Tour du Limousin - 2017

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Alexis Vuillermoz AG2R La Mondiale 04:39:51
02 Francesco Gavazzi Androni-Sidermec-Bottecchia + 08
03 Eduard Prades Caja Rural-Seguros RGA + 08
04 Guillaume Martin Wanty-Groupe Gobert + 11
05 Lilian Calmejane Direct Énergie + 12
06 Lorenzo Rota Bardiani CSF + 12
07 Julien Simon Cofidis + 12
08 Romain Le Roux Armée de terre + 17
09 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 17
10 Jonathan Lastra Caja Rural-Seguros RGA + 17
11 Elie Gesbert Fortuneo-Oscaro + 17
12 Alex Aranburu Caja Rural-Seguros RGA + 22
13 Marco Minnaard Wanty-Groupe Gobert + 27
14 Giulio Ciccone Bardiani CSF + 27
15 Matteo Busato Wilier Triestina-Selle Italia + 27
16 Mauro Finetto Delko-Marseille Provence-KTM + 30
17 Julien Antomarchi Roubaix Lille Métropole + 30
18 Romain Combaud Delko-Marseille Provence-KTM + 34
19 Gianni Vermeersch Beobank - Corendon + 38
20 Pierre Gouault HP BTP-Auber 93 + 41
21 Sjoerd Van Ginneken Roompot-Nederlandse Loterij + 41
22 Bruno Armirail FDJ + 43
23 Josu Zabala Caja Rural-Seguros RGA + 44
24 Fernando Barceló Cofidis + 44
25 Simone Andreetta Bardiani CSF + 48
26 Mathias Le Turnier Cofidis + 48
27 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise + 50
28 Benoît Cosnefroy AG2R La Mondiale + 57
29 Julien Mortier WB-Veranclassic-Aqua Protect + 01:05
30 Jimmy Raibaud Armée de terre + 01:13
31 Romain Sicard Direct Énergie + 01:16
32 Paul Ourselin Direct Énergie + 01:16
33 Philip Walsleben Beobank - Corendon + 01:18
34 Rodolfo Torres Androni-Sidermec-Bottecchia + 01:24
35 Mathieu van der Poel Beobank - Corendon + 01:42
36 Etienne Van Empel Roompot-Nederlandse Loterij + 01:42
37 Aritz Bagües Euskadi-Murias + 01:42
38 Sergey Lagutin Gazprom-RusVelo + 02:24
39 Simone Velasco Bardiani CSF + 02:31
40 Kevin Ledanois Fortuneo-Oscaro + 02:45
41 Damien Touzé HP BTP-Auber 93 + 02:48
42 Evgeny Kobernyak Gazprom-RusVelo + 03:03
43 Martijn Budding Roompot-Nederlandse Loterij + 03:09
44 Cyril Gautier AG2R La Mondiale + 03:30
45 François Bidard AG2R La Mondiale + 03:30
46 Thomas Degand Wanty-Groupe Gobert + 03:30
47 Nicolas Edet Cofidis + 03:30
48 Julien El Fares Delko-Marseille Provence-KTM + 03:52
49 Jérôme Baugnies Wanty-Groupe Gobert + 04:08
50 Adam Toupalik Beobank - Corendon + 04:10
51 Perrig Quemeneur Direct Énergie + 05:35
52 Romain Seigle FDJ + 06:22
53 Fabien Doubey Wanty-Groupe Gobert + 08:24
54 Jon Irisarri Caja Rural-Seguros RGA + 09:32
55 Jhon Anderson Rodriguez Delko-Marseille Provence-KTM + 09:32
56 Anthony Delaplace Fortuneo-Oscaro + 10:36
57 Florian Vachon Fortuneo-Oscaro + 10:36
58 Arnaud Gérard Fortuneo-Oscaro + 14:13
59 Ignatas Konovalovas FDJ + 17:00
