Tour du Limousin - 2021

Stage Overall Youth Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Dorian Godon AG2R Citroën Team 04:13:0214
02 Warren Barguil Team Arkéa-Samsic + 005
03 Franck Bonnamour B&B Hotels p/b KTM + 003
04 Sebastien Reichenbach Groupama-FDJ + 00
05 Urko Berrade Equipo Kern Pharma + 00
06 Pierre-Luc Périchon Cofidis + 00
07 Benoît Cosnefroy AG2R Citroën Team + 37
08 Roger Adriá Equipo Kern Pharma + 40
09 Filippo Fiorelli Bardiani CSF Faizanè + 45
10 Anthony Perez Cofidis + 45
11 Vincenzo Albanese EOLO-KOMETA + 45
12 Francisco Galván Equipo Kern Pharma + 45
13 Simone Velasco Gazprom-RusVelo + 45
14 Cyril Barthe B&B Hotels p/b KTM + 45
15 Julien Simon Team TotalEnergies + 45
16 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 45
17 Christophe Laporte Cofidis + 45
18 Alessandro Fedeli Delko + 45
19 Valentin Madouas Groupama-FDJ + 45
20 Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi + 45
21 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 45
22 Unai Cuadrado Euskaltel-Euskadi + 45
23 François Bidard AG2R Citroën Team + 45
24 Jose Manuel Diaz Delko + 45
25 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 45
26 Matteo Badilatti Groupama-FDJ + 45
27 Thibaut Pinot Groupama-FDJ + 45
28 Veljko Stojnic Vini Zabù + 52
29 Alexandre Geniez Team TotalEnergies + 01:11
30 Eduard Prades Delko + 01:18
31 Delio Fernandez Delko + 01:35
32 Remy Mertz Bingoal Pauwels Sauces WB + 01:50
33 Maxime Bouet Team Arkéa-Samsic + 01:50
34 Bryan Coquard B&B Hotels p/b KTM + 02:01
35 Dmitriy Strakhov Gazprom-RusVelo + 02:11
36 Mathieu Burgaudeau Team TotalEnergies + 03:06
37 Tom Paquot Bingoal Pauwels Sauces WB + 03:06
38 Simon Geschke Cofidis + 03:06
39 Enrico Battaglin Bardiani CSF Faizanè + 03:06
40 Pierre Rolland B&B Hotels p/b KTM + 03:06
41 Francesco Gavazzi EOLO-KOMETA + 03:06
42 Marlon Gaillard Team TotalEnergies + 03:06
43 Alan Jousseaume Team TotalEnergies + 03:06
44 Kevin Ledanois Team Arkéa-Samsic + 03:06
45 Carlos Garcia Equipo Kern Pharma + 05:21
46 August Jensen Delko + 05:21
47 Mathias De Witte Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 05:21
48 Maxime Urruty Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 05:21
49 Dimitri Peyskens Bingoal Pauwels Sauces WB + 05:21
50 Edoardo Zardini Vini Zabù + 05:21
51 David Lozano Team Novo Nordisk + 05:21
52 Asier Etxeberria Euskaltel-Euskadi + 05:21
53 Guillaume Dauschy Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 05:21
54 Davide Bais EOLO-KOMETA + 05:21
55 Jérémy Leveau Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 05:21
56 Joab Schneiter Vini Zabù + 05:21
57 Greg Van Avermaet AG2R Citroën Team + 05:21
58 Sergey Chernetskiy Gazprom-RusVelo + 05:21
59 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 05:21
60 Erik Fetter EOLO-KOMETA + 05:21
61 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 05:21
62 Davide Orrico Vini Zabù + 05:21
63 Kamil Gradek Vini Zabù + 05:21
64 Umberto Marengo Bardiani CSF Faizanè + 05:21
65 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 05:21
66 Yoann Paillot St Michel-Auber 93 + 05:21
67 Flavien Maurelet St Michel-Auber 93 + 05:21
68 Anthony Maldonado St Michel-Auber 93 + 05:21
69 Morne Van Niekerk St Michel-Auber 93 + 05:21
70 Winner Anacona Team Arkéa-Samsic + 05:21
71 Marcel Meisen Alpecin-Fenix + 05:21
72 Alexandre Delettre Delko + 05:21
73 Jordi Lopez Caravaca Equipo Kern Pharma + 05:21
74 Txomin Juaristi Euskaltel-Euskadi + 05:21
75 Thomas Champion Cofidis + 05:21
76 Jimmy Janssens Alpecin-Fenix + 05:21
77 Danny Van der Tuuk Equipo Kern Pharma + 08:35
