Tour du Limousin - 2022

Stage GC Youth Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Ulissi Diego UAE Team Emirates 14 04:22:03
2 Van Avermaet Greg AG2R Citroën Team 5 + 00
3 Aranburu Alex Movistar Team 3 + 00
4 Mariault Axel Team U Nantes-Atlantique + 00
5 Zana Filippo Bardiani CSF Faizanè + 00
6 Rota Lorenzo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 00
7 Martin Guillaume Cofidis + 00
8 Madouas Valentin Groupama-FDJ + 00
9 Cosnefroy Benoît AG2R Citroën Team + 00
10 Costa Rui UAE Team Emirates + 44
11 Oliveira Rui UAE Team Emirates + 56
12 Trentin Matteo UAE Team Emirates + 02:23
13 Albanese Vincenzo EOLO-Kometa Cycling Team + 02:23
14 Simon Julien TotalEnergies + 02:23
15 Gilbert Philippe Lotto Soudal + 02:23
16 Prades Eduard Caja Rural-Seguros RGA + 02:23
17 Paasschens Mathijs Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:23
18 Serrano Gonzalo Movistar Team + 02:23
19 Venturini Clément AG2R Citroën Team + 02:23
20 Barguil Warren Team Arkéa-Samsic + 02:23
21 Debeaumarché Nicolas St Michel-Auber 93 + 02:23
22 Peyskens Dimitri Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:23
23 Bonnamour Franck B&B Hotels-KTM + 02:23
24 Covili Luca Bardiani CSF Faizanè + 02:23
25 Joalland Yaël Team U Nantes-Atlantique + 02:23
26 Tizza Marco Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:23
27 Chevalier Maxime B&B Hotels-KTM + 02:23
28 Dewulf Stan AG2R Citroën Team + 02:23
29 Van Niekerk Morne St Michel-Auber 93 + 02:23
30 Le Gac Olivier Groupama-FDJ + 02:23
31 Bais Davide EOLO-Kometa Cycling Team + 02:23
32 Laengen Vegard Stake UAE Team Emirates + 02:23
33 Petilli Simone Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 02:23
34 Lopez Caravaca Jordi Equipo Kern Pharma + 02:23
35 Nieve Mikel Caja Rural-Seguros RGA + 02:23
36 Jousseaume Alan TotalEnergies + 02:23
37 Jegat Jordan Team U Nantes-Atlantique + 02:23
38 Ourselin Paul TotalEnergies + 02:23
39 Bouet Maxime Team Arkéa-Samsic + 02:23
40 Geniets Kevin Groupama-FDJ + 02:23
41 Barceló Fernando Caja Rural-Seguros RGA + 02:23
42 Gachignard Thomas St Michel-Auber 93 + 08:30
43 Valter Attila Groupama-FDJ + 08:30
44 Dujardin Sandy TotalEnergies + 08:30
45 Bisolti Alessandro Drone Hopper-Androni Giocattoli + 08:30
46 Maurelet Flavien St Michel-Auber 93 + 08:30
47 Covi Alessandro UAE Team Emirates + 08:30
48 Márquez Martí Equipo Kern Pharma + 08:30
49 Quintana Dayer Team Arkéa-Samsic + 08:30
50 Barbero Carlos Lotto Soudal + 08:30
51 Jaime Alex Equipo Kern Pharma + 08:30
52 Hardy Romain Team Arkéa-Samsic + 08:30
53 Balderstone Abel Caja Rural-Seguros RGA + 08:30
54 Garcia Carlos Equipo Kern Pharma + 08:30
55 Armee Sander Cofidis + 08:30
56 Tronchon Bastien AG2R Citroën Team + 08:30
57 Claeys Dimitri Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 08:30
58 Cardis Romain St Michel-Auber 93 + 08:30
59 Bidard François Cofidis + 08:30
60 Cabot Jérémy TotalEnergies + 08:30
61 Berlin Antoine Nice Métropole Côte d'Azur + 12:18
62 Fedeli Alessandro EOLO-Kometa Cycling Team + 12:18