60 Marco Frapporti Androni-Sidermec-Bottecchia + 17:00
61 Jérémy Leveau Roubaix Lille Métropole + 17:00
62 Nicolas Baldo HP BTP-Auber 93 + 17:00
63 Mattia Frapporti Androni-Sidermec-Bottecchia + 17:00
64 Thierry Hupond Delko-Marseille Provence-KTM + 17:00
65 Justin Jules WB-Veranclassic-Aqua Protect + 17:00
66 Gregory Habeaux WB-Veranclassic-Aqua Protect + 17:00
67 Maxime Vantomme WB-Veranclassic-Aqua Protect + 17:00
68 Andrey Solomennikov Gazprom-RusVelo + 17:00
69 Kevin Reza FDJ + 17:00
70 Yannick Martinez Delko-Marseille Provence-KTM + 17:00
71 Evgeny Shalunov Gazprom-RusVelo + 17:00
72 Simone Sterbini Bardiani CSF + 17:00
73 Tom Meeusen Beobank - Corendon + 17:00
74 Fabien Canal Armée de terre + 17:00
75 Clément Venturini Cofidis + 17:00
76 Jérémy Bescond HP BTP-Auber 93 + 17:13
77 Flavien Dassonville HP BTP-Auber 93 + 17:13
78 Andrea Palini Androni-Sidermec-Bottecchia + 18:18
79 Vincenzo Albanese Bardiani CSF + 19:24
80 Paolo Simion Bardiani CSF + 19:24
81 Romain Feillu HP BTP-Auber 93 + 19:24
82 Julien Berard AG2R La Mondiale + 19:24
83 Filippo Pozzato Wilier Triestina-Selle Italia + 19:24
84 Christophe Noppe Sport Vlaanderen-Baloise + 19:24
85 Kenneth Van Rooy Sport Vlaanderen-Baloise + 19:24
86 Dylan Page Caja Rural-Seguros RGA + 19:24
87 David Menut HP BTP-Auber 93 + 19:24
88 Romain Campistrous Armée de terre + 19:24
89 Julen Amezqueta Wilier Triestina-Selle Italia + 19:24
90 Artur Ershov Gazprom-RusVelo + 19:24
91 Angel Madrazo Delko-Marseille Provence-KTM + 19:24
92 Thomas Deruette WB-Veranclassic-Aqua Protect + 19:24
93 Alex Turrin Wilier Triestina-Selle Italia + 19:24
94 Manuel Belletti Wilier Triestina-Selle Italia + 19:24
95 Óscar Pelegrí Caja Rural-Seguros RGA + 19:24
96 Fredrik Veuchelen Wanty-Groupe Gobert + 19:24
97 Florian Sénéchal Cofidis + 19:24
98 Yoann Bagot Cofidis + 19:24
99 Romain Guillemois Direct Énergie + 19:24
100 Marcel Meisen Beobank - Corendon + 19:24
101 Raffaello Bonusi Androni-Sidermec-Bottecchia + 19:24
102 David van der Poel Beobank - Corendon + 19:24
103 Armindo Fonseca Fortuneo-Oscaro + 19:24
104 Benoît Jarrier Fortuneo-Oscaro + 19:24
105 Artem Ovechkin Gazprom-RusVelo + 19:24
106 Bryan Coquard Direct Énergie + 19:24
107 Aitor Gonzalez Euskadi-Murias + 19:24
108 Antoine Warnier WB-Veranclassic-Aqua Protect + 19:24
109 Ander Barrenetxea Euskadi-Murias + 19:24
110 Daan Hoeyberghs Beobank - Corendon + 19:24
111 Jérémy Cabot Roubaix Lille Métropole + 19:24
112 Lander Seynaeve Roubaix Lille Métropole + 19:24
113 Angelo Tulik Direct Énergie + 19:24
114 Yohann Gène Direct Énergie + 19:24
115 Danilo Napolitano Wanty-Groupe Gobert + 19:24
116 Joeri Calleeuw Roubaix Lille Métropole + 19:24
117 Ruben Pols Sport Vlaanderen-Baloise + 19:24
