2022 World Championship Other: Transfers 2022 > 2023

L'Armoricaine Cycliste - 2022

GC

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Le Berre Mathis Côtes d'Armor-Marie Morin 06:42:31
02 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 06
03 Tronchon Bastien AG2R Citroën U23 Team + 35
04 Verschuren Killian V.C.Pays de Loudéac + 37
05 Poisson Damien Dinan Sport Cycling + 45
06 Racault Ronan Guidon Chalettois + 48
07 Millet Hugo Sojasun Espoir-ACNC + 48
08 Jamot Julien V.C.Rouen 76 + 50
09 Allard Matéo AG2R Citroën U23 Team + 01:03
10 Guichard Mickaël WB-Fybolia Morbihan + 02:33
11 Thierry Pierre WB-Fybolia Morbihan + 03:57
12 Prod'Homme Axel Laval Cyclisme 53 + 04:31
13 Heremans Joppe VDM -Trawobo CT + 04:49
14 Chaussinand Joris AG2R Citroën U23 Team + 05:02
15 Le Pennec Guerand V.C.Pays de Loudéac + 05:31
16 Stevant Malo V.C.Pays de Loudéac + 05:47
17 Chatonnet Toby V.C.Rouen 76 + 07:28
18 Nonneman Maxim VDM -Trawobo CT + 07:38
19 De Neve Tomas VDM -Trawobo CT + 07:45
20 Van Der Lee Jardi Christiaan Willebrord Wil Vooruit + 08:03
21 Clouaire Raphaël Team Bricquebec Cotentin + 08:15
22 Veistroffer Baptiste V.C.Pays de Loudéac + 08:42
23 Jeannière Emilien Vendée U + 08:50
24 David Nicolas Bretagne Sud Cyclisme + 09:02
25 Jean Victor AG2R Citroën U23 Team + 09:11
26 Dauphin Florian V.C.Pays de Loudéac + 09:18
27 Rougier-Lagane Christopher Mauritius + 09:53
28 Meal Théo Team Bricquebec Cotentin + 10:35
29 Mayer Alexandre Mauritius + 10:53
30 Vercammen Jeroen Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 11:01
31 Bodard Damien Sojasun Espoir-ACNC + 11:16
32 Delaplace Cédric Team Bricquebec Cotentin + 11:24
33 Gloux Swann Côtes d'Armor-Marie Morin + 12:02
34 Voss Arnaud Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 12:11
35 Teisseire Clément V.S.Valletais + 12:11
36 Vercauteren Maxime Team TWC De Kempen Valkenswaard + 12:17
37 Martinez Yannick Guidon Chalettois + 12:45
38 Conan Guerlain Bretagne Sud Cyclisme + 12:57
39 Hardouin Louis Orleans Loiret Cyclisme + 13:03
40 Arhie Vincent Team U Cube 17 + 14:35
41 Stalmans Jasper VDM -Trawobo CT + 14:42
42 Verheyen Thomas Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 14:50
43 Schmidt Fabien U.C.Briochine-Bleu Mercure + 14:58
44 Bourgoyne Lucas WB-Fybolia Morbihan + 15:24
45 Lagnet Gari Sojasun Espoir-ACNC + 16:26
46 Boulais Jules Sojasun Espoir-ACNC + 16:36
47 Silliau Nicolas U.C.Briochine-Bleu Mercure + 16:49
48 Morice Ludovic Bretagne Sud Cyclisme + 16:53
49 Vermeulen Jordy Team TWC De Kempen Valkenswaard + 17:20
50 Renault Baptiste Dinan Sport Cycling + 17:49
51 Glot Raphaël Mixte La Godasse/VC Avranches + 17:49
52 Guern Ilan Team La Crêpe de Brocéliande-BLC + 17:50
53 Villemin Alan Guidon Chalettois + 17:53
54 Huysmans Brent Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 18:01
55 Haspot Anthony Bretagne Sud Cyclisme + 18:02
56 Reuvers Kevin Willebrord Wil Vooruit + 18:12
57 Boniface Lucas Vendée U + 18:31
58 Morin Dylan Morlaix Cyclisme Performance + 18:35
59 Briand Killian Côtes d'Armor-Marie Morin + 18:46
60 Jolly Maxime WB-Fybolia Morbihan + 18:48
61 Le Page Samuel Dinan Sport Cycling + 19:04
62 Conor Paul Team U Cube 17 + 19:18
63 Sadoudi Kevin Mixte La Godasse/VC Avranches + 20:30
64 Philippe William Morlaix Cyclisme Performance + 23:02
65 Romers Boris Willebrord Wil Vooruit + 23:17
66 Delarue Max V.C.Rouen 76 + 23:28
67 Kerboriou Julien Orleans Loiret Cyclisme + 24:17
68 Delme Mauro Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 25:05
69 Stijger Frank Team TWC De Kempen Valkenswaard + 25:35
70 Protin Célian Mixte UV Aube/VCU Schwenheim + 25:39
71 Dreau Vincent Morlaix Cyclisme Performance + 26:02
72 Fouquet Arnaud C´Chartres Cyclisme + 26:42