78 Lawrence Naesen AG2R Citroën Team + 08:35
79 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 08:35
80 Otto Vergaerde Alpecin-Fenix + 10:00
81 Alexandar Richardson Alpecin-Fenix + 10:00
82 Alex Jaime Equipo Kern Pharma + 10:00
83 Simon Combes Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 10:00
84 Julien Antomarchi Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 10:00
85 Fabien Grellier Team TotalEnergies + 10:00
86 Jonathan Hivert B&B Hotels p/b KTM + 10:00
87 Quentin Pacher B&B Hotels p/b KTM + 10:00
88 Cyril Gautier B&B Hotels p/b KTM + 10:00
89 Johan Meens Bingoal Pauwels Sauces WB + 10:00
90 Valentin Retailleau AG2R Citroën Team + 10:00
91 Matthieu Ladagnous Groupama-FDJ + 10:00
92 Lorrenzo Manzin Team TotalEnergies + 10:00
93 Simon Guglielmi Groupama-FDJ + 10:00
94 Stéphane Rossetto St Michel-Auber 93 + 13:33
95 Luca Wackermann EOLO-KOMETA + 15:57
96 Laurens De Vreese Alpecin-Fenix + 16:15
97 Ivan Centrone Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 16:15
98 Wout Van Elzakker Vini Zabù + 16:15
99 Sam Brand Team Novo Nordisk + 16:15
100 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 16:15
101 Unai Iribar Euskaltel-Euskadi + 16:15
102 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 16:15
103 Jago Willems Bingoal Pauwels Sauces WB + 16:15
104 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 16:15
105 Peio Goikoetxea Euskaltel-Euskadi + 16:15
106 Victor Lafay Cofidis + 16:15
107 Julien Duval AG2R Citroën Team + 16:15
108 Mulu Hailemichael Delko + 16:15
109 Samuele Rivi EOLO-KOMETA + 16:15
110 Daniel Savini Bardiani CSF Faizanè + 16:15
111 Boris Vallée Bingoal Pauwels Sauces WB + 16:15
112 Alejandro Ropero EOLO-KOMETA + 16:15
113 Dayer Quintana Team Arkéa-Samsic + 16:15
114 Miguel Florez Team Arkéa-Samsic + 16:15
115 Romain Hardy Team Arkéa-Samsic + 16:15
116 Adrien Guillonnet St Michel-Auber 93 + 16:15
117 Romain Cardis St Michel-Auber 93 + 16:15
118 Petr Vakoc Alpecin-Fenix + 16:15
DNF Diether Sweeck Alpecin-Fenix
DNF Mikel Alonso Euskaltel-Euskadi
DNF Mehdi Benhamouda Team Novo Nordisk
DNF Samuel Munday Team Novo Nordisk
DNF Logan Phippen Team Novo Nordisk
DNF Alessandro Iacchi Vini Zabù
Pos Rider Team Time
01 1 Dorian Godon AG2R Citroën Team 08:40:37
02 15 Warren Barguil Team Arkéa-Samsic + 14
03 40 Franck Bonnamour B&B Hotels p/b KTM + 16
04 31 Pierre-Luc Périchon Cofidis + 20
05 36 Urko Berrade Equipo Kern Pharma + 20
06 41 Sebastien Reichenbach Groupama-FDJ + 20
07 6 Christophe Laporte Cofidis + 55
08 3 Benoît Cosnefroy AG2R Citroën Team + 57
09 17 Roger Adriá Equipo Kern Pharma + 01:00
10 9 Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi + 01:02
11 5 Filippo Fiorelli Bardiani CSF Faizanè + 01:04
12 4 Francisco Galván Equipo Kern Pharma + 01:05
13 3 Vincenzo Albanese EOLO-KOMETA + 01:05
14 2 Simone Velasco Gazprom-RusVelo + 01:05
15 4 Alessandro Fedeli Delko + 01:05
16 3 Valentin Madouas Groupama-FDJ + 01:05
17 8 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 01:05
18 2 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 01:05
19 8 Cyril Barthe B&B Hotels p/b KTM + 01:05
20 22 Julien Simon Team TotalEnergies + 01:05
21 15 Unai Cuadrado Euskaltel-Euskadi + 01:05
22 27 Anthony Perez Cofidis + 01:05
23 11 Thibaut Pinot Groupama-FDJ + 01:05
24 27 François Bidard AG2R Citroën Team + 01:05
25 30 Jose Manuel Diaz Delko + 01:05
26 33 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 01:05
27 31 Matteo Badilatti Groupama-FDJ + 01:05
28 21 Eduard Prades Delko + 01:38
29 38 Alexandre Geniez Team TotalEnergies + 01:51
30 26 Remy Mertz Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:07
