Poitou-Charentes - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Küng Stefan Groupama-FDJ 14 00:25:01
2 Vauquelin Kévin Team Arkéa-Samsic 5 + 17
3 Latour Pierre TotalEnergies 3 + 20
4 Thomas Benjamin Cofidis + 47
5 Swift Connor Team Arkéa-Samsic + 49
6 Baroncini Filippo Trek-Segafredo + 50
7 Izagirre Ion Cofidis + 50
8 Ferron Valentin TotalEnergies + 59
9 Skujins Toms Trek-Segafredo + 01:01
10 Paret-Peintre Aurélien AG2R Citroën Team + 01:12
11 Cabot Jérémy TotalEnergies + 01:17
12 Davy Clément Groupama-FDJ + 01:26
13 Naesen Oliver AG2R Citroën Team + 01:33
14 Bodnar Maciej TotalEnergies + 01:35
15 Theuns Edward Trek-Segafredo + 01:35
16 Juaristi Txomin Euskaltel-Euskadi + 01:35
17 Riou Alan Team Arkéa-Samsic + 01:53
18 Wallays Jelle Cofidis + 01:55
19 Grondin Donavan Team Arkéa-Samsic + 01:55
20 Siskevicius Evaldas GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 01:57
21 Dversnes Fredrik Uno-X Pro Cycling Team + 01:57
22 Liepins Emils Trek-Segafredo + 01:58
23 Penhoët Paul Groupama-FDJ + 02:01
24 Van Niekerk Morne St Michel-Auber 93 + 02:03
25 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 02:04
26 Maestri Mirco EOLO-Kometa Cycling Team + 02:06
27 Gougeard Alexis B&B Hotels-KTM + 02:10
28 Roux Anthony Groupama-FDJ + 02:13
29 Tabellion Valentin GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 02:15
30 Rivi Samuele EOLO-Kometa Cycling Team + 02:25
31 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur + 02:26
32 Lebeau Mathis Nice Métropole Côte d'Azur + 02:31
33 Martin Sergio Caja Rural-Seguros RGA + 02:37
34 Jaime Alex Equipo Kern Pharma + 02:38
35 Grellier Fabien TotalEnergies + 02:39
36 Van der Tuuk Danny Equipo Kern Pharma + 02:40
37 Anacona Winner Team Arkéa-Samsic + 02:40
38 Sajnok Szymon Cofidis + 02:48
39 Cardis Romain St Michel-Auber 93 + 02:49
40 Ludvigsson Tobias Groupama-FDJ + 02:49
41 Resell Erik Uno-X Pro Cycling Team + 02:50
42 Márquez Martí Equipo Kern Pharma + 02:53
43 Tonelli Alessandro Bardiani CSF Faizanè + 02:53
44 Isasa Xabier Euskaltel-Euskadi + 02:54
45 Lopez de Abetxuko Andoni Caja Rural-Seguros RGA + 02:57
46 Toumire Hugo Cofidis + 02:57
47 Zoccarato Samuele Bardiani CSF Faizanè + 02:57
48 Laurance Axel B&B Hotels-KTM + 02:58
49 Martin David EOLO-Kometa Cycling Team + 02:59
50 Manzin Lorrenzo TotalEnergies + 03:00
51 Van Hoecke Gijs AG2R Citroën Team + 03:01
52 Lemoine Cyril B&B Hotels-KTM + 03:02
53 Lauk Karl Patrick Bingoal Pauwels Sauces WB + 03:03
54 Iribar Unai Euskaltel-Euskadi + 03:04
55 Barré Louis Team Arkéa-Samsic + 03:05
56 Angulo Antonio Euskaltel-Euskadi + 03:06
57 Morin Emmanuel Team U Nantes-Atlantique + 03:06
58 Oss Daniel TotalEnergies + 03:07
59 Guégan Maël Team U Nantes-Atlantique + 03:09
60 Vahtra Norman GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 03:11
