Tour du Limousin - 2021

Stage Overall Youth Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Simone Velasco Gazprom-RusVelo 04:12:0814
02 Simon Geschke Cofidis + 115
03 Luca Wackermann EOLO-KOMETA + 113
04 Veljko Stojnic Vini Zabù + 11
05 Pierre Rolland B&B Hotels p/b KTM + 11
06 Jose Manuel Diaz Delko + 11
07 Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi + 11
08 Petr Vakoc Alpecin-Fenix + 11
09 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 11
10 Vincenzo Albanese EOLO-KOMETA + 22
11 Franck Bonnamour B&B Hotels p/b KTM + 22
12 Julien Simon Team TotalEnergies + 22
13 Filippo Fiorelli Bardiani CSF Faizanè + 22
14 Francisco Galván Equipo Kern Pharma + 22
15 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 22
16 Eduard Prades Delko + 22
17 Maxime Urruty Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 22
18 Alexandre Delettre Delko + 22
19 Warren Barguil Team Arkéa-Samsic + 22
20 Alessandro Fedeli Delko + 22
21 Anthony Perez Cofidis + 22
22 Remy Mertz Bingoal Pauwels Sauces WB + 22
23 Otto Vergaerde Alpecin-Fenix + 22
24 Christophe Laporte Cofidis + 22
25 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 22
26 Pierre-Luc Périchon Cofidis + 22
27 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 22
28 Sebastien Reichenbach Groupama-FDJ + 22
29 Dorian Godon AG2R Citroën Team + 22
30 Unai Cuadrado Euskaltel-Euskadi + 22
31 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 22
32 Jimmy Janssens Alpecin-Fenix + 22
33 Valentin Madouas Groupama-FDJ + 22
34 Urko Berrade Equipo Kern Pharma + 22
35 Matteo Badilatti Groupama-FDJ + 22
36 Roger Adriá Equipo Kern Pharma + 22
37 Thibaut Pinot Groupama-FDJ + 42
38 Mathieu Burgaudeau Team TotalEnergies + 42
39 Benoît Cosnefroy AG2R Citroën Team + 42
40 Joab Schneiter Vini Zabù + 42
41 Francesco Gavazzi EOLO-KOMETA + 42
42 Maxime Bouet Team Arkéa-Samsic + 01:11
43 Simon Combes Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 01:38
44 Alan Jousseaume Team TotalEnergies + 01:38
45 Marlon Gaillard Team TotalEnergies + 02:36
46 Jago Willems Bingoal Pauwels Sauces WB + 04:29
47 Lorrenzo Manzin Team TotalEnergies + 04:29
48 Yoann Paillot St Michel-Auber 93 + 04:29
49 Asier Etxeberria Euskaltel-Euskadi + 04:29
50 Matthieu Ladagnous Groupama-FDJ + 04:29
51 Simon Guglielmi Groupama-FDJ + 06:18
52 Jordi Lopez Caravaca Equipo Kern Pharma + 07:12
53 Carlos Garcia Equipo Kern Pharma + 07:12
54 Unai Iribar Euskaltel-Euskadi + 07:12
55 François Bidard AG2R Citroën Team + 07:12
56 Romain Hardy Team Arkéa-Samsic + 07:12
57 Winner Anacona Team Arkéa-Samsic + 07:12
58 Jonathan Hivert B&B Hotels p/b KTM + 07:12
59 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 14:18
60 Thomas Champion Cofidis + 14:18
61 Kevin Ledanois Team Arkéa-Samsic + 14:18
62 Daniel Savini Bardiani CSF Faizanè + 14:18
63 Txomin Juaristi Euskaltel-Euskadi + 14:18
64 Stéphane Rossetto St Michel-Auber 93 + 15:02
65 Johan Meens Bingoal Pauwels Sauces WB + 15:02
66 Dmitriy Strakhov Gazprom-RusVelo + 15:02
67 Fabien Grellier Team TotalEnergies + 15:51
68 Adrien Guillonnet St Michel-Auber 93 + 21:46
69 Guillaume Dauschy Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 21:46
70 Davide Orrico Vini Zabù + 21:46
71 August Jensen Delko + 21:46
72 Umberto Marengo Bardiani CSF Faizanè + 21:46
73 Alexandar Richardson Alpecin-Fenix + 21:46
