Tour du Limousin - 2017

Overall Youth Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Alexis Vuillermoz AG2R La Mondiale 17:26:42
02 Elie Gesbert Fortuneo-Oscaro + 00
03 Francesco Gavazzi Androni-Sidermec-Bottecchia + 19
04 Julien Simon Cofidis + 28
05 Lorenzo Rota Bardiani CSF + 29
06 Lilian Calmejane Direct Énergie + 35
07 Romain Sicard Direct Énergie + 40
08 Mauro Finetto Delko-Marseille Provence-KTM + 47
09 Marco Minnaard Wanty-Groupe Gobert + 50
10 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 50
11 Gianni Vermeersch Beobank - Corendon + 55
12 Sjoerd Van Ginneken Roompot-Nederlandse Loterij + 58
13 Giulio Ciccone Bardiani CSF + 01:00
14 Matteo Busato Wilier Triestina-Selle Italia + 01:01
15 Alex Aranburu Caja Rural-Seguros RGA + 01:04
16 Romain Combaud Delko-Marseille Provence-KTM + 01:05
17 Mathias Le Turnier Cofidis + 01:30
18 Guillaume Martin Wanty-Groupe Gobert + 01:32
19 Mathieu van der Poel Beobank - Corendon + 01:48
20 Eduard Prades Caja Rural-Seguros RGA + 01:56
21 Julien Antomarchi Roubaix Lille Métropole + 01:57
22 Julien Mortier WB-Veranclassic-Aqua Protect + 02:00
23 Jonathan Lastra Caja Rural-Seguros RGA + 02:03
24 Paul Ourselin Direct Énergie + 02:53
25 Cyril Gautier AG2R La Mondiale + 02:59
26 Nicolas Edet Cofidis + 03:57
27 Adam Toupalik Beobank - Corendon + 06:15
28 Evgeny Kobernyak Gazprom-RusVelo + 07:44
29 Jimmy Raibaud Armée de terre + 09:00
30 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise + 09:16
31 Josu Zabala Caja Rural-Seguros RGA + 09:48
32 Fernando Barceló Cofidis + 10:17
33 Fabien Doubey Wanty-Groupe Gobert + 10:31
34 Thomas Degand Wanty-Groupe Gobert + 10:47
35 Aritz Bagües Euskadi-Murias + 11:31
36 Jérôme Baugnies Wanty-Groupe Gobert + 11:52
37 Romain Le Roux Armée de terre + 12:37
38 François Bidard AG2R La Mondiale + 15:40
39 Simone Velasco Bardiani CSF + 16:37
40 Philip Walsleben Beobank - Corendon + 17:01
41 Justin Jules WB-Veranclassic-Aqua Protect + 17:17
42 Maxime Vantomme WB-Veranclassic-Aqua Protect + 17:32
43 Clément Venturini Cofidis + 19:19
44 Marco Frapporti Androni-Sidermec-Bottecchia + 19:26
45 Jon Irisarri Caja Rural-Seguros RGA + 21:05
46 Andrey Solomennikov Gazprom-RusVelo + 21:57
47 Damien Touzé HP BTP-Auber 93 + 23:45
48 Romain Seigle FDJ + 24:26
49 Evgeny Shalunov Gazprom-RusVelo + 24:28
50 Romain Guillemois Direct Énergie + 26:30
51 Thierry Hupond Delko-Marseille Provence-KTM + 26:38
52 Aitor Gonzalez Euskadi-Murias + 27:39
53 Oscar Riesebeek Roompot-Nederlandse Loterij + 28:48
54 Tom Meeusen Beobank - Corendon + 30:34
55 Manuel Belletti Wilier Triestina-Selle Italia + 30:44
56 Mattia Frapporti Androni-Sidermec-Bottecchia + 31:36
57 Bryan Coquard Direct Énergie + 33:14
58 Jacopo Mosca Wilier Triestina-Selle Italia + 34:40
59 Arnaud Gérard Fortuneo-Oscaro + 34:43
60 David van der Poel Beobank - Corendon + 34:46
61 Danilo Napolitano Wanty-Groupe Gobert + 35:40
62 Marcel Meisen Beobank - Corendon + 38:35
63 Davide Ballerini Androni-Sidermec-Bottecchia + 38:58
64 Julen Amezqueta Wilier Triestina-Selle Italia + 41:24
65 Garikoitz Bravo Euskadi-Murias + 44:36
66 Romain Hardy Fortuneo-Oscaro + 48:06
67 Óscar Pelegrí Caja Rural-Seguros RGA + 49:10
68 Fredrik Veuchelen Wanty-Groupe Gobert + 49:36
69 Artur Ershov Gazprom-RusVelo + 50:27
70 Paolo Simion Bardiani CSF + 51:45
71 Raffaello Bonusi Androni-Sidermec-Bottecchia + 53:47
