Tour du Limousin - 2009

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 David Arroyo Caisse d'Epargne 04:23:30
02 Mathieu Perget Caisse d'Epargne + 00
03 Sébastien Hinault AG2R La Mondiale + 29
04 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 29
05 Xavier Florencio Cervelo TestTeam + 29
06 Koos Moerenhout Rabobank + 29
07 Björn Leukemans Vacansoleil + 29
08 Thomas Voeckler BBOX Bouygues Telecom + 29
09 Sylvain Calzati Agritubel + 29
10 Cyril Gautier BBOX Bouygues Telecom + 29
11 Jean-Marc Marino Besson Chaussures - Sojasun + 34
12 Martin Velits Team Milram + 34
13 Sandy Casar Française des Jeux + 36
14 Antoine Dalibard Bretagne - Schuller + 40
15 Dominique Rollin Cervelo TestTeam + 45
16 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 55
17 Edward King Cervelo TestTeam + 01:05
18 Romain Feillu Agritubel + 01:56
19 Matthieu Ladagnous Française des Jeux + 01:56
20 Anthony Roux Française des Jeux + 01:56
21 Paul Martens Rabobank + 01:56
22 Benoit Sinner Besson Chaussures - Sojasun + 01:56
23 Niels Brouzes Auber 93 + 01:56
24 Nadir Haddou Auber 93 + 01:56
25 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 01:56
26 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 01:56
27 René Mandri AG2R La Mondiale + 01:56
28 Peter Wrolich Team Milram + 01:56
29 Yann Pivois Bretagne - Schuller + 01:56
30 Samuel Dumoulin Cofidis + 01:56
31 Anthony Charteau Caisse d'Epargne + 01:56
32 Borut Bozic Vacansoleil + 01:56
33 Laurent Mangel Besson Chaussures - Sojasun + 01:56
34 Arnaud Gérard Française des Jeux + 01:56
35 David Le Lay Agritubel + 01:56
36 Stéphane Goubert AG2R La Mondiale + 01:56
37 Vasil Kiryienka Caisse d'Epargne + 01:56
38 Jérémie Galland Besson Chaussures - Sojasun + 01:56
39 Xabier Zandio Caisse d'Epargne + 01:56
40 Thomas Peterson Garmin-Slipstream + 01:56
41 Alberto Losada Caisse d'Epargne + 01:56
42 Guillaume Pont EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 01:56
43 Yury Trofimov BBOX Bouygues Telecom + 01:56
44 Florian Vachon Roubaix - Lille Metropole + 01:56
45 Bert De Waele Landbouwkrediet - Colnago + 01:56
46 Johnny Hoogerland Vacansoleil + 01:56
47 Pierrick Fedrigo BBOX Bouygues Telecom + 01:56
48 Mickaël Larpe Roubaix - Lille Metropole + 01:56
49 Brice Feillu Agritubel + 01:56
50 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 01:56
51 Christophe Riblon AG2R La Mondiale + 01:56
52 Nicolas Hartmann Bretagne - Schuller + 01:56
53 Daniel Fleeman Cervelo TestTeam + 01:56
54 Robert Gesink Rabobank + 01:56
55 Aurelien Duval Française des Jeux + 01:56
56 Pierre Cazaux Roubaix - Lille Metropole + 01:56
57 Marcel Wyss Cervelo TestTeam + 01:56
58 Julien Simon Besson Chaussures - Sojasun + 01:56
59 Fredrik Veuchelen Vacansoleil + 01:56
60 Mike Friedman Garmin-Slipstream + 01:56
61 Luis León Sánchez Caisse d'Epargne + 01:56
62 Joaquin Novoa Mendez Cervelo TestTeam + 01:56
63 Tom Leezer Rabobank + 01:56
64 Lars Boom Rabobank + 01:56
65 Cedric Pineau AG2R La Mondiale + 01:56
66 Matteo Carrara Vacansoleil + 01:56
67 Pieter Weening Rabobank + 01:56
68 Nicolas Rousseau AG2R La Mondiale + 01:56
69 Markus Fothen Team Milram + 01:56
70 Martial Ricci Poggi Landbouwkrediet - Colnago + 01:56
71 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 01:56
72 Pierre Rolland BBOX Bouygues Telecom + 01:56
73 Nariyuki Masuda EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 01:56
74 Dominik Roels Team Milram + 01:56
75 Matthias Russ Team Milram + 01:56
76 Gregor Gazvoda EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 01:56
77 Maxime Mederel Auber 93 + 01:56
78 Jason Donald Garmin-Slipstream + 01:56
79 Christian Meier Garmin-Slipstream + 01:56
80 Kilian Patour Garmin-Slipstream + 01:56
81 Julien Guay BBOX Bouygues Telecom + 01:56
82 Morgan Chedhomme Auber 93 + 01:56
83 Takashi Miyazawa EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 01:56
84 Florian Guillou Roubaix - Lille Metropole + 01:56
85 Björn Schröder Team Milram + 01:56
86 Mauricio Ardila Cano Rabobank + 01:56
87 Bingen Fernández Bustinza Cofidis + 01:56
88 Nicolas Vogondy Agritubel + 01:56
89 Yann Huguet Agritubel + 01:56
90 Dimitri Champion Bretagne - Schuller + 01:56
91 Anthony Ravard Agritubel + 01:56
92 Sébastien Chavanel Française des Jeux + 01:56
93 Yannick Talabardon Besson Chaussures - Sojasun + 01:56
94 Timothy Duggan Garmin-Slipstream + 01:56
95 Johan Mombaerts Auber 93 + 02:19
96 Benoît Vaugrenard Française des Jeux + 02:21
97 Christian Kux Team Milram + 02:26
98 Francis Mourey Française des Jeux + 02:33
99 Arnold Jeannesson Caisse d'Epargne + 02:33
100 Bastien Delrot Roubaix - Lille Metropole + 02:33
101 Julien Mazet Auber 93 + 02:37
102 Leonardo Duque Cofidis + 02:37
103 Cedric Coutouly Besson Chaussures - Sojasun + 02:39
104 Jimmy Engoulvent Besson Chaussures - Sojasun + 02:39
105 Shinichi Fukushima EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 02:41
106 Mickael Damien EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 02:46
107 Ignatas Konovalovas Cervelo TestTeam + 05:45
108 William Frischkorn Garmin-Slipstream + 06:37
109 Daniel Martin Garmin-Slipstream + 06:37
110 Alexandre Lemair Roubaix - Lille Metropole + 06:37
111 Emilien Berges Agritubel + 07:07
112 Arnoud Van Groen Vacansoleil + 09:47
113 Stephane Augé Cofidis + 09:47
114 Jonathan Thire Auber 93 + 09:47
115 Sébastien Minard Cofidis + 13:48
116 Julien Fouchard Cofidis + 13:48
117 Amaël Moinard Cofidis + 13:48
118 Sven Nys Landbouwkrediet - Colnago + 13:48
119 Christophe Kern Cofidis + 19:01
DNF Ludovic Turpin AG2R La Mondiale
DNF Sung Baek Park EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig
DNF Kevin Peeters Landbouwkrediet - Colnago
DNF David Boucher Landbouwkrediet - Colnago
DNF Koen Barbe Landbouwkrediet - Colnago
DNF Sergey Lagutin Vacansoleil
DNF Lieuwe Westra Vacansoleil
Information
Nation France
Date 20th August
Where St. Martin -> St. Junien
What 3rd stage
Distance 189.6 km
Leader M.Perget
Youth M.Perget
Mountain N.Vogondy
Sprint M.Perget
Other
Embed Results