63 Fiorelli Filippo Bardiani CSF Faizanè + 12:18
64 Ries Michel Team Arkéa-Samsic + 12:18
65 Geschke Simon Cofidis + 12:18
66 Boileau Alan B&B Hotels-KTM + 12:18
67 Rubio Einer Movistar Team + 14:42
68 Izagirre Gorka Movistar Team + 14:42
69 Gautier Cyril B&B Hotels-KTM + 14:42
70 Retegi Mikel Equipo Kern Pharma + 14:42
71 Delettre Alexandre Cofidis + 14:42
72 Sevilla Diego EOLO-Kometa Cycling Team + 14:42
73 Battaglin Enrico Bardiani CSF Faizanè + 14:42
74 García Cortina Iván Movistar Team + 14:42
75 Maestri Mirco EOLO-Kometa Cycling Team + 14:42
76 Gougeard Alexis B&B Hotels-KTM + 14:42
77 Schlegel Michal Caja Rural-Seguros RGA + 14:42
78 Narbonne-Zuccarelli Axel Nice Métropole Côte d'Azur + 14:42
79 Retailleau Valentin AG2R Citroën Team + 14:42
80 Toumire Hugo Cofidis + 17:43
81 Delacroix Théo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 17:43
82 Marengo Umberto Drone Hopper-Androni Giocattoli + 18:06
83 Maldonado Anthony St Michel-Auber 93 + 18:06
84 Nicolau Joel Caja Rural-Seguros RGA + 18:06
85 Sanchez Eugenio Equipo Kern Pharma + 18:06
86 Turgis Anthony TotalEnergies + 18:06
87 Erviti Imanol Movistar Team + 18:06
88 Askey Lewis Groupama-FDJ + 18:06
89 Barthe Cyril B&B Hotels-KTM + 18:06
90 Rivi Samuele EOLO-Kometa Cycling Team + 18:06
91 Wood Harrison Cofidis + 18:06
92 Arcas Jorge Movistar Team + 18:06
93 Page Hugo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 18:06
94 Verschaeve Viktor Lotto Soudal + 21:31
95 Carisey Clément GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 21:31
96 Menten Milan Bingoal Pauwels Sauces WB + 21:31
97 Le Turnier Mathias Team U Nantes-Atlantique + 21:31
98 Ladagnous Matthieu Groupama-FDJ + 21:31
99 Guégan Maël Team U Nantes-Atlantique + 21:31
100 Mertz Remy Bingoal Pauwels Sauces WB + 21:31
101 Rossetto Stéphane St Michel-Auber 93 + 21:51
102 Pichon Laurent Team Arkéa-Samsic + 21:51
103 Leroux Samuel GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 26:54
104 Molly Kenny Bingoal Pauwels Sauces WB + 26:55
105 Girmay Biniam Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 26:55
106 Paret-Peintre Valentin AG2R Citroën Team + 26:55
107 Morin Emmanuel Team U Nantes-Atlantique + 26:55
108 Mainguenaud Tom GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 26:55
109 Amezqueta Julen Caja Rural-Seguros RGA + 26:55
110 Gaviria Fernando UAE Team Emirates + 26:55
111 Grosu Eduard Michael Drone Hopper-Androni Giocattoli + 26:55
112 Schwarzmann Michael Lotto Soudal + 26:55
113 Fernandez Sinuhé Equipo Kern Pharma + 26:55
114 Florez Miguel Team Arkéa-Samsic + 26:55
115 Rastelli Luca Bardiani CSF Faizanè + 26:55
116 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur + 26:55
117 Cañaveral Johnatan Bardiani CSF Faizanè + 26:55
118 Juillard Maximilien GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 26:55
119 Besson Kévin Nice Métropole Côte d'Azur + 26:55
120 Martin David EOLO-Kometa Cycling Team + 26:55
121 Badilatti Matteo Groupama-FDJ + 26:55
122 Urruty Maxime Nice Métropole Côte d'Azur + 26:55
