Front Races Teams Riders Ranking

Tour du Limousin | 2019

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Youth Mountain Sprint

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Benoit Cosnefroy AG2R La Mondiale 18:14:14125
02 Lilian Calmejane Total Direct Energie + 1585
03 Guillaume Martin Wanty - Groupe Gobert + 1770
04 Mikel Aristi Euskadi Basque - Murias + 2060
05 Kristian Sbaragli Israel Cycling Academy + 3150
06 Rui Vinhas W52 - FC Porto + 3240
07 Pierre Rolland Vital Concept - B&B Hotels + 3435
08 Sebastien Reichenbach Groupama - FDJ + 3430
09 Elie Gesbert Team Arkéa - Samsic + 3425
10 Anthony Delaplace Team Arkéa - Samsic + 3820
11 Julien Simon Cofidis, Solutions Credits + 4015
12 Pierre Idjouadiene Natura4Ever-Roubaix + 4110
13 Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 595
14 Romain Combaud Delko Marseille - Provence + 01:045
15 Alejandro Osorio Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 01:185
16 Cesar Fonte W52 - FC Porto + 01:213
17 Pierre Gouault Natura4Ever-Roubaix + 02:163
18 Delio Fernandez Cruz Delko Marseille - Provence + 02:173
19 Rubén Plaza Israel Cycling Academy + 02:193
20 Cyril Gautier Vital Concept - B&B Hotels + 02:393
21 Jon Irisarri Caja Rural - Seguros RGA + 02:493
22 Camille Thominet St. Michel - Auber 93 + 03:043
23 Francesco Gavazzi Androni Giocattoli - Sidermec + 03:073
24 Anthony Perez Cofidis, Solutions Credits + 03:223
25 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli - Sidermec + 05:223
26 Garikoitz Bravo Euskadi Basque - Murias + 06:32
27 Christophe Masson Natura4Ever-Roubaix + 06:37
28 Quentin Pacher Vital Concept - B&B Hotels + 07:05
29 Eddy Finé Cofidis, Solutions Credits + 07:27
30 Fabien Doubey Wanty - Groupe Gobert + 07:29
31 Alexis Guérin Delko Marseille - Provence + 08:41
32 Mattia Frapporti Androni Giocattoli - Sidermec + 08:59
33 Romain Sicard Total Direct Energie + 09:30
34 Ben Gastauer AG2R La Mondiale + 09:34
35 Matteo Busato Androni Giocattoli - Sidermec + 10:39
36 Olivier Le Gac Groupama - FDJ + 11:31
37 Juan Jose Lobato Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 11:48
38 Juan Antonio Lopez-Cozar Euskadi Basque - Murias + 11:59
39 Aurélien Paret-Peintre AG2R La Mondiale + 12:24
40 Kévin Le Cunff St. Michel - Auber 93 + 12:32
41 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 12:36
42 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 14:30
43 Niki Terpstra Total Direct Energie + 16:00
44 Sergio Martin Caja Rural - Seguros RGA + 16:11
45 Julien El Fares Delko Marseille - Provence + 16:58
46 Jaakko Hänninen AG2R La Mondiale + 17:05
47 Andrea Vendrame Androni Giocattoli - Sidermec + 17:17
48 Morne Van Niekerk St. Michel - Auber 93 + 17:31
49 Paul Ourselin Total Direct Energie + 17:47
50 Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 21:10
51 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 21:58
52 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 23:02
53 Lawrence Warbasse AG2R La Mondiale + 23:03
54 Marco Frapporti Androni Giocattoli - Sidermec + 23:10
55 Romain Le Roux Team Arkéa - Samsic + 23:43
56 Alo Jakin St. Michel - Auber 93 + 24:01
57 Alexander Cataford Israel Cycling Academy + 24:21
58 Luca Covili Bardiani - CSF + 24:51
59 Pierre-Luc Perichon Cofidis, Solutions Credits + 25:06
60 Giovanni Carboni Bardiani - CSF + 28:23
61 Manuel Senni Bardiani - CSF + 28:55
62 William Bonnet Groupama - FDJ + 29:29
63 Masahiro Ishigami Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 29:40
64 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 29:52
65 Eusebio Pascual Caja Rural - Seguros RGA + 29:53
66 Imerio Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 33:12
67 Arnaud Courteille Vital Concept - B&B Hotels + 34:40
68 Valentin Ferron Total Direct Energie + 46:24
69 Sebastian Mora Caja Rural - Seguros RGA + 47:48
70 Tom Dernies Natura4Ever-Roubaix + 47:55
71 Mauricio Moreira Caja Rural - Seguros RGA + 49:53
72 Evaldas Siskevicius Delko Marseille - Provence + 56:09
73 Mickaël Guichard Delko Marseille - Provence + 01:01:58
DNF Nans Peters AG2R La Mondiale
DNF Matteo Montaguti Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Enrico Barbin Bardiani - CSF
DNF Lorenzo Rota Bardiani - CSF
DNF Daniel Savini Bardiani - CSF
DNF Alvaro Cuadros Caja Rural - Seguros RGA
DNF Nelson Soto Caja Rural - Seguros RGA
DNF Nacer Bouhanni Cofidis, Solutions Credits
DNF Dimitri Claeys Cofidis, Solutions Credits
DNF Mauro Finetto Delko Marseille - Provence
DNF Ander Barrenetxea Euskadi Basque - Murias
DNF Julen Irizar Euskadi Basque - Murias
DNF Gotzon Udondo Santamaría Euskadi Basque - Murias
DNF Jose Daniel Viejo Euskadi Basque - Murias
DNF Alexys Brunel Groupama - FDJ
DNF Ziga Jerman Groupama - FDJ
DNF Benoît Vaugrenard Groupama - FDJ
DNF Rudy Barbier Israel Cycling Academy
DNF Clément Carisey Israel Cycling Academy
DNF Guy Sagiv Israel Cycling Academy
DNF Thibault Ferasse Natura4Ever-Roubaix
DNF Thomas Vaubourzeix Natura4Ever-Roubaix
DNF Emiel Vermeulen Natura4Ever-Roubaix
DNF Ruben Acosta Nippo - Vini Fantini - Faizanè
DNF Joan Bou Nippo - Vini Fantini - Faizanè
DNF Hiroki Nishimura Nippo - Vini Fantini - Faizanè
DNF Nicolas Baldo St. Michel - Auber 93
DNF Tony Hurel St. Michel - Auber 93
DNF Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93
DNF Amaël Moinard Team Arkéa - Samsic
DNF Florian Vachon Team Arkéa - Samsic
DNF Jérôme Cousin Total Direct Energie
DNF Perrig Quemeneur Total Direct Energie
DNF Maxime Cam Vital Concept - B&B Hotels
DNF Lorrenzo Manzin Vital Concept - B&B Hotels
DNF Julien Morice Vital Concept - B&B Hotels
DNF Tiago Ferreira W52 - FC Porto
DNF Rafael Reis W52 - FC Porto
DNF Angel Sanchez W52 - FC Porto
DNF Joaquim Silva W52 - FC Porto
DNF Cédric Beullens Wanty - Groupe Gobert
DNF Bart De Clercq Wanty - Groupe Gobert
DNF Boris Vallée Wanty - Groupe Gobert
Information
Nations France
Date August 21st-24th
CAT 2.1