LIVE CENTRE: Volta Comunitat Valenciana

L'Armoricaine Cycliste - 2022

Stage

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Le Berre Mathis Côtes d'Armor - Marie Morin 03:22:14
02 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 00
03 Costiou Ewen Côtes d'Armor - Marie Morin + 08
04 Bourgoyne Lucas WB - Fybolia Morbihan + 35
05 Verschuren Killian VC Pays de Loudéac + 37
06 Racault Ronan Guidon Chalettois + 37
07 Millet Hugo Sojasun Espoir-ACNC + 37
08 Prod'Homme Axel Laval Cyclisme 53 + 39
09 Jamot Julien VC Rouen 76 + 39
10 Poirier Clément Sojasun Espoir-ACNC + 39
11 Poisson Damien Dinan Sport Cycling + 39
12 Tronchon Bastien AG2R Citroën U23 Team + 39
13 Lecamus-Lambert Florentin VC Rouen 76 + 39
14 Allard Matéo AG2R Citroën U23 Team + 44
15 Le Bon Johan Dinan Sport Cycling + 44
16 Chaussinand Joris AG2R Citroën U23 Team + 46
17 Guichard Mickaël WB - Fybolia Morbihan + 48
18 Thierry Pierre WB - Fybolia Morbihan + 48
19 Jean Victor AG2R Citroën U23 Team + 48
20 Vercauteren Maxime TWC De Kempen + 04:26
21 Heremans Joppe VDM-Trawobo Cycling Team + 04:38
22 Jeannière Emilien Vendée U - Pays de la Loire + 04:58
23 Nonneman Maxim VDM-Trawobo Cycling Team + 05:03
24 Dauphin Florian VC Pays de Loudéac + 05:03
25 Clouaire Raphaël Team Bricquebec Cotentin + 05:06
26 Laurans Theo WB - Fybolia Morbihan + 05:06
27 Stalmans Jasper VDM-Trawobo Cycling Team + 05:06
28 Verheyen Thomas Wielerclub Steeds Vooraan V.Z.W. + 05:06
29 Quillet Téo Guidon Chalettois + 05:06
30 Chatonnet Toby VC Rouen 76 + 05:06
31 Conan Guerlain Bretagne Sud Cyclisme + 05:06
32 Hardouin Louis Orleans Loiret Cyclisme + 05:12
33 Stevant Malo VC Pays de Loudéac + 05:12
34 Larmet Ilan VC Pays de Loudéac + 05:17
35 Jeannès Matthieu Côtes d'Armor - Marie Morin + 05:21
36 Le Pennec Guerand VC Pays de Loudéac + 05:21
37 Marie Octave VC Rouen 76 + 05:21
38 Chandemerle Hugo Dinan Sport Cycling + 05:26
39 Veistroffer Baptiste VC Pays de Loudéac + 05:28
40 Schmidt Fabien UC Briochine-Bleu Mercure + 06:19
41 De Neve Tomas VDM-Trawobo Cycling Team + 07:45
42 Van Der Lee Jardi Christiaan Willerbrord Wil Vooruit + 07:45
43 Rougier-Lagane Christopher Mauritius + 08:08
44 Reuvers Kevin Willerbrord Wil Vooruit + 08:13
45 Lesne Robin La Crêpe de Brocéliande-BLC + 08:13
46 Delarue Max VC Rouen 76 + 08:13
47 Philippe William Morlaix Cyclisme Performance + 08:13
48 David Nicolas Bretagne Sud Cyclisme + 08:13
49 Burlot Samuel UC Briochine-Bleu Mercure + 08:13
50 Vercammen Jeroen Wielerclub Steeds Vooraan V.Z.W. + 08:13
51 Rouxel Maxime Côtes d'Armor - Marie Morin + 08:13
52 Mayer Alexandre Mauritius + 08:13
53 Renault Baptiste Dinan Sport Cycling + 08:13
54 Glot Raphaël Mixte La Godasse/VC Avranches + 08:13
55 Meal Théo Team Bricquebec Cotentin + 08:13
56 Helary Steven UC Briochine-Bleu Mercure + 08:13
57 Gloux Swann Côtes d'Armor - Marie Morin + 08:13
58 Boulais Jules Sojasun Espoir-ACNC + 08:13
59 Villemin Alan Guidon Chalettois + 08:17
60 Arhie Kévin Team U Cube 17 + 08:17
61 Protin Célian Mixte UV Aube/VCU Schwenheim + 08:19
62 Lethier Melvyn AG2R Citroën U23 Team + 08:19
63 Voss Arnaud Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 08:19
64 Teisseire Clément VS Valletais + 08:19
65 Redois Jules Laval Cyclisme 53 + 08:25
66 Huysmans Brent Wielerclub Steeds Vooraan V.Z.W. + 08:25
67 Delaplace Cédric Team Bricquebec Cotentin + 08:25
68 Durpaix Matthieu C´Chartres Cyclisme + 08:25
69 Hopmans Wouter VDM-Trawobo Cycling Team + 08:25
70 Romers Boris Willerbrord Wil Vooruit + 08:28
71 Stijger Frank TWC De Kempen + 08:28
72 Morichon Clément Orleans Loiret Cyclisme + 08:31
73 Morin Dylan Morlaix Cyclisme Performance + 08:39
74 Patoux Cyrille VS Valletais + 08:41
75 Bodard Damien Sojasun Espoir-ACNC + 08:41
76 Adam Guillaume Team Bricquebec Cotentin + 08:41
77 Seguin Yanis Vendée U - Pays de la Loire + 08:41
78 Rousset-Favier Nicolas Vendée U - Pays de la Loire + 08:41
