Poitou-Charentes - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Jimmy Casper Saur - Sojasun 04:22:20
02 Cedric Pineau Roubaix - Lille Metropole + 00
03 Thibaut Pinot Française des Jeux + 00
04 Mathieu Claude BBOX Bouygues Telecom + 03
05 Jimmy Engoulvent Saur - Sojasun + 05
06 Dominique Rollin Cervelo TestTeam + 05
07 Kevin Neirynck Landbouwkrediet + 05
08 Tony Hurel BBOX Bouygues Telecom + 01:16
09 Wout Poels Vacansoleil + 01:16
10 Danilo Wyss BMC Racing Team + 01:17
11 Martin Elmiger AG2R La Mondiale + 01:17
12 Haimar Zubeldia RadioShack + 01:17
13 Michael Stevenson Sparebanken Vest - Ridley + 01:17
14 Romain Lemarchand BigMat - Auber 93 + 01:17
15 Sven Nys Landbouwkrediet + 01:21
16 Alexander Kristoff BMC Racing Team + 01:29
17 Markel Irizar RadioShack + 01:34
18 Roy Hegreberg Sparebanken Vest - Ridley + 01:34
19 Ignatas Konovalovas Cervelo TestTeam + 01:34
20 Gabriel Rasch Cervelo TestTeam + 01:36
21 Thomas Voeckler BBOX Bouygues Telecom + 01:40
22 Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom + 02:18
23 Lloyd Mondory AG2R La Mondiale + 02:28
24 Joost Van Leijen Vacansoleil + 03:22
25 Geoffroy Lequatre RadioShack + 03:22
26 Boy van Poppel Rabobank CT + 03:26
27 Francisco Ventoso Carmiooro NGC + 03:26
28 Rafaâ Chtioui Acqua e Sapone + 03:26
29 Adrien Petit C.C. Nogent sur Oise + 03:26
30 Nick Van der Lijke Rabobank CT + 03:26
31 Enrico Peruffo Carmiooro NGC + 03:26
32 David Boucher Landbouwkrediet + 03:26
33 Martin Kohler BMC Racing Team + 03:26
34 Jarlinson Pantano Café de Colombia - Colombia es Pasi + 03:26
35 Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole + 03:26
36 Koen Barbe Landbouwkrediet + 03:26
37 Edoardo Girardi Ceramica Flaminia + 03:26
38 Daniele Colli Ceramica Flaminia + 03:26
39 Dimitri Le Boulch BigMat - Auber 93 + 03:26
40 Florian Stalder BMC Racing Team + 03:26
41 Rob Ruygh Vacansoleil + 03:26
42 Gaël Malacarne Bretagne - Schuller + 03:26
43 Nadir Haddou BigMat - Auber 93 + 03:26
44 Renaud Dion Roubaix - Lille Metropole + 03:26
45 Fumiyuki Beppu RadioShack + 03:26
46 Edward King Cervelo TestTeam + 03:26
47 Arnoud Van Groen Vacansoleil + 03:26
48 Tristan Valentin Cofidis + 03:26
49 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 03:26
50 Jesse Sergent RadioShack + 03:26
51 Cyril Gautier BBOX Bouygues Telecom + 03:26
52 Alessandro Maserati Ceramica Flaminia + 03:26
53 Jeremy Hunt Cervelo TestTeam + 04:17
54 Cedric Coutouly Saur - Sojasun + 04:36
55 Enrico Rossi Ceramica Flaminia + 04:36
56 Anthony Geslin Française des Jeux + 04:36
57 Camilo Andres Suarez Café de Colombia - Colombia es Pasi + 04:36
58 Alessandro Donati Acqua e Sapone + 07:04
59 Ruggero Marzoli Acqua e Sapone + 07:04
60 Tom-Jelte Slagter Rabobank CT + 10:30
61 Barry Markus Rabobank CT + 10:30
62 Moreno Hofland Rabobank CT + 10:30
63 Daniel Egeland Jarstø Sparebanken Vest - Ridley + 10:30
64 Mirko Tedeschi Carmiooro NGC + 10:30
65 Diego Alejandro Tamayo Carmiooro NGC + 10:30
66 Jens Keukeleire Cofidis + 10:30
67 Filip Eidsheim Sparebanken Vest - Ridley + 10:30
68 Christopher Stevenson Sparebanken Vest - Ridley + 10:30