74 Sam Brand Team Novo Nordisk + 21:46
75 Mulu Hailemichael Delko + 21:46
76 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 21:46
77 Jérémy Leveau Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 21:46
78 David Lozano Team Novo Nordisk + 21:46
79 Alejandro Ropero EOLO-KOMETA + 21:46
80 Laurens De Vreese Alpecin-Fenix + 21:46
81 Alexandre Geniez Team TotalEnergies + 21:46
82 Lawrence Naesen AG2R Citroën Team + 21:46
83 Greg Van Avermaet AG2R Citroën Team + 21:46
84 Davide Bais EOLO-KOMETA + 21:46
85 Edoardo Zardini Vini Zabù + 21:46
86 Valentin Retailleau AG2R Citroën Team + 21:46
87 Dimitri Peyskens Bingoal Pauwels Sauces WB + 21:46
88 Alex Jaime Equipo Kern Pharma + 21:46
89 Marcel Meisen Alpecin-Fenix + 21:46
90 Danny Van der Tuuk Equipo Kern Pharma + 21:46
91 Enrico Battaglin Bardiani CSF Faizanè + 21:46
92 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 21:46
93 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 21:46
94 Julien Duval AG2R Citroën Team + 21:46
95 Sergey Chernetskiy Gazprom-RusVelo + 21:46
96 Erik Fetter EOLO-KOMETA + 21:46
97 Delio Fernandez Delko + 21:46
98 Dayer Quintana Team Arkéa-Samsic + 21:46
99 Romain Cardis St Michel-Auber 93 + 21:46
100 Anthony Maldonado St Michel-Auber 93 + 21:46
101 Morne Van Niekerk St Michel-Auber 93 + 21:46
102 Bryan Coquard B&B Hotels p/b KTM + 21:46
103 Boris Vallée Bingoal Pauwels Sauces WB + 21:46
104 Kamil Gradek Vini Zabù + 21:46
105 Cyril Gautier B&B Hotels p/b KTM + 21:46
106 Cyril Barthe B&B Hotels p/b KTM + 21:46
107 Victor Lafay Cofidis + 21:46
108 Samuele Rivi EOLO-KOMETA + 21:46
109 Flavien Maurelet St Michel-Auber 93 + 21:46
DNS Miguel Florez Team Arkéa-Samsic
DNF Quentin Pacher B&B Hotels p/b KTM
DNF Tom Paquot Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Peio Goikoetxea Euskaltel-Euskadi
DNF Joonas Henttala Team Novo Nordisk
DNF Wout Van Elzakker Vini Zabù
DNF Julien Antomarchi Xelliss-Roubaix Lille Métropole
DNF Ivan Centrone Xelliss-Roubaix Lille Métropole
DNF Mathias De Witte Xelliss-Roubaix Lille Métropole
Pos Rider Team Time
01 - Dorian Godon AG2R Citroën Team 12:53:07
02 - Warren Barguil Team Arkéa-Samsic + 14
03 - Franck Bonnamour B&B Hotels p/b KTM + 14
04 - Pierre-Luc Périchon Cofidis + 20
05 1 Sebastien Reichenbach Groupama-FDJ + 20
06 1 Urko Berrade Equipo Kern Pharma + 20
07 7 Simone Velasco Gazprom-RusVelo + 30
08 9 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 50
09 1 Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi + 51
10 15 Jose Manuel Diaz Delko + 52
11 4 Christophe Laporte Cofidis + 55
12 3 Roger Adriá Equipo Kern Pharma + 01:00
13 2 Filippo Fiorelli Bardiani CSF Faizanè + 01:04
14 1 Vincenzo Albanese EOLO-KOMETA + 01:05
15 3 Francisco Galván Equipo Kern Pharma + 01:05
16 1 Alessandro Fedeli Delko + 01:05
17 1 Valentin Madouas Groupama-FDJ + 01:05
18 - Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 01:05
19 1 Julien Simon Team TotalEnergies + 01:05
20 2 Anthony Perez Cofidis + 01:05
21 - Unai Cuadrado Euskaltel-Euskadi + 01:05
22 4 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 01:05
23 4 Matteo Badilatti Groupama-FDJ + 01:05
24 16 Benoît Cosnefroy AG2R Citroën Team + 01:17
25 2 Thibaut Pinot Groupama-FDJ + 01:25
26 2 Eduard Prades Delko + 01:38
27 3 Remy Mertz Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:07
