Tour du Limousin - 2009

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Romain Feillu Agritubel 04:23:57
02 Pierrick Fedrigo BBOX Bouygues Telecom + 00
03 Paul Martens Rabobank + 00
04 Florian Vachon Roubaix - Lille Metropole + 00
05 Sébastien Hinault AG2R La Mondiale + 00
06 Benoit Sinner Besson Chaussures - Sojasun + 00
07 Xavier Florencio Cervelo TestTeam + 00
08 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 00
09 Samuel Dumoulin Cofidis + 00
10 Sébastien Chavanel Française des Jeux + 00
11 Anthony Roux Française des Jeux + 00
12 Benoît Vaugrenard Française des Jeux + 00
13 Sylvain Calzati Agritubel + 00
14 Cyril Gautier BBOX Bouygues Telecom + 00
15 Bert De Waele Landbouwkrediet - Colnago + 00
16 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 00
17 Koos Moerenhout Rabobank + 00
18 Shinichi Fukushima EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 00
19 Peter Wrolich Team Milram + 00
20 Borut Bozic Vacansoleil + 00
21 Sven Nys Landbouwkrediet - Colnago + 00
22 Guillaume Pont EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 00
23 Pierre Rolland BBOX Bouygues Telecom + 00
24 Leonardo Duque Cofidis + 00
25 David Arroyo Caisse d'Epargne + 00
26 Martin Velits Team Milram + 00
27 David Le Lay Agritubel + 00
28 Tom Leezer Rabobank + 00
29 Mathieu Perget Caisse d'Epargne + 00
30 Yury Trofimov BBOX Bouygues Telecom + 00
31 Jérémie Galland Besson Chaussures - Sojasun + 00
32 Laurent Mangel Besson Chaussures - Sojasun + 00
33 Christophe Riblon AG2R La Mondiale + 00
34 Sébastien Minard Cofidis + 00
35 Florian Guillou Roubaix - Lille Metropole + 00
36 Marcel Wyss Cervelo TestTeam + 00
37 Dominique Rollin Cervelo TestTeam + 00
38 Stéphane Goubert AG2R La Mondiale + 00
39 Sandy Casar Française des Jeux + 00
40 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 00
41 Maxime Mederel Auber 93 + 00
42 Thomas Peterson Garmin-Slipstream + 00
43 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 00
44 Mickaël Larpe Roubaix - Lille Metropole + 00
45 Jimmy Engoulvent Besson Chaussures - Sojasun + 00
46 Morgan Chedhomme Auber 93 + 00
47 Nicolas Vogondy Agritubel + 00
48 Antoine Dalibard Bretagne - Schuller + 00
49 Arnaud Gérard Française des Jeux + 00
50 Nicolas Hartmann Bretagne - Schuller + 00
51 Julien Guay BBOX Bouygues Telecom + 00
52 Joaquin Novoa Mendez Cervelo TestTeam + 00
53 Jean-Marc Marino Besson Chaussures - Sojasun + 00
54 Pieter Weening Rabobank + 00
55 Björn Leukemans Vacansoleil + 00
56 Matthieu Ladagnous Française des Jeux + 00
57 Daniel Fleeman Cervelo TestTeam + 00
58 Bingen Fernández Bustinza Cofidis + 00
59 Yann Pivois Bretagne - Schuller + 00
60 Björn Schröder Team Milram + 00
61 Aurelien Duval Française des Jeux + 00
62 Johan Mombaerts Auber 93 + 00
63 Thomas Voeckler BBOX Bouygues Telecom + 00
64 Dimitri Champion Bretagne - Schuller + 11
65 Matteo Carrara Vacansoleil + 27
66 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 34
67 Anthony Charteau Caisse d'Epargne + 34
68 Pierre Cazaux Roubaix - Lille Metropole + 34
69 Niels Brouzes Auber 93 + 01:13
70 Julien Mazet Auber 93 + 01:21
71 Jonathan Thire Auber 93 + 01:21
72 Johnny Hoogerland Vacansoleil + 01:37
73 Mauricio Ardila Cano Rabobank + 01:37
74 Julien Fouchard Cofidis + 01:40
75 Jason Donald Garmin-Slipstream + 01:57
76 Julien Simon Besson Chaussures - Sojasun + 02:09
77 Ignatas Konovalovas Cervelo TestTeam + 02:09
78 Brice Feillu Agritubel + 02:09
79 Kilian Patour Garmin-Slipstream + 02:50
80 Robert Gesink Rabobank + 03:15
81 Edward King Cervelo TestTeam + 03:15
82 Nicolas Rousseau AG2R La Mondiale + 03:15
83 Xabier Zandio Caisse d'Epargne + 03:15
84 Luis León Sánchez Caisse d'Epargne + 03:15
85 Nariyuki Masuda EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 03:50
86 Cedric Pineau AG2R La Mondiale + 04:23
87 Yann Huguet Agritubel + 04:23
88 Takashi Miyazawa EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 04:23
89 Fredrik Veuchelen Vacansoleil + 04:23
90 Alberto Losada Caisse d'Epargne + 04:23
91 Stephane Augé Cofidis + 04:23
92 Martial Ricci Poggi Landbouwkrediet - Colnago + 05:44
93 Nadir Haddou Auber 93 + 05:55
94 Francis Mourey Française des Jeux + 05:55
95 Bastien Delrot Roubaix - Lille Metropole + 06:44
96 Anthony Ravard Agritubel + 06:44
97 Arnoud Van Groen Vacansoleil + 07:43
98 Dominik Roels Team Milram + 07:43
99 Matthias Russ Team Milram + 07:43
100 Mickael Damien EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 07:43
DNS René Mandri AG2R La Mondiale
DNS Daniel Martin Garmin-Slipstream
DNF Emilien Berges Agritubel
DNF Cedric Coutouly Besson Chaussures - Sojasun
DNF Yannick Talabardon Besson Chaussures - Sojasun
DNF Lilian Jegou Bretagne - Schuller
DNF Arnold Jeannesson Caisse d'Epargne
DNF Vasil Kiryienka Caisse d'Epargne
DNF Christophe Kern Cofidis
DNF Amaël Moinard Cofidis
DNF Gregor Gazvoda EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig
DNF Timothy Duggan Garmin-Slipstream
DNF Mike Friedman Garmin-Slipstream
DNF William Frischkorn Garmin-Slipstream
DNF Christian Meier Garmin-Slipstream
DNF Lars Boom Rabobank
DNF Alexandre Lemair Roubaix - Lille Metropole
DNF Markus Fothen Team Milram
DNF Christian Kux Team Milram
Information
Nation France
Date 21st August
Where Chalus -> Limoges
What 4th stage
Distance 180.1 km
Leader M.Perget
Youth M.Perget
Mountain N.Vogondy
Sprint M.Perget
Other
Embed Results