Tour du Limousin - 2009

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Borut Bozic Vacansoleil 03:51:07
02 Xavier Florencio Cervelo TestTeam + 00
03 Paul Martens Rabobank + 00
04 Benoit Sinner Besson Chaussures - Sojasun + 00
05 Jérémie Galland Besson Chaussures - Sojasun + 00
06 Nadir Haddou Auber 93 + 00
07 Sébastien Hinault AG2R La Mondiale + 00
08 Tom Leezer Rabobank + 00
09 Samuel Dumoulin Cofidis + 00
10 Romain Feillu Agritubel + 00
11 Matthieu Ladagnous Française des Jeux + 00
12 Sylvain Calzati Agritubel + 00
13 Julien Simon Besson Chaussures - Sojasun + 00
14 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 00
15 Bert De Waele Landbouwkrediet - Colnago + 00
16 René Mandri AG2R La Mondiale + 00
17 Peter Wrolich Team Milram + 00
18 Dominique Rollin Cervelo TestTeam + 00
19 Ludovic Turpin AG2R La Mondiale + 00
20 Florian Vachon Roubaix - Lille Metropole + 00
21 Morgan Chedhomme Auber 93 + 00
22 Niels Brouzes Auber 93 + 00
23 Thomas Voeckler BBOX Bouygues Telecom + 00
24 Luis León Sánchez Caisse d'Epargne + 00
25 Björn Leukemans Vacansoleil + 00
26 Anthony Charteau Caisse d'Epargne + 00
27 Vasil Kiryienka Caisse d'Epargne + 00
28 Brice Feillu Agritubel + 09
29 Timothy Duggan Garmin-Slipstream + 09
30 Pierre Rolland BBOX Bouygues Telecom + 09
31 Sergey Lagutin Vacansoleil + 09
32 Gregor Gazvoda EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 09
33 Mathieu Perget Caisse d'Epargne + 09
34 Christian Meier Garmin-Slipstream + 09
35 Thomas Peterson Garmin-Slipstream + 09
36 Alberto Losada Caisse d'Epargne + 09
37 Cedric Pineau AG2R La Mondiale + 09
38 Arnold Jeannesson Caisse d'Epargne + 09
39 Mickaël Larpe Roubaix - Lille Metropole + 09
40 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 09
41 Arnoud Van Groen Vacansoleil + 09
42 Yann Pivois Bretagne - Schuller + 09
43 Matteo Carrara Vacansoleil + 09
44 Florian Guillou Roubaix - Lille Metropole + 09
45 Pierrick Fedrigo BBOX Bouygues Telecom + 09
46 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 09
47 Pieter Weening Rabobank + 09
48 Christophe Riblon AG2R La Mondiale + 09
49 Jason Donald Garmin-Slipstream + 09
50 David Le Lay Agritubel + 09
51 Guillaume Pont EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 09
52 Antoine Dalibard Bretagne - Schuller + 09
53 Yann Huguet Agritubel + 09
54 Stéphane Goubert AG2R La Mondiale + 09
55 Jean-Marc Marino Besson Chaussures - Sojasun + 09
56 Sandy Casar Française des Jeux + 09
57 Arnaud Gérard Française des Jeux + 09
58 Julien Mazet Auber 93 + 09
59 Mauricio Ardila Cano Rabobank + 09
60 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 09
61 Nicolas Hartmann Bretagne - Schuller + 09
62 Yury Trofimov BBOX Bouygues Telecom + 09
63 Koos Moerenhout Rabobank + 09
64 Laurent Mangel Besson Chaussures - Sojasun + 09
65 Cyril Gautier BBOX Bouygues Telecom + 09
66 Xabier Zandio Caisse d'Epargne + 09
67 Pierre Cazaux Roubaix - Lille Metropole + 09
68 Joaquin Novoa Mendez Cervelo TestTeam + 09
69 Johan Mombaerts Auber 93 + 09
70 Maxime Mederel Auber 93 + 09
71 Robert Gesink Rabobank + 09