28 3 Maxime Bouet Team Arkéa-Samsic + 02:59
29 12 Simon Geschke Cofidis + 03:09
30 9 Pierre Rolland B&B Hotels p/b KTM + 03:14
31 4 Mathieu Burgaudeau Team TotalEnergies + 03:46
32 8 Francesco Gavazzi EOLO-KOMETA + 03:46
33 5 Alan Jousseaume Team TotalEnergies + 04:42
35 7 Marlon Gaillard Team TotalEnergies + 05:40
36 10 Maxime Urruty Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 05:41
37 12 Alexandre Delettre Delko + 05:41
38 10 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 05:41
39 15 François Bidard AG2R Citroën Team + 07:55
40 15 Asier Etxeberria Euskaltel-Euskadi + 10:01
41 28 Veljko Stojnic Vini Zabù + 12:22
42 11 Jordi Lopez Caravaca Equipo Kern Pharma + 12:31
43 27 Joab Schneiter Vini Zabù + 13:52
44 21 Matthieu Ladagnous Groupama-FDJ + 14:27
45 30 Luca Wackermann EOLO-KOMETA + 16:02
46 21 Simon Guglielmi Groupama-FDJ + 16:16
47 30 Petr Vakoc Alpecin-Fenix + 16:22
48 30 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 16:46
49 16 Dmitriy Strakhov Gazprom-RusVelo + 17:11
50 38 Jimmy Janssens Alpecin-Fenix + 17:21
51 14 Kevin Ledanois Team Arkéa-Samsic + 17:22
52 5 Txomin Juaristi Euskaltel-Euskadi + 19:56
53 6 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 19:58
54 29 Yoann Paillot St Michel-Auber 93 + 21:09
55 40 Otto Vergaerde Alpecin-Fenix + 21:41
56 37 Cyril Barthe B&B Hotels p/b KTM + 22:29
57 37 Simon Combes Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 22:57
58 16 Winner Anacona Team Arkéa-Samsic + 22:59
59 30 Alexandre Geniez Team TotalEnergies + 23:15
60 16 Romain Hardy Team Arkéa-Samsic + 23:22
61 29 Bryan Coquard B&B Hotels p/b KTM + 23:44
62 1 Thomas Champion Cofidis + 23:49
63 19 Carlos Garcia Equipo Kern Pharma + 23:52
64 28 Enrico Battaglin Bardiani CSF Faizanè + 24:50
65 33 Lorrenzo Manzin Team TotalEnergies + 25:48
66 2 Fabien Grellier Team TotalEnergies + 25:49
67 24 Flavien Maurelet St Michel-Auber 93 + 27:03
68 23 Jérémy Leveau Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 27:05
69 19 Umberto Marengo Bardiani CSF Faizanè + 27:05
70 23 Sergey Chernetskiy Gazprom-RusVelo + 27:05
71 19 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 27:05
72 21 Kamil Gradek Vini Zabù + 27:05
73 19 Morne Van Niekerk St Michel-Auber 93 + 27:05
74 18 Erik Fetter EOLO-KOMETA + 27:22
75 17 Davide Bais EOLO-KOMETA + 27:25
76 16 Edoardo Zardini Vini Zabù + 27:58
77 20 Jonathan Hivert B&B Hotels p/b KTM + 28:31
78 7 Stéphane Rossetto St Michel-Auber 93 + 28:43
79 18 August Jensen Delko + 30:41
80 1 Daniel Savini Bardiani CSF Faizanè + 30:46
81 19 Danny Van der Tuuk Equipo Kern Pharma + 31:02
82 23 Jago Willems Bingoal Pauwels Sauces WB + 32:03
83 15 Delio Fernandez Delko + 33:47
84 19 Unai Iribar Euskaltel-Euskadi + 34:45
85 13 Valentin Retailleau AG2R Citroën Team + 35:56
86 10 Johan Meens Bingoal Pauwels Sauces WB + 36:21
87 14 Greg Van Avermaet AG2R Citroën Team + 37:33
88 8 Guillaume Dauschy Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 38:26
89 8 David Lozano Team Novo Nordisk + 38:26
90 4 Davide Orrico Vini Zabù + 38:26
91 7 Dimitri Peyskens Bingoal Pauwels Sauces WB + 38:26
92 7 Anthony Maldonado St Michel-Auber 93 + 38:26
93 6 Marcel Meisen Alpecin-Fenix + 38:26
94 5 Lawrence Naesen AG2R Citroën Team + 41:40
95 4 Alexandar Richardson Alpecin-Fenix + 42:32
96 4 Alex Jaime Equipo Kern Pharma + 43:05
97 4 Cyril Gautier B&B Hotels p/b KTM + 43:05