118 Alberto Cecchin Wilier Triestina-Selle Italia + 19:24
119 Luca Wackermann Bardiani CSF + 19:24
120 Davide Ballerini Androni-Sidermec-Bottecchia + 19:36
121 Ludovic Robeet WB-Veranclassic-Aqua Protect + 19:41
122 Oscar Riesebeek Roompot-Nederlandse Loterij + 19:41
123 Christophe Riblon AG2R La Mondiale + 24:40
124 Sondre Holst Enger AG2R La Mondiale + 24:40
125 Roman Maikin Gazprom-RusVelo + 24:40
126 Jacopo Mosca Wilier Triestina-Selle Italia + 24:50
127 Jakub Mareczko Wilier Triestina-Selle Italia + 24:50
128 Garikoitz Bravo Euskadi-Murias + 24:57
129 Adrian Gonzalez Euskadi-Murias + 26:17
130 Romain Hardy Fortuneo-Oscaro + 28:20
131 Andre Looij Roompot-Nederlandse Loterij + 36:09
132 Moreno De Pauw Sport Vlaanderen-Baloise + 36:11
DNS Steven Tronet Armée de terre
DNS Julien Loubet Armée de terre
DNS David Gaudu FDJ
DNS Alo Jakin HP BTP-Auber 93
DNS Nick Van der Lijke Roompot-Nederlandse Loterij
DNS Nicolas Vereecken Roubaix Lille Métropole
DNS Guillaume Levarlet Wanty-Groupe Gobert
DNS Dimitri Peyskens WB-Veranclassic-Aqua Protect
DNF Andrea Vendrame Androni-Sidermec-Bottecchia
DNF Thibault Ferasse Armée de terre
DNF Julen Irizar Euskadi-Murias
DNF Cedric Pineau FDJ
DNF Ivan Rovny Gazprom-RusVelo
DNF Berden De Vries Roompot-Nederlandse Loterij
DNF Dylan Kowalski Roubaix Lille Métropole
DNF Stijn Steels Sport Vlaanderen-Baloise
Pos Rider Team Time
01 - Elie Gesbert Fortuneo-Oscaro 08:34:34
02 2 Alexis Vuillermoz AG2R La Mondiale + 04
03 5 Francesco Gavazzi Androni-Sidermec-Bottecchia + 19
04 2 Julien Simon Cofidis + 29
05 10 Lorenzo Rota Bardiani CSF + 29
06 15 Lilian Calmejane Direct Énergie + 35
07 19 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 41
08 8 Mauro Finetto Delko-Marseille Provence-KTM + 47
09 13 Marco Minnaard Wanty-Groupe Gobert + 51
10 13 Matteo Busato Wilier Triestina-Selle Italia + 51
11 19 Giulio Ciccone Bardiani CSF + 51
12 7 Gianni Vermeersch Beobank - Corendon + 55
13 - Sjoerd Van Ginneken Roompot-Nederlandse Loterij + 58
14 29 Alex Aranburu Caja Rural-Seguros RGA + 01:04
15 10 Pierre Gouault HP BTP-Auber 93 + 01:05
16 19 Romain Combaud Delko-Marseille Provence-KTM + 01:05
17 11 Simone Andreetta Bardiani CSF + 01:12
18 14 Josu Zabala Caja Rural-Seguros RGA + 01:13
19 15 Bruno Armirail FDJ + 01:14
20 21 Mathias Le Turnier Cofidis + 01:30
21 19 Benoît Cosnefroy AG2R La Mondiale + 01:38
22 14 Romain Sicard Direct Énergie + 01:49
23 20 Mathieu van der Poel Beobank - Corendon + 01:55
24 14 Paul Ourselin Direct Énergie + 01:55
25 31 Eduard Prades Caja Rural-Seguros RGA + 01:56
26 13 Philip Walsleben Beobank - Corendon + 01:58
27 24 Julien Mortier WB-Veranclassic-Aqua Protect + 02:00
28 26 Jonathan Lastra Caja Rural-Seguros RGA + 02:03