61 Bagües Aritz Caja Rural-Seguros RGA + 03:11
62 Chérel Mikaël AG2R Citroën Team + 03:12
63 Wood Harrison Cofidis + 03:15
64 Ladagnous Matthieu Groupama-FDJ + 03:16
65 Jarnet Maxime GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 03:16
66 Sarreau Marc AG2R Citroën Team + 03:21
67 Wærsted Syver Uno-X Pro Cycling Team + 03:21
68 Cuadrado Unai Euskaltel-Euskadi + 03:21
69 Aberasturi Jon Trek-Segafredo + 03:21
70 Richard Louis Team U Nantes-Atlantique + 03:25
71 Retegi Mikel Equipo Kern Pharma + 03:25
72 Gautherat Pierre AG2R Citroën Team + 03:26
73 González David Caja Rural-Seguros RGA + 03:26
74 Murguialday Jokin Caja Rural-Seguros RGA + 03:33
75 Egholm Jakob Trek-Segafredo + 03:37
76 Debeaumarché Nicolas St Michel-Auber 93 + 03:38
77 Urianstad Martin Uno-X Pro Cycling Team + 03:39
78 Lasa Ailetz Euskaltel-Euskadi + 03:45
79 Fiorelli Filippo Bardiani CSF Faizanè + 03:46
80 Jullien Anthony AG2R Citroën Team + 03:48
81 Sanchez Eugenio Equipo Kern Pharma + 03:48
82 Mozzato Luca B&B Hotels-KTM + 03:49
83 Denis Thomas GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 03:50
84 Le Turnier Mathias Team U Nantes-Atlantique + 03:54
85 Aniolkowski Stanislaw Bingoal Pauwels Sauces WB + 03:54
86 Danès Léo Team U Nantes-Atlantique + 03:56
87 Lonardi Giovanni EOLO-Kometa Cycling Team + 03:57
88 Barbier Pierre B&B Hotels-KTM + 04:00
89 Abrahamsen Jonas Uno-X Pro Cycling Team + 04:00
90 Leitao Iuri Caja Rural-Seguros RGA + 04:01
91 Delacroix Tristan Nice Métropole Côte d'Azur + 04:01
92 Moschetti Matteo Trek-Segafredo + 04:05
93 Smit Willie China Glory Continental Cycling Team + 04:06
94 Narbonne-Zuccarelli Axel Nice Métropole Côte d'Azur + 04:07
95 Hurel Tony St Michel-Auber 93 + 04:08
96 Ropero Alejandro EOLO-Kometa Cycling Team + 04:11
97 Viegas Daniel EOLO-Kometa Cycling Team + 04:11
98 Hennequin Paul Nice Métropole Côte d'Azur + 04:13
99 Tizza Marco Bingoal Pauwels Sauces WB + 04:14
100 Tesson Jason St Michel-Auber 93 + 04:14
101 Urruty Maxime Nice Métropole Côte d'Azur + 04:15
102 Modolo Sacha Bardiani CSF Faizanè + 04:16
103 Zanoncello Enrico Bardiani CSF Faizanè + 04:21
104 Blouwe Louis Bingoal Pauwels Sauces WB + 04:22
105 Wirtgen Tom Bingoal Pauwels Sauces WB + 04:22
106 Cepeda Jefferson Caja Rural-Seguros RGA + 04:22
107 Gudmestad Tord Uno-X Pro Cycling Team + 04:24
108 Vandepitte Nathan Bingoal Pauwels Sauces WB + 04:25
109 Araiz Sergio Equipo Kern Pharma + 04:27
110 Bonillo Iker Bardiani CSF Faizanè + 04:27
111 Colnaghi Luca Bardiani CSF Faizanè + 04:39
112 Ballarin Iker Euskaltel-Euskadi + 04:43
113 Fetter Erik EOLO-Kometa Cycling Team + 04:48
114 Couanon Jonathan Nice Métropole Côte d'Azur + 04:55
115 De Rossi Lucas China Glory Continental Cycling Team + 05:01
116 Van Empel Etienne China Glory Continental Cycling Team + 05:01
117 Jegat Jordan Team U Nantes-Atlantique + 05:12
