Poitou-Charentes - 2009

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Heinrich Haussler Cervelo TestTeam 04:18:34
02 Michel Kreder Rabobank CT + 00
03 Jérémie Galland Besson Chaussures - Sojasun + 02
04 Fabien Bacquet Auber 93 + 02
05 Alexandre Pichot BBOX Bouygues Telecom + 02
06 Sergio Henao Colombia es Pasion-Coldeportes + 02
07 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 02
08 Steven Caethoven Agritubel + 02
09 Nicolas Roche AG2R La Mondiale + 02
10 Frédéric Amorison Landbouwkrediet - Colnago + 02
11 René Weissinger Vorarlberg - Corratec + 02
12 Brett Lancaster Cervelo TestTeam + 02
13 Boy van Poppel Rabobank CT + 02
14 Romain Matheou Besson Chaussures - Sojasun + 02
15 Daniel Musiol Vorarlberg - Corratec + 02
16 Hubert Schwab Quick Step + 02
17 Arnaud Molmy C.C. Nogent sur Oise + 02
18 Gustav Erik Larsson Team Saxo Bank + 02
19 Michael Stevenson Sparebanken Vest - Ridley + 02
20 Reto Hollenstein Vorarlberg - Corratec + 02
21 Sergej Fuchs Rabobank CT + 02
22 Kevyn Ista Agritubel + 02
23 René Mandri AG2R La Mondiale + 02
24 Benoit Sinner Besson Chaussures - Sojasun + 02
25 Tony Gallopin Auber 93 + 02
26 Jocelyn Bar C.C. Nogent sur Oise + 02
27 Andreas Dietziker Vorarlberg - Corratec + 02
28 Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom + 02
29 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 02
30 Matthieu Halleguen Bretagne - Schuller + 02
31 Johann Tschopp BBOX Bouygues Telecom + 02
32 Dries Devenyns Quick Step + 02
33 Laurent Mangel Besson Chaussures - Sojasun + 02
34 David Le Lay Agritubel + 02
35 Shinichi Fukushima EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 02
36 Bart Aernouts Rabobank CT + 02
37 Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole + 02
38 William Rodriguez Parra Colombia es Pasion-Coldeportes + 02
39 Darwin Atapuma Colombia es Pasion-Coldeportes + 02
40 Kevin Seeldraeyers Quick Step + 02
41 Nadir Haddou Auber 93 + 02
42 Jérôme Cousin BBOX Bouygues Telecom + 02
43 Christophe Le Mével Française des Jeux + 02
44 Joeri Adams Rabobank CT + 02
45 Dario Cataldo Quick Step + 02
46 Jarlinson Pantano Colombia es Pasion-Coldeportes + 02
47 Romain Lemarchand Auber 93 + 02
48 Nicki Sørensen Team Saxo Bank + 02
49 Nicolas Rousseau AG2R La Mondiale + 02
50 Tejay Van Garderen Rabobank CT + 02
51 Cedric Pineau AG2R La Mondiale + 02
52 Stephane Augé Cofidis + 02
53 Jonathan Thire Auber 93 + 02
54 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 02
55 Dimitri Champion Bretagne - Schuller + 02
56 Geoffroy Lequatre Agritubel + 02
57 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 02
58 Sebastien Ivars EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 02
59 Christophe Laurent Agritubel + 39
60 Roy Hegreberg Sparebanken Vest - Ridley + 02
61 Gregor Gazvoda EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 49
62 Takashi Miyazawa EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 51
63 Davide Malacarne Quick Step + 55
64 Steve Chainel BBOX Bouygues Telecom + 02
65 Mathieu Claude BBOX Bouygues Telecom + 02
