Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour de Pologne
ProTour, Stage race, 1st -7th August 2010, Poland
Race info
Results
Stage profiles
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1949
1948
1947
1939
1937
1933
1929
1928
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Brazil
Canada
Costa Rica
Czechia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Uzbekistan
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Martin
Daniel
1986
Garmin-Transitions
30:38:48
02
Bole
Grega
1985
Lampre-Farnese Vini
+ 08
03
Mollema
Bauke
1986
Rabobank
+ 10
04
Albasini
Michael
1980
Team HTC - Columbia
+ 20
05
Ballan
Alessandro
1979
BMC Racing Team
+ 21
06
Szmyd
Sylwester
1978
Liquigas-Doimo
+ 26
07
Rutkiewicz
Marek
1981
Mroz - Active Jet
+ 30
08
Ulissi
Diego
1989
Lampre-Farnese Vini
+ 30
09
Danielson
Tom
1978
Garmin-Transitions
+ 33
10
Machado
Tiago
1985
RadioShack
+ 41
11
Lagutin
Sergey
1981
Vacansoleil
+ 45
12
Bazayev
Assan
1981
Astana
+ 54
13
Péraud
Jean-Christophe
1977
Omega Pharma-Lotto
+ 01:09
14
Lastras
Pablo
1976
Caisse d'Epargne
+ 01:15
15
Gusev
Vladimir
1982
Team Katusha
+ 01:51
16
Pedersen
Martin
1983
Footon-Servetto
+ 01:59
17
Voss
Paul
1986
Team Milram
+ 02:05
18
Rovny
Ivan
1987
RadioShack
+ 02:36
19
Amador
Andrey
1986
Caisse d'Epargne
+ 02:46
20
Peterson
Thomas
1986
Garmin-Transitions
+ 02:54
21
Fofonov
Dmitriy
1976
Astana
+ 03:03
22
Velits
Peter
1985
Team HTC - Columbia
+ 03:04
23
Carlström
Kjell
1976
Sky Professional Cycling Team
+ 03:43
24
Santambrogio
Mauro
1984
BMC Racing Team
+ 04:10
25
Marczynski
Tomasz
1984
CCC Polsat Polkowice
+ 04:13
26
Kiryienka
Vasil
1981
Caisse d'Epargne
+ 04:50
27
Nordhaug
Lars Petter
1984
Sky Professional Cycling Team
+ 05:44
28
Impey
Daryl
1984
RadioShack
+ 06:28
29
Cheula
Giampaolo
1979
Footon-Servetto
+ 06:38
30
Kvist
Thomas
1987
Quick Step
+ 06:41
31
Kennaugh
Peter
1989
Sky Professional Cycling Team
+ 06:49
32
Mori
Manuele
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 07:14
33
Madrazo
Angel
1988
Caisse d'Epargne
+ 08:27
34
Stetina
Peter
1987
Garmin-Transitions
+ 08:57
35
Morajko
Jacek
1981
Mroz - Active Jet
+ 09:10
36
Marycz
Jaroslaw
1987
Team Saxo Bank
+ 10:33
37
Zandio
Xabier
1977
Caisse d'Epargne
+ 11:01
38
Sentjens
Roy
1980
Team Milram
+ 11:02
39
Bruseghin
Marzio
1974
Caisse d'Epargne
+ 11:19
40
Löwik
Gerben
1977
Omega Pharma-Lotto
+ 11:36
41
Golas
Michal
1984
Vacansoleil
+ 12:02
42
Appollonio
Davide
1989
Cervelo TestTeam
+ 12:03
43
Hoogerland
Johnny
1983
Vacansoleil
+ 12:47
44
Paterski
Maciej
1986
Liquigas-Doimo
+ 13:43
45
Eskov
Nikita
1983
Team Katusha
+ 14:36
46
Geschke
Simon
1986
Skil - Shimano
+ 14:45
47
Beppu
Fumiyuki
1983
RadioShack
+ 15:08
48
Carrara
Matteo
1979
Vacansoleil
+ 15:36
49
Offredo
Yoann
1986
Française des Jeux
+ 15:40
50
Leukemans
Björn
1977
Vacansoleil
+ 15:49
51
Stannard
Ian
1987
Sky Professional Cycling Team
+ 17:25
52
Witecki
Mariusz
1981
Mroz - Active Jet
+ 17:25
53
Vandenbergh
Stijn
1984
Team Katusha
+ 18:01
54
Novoa Mendez
Joaquin
1983
Cervelo TestTeam
+ 18:07
55
Swift
Ben
1987
Sky Professional Cycling Team