123 Ferron Valentin TotalEnergies + 27:13
DNF Mulubrhan Henok Bardiani CSF Faizanè
DNF Willems Jago Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Benedetti Gabriele Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Chirico Luca Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Marchiori Leonardo Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Leveau Jérémy GO Sport-Roubaix Lille Métropole
DNF Couanon Jonathan Nice Métropole Côte d'Azur
DNF Danès Léo Team U Nantes-Atlantique
Pos Rider Team Time
1 Aranburu Alex Movistar Team 12:50:34
2 28 Ulissi Diego UAE Team Emirates + 08
3 34 Van Avermaet Greg AG2R Citroën Team + 12
4 54 Madouas Valentin Groupama-FDJ + 13
5 42 Rota Lorenzo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 16
6 7 Cosnefroy Benoît AG2R Citroën Team + 16
7 47 Martin Guillaume Cofidis + 18
8 49 Zana Filippo Bardiani CSF Faizanè + 18
9 57 Mariault Axel Team U Nantes-Atlantique + 18
10 83 Costa Rui UAE Team Emirates + 01:02
11 59 Oliveira Rui UAE Team Emirates + 01:14
12 10 Simon Julien TotalEnergies + 02:31
13 10 Trentin Matteo UAE Team Emirates + 02:32
14 3 Geniets Kevin Groupama-FDJ + 02:36
15 7 Venturini Clément AG2R Citroën Team + 02:37
16 6 Albanese Vincenzo EOLO-Kometa Cycling Team + 02:39
17 1 Serrano Gonzalo Movistar Team + 02:41
18 3 Prades Eduard Caja Rural-Seguros RGA + 02:41
19 1 Barguil Warren Team Arkéa-Samsic + 02:41
20 6 Bonnamour Franck B&B Hotels-KTM + 02:41
21 11 Gilbert Philippe Lotto Soudal + 02:41
22 11 Le Gac Olivier Groupama-FDJ + 02:41
23 13 Dewulf Stan AG2R Citroën Team + 02:41
24 15 Chevalier Maxime B&B Hotels-KTM + 02:41
25 13 Barceló Fernando Caja Rural-Seguros RGA + 02:41
26 15 Jousseaume Alan TotalEnergies + 02:41
27 26 Covili Luca Bardiani CSF Faizanè + 02:41
28 39 Joalland Yaël Team U Nantes-Atlantique + 02:41
29 32 Petilli Simone Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 02:41
30 43 Paasschens Mathijs Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:41
31 40 Peyskens Dimitri Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:41
32 33 Bouet Maxime Team Arkéa-Samsic + 02:41
33 46 Van Niekerk Morne St Michel-Auber 93 + 02:41
34 60 Tizza Marco Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:41
35 54 Ourselin Paul TotalEnergies + 02:41
36 64 Lopez Caravaca Jordi Equipo Kern Pharma + 02:41
37 62 Nieve Mikel Caja Rural-Seguros RGA + 02:41
38 68 Bais Davide EOLO-Kometa Cycling Team + 02:41
39 72 Debeaumarché Nicolas St Michel-Auber 93 + 02:41
40 68 Jegat Jordan Team U Nantes-Atlantique + 02:41
41 73 Laengen Vegard Stake UAE Team Emirates + 02:41
42 35 Dujardin Sandy TotalEnergies + 08:43
43 27 Cardis Romain St Michel-Auber 93 + 08:45
44 51 Claeys Dimitri Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 08:46
45 18 Jaime Alex Equipo Kern Pharma + 08:48
46 11 Hardy Romain Team Arkéa-Samsic + 08:48
47 2 Barbero Carlos Lotto Soudal + 08:48
48 2 Quintana Dayer Team Arkéa-Samsic + 08:48
49 10 Valter Attila Groupama-FDJ + 08:48
50 22 Bisolti Alessandro Drone Hopper-Androni Giocattoli + 08:48