66 Benoît Vaugrenard Française des Jeux + 02
67 Tristan Valentin Cofidis + 01:22
68 Stéphane Bonsergent Bretagne - Schuller + 01:22
69 Saïd Haddou BBOX Bouygues Telecom + 01:22
70 Lasse Bøchman Larsen Team Saxo Bank + 01:22
71 Davy De Scheemaeker Landbouwkrediet - Colnago + 01:22
72 Geir Inge Berg Sparebanken Vest - Ridley + 01:22
73 Guillaume Blot Cofidis + 01:22
74 Florian Vachon Roubaix - Lille Metropole + 01:22
75 Mickaël Larpe Roubaix - Lille Metropole + 01:22
76 Bastien Delrot Roubaix - Lille Metropole + 01:22
77 Cyril Dessel AG2R La Mondiale + 01:22
78 Thomas Berkhout Vacansoleil + 01:22
79 Mickael Damien EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig + 01:22
80 Guillaume Bonnafond AG2R La Mondiale + 01:22
81 Florian Morizot Besson Chaussures - Sojasun + 01:22
82 Andreas Klier Cervelo TestTeam + 01:22
83 Jérôme Pineau Quick Step + 01:22
84 Michael Mørkøv Team Saxo Bank + 01:22
85 Gaël Malacarne Bretagne - Schuller + 02:04
86 Nicolas Jouanno Bretagne - Schuller + 02:04
87 Volodymir Gustov Cervelo TestTeam + 02:04
88 Frédéric Guesdon Française des Jeux + 02:04
89 Oscar Pujol Cervelo TestTeam + 02:08
90 Thomas Rabou Rabobank CT + 02:08
91 Francesco Reda Quick Step + 02:13
92 Thor Hushovd Cervelo TestTeam + 03:09
93 Jean-Marc Marino Besson Chaussures - Sojasun + 03:09
94 Jeremy Hunt Cervelo TestTeam + 03:09
95 Niels Brouzes Auber 93 + 03:09
96 Emilien Berges Agritubel + 03:09
97 Vincent Dauga Française des Jeux + 03:09
98 Anthony Ravard Agritubel + 03:09
99 Nicolas Jalabert Agritubel + 03:09
100 Jimmy Engoulvent Besson Chaussures - Sojasun + 03:09
101 Sébastien Joly Française des Jeux + 03:09
102 Anders Lund Team Saxo Bank + 03:09
103 Francis Mourey Française des Jeux + 03:57
104 Loïc Desriac AG2R La Mondiale + 04:15
105 Johan Fredrik Ziesler Sparebanken Vest - Ridley + 05:40
106 Julien Fouchard Cofidis + 05:40
107 Jahn Fredrik Grue Sparebanken Vest - Ridley + 05:40
DNS Nariyuki Masuda EQA - Meitan Hompo - Graphite Desig
DNF Morgan Chedhomme Auber 93
DNF Romain Bacon Auber 93
DNF Jimmy Casper Besson Chaussures - Sojasun
DNF Christophe Kern Cofidis
DNF Darwin Ferney Pantoja Tovar Colombia es Pasion-Coldeportes
DNF Denis Flahaut Landbouwkrediet - Colnago
DNF Martial Ricci Poggi Landbouwkrediet - Colnago
DNF Kevin Peeters Landbouwkrediet - Colnago
DNF Tom Van den Haute Landbouwkrediet - Colnago
DNF Mauro Facci Quick Step
DNF Florian Guillou Roubaix - Lille Metropole
DNF Alexandre Lemair Roubaix - Lille Metropole
DNF Fabien Taillefer Roubaix - Lille Metropole
DNF Håvard Nybø Sparebanken Vest - Ridley
DNF Christer Rake Sparebanken Vest - Ridley
DNF Marcus Ljungqvist Team Saxo Bank
DNF André Steensen Team Saxo Bank
DNF Jonathan Bellis Team Saxo Bank
DNF Sebastien Siedler Vorarlberg - Corratec
DNF Silvere Ackermann Vorarlberg - Corratec
Information
Nation France
Date 28th August
Where Atlansevre -> Poiters
What 5th stage
Distance 186.9 km
Leader G.Larsson
Youth T.Gallopin
Points A.Ravard
Mountain J.Pineau
Combative N.Jalabert
Other
Embed Results