98 3 Alejandro Ropero EOLO-KOMETA + 48:27
99 1 Victor Lafay Cofidis + 48:27
100 2 Romain Cardis St Michel-Auber 93 + 49:15
101 6 Sam Brand Team Novo Nordisk + 49:20
102 6 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 49:20
103 7 Mulu Hailemichael Delko + 49:20
104 11 Adrien Guillonnet St Michel-Auber 93 + 49:20
105 6 Laurens De Vreese Alpecin-Fenix + 49:20
106 3 Julien Duval AG2R Citroën Team + 49:20
107 5 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 49:20
108 5 Boris Vallée Bingoal Pauwels Sauces WB + 49:20
109 7 Dayer Quintana Team Arkéa-Samsic + 49:20
110 4 Samuele Rivi EOLO-KOMETA + 49:20
Pos Rider Team Time
01 Dorian Godon AG2R Citroën Team 12:53:07
02 Urko Berrade Equipo Kern Pharma + 20
03 Roger Adriá Equipo Kern Pharma + 01:00
04 Vincenzo Albanese EOLO-KOMETA + 01:05
05 Francisco Galván Equipo Kern Pharma + 01:05
06 Alessandro Fedeli Delko + 01:05
07 Valentin Madouas Groupama-FDJ + 01:05
08 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 01:05
09 Unai Cuadrado Euskaltel-Euskadi + 01:05
10 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 01:05
11 Mathieu Burgaudeau Team TotalEnergies + 03:46
12 Alan Jousseaume Team TotalEnergies + 04:42
13 Marlon Gaillard Team TotalEnergies + 05:40
14 Alexandre Delettre Delko + 05:41
15 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 05:41
16 Asier Etxeberria Euskaltel-Euskadi + 10:01
17 Veljko Stojnic Vini Zabù + 12:22
18 Jordi Lopez Caravaca Equipo Kern Pharma + 12:31
19 Joab Schneiter Vini Zabù + 13:52
20 Simon Guglielmi Groupama-FDJ + 16:16
21 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 16:46
22 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 19:58
23 Cyril Barthe B&B Hotels p/b KTM + 22:29
24 Simon Combes Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 22:57
25 Thomas Champion Cofidis + 23:49
26 Carlos Garcia Equipo Kern Pharma + 23:52
27 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 27:05
28 Erik Fetter EOLO-KOMETA + 27:22
29 Davide Bais EOLO-KOMETA + 27:25
30 Daniel Savini Bardiani CSF Faizanè + 30:46
31 Danny Van der Tuuk Equipo Kern Pharma + 31:02
32 Jago Willems Bingoal Pauwels Sauces WB + 32:03
33 Unai Iribar Euskaltel-Euskadi + 34:45
34 Valentin Retailleau AG2R Citroën Team + 35:56
35 Johan Meens Bingoal Pauwels Sauces WB + 36:21
36 Guillaume Dauschy Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 38:26
37 Alex Jaime Equipo Kern Pharma + 43:05
38 Alejandro Ropero EOLO-KOMETA + 48:27
39 Victor Lafay Cofidis + 48:27
40 Mulu Hailemichael Delko + 49:20
41 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 49:20
42 Samuele Rivi EOLO-KOMETA + 49:20
Pos Team Time
01 Cofidis 38:41:40
02 Equipo Kern Pharma + 06
03 Groupama-FDJ + 11
04 Delko + 01:18
05 Gazprom-RusVelo + 02:00
06 Bardiani CSF Faizanè + 03:06
07 Team TotalEnergies + 05:19
08 AG2R Citroën Team + 07:13
09 EOLO-KOMETA + 08:02
10 B&B Hotels p/b KTM + 08:06
11 Bingoal Pauwels Sauces WB + 08:29
12 Euskaltel-Euskadi + 09:41
13 Team Arkéa-Samsic + 11:16
14 Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 37:24
15 Vini Zabù + 40:22
16 Alpecin-Fenix + 41:01
17 St Michel-Auber 93 + 55:08
18 Team Novo Nordisk + 02:14:47
Information
Nation France
Date 19th August
Where Bugeat Espace 1000 Sources -> Lubersac
What 3rd stage
Distance 184.2 km
Classification 2.1
Other
Embed Results