73 Cam Maxime Dinan Sport Cycling + 26:59
74 Rivallain Hugo U.C.Briochine-Bleu Mercure + 28:58
75 Janvier Julien Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 31:15
76 Brice Aurelien Mixte UV Aube/VCU Schwenheim + 31:15
77 Ladeiro Benoit Team U Cube 17 + 31:15
78 Hoogendoorn Roy Willebrord Wil Vooruit + 31:15
79 Hernot Guirec Team La Crêpe de Brocéliande-BLC + 31:15
80 Lebon Victor Orleans Loiret Cyclisme + 31:55
81 Malgorn Adrien Team La Crêpe de Brocéliande-BLC + 34:12
82 Plusquellec Quentin Team La Crêpe de Brocéliande-BLC + 36:40
83 Musset Owen Team La Crêpe de Brocéliande-BLC + 36:40
DNF De Comarmond Aurelien Mauritius
DNF Matombe Hanson Mauritius
DNF Lenouvel Marc Mixte La Godasse/VC Avranches
DNF Poisson Julien Mixte La Godasse/VC Avranches
DNF Ambert Nicolas Mixte UV Aube/VCU Schwenheim
DNF Gabriel Timothé Mixte UV Aube/VCU Schwenheim
DNF Zehnich Dorian Mixte UV Aube/VCU Schwenheim
DNF Al Hsani Munther Oman
DNF Al Riyami Mazin Oman
DNF Al-Wahibi Mohammed Oman
DNF Almammari Faisal Oman
DNF Alrahbi Said Oman
DNF Alyaqoobi Abdulrahman Oman
DNF Lawton Henry AG2R Citroën U23 Team
DNF Lethier Melvyn AG2R Citroën U23 Team
DNF Daudin Guenegou Franck Bretagne Sud Cyclisme
DNF Drumel Alexis Bretagne Sud Cyclisme
DNF Costiou Ewen Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Jeannès Matthieu Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Rouxel Maxime Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Bideau Ludovic C´Chartres Cyclisme
DNF Durpaix Matthieu C´Chartres Cyclisme
DNF Maison Maxime C´Chartres Cyclisme
DNF Surget Thomas C´Chartres Cyclisme
DNF Chandemerle Hugo Dinan Sport Cycling
DNF Le Bon Johan Dinan Sport Cycling
DNF Batista Camille Guidon Chalettois
DNF Millon Simon Guidon Chalettois
DNF Quillet Téo Guidon Chalettois
DNF André Gaspard Laval Cyclisme 53
DNF Bohal Victor Laval Cyclisme 53
DNF Redois Jules Laval Cyclisme 53
DNF Cadiou Raphaël Morlaix Cyclisme Performance
DNF Darracq Maël Morlaix Cyclisme Performance
DNF Le Barbier Loïc Morlaix Cyclisme Performance
DNF Gazut Damien Orleans Loiret Cyclisme
DNF Jouannin Thomas Orleans Loiret Cyclisme
DNF Morichon Clément Orleans Loiret Cyclisme
DNF Le Piouffe Nathan Sojasun Espoir-ACNC
DNF Poirier Clément Sojasun Espoir-ACNC
DNF Adam Guillaume Team Bricquebec Cotentin
DNF Chauvin Tom Team Bricquebec Cotentin
DNF Renault Maxime Team Bricquebec Cotentin
DNF Lesne Robin Team La Crêpe de Brocéliande-BLC
DNF Bricard Alexis Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNF Molle Nathan Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNF Patoux Jérémy Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNF Ratichaux Théo Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNF De Laat Jasper Team TWC De Kempen Valkenswaard
DNF van Schipstal Guus Team TWC De Kempen Valkenswaard
DNF Arhie Kévin Team U Cube 17
DNF Penalva Théo Team U Cube 17
DNF Wade Aaron Team U Cube 17
DNF Burlot Samuel U.C.Briochine-Bleu Mercure
DNF Helary Steven U.C.Briochine-Bleu Mercure
DNF Poulizac Ronan U.C.Briochine-Bleu Mercure
DNF Larmet Ilan V.C.Pays de Loudéac
DNF Havot Sébastien V.C.Rouen 76
DNF Lecamus-Lambert Florentin V.C.Rouen 76
DNF Marie Octave V.C.Rouen 76
DNF Baron Adrien V.S.Valletais
DNF Brisard Alexandre V.S.Valletais
DNF Goulet Florian V.S.Valletais
DNF Menard Valentin V.S.Valletais
DNF Patoux Cyrille V.S.Valletais
DNF De Beuckeleer Seppe VDM -Trawobo CT
DNF Hopmans Wouter VDM -Trawobo CT
DNF George Alfie Vendée U
DNF Rousset-Favier Nicolas Vendée U
DNF Seguin Yanis Vendée U
DNF Glon Gaëlig WB-Fybolia Morbihan
DNF Laurans Theo WB-Fybolia Morbihan
DNF Ooms Josse Wielerclub Steeds Vooraan Kontich
DNF Van Der Smissen Lennick Wielerclub Steeds Vooraan Kontich
DNF Goris Max Willebrord Wil Vooruit

Information