118 Maldonado Anthony St Michel-Auber 93 + 05:25
119 Debusschere Jens B&B Hotels-KTM + 05:26
120 Viviani Attilio Bingoal Pauwels Sauces WB + 05:38
121 Morice Julien B&B Hotels-KTM + 05:46
OOT Bennett Sean China Glory Continental Cycling Team
OOT Vermeulen Emiel GO Sport-Roubaix Lille Métropole
OOT Théot Killian St Michel-Auber 93
OOT Richard-Andrade Florian Team U Nantes-Atlantique
DNS Hulgaard Morten Uno-X Pro Cycling Team
Pos Rider Team Time
1 5 Küng Stefan Groupama-FDJ 11:18:29
2 10 Vauquelin Kévin Team Arkéa-Samsic + 21
3 17 Latour Pierre TotalEnergies + 29
4 4 Swift Connor Team Arkéa-Samsic + 52
5 19 Thomas Benjamin Cofidis + 57
6 31 Izagirre Ion Cofidis + 01:00
7 34 Baroncini Filippo Trek-Segafredo + 01:02
8 5 Skujins Toms Trek-Segafredo + 01:05
9 26 Ferron Valentin TotalEnergies + 01:09
10 23 Paret-Peintre Aurélien AG2R Citroën Team + 01:22
11 9 Theuns Edward Trek-Segafredo + 01:29
12 48 Cabot Jérémy TotalEnergies + 01:34
13 1 Naesen Oliver AG2R Citroën Team + 01:37
14 39 Juaristi Txomin Euskaltel-Euskadi + 01:52
15 12 Liepins Emils Trek-Segafredo + 01:54
16 9 Penhoët Paul Groupama-FDJ + 02:01
17 12 Grondin Donavan Team Arkéa-Samsic + 02:05
18 14 Siskevicius Evaldas GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 02:07
19 1 Maestri Mirco EOLO-Kometa Cycling Team + 02:10
20 26 Wallays Jelle Cofidis + 02:12
21 18 Van Niekerk Morne St Michel-Auber 93 + 02:13
22 14 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 02:14
23 34 Gougeard Alexis B&B Hotels-KTM + 02:27
24 34 Roux Anthony Groupama-FDJ + 02:30
25 6 Rivi Samuele EOLO-Kometa Cycling Team + 02:33
26 5 Martin Sergio Caja Rural-Seguros RGA + 02:46
27 1 Jaime Alex Equipo Kern Pharma + 02:48
28 6 Grellier Fabien TotalEnergies + 02:48
29 25 Laurance Axel B&B Hotels-KTM + 02:54
30 13 Resell Erik Uno-X Pro Cycling Team + 02:54
31 34 Van der Tuuk Danny Equipo Kern Pharma + 02:57
32 23 Anacona Winner Team Arkéa-Samsic + 02:57
33 32 Sarreau Marc AG2R Citroën Team + 02:59
34 16 Márquez Martí Equipo Kern Pharma + 03:10
35 24 Tonelli Alessandro Bardiani CSF Faizanè + 03:10
36 18 Isasa Xabier Euskaltel-Euskadi + 03:11
37 5 Manzin Lorrenzo TotalEnergies + 03:13
38 13 Toumire Hugo Cofidis + 03:14
39 8 Zoccarato Samuele Bardiani CSF Faizanè + 03:14
40 13 Angulo Antonio Euskaltel-Euskadi + 03:16
41 3 Bagües Aritz Caja Rural-Seguros RGA + 03:21
42 2 Chérel Mikaël AG2R Citroën Team + 03:22
43 1 Morin Emmanuel Team U Nantes-Atlantique + 03:23
44 20 Oss Daniel TotalEnergies + 03:24
45 26 Sajnok Szymon Cofidis + 03:36
46 18 González David Caja Rural-Seguros RGA + 03:36
47 2 Cuadrado Unai Euskaltel-Euskadi + 03:38
48 5 Aberasturi Jon Trek-Segafredo + 03:38
49 1 Retegi Mikel Equipo Kern Pharma + 03:42
50 20 Lemoine Cyril B&B Hotels-KTM + 03:43
51 17 Vahtra Norman GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 03:45