69 Matthieu Boulo Roubaix - Lille Metropole + 10:30
70 Stéphane Bonsergent Bretagne - Schuller + 10:30
71 Martijn Keizer Rabobank CT + 10:30
72 Baptiste Planckaert Landbouwkrediet + 10:30
73 Julien Mazet BigMat - Auber 93 + 10:30
74 Paul Poux Saur - Sojasun + 10:30
75 Yoann Bagot La Pomme Marseille + 10:30
76 Jasper Bovenhuis Rabobank CT + 10:30
77 Jean-Marc Marino Saur - Sojasun + 10:30
78 Rony Martias Saur - Sojasun + 10:30
79 Brice Feillu Vacansoleil + 10:30
80 Amaël Moinard Cofidis + 10:37
81 Guillaume Blot Cofidis + 10:37
82 Daniel Lloyd Cervelo TestTeam + 10:37
83 Bart Dockx Landbouwkrediet + 10:37
84 Benoît Vaugrenard Française des Jeux + 10:37
85 Christophe Kern Cofidis + 10:37
86 Eric Berthou Carmiooro NGC + 10:37
87 Jetse Bol Rabobank + 10:37
DNF Esteban Chaves -
DNF Sebastian Salazar -
DNF Paolo Ciavatta Acqua e Sapone
DNF Francesco Di Paolo Acqua e Sapone
DNF Alessandro Fantini Acqua e Sapone
DNF Reinier Honig Acqua e Sapone
DNF Giuseppe Palumbo Acqua e Sapone
DNF Maxime Bouet AG2R La Mondiale
DNF Julien Loubet AG2R La Mondiale
DNF Anthony Ravard AG2R La Mondiale
DNF David Le Lay AG2R La Mondiale
DNF William Clarke AG2R La Mondiale
DNF Anthony Charteau BBOX Bouygues Telecom
DNF Laurent Lefèvre BBOX Bouygues Telecom
DNF Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom
DNF Niels Brouzes BigMat - Auber 93
DNF Fabien Bacquet BigMat - Auber 93
DNF Romain Bacon BigMat - Auber 93
DNF Jonathan Thire BigMat - Auber 93
DNF Mathias Frank BMC Racing Team
DNF Cole House BMC Racing Team
DNF Florian Vachon Bretagne - Schuller
DNF Florian Guillou Bretagne - Schuller
DNF Matthieu Halleguen Bretagne - Schuller
DNF Eduardo Gonzalo Ramirez Bretagne - Schuller
DNF Laurent Pichon Bretagne - Schuller
DNF Gregory Barteau C.C. Etupes
DNF Nairo Quintana Café de Colombia - Colombia es Pasi
DNF Laurent Beuret Carmiooro NGC
DNF Sébastien Fournet-Fayard Carmiooro NGC
DNF Alessandro Raisoni Carmiooro NGC
DNF Raivis Belohvosciks Ceramica Flaminia
DNF Cristiano Fumagalli Ceramica Flaminia
DNF Joao Miguel Silva Correia Cervelo TestTeam
DNF Volodymir Gustov Cervelo TestTeam
DNF Mathieu Teychenne-Coutet Chambery Cyclisme Formation
DNF Julien Fouchard Cofidis
DNF Francis Mourey Française des Jeux
DNF Anthony Roux Française des Jeux
DNF Jussi Veikkanen Française des Jeux
DNF Nacer Bouhanni Française des Jeux
DNF Steven Caethoven Landbouwkrediet
DNF Benoît Daeninck Roubaix - Lille Metropole
DNF Morgan Kneisky Roubaix - Lille Metropole
DNF Alexandre Lemair Roubaix - Lille Metropole
DNF Arnaud Molmy Roubaix - Lille Metropole
DNF Romain Matheou Saur - Sojasun
DNF Stephane Poulhies Saur - Sojasun
DNF Geir Inge Berg Sparebanken Vest - Ridley
DNF Johan Fredrik Ziesler Sparebanken Vest - Ridley
DNF Sergio Paulinho RadioShack
DNF Yaroslav Popovych RadioShack
DNF José Luis Rubiera RadioShack
DNF Stéphane Rossetto Vacansoleil
DNF Bobbie Traksel Vacansoleil
Information
Nation France
Date 27th August
Where Niort -> Poitiers
What 5th stage
Distance 197.6 km
Leader J.Engoulvent
Youth C.Pineau
Points J.Casper
Mountain J.Bol
Sprint B.Feillu
Other
Embed Results