51 26 Gachignard Thomas St Michel-Auber 93 + 08:48
52 30 Covi Alessandro UAE Team Emirates + 08:48
53 30 Márquez Martí Equipo Kern Pharma + 08:48
54 27 Armee Sander Cofidis + 08:48
55 37 Tronchon Bastien AG2R Citroën Team + 08:48
56 46 Balderstone Abel Caja Rural-Seguros RGA + 08:48
57 47 Maurelet Flavien St Michel-Auber 93 + 08:48
58 45 Bidard François Cofidis + 08:48
59 50 Garcia Carlos Equipo Kern Pharma + 08:48
60 67 Cabot Jérémy TotalEnergies + 12:35
61 44 Fiorelli Filippo Bardiani CSF Faizanè + 12:36
62 19 Boileau Alan B&B Hotels-KTM + 12:36
63 Geschke Simon Cofidis + 12:36
64 4 Fedeli Alessandro EOLO-Kometa Cycling Team + 12:36
65 23 Berlin Antoine Nice Métropole Côte d'Azur + 12:36
66 44 Ries Michel Team Arkéa-Samsic + 12:36
67 24 Gougeard Alexis B&B Hotels-KTM + 14:58
68 53 García Cortina Iván Movistar Team + 15:00
69 35 Delettre Alexandre Cofidis + 15:00
70 26 Battaglin Enrico Bardiani CSF Faizanè + 15:00
71 20 Izagirre Gorka Movistar Team + 15:00
72 26 Narbonne-Zuccarelli Axel Nice Métropole Côte d'Azur + 15:00
73 17 Schlegel Michal Caja Rural-Seguros RGA + 15:00
74 10 Retegi Mikel Equipo Kern Pharma + 15:00
75 5 Gautier Cyril B&B Hotels-KTM + 15:00
76 8 Retailleau Valentin AG2R Citroën Team + 15:00
77 9 Maestri Mirco EOLO-Kometa Cycling Team + 15:00
78 35 Sevilla Diego EOLO-Kometa Cycling Team + 15:00
79 39 Rubio Einer Movistar Team + 15:27
80 2 Toumire Hugo Cofidis + 18:01
81 67 Nicolau Joel Caja Rural-Seguros RGA + 18:23
82 60 Barthe Cyril B&B Hotels-KTM + 18:24
83 55 Marengo Umberto Drone Hopper-Androni Giocattoli + 18:24
84 44 Askey Lewis Groupama-FDJ + 18:24
85 37 Turgis Anthony TotalEnergies + 18:24
86 37 Page Hugo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 18:24
87 2 Erviti Imanol Movistar Team + 18:24
88 2 Maldonado Anthony St Michel-Auber 93 + 18:24
89 7 Sanchez Eugenio Equipo Kern Pharma + 18:24
90 30 Wood Harrison Cofidis + 19:00
91 30 Arcas Jorge Movistar Team + 19:09
92 30 Rivi Samuele EOLO-Kometa Cycling Team + 20:27
93 32 Delacroix Théo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 21:22
94 90 Guégan Maël Team U Nantes-Atlantique + 21:40
95 86 Carisey Clément GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 21:45
96 77 Menten Milan Bingoal Pauwels Sauces WB + 21:49
97 45 Mertz Remy Bingoal Pauwels Sauces WB + 21:49
98 38 Verschaeve Viktor Lotto Soudal + 21:49
99 13 Ladagnous Matthieu Groupama-FDJ + 21:49
100 3 Pichon Laurent Team Arkéa-Samsic + 22:09
101 Rossetto Stéphane St Michel-Auber 93 + 22:09
102 97 Grosu Eduard Michael Drone Hopper-Androni Giocattoli + 27:07
103 97 Urruty Maxime Nice Métropole Côte d'Azur + 27:07
104 92 Molly Kenny Bingoal Pauwels Sauces WB + 27:11
105 82 Morin Emmanuel Team U Nantes-Atlantique + 27:13
106 82 Schwarzmann Michael Lotto Soudal + 27:13
107 78 Martin David EOLO-Kometa Cycling Team + 27:13
108 66 Girmay Biniam Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 27:13
109 40 Florez Miguel Team Arkéa-Samsic + 27:13
110 34 Rastelli Luca Bardiani CSF Faizanè + 27:13
