Tour du Limousin - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Gustav Erik Larsson Team Saxo Bank 53:30
02 Sebastian Langeveld Rabobank + 20
03 Nicolas Vogondy BBOX Bouygues Telecom + 43
04 Sylvain Chavanel Quick Step + 50
05 László Bodrogi Team Katusha + 59
06 Rein Taaramäe Cofidis + 01:21
07 Michael Mørkøv Team Saxo Bank + 01:23
08 Christophe Moreau Caisse d'Epargne + 01:31
09 Thomas Löfkvist Sky Professional Cycling Team + 01:33
10 Dario Cioni Sky Professional Cycling Team + 01:45
11 Paul Poux Saur - Sojasun + 01:48
12 Tom Stamsnijder Rabobank + 01:56
13 José Joaquin Rojas Caisse d'Epargne + 01:57
14 Dmitriy Fofonov Astana + 02:03
15 Alexsandr Dyachenko Astana + 02:15
16 Sandy Casar Française des Jeux + 02:20
17 Anthony Roux Française des Jeux + 02:29
18 Johnny Hoogerland Vacansoleil + 02:35
19 Romain Lemarchand BigMat - Auber 93 + 02:36
20 Steven Kruijswijk Rabobank + 02:41
21 Laurens Ten Dam Rabobank + 02:45
22 Chris Anker Sørensen Team Saxo Bank + 02:47
23 Grischa Niermann Rabobank + 02:50
24 Stuart O'Grady Team Saxo Bank + 02:58
25 André Steensen Team Saxo Bank + 03:01
26 Simon Gerrans Sky Professional Cycling Team + 03:13
27 Josep Jufré Astana + 03:14
28 Jérôme Pineau Quick Step + 03:18
29 Nico Sijmens Cofidis + 03:22
30 Kevin Seeldraeyers Quick Step + 03:24
31 Romain Zingle Cofidis + 03:28
32 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 03:28
33 Guillaume Bonnafond AG2R La Mondiale + 03:29
34 Dennis Van Winden Rabobank + 03:33
35 Mathieu Perget Caisse d'Epargne + 03:35
36 Andrey Zeits Astana + 03:39
37 Kevin De Weert Quick Step + 03:41
38 Anthony Delaplace Saur - Sojasun + 03:41
39 Brett Lancaster Cervelo TestTeam + 03:46
40 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 03:48
41 Wout Poels Vacansoleil + 03:49
42 Sébastien Turgot BBOX Bouygues Telecom + 03:50
43 Roman Kireyev Astana + 03:50
44 Pierrick Fedrigo BBOX Bouygues Telecom + 03:51
45 Egor Silin Team Katusha + 03:54
46 Fabrice Jeandesboz Saur - Sojasun + 03:55
47 Evgeni Petrov Team Katusha + 03:56
48 Matteo Carrara Vacansoleil + 03:58
49 Yury Trofimov BBOX Bouygues Telecom + 03:59
50 Florian Morizot BigMat - Auber 93 + 04:00
51 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 04:00
52 Serge Pauwels Sky Professional Cycling Team + 04:13
53 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 04:16
54 Nikita Eskov Team Katusha + 04:24
55 Sergey Renev Astana + 04:25
56 Julien El Fares Cofidis + 04:26
57 Stéphane Rossetto Vacansoleil + 04:29
58 William Clarke AG2R La Mondiale + 04:29
59 José Luis Arrieta AG2R La Mondiale + 04:29
60 Xavier Florencio Cervelo TestTeam + 04:32
61 Serguei Klimov Team Katusha + 04:36
62 Bert Scheirlinckx Landbouwkrediet + 04:39
63 Eduardo Gonzalo Ramirez Bretagne - Schuller + 04:46
64 Nicolas Edet Cofidis + 04:51
65 Pierre Rolland BBOX Bouygues Telecom + 04:51
66 Gorazd Stangelj Astana + 04:52
67 Rigoberto Uran Caisse d'Epargne + 04:55
68 Marco Velo Quick Step + 04:57
69 Anders Lund Team Saxo Bank + 05:03
70 Pim Ligthart Vacansoleil + 05:03
71 Laurent Didier Team Saxo Bank + 05:04
72 Sébastien Delfosse Landbouwkrediet + 05:07
73 Davide Appollonio Cervelo TestTeam + 05:08
74 Nicolas Rousseau AG2R La Mondiale + 05:12