31 6 Maxime Bouet Team Arkéa-Samsic + 02:10
32 6 Bryan Coquard B&B Hotels p/b KTM + 02:20
33 6 Dmitriy Strakhov Gazprom-RusVelo + 02:31
34 31 Tom Paquot Bingoal Pauwels Sauces WB + 03:21
35 17 Mathieu Burgaudeau Team TotalEnergies + 03:26
36 13 Enrico Battaglin Bardiani CSF Faizanè + 03:26
37 15 Kevin Ledanois Team Arkéa-Samsic + 03:26
38 9 Alan Jousseaume Team TotalEnergies + 03:26
39 9 Pierre Rolland B&B Hotels p/b KTM + 03:26
40 12 Francesco Gavazzi EOLO-KOMETA + 03:26
41 16 Simon Geschke Cofidis + 03:26
42 18 Marlon Gaillard Team TotalEnergies + 03:26
43 27 Flavien Maurelet St Michel-Auber 93 + 05:39
44 23 Mathias De Witte Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 05:41
45 31 Jérémy Leveau Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 05:41
46 14 Maxime Urruty Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 05:41
47 23 Sergey Chernetskiy Gazprom-RusVelo + 05:41
48 15 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 05:41
49 21 Alexandre Delettre Delko + 05:41
50 13 Umberto Marengo Bardiani CSF Faizanè + 05:41
51 11 Kamil Gradek Vini Zabù + 05:41
52 2 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 05:41
53 8 Jordi Lopez Caravaca Equipo Kern Pharma + 05:41
54 1 Morne Van Niekerk St Michel-Auber 93 + 05:41
55 7 Asier Etxeberria Euskaltel-Euskadi + 05:54
56 8 Erik Fetter EOLO-KOMETA + 05:58
57 8 Txomin Juaristi Euskaltel-Euskadi + 06:00
58 8 Davide Bais EOLO-KOMETA + 06:01
59 9 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 06:02
60 9 Edoardo Zardini Vini Zabù + 06:24
61 10 August Jensen Delko + 09:17
62 8 Danny Van der Tuuk Equipo Kern Pharma + 09:38
63 10 Thomas Champion Cofidis + 09:53
64 49 Fabien Grellier Team TotalEnergies + 10:20
65 19 Matthieu Ladagnous Groupama-FDJ + 10:20
66 12 Quentin Pacher B&B Hotels p/b KTM + 10:20
67 11 Simon Guglielmi Groupama-FDJ + 10:20
68 15 Delio Fernandez Delko + 12:23
69 35 Veljko Stojnic Vini Zabù + 12:33
70 5 Joab Schneiter Vini Zabù + 13:32
71 10 Stéphane Rossetto St Michel-Auber 93 + 14:03
72 - Valentin Retailleau AG2R Citroën Team + 14:32
73 5 Greg Van Avermaet AG2R Citroën Team + 16:09
74 8 Winner Anacona Team Arkéa-Samsic + 16:09
75 31 Luca Wackermann EOLO-KOMETA + 16:17
76 45 Romain Hardy Team Arkéa-Samsic + 16:35
77 47 Petr Vakoc Alpecin-Fenix + 16:35
78 2 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 16:46
79 16 Daniel Savini Bardiani CSF Faizanè + 16:50
80 8 Guillaume Dauschy Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 17:02
81 10 David Lozano Team Novo Nordisk + 17:02
82 17 Carlos Garcia Equipo Kern Pharma + 17:02
83 12 Yoann Paillot St Michel-Auber 93 + 17:02
84 32 Dimitri Peyskens Bingoal Pauwels Sauces WB + 17:02
85 17 Anthony Maldonado St Michel-Auber 93 + 17:02
86 23 Davide Orrico Vini Zabù + 17:02
87 28 Marcel Meisen Alpecin-Fenix + 17:02
88 29 Jimmy Janssens Alpecin-Fenix + 17:22
89 2 Lawrence Naesen AG2R Citroën Team + 20:16
90 13 Julien Antomarchi Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 20:45
91 7 Alexandar Richardson Alpecin-Fenix + 21:08
92 11 Alex Jaime Equipo Kern Pharma + 21:41
93 4 Cyril Gautier B&B Hotels p/b KTM + 21:41
94 14 Simon Combes Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 21:41
95 18 Otto Vergaerde Alpecin-Fenix + 21:41
96 11 Johan Meens Bingoal Pauwels Sauces WB + 21:41
97 17 Jonathan Hivert B&B Hotels p/b KTM + 21:41
98 13 Lorrenzo Manzin Team TotalEnergies + 21:41
99 18 Miguel Florez Team Arkéa-Samsic + 27:00
100 20 Victor Lafay Cofidis + 27:03
101 22 Alejandro Ropero EOLO-KOMETA + 27:03
102 17 Romain Cardis St Michel-Auber 93 + 27:51