+ 18:27
56
Silin
Egor
1988
Team Katusha
+ 18:51
57
Meier
Christian
1985
Garmin-Transitions
+ 19:19
58
Cataldo
Dario
1985
Quick Step
+ 19:30
59
Gourov
Maxim
1979
Astana
+ 19:38
60
Stalder
Florian
1982
BMC Racing Team
+ 19:54
61
Wyss
Danilo
1985
BMC Racing Team
+ 20:02
62
Marcato
Marco
1984
Vacansoleil
+ 20:38
63
Castroviejo
Jonathan
1987
Euskaltel-Euskadi
+ 21:03
64
Losada
Alberto
1982
Caisse d'Epargne
+ 21:05
65
Hayman
Mathew
1978
Sky Professional Cycling Team
+ 22:05
66
Rasch
Gabriel
1976
Cervelo TestTeam
+ 23:34
67
Lewis
Craig
1985
Team HTC - Columbia
+ 23:41
68
Zeits
Andrey
1986
Astana
+ 23:58
69
Hermans
Ben
1986
RadioShack
+ 23:59
70
Dyachenko
Alexsandr
1983
Astana
+ 26:08
71
Dehaes
Kenny
1984
Omega Pharma-Lotto
+ 26:14
72
Selvaggi
Mirko
1985
Astana
+ 27:07
73
Ljungblad
Jonas
1979
Omega Pharma-Lotto
+ 27:31
74
Aramendia
Javier
1986
Euskaltel-Euskadi
+ 27:35
75
Corti
Marco
1986
Footon-Servetto
+ 27:45
76
Selander
Bjorn
1988
RadioShack
+ 28:25
77
Van Winden
Dennis
1987
Rabobank
+ 29:02
78
Lund
Anders
1985
Team Saxo Bank
+ 30:57
79
Bozic
Borut
1980
Vacansoleil
+ 33:05
80
Hinault
Sébastien
1974
AG2R La Mondiale
+ 33:09
81
Galdos
Aitor
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 33:10
82
Houanard
Steve
1986
Skil - Shimano
+ 33:11
83
Efimkin
Alexander
1981
AG2R La Mondiale
+ 33:26
84
Eibegger
Markus
1984
Footon-Servetto
+ 33:29
85
Sapa
Marcin
1976
Lampre-Farnese Vini
+ 33:54
86
Kadri
Blel
1986
AG2R La Mondiale
+ 35:05
87
Scheirlinckx
Staf
1979
Omega Pharma-Lotto
+ 36:33
88
Curvers
Roy
1979
Skil - Shimano
+ 37:35
89
Azanza
Jorge
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 37:46
90
Eichler
Markus
1982
Team Milram
+ 38:50
91
Pereiro
Óscar
1977
Astana
+ 39:56
92
Lorenzetto
Mirco
1981
Lampre-Farnese Vini
+ 40:04
93
Flens
Rick
1983
Rabobank
+ 41:06
94
Drujon
Mathieu
1983
Caisse d'Epargne
+ 41:17
95
Leezer
Tom
1985
Rabobank
+ 41:42
96
Minguez
Miguel
1988
Euskaltel-Euskadi
+ 42:16
97
Vaitkus
Tomas
1982
RadioShack
+ 43:09
98
Trusov
Nikolai
1985
Team Katusha
+ 43:22
99
Stubbe
Tom
1981
Omega Pharma-Lotto
+ 43:22
100
Butler
Chris
1988
BMC Racing Team
+ 43:24
101
King
Edward
1983
Cervelo TestTeam
+ 44:01
102
Stamsnijder
Tom
1985
Rabobank
+ 44:08
103
Matysiak
Bartlomiej
1984
CCC Polsat Polkowice
+ 44:47
104
Taciak
Mateusz
1984
Mroz - Active Jet
+ 44:52
105
Høj
Frank
1973
Team Saxo Bank
+ 44:55
106
Rosseler
Sebastien
1981
RadioShack
+ 44:59
107
Devolder
Stijn
1979
Quick Step
+ 45:05
108
Timmer
Albert
1985
Skil - Shimano
+ 45:35
109
Ongarato
Alberto
1975
Vacansoleil
+ 46:28
110
Reimer
Martin
1987
Cervelo TestTeam
+ 47:21
111
Posthuma
Joost
1981
Rabobank
+ 47:26
112
Fischer
Murilo
1979
Garmin-Transitions
+ 49:20
113
Janiaczyk
Błażej
1983
Mroz - Active Jet
+ 49:28
114
Henderson
Greg
1976
Sky Professional Cycling Team
+ 49:28
115
Davis
Allan
1980
Astana
+ 49:55
116
Vitoria
David
1984
Footon-Servetto
+ 50:49
117
Guesdon
Frédéric
1971
Française des Jeux
+ 51:24
118
Bonnafond
Guillaume
1987
AG2R La Mondiale
+ 52:31
119
Schröder
Björn
1980
Team Milram
+ 52:54
120
Elijzen
Michiel
1982
Omega Pharma-Lotto