111 24 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur + 27:13
112 14 Fernandez Sinuhé Equipo Kern Pharma + 27:13
113 8 Besson Kévin Nice Métropole Côte d'Azur + 27:13
114 1 Juillard Maximilien GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 27:13
115 60 Ferron Valentin TotalEnergies + 27:31
116 Paret-Peintre Valentin AG2R Citroën Team + 27:36
117 Gaviria Fernando UAE Team Emirates + 27:36
118 1 Cañaveral Johnatan Bardiani CSF Faizanè + 27:49
119 4 Amezqueta Julen Caja Rural-Seguros RGA + 29:31
120 8 Le Turnier Mathias Team U Nantes-Atlantique + 29:33
121 5 Badilatti Matteo Groupama-FDJ + 31:00
122 9 Leroux Samuel GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 43:43
123 6 Mainguenaud Tom GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 43:44
Pos Rider Team Time
1 Zana Filippo Bardiani CSF Faizanè 12:50:52
2 Mariault Axel Team U Nantes-Atlantique + 00
3 Geniets Kevin Groupama-FDJ + 02:18
4 Dewulf Stan AG2R Citroën Team + 02:23
5 Chevalier Maxime B&B Hotels-KTM + 02:23
6 Jousseaume Alan TotalEnergies + 02:23
7 Covili Luca Bardiani CSF Faizanè + 02:23
8 Joalland Yaël Team U Nantes-Atlantique + 02:23
9 Lopez Caravaca Jordi Equipo Kern Pharma + 02:23
10 Bais Davide EOLO-Kometa Cycling Team + 02:23
11 Debeaumarché Nicolas St Michel-Auber 93 + 02:23
12 Jegat Jordan Team U Nantes-Atlantique + 02:23
13 Dujardin Sandy TotalEnergies + 08:25
14 Jaime Alex Equipo Kern Pharma + 08:30
15 Valter Attila Groupama-FDJ + 08:30
16 Gachignard Thomas St Michel-Auber 93 + 08:30
17 Covi Alessandro UAE Team Emirates + 08:30
18 Tronchon Bastien AG2R Citroën Team + 08:30
19 Balderstone Abel Caja Rural-Seguros RGA + 08:30
20 Garcia Carlos Equipo Kern Pharma + 08:30
21 Boileau Alan B&B Hotels-KTM + 12:18
22 Ries Michel Team Arkéa-Samsic + 12:18
23 Delettre Alexandre Cofidis + 14:42
24 Narbonne-Zuccarelli Axel Nice Métropole Côte d'Azur + 14:42
25 Retegi Mikel Equipo Kern Pharma + 14:42
26 Retailleau Valentin AG2R Citroën Team + 14:42
27 Rubio Einer Movistar Team + 15:09
28 Toumire Hugo Cofidis + 17:43
29 Nicolau Joel Caja Rural-Seguros RGA + 18:05
30 Askey Lewis Groupama-FDJ + 18:06
31 Page Hugo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 18:06
32 Sanchez Eugenio Equipo Kern Pharma + 18:06
33 Wood Harrison Cofidis + 18:42
34 Rivi Samuele EOLO-Kometa Cycling Team + 20:09
35 Delacroix Théo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 21:04
36 Guégan Maël Team U Nantes-Atlantique + 21:22
37 Verschaeve Viktor Lotto Soudal + 21:31
38 Martin David EOLO-Kometa Cycling Team + 26:55
39 Girmay Biniam Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 26:55
40 Rastelli Luca Bardiani CSF Faizanè + 26:55
41 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur + 26:55
42 Fernandez Sinuhé Equipo Kern Pharma + 26:55
43 Juillard Maximilien GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 26:55
44 Ferron Valentin TotalEnergies + 27:13
45 Paret-Peintre Valentin AG2R Citroën Team + 27:18
46 Mainguenaud Tom GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 43:26

Information