103 9 Unai Iribar Euskaltel-Euskadi + 27:55
104 14 Ivan Centrone Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 27:56
105 19 Jago Willems Bingoal Pauwels Sauces WB + 27:56
106 17 Peio Goikoetxea Euskaltel-Euskadi + 27:56
107 9 Sam Brand Team Novo Nordisk + 27:56
108 12 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 27:56
109 16 Julien Duval AG2R Citroën Team + 27:56
110 18 Mulu Hailemichael Delko + 27:56
111 1 Laurens De Vreese Alpecin-Fenix + 27:56
112 7 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 27:56
113 13 Boris Vallée Bingoal Pauwels Sauces WB + 27:56
114 8 Samuele Rivi EOLO-KOMETA + 27:56
115 14 Adrien Guillonnet St Michel-Auber 93 + 27:56
116 6 Dayer Quintana Team Arkéa-Samsic + 27:56
117 1 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 38:51
118 2 Wout Van Elzakker Vini Zabù + 40:16
Pos Rider Team Time
01 Dorian Godon AG2R Citroën Team 08:40:37
02 Urko Berrade Equipo Kern Pharma + 20
03 Roger Adriá Equipo Kern Pharma + 01:00
04 Francisco Galván Equipo Kern Pharma + 01:05
05 Vincenzo Albanese EOLO-KOMETA + 01:05
06 Alessandro Fedeli Delko + 01:05
07 Valentin Madouas Groupama-FDJ + 01:05
08 Luc Wirtgen Bingoal Pauwels Sauces WB + 01:05
09 Cyril Barthe B&B Hotels p/b KTM + 01:05
10 Unai Cuadrado Euskaltel-Euskadi + 01:05
11 Cristian Scaroni Gazprom-RusVelo + 01:05
12 Tom Paquot Bingoal Pauwels Sauces WB + 03:21
13 Mathieu Burgaudeau Team TotalEnergies + 03:26
14 Alan Jousseaume Team TotalEnergies + 03:26
15 Marlon Gaillard Team TotalEnergies + 03:26
16 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 05:41
17 Alexandre Delettre Delko + 05:41
18 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 05:41
19 Jordi Lopez Caravaca Equipo Kern Pharma + 05:41
20 Asier Etxeberria Euskaltel-Euskadi + 05:54
21 Erik Fetter EOLO-KOMETA + 05:58
22 Davide Bais EOLO-KOMETA + 06:01
23 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 06:02
24 Danny Van der Tuuk Equipo Kern Pharma + 09:38
25 Thomas Champion Cofidis + 09:53
26 Simon Guglielmi Groupama-FDJ + 10:20
27 Veljko Stojnic Vini Zabù + 12:33
28 Joab Schneiter Vini Zabù + 13:32
29 Valentin Retailleau AG2R Citroën Team + 14:32
30 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 16:46
31 Daniel Savini Bardiani CSF Faizanè + 16:50
32 Guillaume Dauschy Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 17:02
33 Carlos Garcia Equipo Kern Pharma + 17:02
34 Alex Jaime Equipo Kern Pharma + 21:41
35 Simon Combes Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 21:41
36 Johan Meens Bingoal Pauwels Sauces WB + 21:41
37 Miguel Florez Team Arkéa-Samsic + 27:00
38 Victor Lafay Cofidis + 27:03
39 Alejandro Ropero EOLO-KOMETA + 27:03
40 Unai Iribar Euskaltel-Euskadi + 27:55
41 Jago Willems Bingoal Pauwels Sauces WB + 27:56
42 Mulu Hailemichael Delko + 27:56
43 Nicolas Dalla Valle Bardiani CSF Faizanè + 27:56
44 Samuele Rivi EOLO-KOMETA + 27:56
45 Wout Van Elzakker Vini Zabù + 40:16
Pos Team Time
01 AG2R Citroën Team 26:04:13
02 Equipo Kern Pharma + 03
03 Cofidis + 08
04 Groupama-FDJ + 08
05 B&B Hotels p/b KTM + 01:24
06 Delko + 01:26
07 Gazprom-RusVelo + 02:19
08 Bardiani CSF Faizanè + 03:14
09 Team Arkéa-Samsic + 03:34
10 Team TotalEnergies + 03:40
11 Bingoal Pauwels Sauces WB + 04:19
12 Euskaltel-Euskadi + 05:42
13 EOLO-KOMETA + 07:50
14 Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 14:41
15 St Michel-Auber 93 + 14:54
16 Vini Zabù + 18:46
17 Alpecin-Fenix + 41:09
18 Team Novo Nordisk + 01:10:32
Information
Nation France
Date 18th August
Where Agonac -> Payzac
What 2nd stage
Distance 172 km
Classification 2.1
Other
Embed Results