79 Martinez Yannick Guidon Chalettois + 08:41
80 Brisard Alexandre VS Valletais + 08:41
81 Ooms Josse Wielerclub Steeds Vooraan V.Z.W. + 13:58
82 Rivallain Hugo UC Briochine-Bleu Mercure + 13:58
83 Bohal Victor Laval Cyclisme 53 + 13:58
84 Haspot Anthony Bretagne Sud Cyclisme + 13:58
85 Guern Ilan La Crêpe de Brocéliande-BLC + 13:58
86 Molle Nathan Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 13:58
87 Malgorn Adrien La Crêpe de Brocéliande-BLC + 13:58
88 Arhie Vincent Team U Cube 17 + 14:24
89 Vermeulen Jordy TWC De Kempen + 15:35
90 De Laat Jasper TWC De Kempen + 15:35
91 Batista Camille Guidon Chalettois + 16:26
92 Poisson Julien Mixte La Godasse/VC Avranches + 16:26
93 Wade Aaron Team U Cube 17 + 16:26
94 Janvier Julien Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 16:26
95 Ratichaux Théo Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 16:26
96 Delme Mauro Wielerclub Steeds Vooraan V.Z.W. + 16:26
97 Lagnet Gari Sojasun Espoir-ACNC + 16:26
98 Sadoudi Kevin Mixte La Godasse/VC Avranches + 16:26
99 Kerboriou Julien Orleans Loiret Cyclisme + 16:26
100 Brice Aurelien Mixte UV Aube/VCU Schwenheim + 16:26
101 Silliau Nicolas UC Briochine-Bleu Mercure + 16:26
102 Havot Sébastien VC Rouen 76 + 16:26
103 Glon Gaëlig WB - Fybolia Morbihan + 16:26
104 Jouannin Thomas Orleans Loiret Cyclisme + 16:26
105 Penalva Théo Team U Cube 17 + 16:26
106 Ladeiro Benoit Team U Cube 17 + 16:26
107 Millon Simon Guidon Chalettois + 16:26
108 Jolly Maxime WB - Fybolia Morbihan + 16:26
109 Conor Paul Team U Cube 17 + 16:26
110 Boniface Lucas Vendée U - Pays de la Loire + 16:26
111 Fouquet Arnaud C´Chartres Cyclisme + 16:26
112 Hoogendoorn Roy Willerbrord Wil Vooruit + 16:26
113 Van Der Smissen Lennick Wielerclub Steeds Vooraan V.Z.W. + 16:26
114 Renault Maxime Team Bricquebec Cotentin + 16:26
115 Drumel Alexis Bretagne Sud Cyclisme + 16:26
116 Briand Killian Côtes d'Armor - Marie Morin + 16:26
117 Poulizac Ronan UC Briochine-Bleu Mercure + 16:26
118 De Comarmond Aurelien Mauritius + 16:26
119 Cadiou Raphaël Morlaix Cyclisme Performance + 16:26
120 Le Barbier Loïc Morlaix Cyclisme Performance + 16:26
121 Morice Ludovic Bretagne Sud Cyclisme + 16:26
122 Baron Adrien VS Valletais + 16:26
123 Plusquellec Quentin La Crêpe de Brocéliande-BLC + 16:26
124 Menard Valentin VS Valletais + 16:26
125 Lebon Victor Orleans Loiret Cyclisme + 16:26
126 Le Page Samuel Dinan Sport Cycling + 16:26
127 Musset Owen La Crêpe de Brocéliande-BLC + 16:26
128 Hernot Guirec La Crêpe de Brocéliande-BLC + 16:26
129 Dreau Vincent Morlaix Cyclisme Performance + 16:26
130 Goulet Florian VS Valletais + 16:26
131 Daudin Guenegou Franck Bretagne Sud Cyclisme + 16:26
132 Matombe Hanson Mauritius + 16:26
133 Surget Thomas C´Chartres Cyclisme + 16:26
134 Gazut Damien Orleans Loiret Cyclisme + 16:26
135 George Alfie Vendée U - Pays de la Loire + 16:26
136 De Beuckeleer Seppe VDM-Trawobo Cycling Team + 16:40
137 Bideau Ludovic C´Chartres Cyclisme + 16:43
138 Chauvin Tom Team Bricquebec Cotentin + 16:43
139 Cam Maxime Dinan Sport Cycling + 16:43
140 Maison Maxime C´Chartres Cyclisme + 31:46
141 Patoux Jérémy Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 41:16
142 Ambert Nicolas Mixte UV Aube/VCU Schwenheim + 41:16
143 Gabriel Timothé Mixte UV Aube/VCU Schwenheim + 53:46
DNS Al Hsani Mundher Oman
DNF Alrahbi Said Oman
DNF Al-Wahibi Mohammed Oman
DNF Al Mammari Faisal Oman
DNF Alyaqoobi Abdulrahman Oman
DNF Al Riyami Mazin Oman
DNF Darracq Maël Morlaix Cyclisme Performance
DNF Lawton Henry AG2R Citroën U23 Team
DNF Bricard Alexis Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNF André Gaspard Laval Cyclisme 53
DNF Le Piouffe Nathan Sojasun Espoir-ACNC
DNF Lenouvel Marc Mixte La Godasse/VC Avranches
DNF van Schipstal Guus TWC De Kempen
DNF Zehnich Dorian Mixte UV Aube/VCU Schwenheim
DNF Goris Max Willerbrord Wil Vooruit

Information