72 Ludovic Robeet WB-Veranclassic-Aqua Protect + 01:00:01
DNF Julien Berard AG2R La Mondiale
DNF Benoît Cosnefroy AG2R La Mondiale
DNF Sondre Holst Enger AG2R La Mondiale
DNF Christophe Riblon AG2R La Mondiale
DNF Andrea Palini Androni-Sidermec-Bottecchia
DNF Rodolfo Torres Androni-Sidermec-Bottecchia
DNF Andrea Vendrame Androni-Sidermec-Bottecchia
DNF Romain Campistrous Armée de terre
DNF Fabien Canal Armée de terre
DNF Thibault Ferasse Armée de terre
DNF Julien Loubet Armée de terre
DNF Steven Tronet Armée de terre
DNF Yannis Yssaad Armée de terre
DNF Vincenzo Albanese Bardiani CSF
DNF Simone Andreetta Bardiani CSF
DNF Simone Sterbini Bardiani CSF
DNF Luca Wackermann Bardiani CSF
DNF Daan Hoeyberghs Beobank - Corendon
DNF Dylan Page Caja Rural-Seguros RGA
DNF Yoann Bagot Cofidis
DNF Florian Sénéchal Cofidis
DNF Rémy Di Gregorio Delko-Marseille Provence-KTM
DNF Julien El Fares Delko-Marseille Provence-KTM
DNF Angel Madrazo Delko-Marseille Provence-KTM
DNF Yannick Martinez Delko-Marseille Provence-KTM
DNF Jhon Anderson Rodriguez Delko-Marseille Provence-KTM
DNF Yohann Gène Direct Énergie
DNF Perrig Quemeneur Direct Énergie
DNF Angelo Tulik Direct Énergie
DNF Ander Barrenetxea Euskadi-Murias
DNF Adrian Gonzalez Euskadi-Murias
DNF Julen Irizar Euskadi-Murias
DNF Mikel Iturria Euskadi-Murias
DNF Bruno Armirail FDJ
DNF David Gaudu FDJ
DNF Ignatas Konovalovas FDJ
DNF Cedric Pineau FDJ
DNF Kevin Reza FDJ
DNF Anthony Delaplace Fortuneo-Oscaro
DNF Armindo Fonseca Fortuneo-Oscaro
DNF Benoît Jarrier Fortuneo-Oscaro
DNF Kevin Ledanois Fortuneo-Oscaro
DNF Florian Vachon Fortuneo-Oscaro
DNF Sergey Lagutin Gazprom-RusVelo
DNF Roman Maikin Gazprom-RusVelo
DNF Artem Ovechkin Gazprom-RusVelo
DNF Ivan Rovny Gazprom-RusVelo
DNF Nicolas Baldo HP BTP-Auber 93
DNF Jérémy Bescond HP BTP-Auber 93
DNF Flavien Dassonville HP BTP-Auber 93
DNF Romain Feillu HP BTP-Auber 93
DNF Pierre Gouault HP BTP-Auber 93
DNF Alo Jakin HP BTP-Auber 93
DNF David Menut HP BTP-Auber 93
DNF Martijn Budding Roompot-Nederlandse Loterij
DNF Berden De Vries Roompot-Nederlandse Loterij
DNF Andre Looij Roompot-Nederlandse Loterij
DNF Nick Van der Lijke Roompot-Nederlandse Loterij
DNF Etienne Van Empel Roompot-Nederlandse Loterij
DNF Jérémy Cabot Roubaix Lille Métropole
DNF Joeri Calleeuw Roubaix Lille Métropole
DNF Dylan Kowalski Roubaix Lille Métropole
DNF Jérémy Leveau Roubaix Lille Métropole
DNF Felix Pouilly Roubaix Lille Métropole
DNF Lander Seynaeve Roubaix Lille Métropole
DNF Nicolas Vereecken Roubaix Lille Métropole
DNF Moreno De Pauw Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Christophe Noppe Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Ruben Pols Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Stijn Steels Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Kenneth Van Rooy Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Guillaume Levarlet Wanty-Groupe Gobert
DNF Thomas Deruette WB-Veranclassic-Aqua Protect
DNF Gregory Habeaux WB-Veranclassic-Aqua Protect
DNF Dimitri Peyskens WB-Veranclassic-Aqua Protect
DNF Antoine Warnier WB-Veranclassic-Aqua Protect
DNF Alberto Cecchin Wilier Triestina-Selle Italia
DNF Jakub Mareczko Wilier Triestina-Selle Italia
DNF Filippo Pozzato Wilier Triestina-Selle Italia
DNF Alex Turrin Wilier Triestina-Selle Italia
Information
Nation France
Date 15th - 18th August
CAT 2.1
Other
Embed Results