52 11 Murguialday Jokin Caja Rural-Seguros RGA + 03:50
53 9 Debeaumarché Nicolas St Michel-Auber 93 + 03:55
54 49 Barbier Pierre B&B Hotels-KTM + 03:58
55 39 Aniolkowski Stanislaw Bingoal Pauwels Sauces WB + 03:58
56 33 Mozzato Luca B&B Hotels-KTM + 03:59
57 4 Sanchez Eugenio Equipo Kern Pharma + 04:05
58 24 Narbonne-Zuccarelli Axel Nice Métropole Côte d'Azur + 04:17
59 50 Tesson Jason St Michel-Auber 93 + 04:18
60 29 Urruty Maxime Nice Métropole Côte d'Azur + 04:25
61 17 Barré Louis Team Arkéa-Samsic + 04:27
62 6 Ropero Alejandro EOLO-Kometa Cycling Team + 04:28
63 4 Lonardi Giovanni EOLO-Kometa Cycling Team + 04:30
64 5 Le Turnier Mathias Team U Nantes-Atlantique + 04:32
65 7 Fiorelli Filippo Bardiani CSF Faizanè + 04:36
66 Cepeda Jefferson Caja Rural-Seguros RGA + 04:39
67 52 Colnaghi Luca Bardiani CSF Faizanè + 04:43
68 38 Fetter Erik EOLO-Kometa Cycling Team + 04:58
69 6 Moschetti Matteo Trek-Segafredo + 05:02
70 45 Couanon Jonathan Nice Métropole Côte d'Azur + 05:05
71 26 De Rossi Lucas China Glory Continental Cycling Team + 05:18
72 5 Delacroix Tristan Nice Métropole Côte d'Azur + 05:22
73 62 Maldonado Anthony St Michel-Auber 93 + 05:29
74 2 Vandepitte Nathan Bingoal Pauwels Sauces WB + 05:39
75 65 Viviani Attilio Bingoal Pauwels Sauces WB + 05:42
76 7 Guégan Maël Team U Nantes-Atlantique + 05:43
77 4 Tizza Marco Bingoal Pauwels Sauces WB + 05:45
78 4 Jarnet Maxime GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 05:45
79 1 Modolo Sacha Bardiani CSF Faizanè + 05:47
80 6 Van Empel Etienne China Glory Continental Cycling Team + 05:51
81 8 Debusschere Jens B&B Hotels-KTM + 06:16
82 2 Danès Léo Team U Nantes-Atlantique + 06:43
83 14 Dversnes Fredrik Uno-X Pro Cycling Team + 06:44
84 5 Morice Julien B&B Hotels-KTM + 07:11
85 22 Davy Clément Groupama-FDJ + 07:13
86 12 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur + 07:13
87 3 Richard Louis Team U Nantes-Atlantique + 07:21
88 14 Tabellion Valentin GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 07:21
89 2 Lauk Karl Patrick Bingoal Pauwels Sauces WB + 07:28
90 5 Wirtgen Tom Bingoal Pauwels Sauces WB + 07:36
91 9 Cardis Romain St Michel-Auber 93 + 07:41
92 1 Ladagnous Matthieu Groupama-FDJ + 07:45
93 6 Iribar Unai Euskaltel-Euskadi + 07:56
94 Wærsted Syver Uno-X Pro Cycling Team + 08:02
95 8 Van Hoecke Gijs AG2R Citroën Team + 08:07
96 10 Hennequin Paul Nice Métropole Côte d'Azur + 08:09
97 1 Gautherat Pierre AG2R Citroën Team + 08:11
98 11 Blouwe Louis Bingoal Pauwels Sauces WB + 08:18
99 6 Lopez de Abetxuko Andoni Caja Rural-Seguros RGA + 08:22
100 11 Araiz Sergio Equipo Kern Pharma + 08:23
101 13 Ballarin Iker Euskaltel-Euskadi + 08:39
102 6 Ludvigsson Tobias Groupama-FDJ + 08:52
103 11 Bonillo Iker Bardiani CSF Faizanè + 08:56