+ 53:30
121
Hutarovich
Yauheni
1983
Française des Jeux
+ 53:44
122
Roels
Dominik
1987
Team Milram
+ 53:58
123
Veikkanen
Jussi
1981
Française des Jeux
+ 54:51
124
Docker
Mitchell
1986
Skil - Shimano
+ 55:20
125
Wilson
Matthew
1977
Garmin-Transitions
+ 55:35
126
Smukulis
Gatis
1987
AG2R La Mondiale
+ 56:27
127
Bodnar
Maciej
1985
Liquigas-Doimo
+ 56:37
128
Klemme
Dominic
1986
Team Saxo Bank
+ 57:06
129
Haedo
Lucas Sebastian
1983
Team Saxo Bank
+ 57:45
130
Klostergaard
Kasper
1983
Team Saxo Bank
+ 57:57
131
Hoste
Leif
[*]
1977
Omega Pharma-Lotto
+ 58:02
132
Sesma Sorbet
Daniel
1984
Euskaltel-Euskadi
+ 58:11
133
Kristoff
Alexander
1987
BMC Racing Team
+ 59:17
134
Zahner
Simon
1983
BMC Racing Team
+ 01:00:22
135
Sutton
Chris
1984
Sky Professional Cycling Team
+ 01:00:24
136
Velo
Marco
1974
Quick Step
+ 01:00:50
137
Capelli
Ermanno
1985
Footon-Servetto
+ 01:01:12
138
Bodnar
Lukasz
1982
CCC Polsat Polkowice
+ 01:02:16
139
Veelers
Tom
1984
Skil - Shimano
+ 01:02:29
140
Vanotti
Alessandro
1980
Liquigas-Doimo
+ 01:03:40
141
Brändle
Matthias
1989
Footon-Servetto
+ 01:03:49
142
Mourey
Francis
1980
Française des Jeux
+ 01:03:57
143
Samoilau
Branislau
1985
Quick Step
+ 01:04:14
144
Förster
Robert
1978
Team Milram
+ 01:05:39
145
Bennati
Daniele
1980
Liquigas-Doimo
+ 01:07:06
146
Weylandt
Wouter
1984
Quick Step
+ 01:08:18
147
Greipel
André
1982
Team HTC - Columbia
+ 01:08:37
148
Sieberg
Marcel
1982
Team HTC - Columbia
+ 01:08:38
149
Chavanel
Sébastien
1981
Française des Jeux
+ 01:08:40
150
Furlan
Angelo
1977
Lampre-Farnese Vini
+ 01:11:01
151
Reynès
Vicente
1981
Team HTC - Columbia
+ 01:12:08
152
Guarnieri
Jacopo
1987
Liquigas-Doimo
+ 01:12:47
153
Rollin
Dominique
1982
Cervelo TestTeam
+ 01:12:54
154
Kunitski
Andrei
1984
Quick Step
+ 01:13:12
155
Haedo
Juan José
1981
Team Saxo Bank
+ 01:13:32
156
Velits
Martin
1985
Team HTC - Columbia
+ 01:13:58
157
Rabon
Frantisek
1983
Team HTC - Columbia
+ 01:14:42
158
Sabatini
Fabio
1985
Liquigas-Doimo
+ 01:16:09
DNF
Krivtsov
Yuriy
1979
AG2R La Mondiale
DNF
Mandri
René
1984
AG2R La Mondiale
DNF
Ravard
Anthony
1983
AG2R La Mondiale
DNF
Schär
Michael
1986
BMC Racing Team
DNF
Correia
Joao Miguel Silva
1975
Cervelo TestTeam
DNF
Tondó
Xavier
1978
Cervelo TestTeam
DNF
Intxausti
Benat
1986
Euskaltel-Euskadi
DNF
Izagirre
Gorka
1987
Euskaltel-Euskadi
DNF
Merlo
Michele
1985
Footon-Servetto
DNF
Gérard
Arnaud
1984
Française des Jeux
DNF
Gudsell
Timothy
1984
Française des Jeux
DNF
Meyer
Cameron
1988
Garmin-Transitions
DNF
Bono
Matteo
1983
Lampre-Farnese Vini
DNF
Buts
Vitaliy
1986
Lampre-Farnese Vini
DNF
Sagan
Peter
1990
Liquigas-Doimo
DNF
Malacarne
Davide
1987
Quick Step
DNF
Brown
Graeme
1979
Rabobank
DNF
Van Emden
Jos
1985
Rabobank
DNF
Cornu
Dominique
1985
Skil - Shimano
DNF
Wagner
Robert
1983
Skil - Shimano
DNF
Bodrogi
László
1976
Team Katusha
DNF
Khalilov
Mikhaylo
1975
Team Katusha
DNF
Napolitano
Danilo
1981
Team Katusha
DNF
Fothen
Markus
1981
Team Milram
DNF
Nerz
Dominik
1989
Team Milram
DNF
Cooke
Baden
1978
Team Saxo Bank
Information
Tour de Pologne
Poland
1st -7th August 2010
2.PT