29 28 Guillaume Martin Wanty-Groupe Gobert + 02:04
30 18 Kevin Ledanois Fortuneo-Oscaro + 03:02
31 6 Simone Velasco Bardiani CSF + 03:08
32 5 Damien Touzé HP BTP-Auber 93 + 03:12
33 41 Julien Antomarchi Roubaix Lille Métropole + 03:20
34 32 Rodolfo Torres Androni-Sidermec-Bottecchia + 03:21
35 2 François Bidard AG2R La Mondiale + 04:01
36 25 Sergey Lagutin Gazprom-RusVelo + 04:17
37 15 Cyril Gautier AG2R La Mondiale + 04:28
38 17 Nicolas Edet Cofidis + 05:18
39 21 Jérôme Baugnies Wanty-Groupe Gobert + 06:01
40 19 Adam Toupalik Beobank - Corendon + 06:03
41 37 Evgeny Kobernyak Gazprom-RusVelo + 07:44
42 52 Fernando Barceló Cofidis + 08:28
43 50 Jimmy Raibaud Armée de terre + 08:48
44 64 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise + 08:54
45 44 Etienne Van Empel Roompot-Nederlandse Loterij + 09:06
46 53 Aritz Bagües Euskadi-Murias + 09:43
47 11 Fabien Doubey Wanty-Groupe Gobert + 10:15
48 34 Perrig Quemeneur Direct Énergie + 10:16
49 39 Thomas Degand Wanty-Groupe Gobert + 10:54
50 21 Anthony Delaplace Fortuneo-Oscaro + 11:00
51 54 Martijn Budding Roompot-Nederlandse Loterij + 11:13
52 35 Julien El Fares Delko-Marseille Provence-KTM + 11:16
53 7 Florian Vachon Fortuneo-Oscaro + 11:18
54 77 Romain Le Roux Armée de terre + 12:28
55 28 Jhon Anderson Rodriguez Delko-Marseille Provence-KTM + 14:13
56 12 Arnaud Gérard Fortuneo-Oscaro + 14:55
57 55 Flavien Dassonville HP BTP-Auber 93 + 17:10
58 51 Justin Jules WB-Veranclassic-Aqua Protect + 17:17
59 45 Maxime Vantomme WB-Veranclassic-Aqua Protect + 17:17
60 41 Clément Venturini Cofidis + 17:17
61 40 Jon Irisarri Caja Rural-Seguros RGA + 17:36
62 14 Gregory Habeaux WB-Veranclassic-Aqua Protect + 17:51
63 13 Marco Frapporti Androni-Sidermec-Bottecchia + 17:53
64 70 Romain Seigle FDJ + 18:55
65 3 Nicolas Baldo HP BTP-Auber 93 + 18:57
66 1 Evgeny Shalunov Gazprom-RusVelo + 18:57
67 2 Tom Meeusen Beobank - Corendon + 19:02
68 57 Bryan Coquard Direct Énergie + 19:33
69 4 Mattia Frapporti Androni-Sidermec-Bottecchia + 19:36
70 46 Angel Madrazo Delko-Marseille Provence-KTM + 19:41
71 54 Armindo Fonseca Fortuneo-Oscaro + 19:41
72 63 Danilo Napolitano Wanty-Groupe Gobert + 19:41
73 55 Paolo Simion Bardiani CSF + 19:41
74 54 Florian Sénéchal Cofidis + 19:41
75 33 Romain Guillemois Direct Énergie + 20:06
76 29 Benoît Jarrier Fortuneo-Oscaro + 20:06
77 28 Manuel Belletti Wilier Triestina-Selle Italia + 20:15
78 25 Angelo Tulik Direct Énergie + 20:24
79 7 Andrea Palini Androni-Sidermec-Bottecchia + 20:48
80 18 Romain Feillu HP BTP-Auber 93 + 21:17
81 17 David Menut HP BTP-Auber 93 + 21:17
82 19 David van der Poel Beobank - Corendon + 21:17
83 18 Julen Amezqueta Wilier Triestina-Selle Italia + 21:21