104 3 Smit Willie China Glory Continental Cycling Team + 08:58
105 10 Zanoncello Enrico Bardiani CSF Faizanè + 09:04
106 3 Wood Harrison Cofidis + 09:18
107 8 Bodnar Maciej TotalEnergies + 09:20
108 2 Martin David EOLO-Kometa Cycling Team + 09:30
109 3 Hurel Tony St Michel-Auber 93 + 09:50
110 6 Leitao Iuri Caja Rural-Seguros RGA + 10:19
111 Abrahamsen Jonas Uno-X Pro Cycling Team + 10:38
112 2 Lasa Ailetz Euskaltel-Euskadi + 11:10
113 3 Urianstad Martin Uno-X Pro Cycling Team + 11:41
114 5 Lebeau Mathis Nice Métropole Côte d'Azur + 12:46
115 2 Gudmestad Tord Uno-X Pro Cycling Team + 13:19
116 4 Egholm Jakob Trek-Segafredo + 14:14
117 4 Jullien Anthony AG2R Citroën Team + 14:35
118 4 Jegat Jordan Team U Nantes-Atlantique + 16:34
119 5 Riou Alan Team Arkéa-Samsic + 17:28
120 5 Viegas Daniel EOLO-Kometa Cycling Team + 23:53
121 5 Denis Thomas GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 26:06
Pos Rider Team Points
1 Sarreau Marc AG2R Citroën Team 75
2 Theuns Edward Trek-Segafredo 50
3 Barbier Pierre B&B Hotels-KTM 30
4 Liepins Emils Trek-Segafredo 29
5 Tesson Jason St Michel-Auber 93 25
6 Laurance Axel B&B Hotels-KTM 23
7 Penhoët Paul Groupama-FDJ 17
8 Viviani Attilio Bingoal Pauwels Sauces WB 17
9 Manzin Lorrenzo TotalEnergies 16
10 Küng Stefan Groupama-FDJ 15
11 Colnaghi Luca Bardiani CSF Faizanè 14
12 Mozzato Luca B&B Hotels-KTM 13
13 Aberasturi Jon Trek-Segafredo 12
14 Vahtra Norman GO Sport-Roubaix Lille Métropole 12
15 Aniolkowski Stanislaw Bingoal Pauwels Sauces WB 12
16 Baroncini Filippo Trek-Segafredo 11
17 Vauquelin Kévin Team Arkéa-Samsic 9
18 Latour Pierre TotalEnergies 9
19 Grondin Donavan Team Arkéa-Samsic 9
20 Maldonado Anthony St Michel-Auber 93 9
21 Angulo Antonio Euskaltel-Euskadi 8
22 Vandepitte Nathan Bingoal Pauwels Sauces WB 8
23 Swift Connor Team Arkéa-Samsic 7
24 Thomas Benjamin Cofidis 7
25 Resell Erik Uno-X Pro Cycling Team 7
26 Fiorelli Filippo Bardiani CSF Faizanè 7
27 Dversnes Fredrik Uno-X Pro Cycling Team 6
28 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur 6
29 Couanon Jonathan Nice Métropole Côte d'Azur 6
30 Tabellion Valentin GO Sport-Roubaix Lille Métropole 6
31 Jaime Alex Equipo Kern Pharma 5
32 Delacroix Tristan Nice Métropole Côte d'Azur 5
33 Izagirre Ion Cofidis 4
34 González David Caja Rural-Seguros RGA 4
35 Cardis Romain St Michel-Auber 93 4
36 Skujins Toms Trek-Segafredo 3
37 Ferron Valentin TotalEnergies 3
38 Maestri Mirco EOLO-Kometa Cycling Team 2
39 Rivi Samuele EOLO-Kometa Cycling Team 2
40 Hennequin Paul Nice Métropole Côte d'Azur 2
41 Paret-Peintre Aurélien AG2R Citroën Team 1
42 Martin Sergio Caja Rural-Seguros RGA 1
43 Grellier Fabien TotalEnergies 1
44 Morin Emmanuel Team U Nantes-Atlantique 1
45 Lonardi Giovanni EOLO-Kometa Cycling Team 1
46 Martin David EOLO-Kometa Cycling Team 1

Information