72 David Arroyo Caisse d'Epargne + 09
73 Lars Boom Rabobank + 09
74 Fredrik Veuchelen Vacansoleil + 09
75 Nicolas Vogondy Agritubel + 09
76 Martin Velits Team Milram + 40
77 Yannick Talabardon Besson Chaussures - Sojasun + 46
78 Daniel Martin Garmin-Slipstream + 56
79 Johnny Hoogerland Vacansoleil + 01:03
80 Takashi Miyazawa EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 03:10
81 Bastien Delrot Roubaix - Lille Metropole + 04:13
82 Aurelien Duval Française des Jeux + 04:13
83 Marcel Wyss Cervelo TestTeam + 04:13
84 Leonardo Duque Cofidis + 04:13
85 Koen Barbe Landbouwkrediet - Colnago + 04:13
86 Ignatas Konovalovas Cervelo TestTeam + 04:13
87 Edward King Cervelo TestTeam + 04:13
88 Daniel Fleeman Cervelo TestTeam + 04:13
89 Dominik Roels Team Milram + 04:13
90 Sébastien Minard Cofidis + 04:13
91 Markus Fothen Team Milram + 04:13
92 Nicolas Rousseau AG2R La Mondiale + 04:13
93 William Frischkorn Garmin-Slipstream + 04:13
94 Dimitri Champion Bretagne - Schuller + 04:13
95 Cedric Coutouly Besson Chaussures - Sojasun + 04:13
96 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 07:26
97 Jonathan Thire Auber 93 + 07:26
98 Anthony Ravard Agritubel + 07:26
99 Julien Guay BBOX Bouygues Telecom + 07:26
100 Kilian Patour Garmin-Slipstream + 07:26
101 Francis Mourey Française des Jeux + 07:26
102 Amaël Moinard Cofidis + 07:26
103 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 07:26
104 Bingen Fernández Bustinza Cofidis + 07:26
105 Stephane Augé Cofidis + 10:11
106 Jimmy Engoulvent Besson Chaussures - Sojasun + 10:11
107 Julien Fouchard Cofidis + 10:11
108 Matthias Russ Team Milram + 10:11
109 Christian Kux Team Milram + 10:11
110 Björn Schröder Team Milram + 10:11
111 Sung Baek Park EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 11:55
112 Nariyuki Masuda EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 11:55
113 Mickael Damien EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 11:55
114 Lieuwe Westra Vacansoleil + 12:31
115 Alexandre Lemair Roubaix - Lille Metropole + 12:31
116 Shinichi Fukushima EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 12:31
117 Sven Nys Landbouwkrediet - Colnago + 12:31
118 Martial Ricci Poggi Landbouwkrediet - Colnago + 12:31
119 Emilien Berges Agritubel + 12:31
120 Sébastien Chavanel Française des Jeux + 12:31
121 Christophe Kern Cofidis + 12:31
122 Benoît Vaugrenard Française des Jeux + 12:31
123 Anthony Roux Française des Jeux + 12:43
124 Kevin Peeters Landbouwkrediet - Colnago + 15:38
125 Noan Lelarge Bretagne - Schuller + 15:38
126 Mike Friedman Garmin-Slipstream + 15:38
127 David Boucher Landbouwkrediet - Colnago + 15:38
OOT Kai Reus Rabobank
DNF Fabien Bacquet Auber 93
DNF Masaaki Kikuchi EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig
DNF Jonathan Bertrand Landbouwkrediet - Colnago
DNF Denis Flahaut Landbouwkrediet - Colnago
Information
Nation France
Date 18th August
Where Limoges -> Ussel
What 1st stage
Distance 159.6 km
Leader B.Bozic
Youth J.Simon
Mountain N.Vogondy
Sprint M.Perget
Other
Embed Results