75 Philip Deignan Cervelo TestTeam + 05:14
76 Matteo Tosatto Quick Step + 05:17
77 Juan José Cobo Caisse d'Epargne + 05:19
78 Blel Kadri AG2R La Mondiale + 05:20
79 Dirk Bellemakers Landbouwkrediet + 05:24
80 Benoît Vaugrenard Française des Jeux + 05:25
81 Arthur Vichot Française des Jeux + 05:27
82 Stefan Denifl Cervelo TestTeam + 05:27
83 Stephane Augé Cofidis + 05:27
84 Roger Hammond Cervelo TestTeam + 05:29
85 Guillaume Faucon BigMat - Auber 93 + 05:30
86 Alexandre Botcharov Team Katusha + 05:31
87 Cyril Dessel AG2R La Mondiale + 05:34
88 Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole + 05:37
89 Rob Ruygh Vacansoleil + 05:41
90 Francisco Pérez Caisse d'Epargne + 05:42
91 Kjell Carlström Sky Professional Cycling Team + 05:44
92 Mauricio Ardila Cano Rabobank + 05:45
93 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 05:45
94 Arnaud Coyot Caisse d'Epargne + 05:47
95 Yukiya Arashiro BBOX Bouygues Telecom + 05:50
96 Renaud Dion Roubaix - Lille Metropole + 05:54
97 Morris Possoni Sky Professional Cycling Team + 05:57
98 Arnold Jeannesson Caisse d'Epargne + 05:59
99 Florian Guillou Bretagne - Schuller + 06:00
100 Davy Commeyne Landbouwkrediet + 06:02
101 Niels Brouzes BigMat - Auber 93 + 06:04
102 Addy Engels Quick Step + 06:05
103 Arnaud Gérard Française des Jeux + 06:07
104 Francis Mourey Française des Jeux + 06:17
105 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 06:19
106 Benjamin Gourgue Landbouwkrediet + 06:23
107 Samuel Dumoulin Cofidis + 06:25
108 Russell Downing Sky Professional Cycling Team + 06:26
109 Andrei Kunitski Quick Step + 06:28
110 Florian Vachon Bretagne - Schuller + 06:29
111 Jussi Veikkanen Française des Jeux + 06:35
112 Guillaume Le Floch BBOX Bouygues Telecom + 06:36
113 Luca Mazzanti Team Katusha + 06:39
114 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 06:41
115 Laurent Mangel Saur - Sojasun + 06:42
116 Benoît Daeninck Roubaix - Lille Metropole + 06:43
117 Leonardo Duque Cofidis + 06:43
118 Maxime Mederel BigMat - Auber 93 + 06:44
119 Cedric Pineau Roubaix - Lille Metropole + 06:46
120 Geert Verheyen Landbouwkrediet + 06:48
121 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 06:55
122 Jérémie Galland Saur - Sojasun + 06:59
123 Christophe Laborie Saur - Sojasun + 07:01
124 Jonathan Thire BigMat - Auber 93 + 07:02
125 Sébastien Chavanel Française des Jeux + 07:05
126 Alexandre Lemair Roubaix - Lille Metropole + 07:08
127 Dmitriy Kozontchuk Rabobank + 07:09
128 Martin Mortensen Vacansoleil + 07:11
129 Cedric Coutouly Saur - Sojasun + 07:13
130 Oscar Pujol Cervelo TestTeam + 07:13
131 Baden Cooke Team Saxo Bank + 07:19
132 Romain Feillu Vacansoleil + 07:20
133 Gregory Barteau C.C. Etupes + 07:24
134 Arnaud Molmy Roubaix - Lille Metropole + 07:31
135 Anthony Ravard AG2R La Mondiale + 07:39
136 Nadir Haddou BigMat - Auber 93 + 07:49
137 Theo Bos Cervelo TestTeam + 08:03
138 Mikhaylo Khalilov Team Katusha + 09:15
139 Laurent Pichon Bretagne - Schuller + 10:34
DNS Morgan Kneisky Roubaix - Lille Metropole
Information
Nation France
Date 18th August
Where St. Amand -> St. Amand
What 2nd stage
Distance 45 km
Leader G.Larsson
Youth S.Langeveld
Mountain M.Mortensen
Sprint S.Augé
Other
Embed Results