 15:00
76 8 Retailleau Valentin AG2R Citroën Team + 15:00
77 9 Maestri Mirco EOLO-Kometa Cycling Team + 15:00
78 35 Sevilla Diego EOLO-Kometa Cycling Team + 15:00
79 39 Rubio Einer Movistar Team + 15:27
80 2 Toumire Hugo Cofidis + 18:01
81 67 Nicolau Joel Caja Rural-Seguros RGA + 18:23
82 60 Barthe Cyril B&B Hotels-KTM + 18:24
83 55 Marengo Umberto Drone Hopper-Androni Giocattoli + 18:24
84 44 Askey Lewis Groupama-FDJ + 18:24
85 37 Turgis Anthony TotalEnergies + 18:24
86 37 Page Hugo Intermarché-Wanty-Gobert + 18:24
87 2 Erviti Imanol Movistar Team + 18:24
88 2 Maldonado Anthony Saint Michel-Auber 93 + 18:24
89 7 Sanchez Eugenio Equipo Kern Pharma + 18:24
90 30 Wood Harrison Cofidis + 19:00
91 30 Arcas Jorge Movistar Team + 19:09
92 30 Rivi Samuele EOLO-Kometa Cycling Team + 20:27
93 32 Delacroix Théo Intermarché-Wanty-Gobert + 21:22
94 90 Guégan Maël Team U Nantes Atlantique + 21:40
95 86 Carisey Clément GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 21:45
96 77 Menten Milan Bingoal Pauwels Sauces WB + 21:49
97 45 Mertz Remy Bingoal Pauwels Sauces WB + 21:49
98 38 Verschaeve Viktor Lotto-Soudal + 21:49
99 13 Ladagnous Matthieu Groupama-FDJ + 21:49
100 3 Pichon Laurent Arkéa-Samsic + 22:09
101 - Rossetto Stéphane Saint Michel-Auber 93 + 22:09
102 97 Grosu Eduard Michael Drone Hopper-Androni Giocattoli + 27:07
103 97 Urruty Maxime Nice Métropole Côte d'Azur + 27:07
104 92 Molly Kenny Bingoal Pauwels Sauces WB + 27:11
105 82 Morin Emmanuel Team U Nantes Atlantique + 27:13
106 82 Schwarzmann Michael Lotto-Soudal + 27:13
107 78 Martin David EOLO-Kometa Cycling Team + 27:13
108 66 Girmay Biniam Intermarché-Wanty-Gobert + 27:13
109 40 Florez Miguel Arkéa-Samsic + 27:13
110 34 Rastelli Luca Bardiani CSF Faizanè + 27:13
111 24 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur + 27:13
112 14 Fernandez Sinuhé Equipo Kern Pharma + 27:13
113 8 Besson Kévin Nice Métropole Côte d'Azur + 27:13
114 1 Juillard Maximilien GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 27:13
115 60 Ferron Valentin TotalEnergies + 27:31
116 - Paret-Peintre Valentin AG2R Citroën Team + 27:36
117 - Gaviria Fernando UAE Team Emirates + 27:36
118 1 Cañaveral Johnatan Bardiani CSF Faizanè + 27:49
119 4 Amezqueta Julen Caja Rural-Seguros RGA + 29:31
120 8 Le Turnier Mathias Team U Nantes Atlantique + 29:33
121 5 Badilatti Matteo Groupama-FDJ + 31:00
122 9 Leroux Samuel GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 43:43
123 6 Mainguenaud Tom GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 43:44
Pos Rider Team Time
01 Zana Filippo Bardiani CSF Faizanè 12:50:52
02 Mariault Axel Team U Nantes Atlantique + 00
03 Geniets Kevin Groupama-FDJ + 02:18
04 Dewulf Stan AG2R Citroën Team + 02:23
05 Chevalier Maxime B&B Hotels-KTM + 02:23
06 Jousseaume Alan TotalEnergies + 02:23
07 Covili Luca Bardiani CSF Faizanè + 02:23
08 Joalland Yaël Team U Nantes Atlantique + 02:23
09 Lopez Jordi Equipo Kern Pharma + 02:23
10 Bais Davide EOLO-Kometa Cycling Team + 02:23
11 Debeaumarché Nicolas Saint Michel-Auber 93 + 02:23
12 Jegat Jordan Team U Nantes Atlantique + 02:23
13 Dujardin Sandy TotalEnergies + 08:25
14 Jaime Alex Equipo Kern Pharma + 08:30
15 Valter Attila Groupama-FDJ + 08:30
16 Gachignard Thomas Saint Michel-Auber 93 + 08:30
17 Covi Alessandro UAE Team Emirates + 08:30
18 Tronchon Bastien AG2R Citroën Team + 08:30
19 Balderstone Abel Caja Rural-Seguros RGA + 08:30
20 Garcia Carlos Equipo Kern Pharma + 08:30
21 Boileau Alan B&B Hotels-KTM + 12:18
22 Ries Michel Arkéa-Samsic + 12:18
23 Delettre Alexandre Cofidis + 14:42
24 Narbonne-Zuccarelli Axel Nice Métropole Côte d'Azur + 14:42
25 Retegi Mikel Equipo Kern Pharma + 14:42
26 Retailleau Valentin AG2R Citroën Team + 14:42
27 Rubio Einer Movistar Team + 15:09
28 Toumire Hugo Cofidis + 17:43
29 Nicolau Joel Caja Rural-Seguros RGA + 18:05
30 Askey Lewis Groupama-FDJ + 18:06
31 Page Hugo Intermarché-Wanty-Gobert + 18:06
32 Sanchez Eugenio Equipo Kern Pharma + 18:06
33 Wood Harrison Cofidis + 18:42
34 Rivi Samuele EOLO-Kometa Cycling Team + 20:09
35 Delacroix Théo Intermarché-Wanty-Gobert + 21:04
36 Guégan Maël Team U Nantes Atlantique + 21:22
37 Verschaeve Viktor Lotto-Soudal + 21:31
38 Martin David EOLO-Kometa Cycling Team + 26:55
39 Girmay Biniam Intermarché-Wanty-Gobert + 26:55
40 Rastelli Luca Bardiani CSF Faizanè + 26:55
41 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur + 26:55
42 Fernandez Sinuhé Equipo Kern Pharma + 26:55
43 Juillard Maximilien GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 26:55
44 Ferron Valentin TotalEnergies + 27:13
45 Paret-Peintre Valentin AG2R Citroën Team + 27:18
46 Mainguenaud Tom GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 43:26

Information