84 14 Marcel Meisen Beobank - Corendon + 21:26
85 14 Julien Berard AG2R La Mondiale + 21:37
86 9 Andrey Solomennikov Gazprom-RusVelo + 21:41
87 6 Jérémy Bescond HP BTP-Auber 93 + 21:54
88 13 Jérémy Cabot Roubaix Lille Métropole + 23:25
89 13 Daan Hoeyberghs Beobank - Corendon + 23:55
90 11 Artur Ershov Gazprom-RusVelo + 24:05
91 11 Yoann Bagot Cofidis + 24:05
92 8 Fredrik Veuchelen Wanty-Groupe Gobert + 24:05
93 8 Ander Barrenetxea Euskadi-Murias + 24:05
94 3 Ignatas Konovalovas FDJ + 24:24
95 3 Thierry Hupond Delko-Marseille Provence-KTM + 25:01
96 17 Jérémy Leveau Roubaix Lille Métropole + 25:04
97 22 Yannick Martinez Delko-Marseille Provence-KTM + 25:08
98 67 Sondre Holst Enger AG2R La Mondiale + 25:09
99 21 Simone Sterbini Bardiani CSF + 25:10
100 10 Thomas Deruette WB-Veranclassic-Aqua Protect + 26:48
101 9 Artem Ovechkin Gazprom-RusVelo + 26:48
102 5 Raffaello Bonusi Androni-Sidermec-Bottecchia + 27:25
103 3 Antoine Warnier WB-Veranclassic-Aqua Protect + 27:25
104 10 Aitor Gonzalez Euskadi-Murias + 27:27
105 1 Filippo Pozzato Wilier Triestina-Selle Italia + 27:28
106 5 Christophe Noppe Sport Vlaanderen-Baloise + 27:28
107 4 Óscar Pelegrí Caja Rural-Seguros RGA + 27:28
108 4 Romain Campistrous Armée de terre + 27:28
109 - Alex Turrin Wilier Triestina-Selle Italia + 27:28
110 15 Davide Ballerini Androni-Sidermec-Bottecchia + 27:28
111 4 Alberto Cecchin Wilier Triestina-Selle Italia + 27:28
112 3 Yohann Gène Direct Énergie + 27:28
113 3 Joeri Calleeuw Roubaix Lille Métropole + 27:28
114 4 Luca Wackermann Bardiani CSF + 27:32
115 19 Ludovic Robeet WB-Veranclassic-Aqua Protect + 27:37
116 5 Oscar Riesebeek Roompot-Nederlandse Loterij + 28:16
117 10 Fabien Canal Armée de terre + 28:55
118 73 Romain Hardy Fortuneo-Oscaro + 29:02
119 3 Vincenzo Albanese Bardiani CSF + 29:06
120 34 Garikoitz Bravo Euskadi-Murias + 29:38
121 18 Kevin Reza FDJ + 31:49
122 15 Dylan Page Caja Rural-Seguros RGA + 32:54
123 21 Jakub Mareczko Wilier Triestina-Selle Italia + 32:54
124 20 Jacopo Mosca Wilier Triestina-Selle Italia + 32:54
125 1 Christophe Riblon AG2R La Mondiale + 34:51
126 1 Roman Maikin Gazprom-RusVelo + 35:05
127 21 Kenneth Van Rooy Sport Vlaanderen-Baloise + 37:14
128 16 Lander Seynaeve Roubaix Lille Métropole + 37:14
129 18 Ruben Pols Sport Vlaanderen-Baloise + 37:14
130 6 Adrian Gonzalez Euskadi-Murias + 39:32
131 21 Andre Looij Roompot-Nederlandse Loterij + 44:13
132 15 Moreno De Pauw Sport Vlaanderen-Baloise + 44:15
Information
Nation France
Date 16th August
Where Fursac -> Le Maupuy Les Monts de Guéret
What 2nd stage
Distance 185.8 km
Leader E.Gesbert
Youth E.Gesbert
Mountain A.Gonzalez
Combative J.Cabot
Sprint B.Coquard
Other
Embed Results