Front Races Teams Riders Ranking

Giro del Veneto | 2010 Results

Information Results

Main page

Results

Pos Name Team Time
01 Daniel Oss Liquigas-Doimo 4:35:05
02 Peter Sagan Liquigas-Doimo + 00
03 Sacha Modolo Colnago - CSF Inox + 03
04 Luca Paolini Acqua e Sapone + 03
05 Nicolas Schnyder Price - Custom Bikes + 03
06 Juraj Sagan Liquigas-Doimo + 07
07 Marco Marcato Vacansoleil + 13
08 Oleg Berdos De Rosa - Stac Plastic + 15
09 Matija Kvasina Zeroquadro - Radenska + 15
10 Christian Meier Garmin-Transitions + 20
11 Alessandro Ballan BMC Racing Team + 23
12 Sonny Colbrelli Colnago - CSF Inox + 23
13 Davide Bonuccelli CDC - Cavaliere + 23
14 Piergiorgio Camussa Vorarlberg - Corratec + 23
15 Paolo Bailetti Ceramica Flaminia + 23
16 Sante Marco Liquori Ceramica Flaminia + 23
17 Alessandro Bisolti Colnago - CSF Inox + 23
18 Riccardo Chiarini De Rosa - Stac Plastic + 23
19 Damiano Cunego Lampre - Farnese Vini + 23
20 Alessio Signego Nippo + 23
21 Denys Kostyuk ISD - Neri + 23
22 Christoph Sokoll Vorarlberg - Corratec + 23
23 Jan Keller Price - Custom Bikes + 23
24 Matteo Rabottini Lampre - Farnese Vini + 23
25 Walter Proch Tecnofilm - Betonexpressz 2000 + 23
26 Donato Cannone Ceramica Flaminia + 23
27 Aristide Ratti Carmiooro NGC + 23
28 Dmitro Krivtsov ISD - Neri + 23
29 Cristian Benenati De Rosa - Stac Plastic + 23
30 Enrico Magazzini Lampre - Farnese Vini + 23
31 Maciej Bodnar Liquigas-Doimo + 23
32 Takashi Miyazawa Nippo + 23
33 Patrik Sinkewitz ISD - Neri + 23
34 Clemens Fankhauser Vorarlberg - Corratec + 23
35 Dominik Hrinkow Vorarlberg - Corratec + 23
36 Diego Ulissi Lampre - Farnese Vini + 23
37 Alan Marangoni Colnago - CSF Inox + 23
38 Alberto Ongarato Vacansoleil + 23
39 Mirco Lorenzetto Lampre - Farnese Vini + 23
40 Alessandro Proni Acqua e Sapone + 23
41 Elia Viviani Liquigas-Doimo + 23
42 Valerio Agnoli Liquigas-Doimo + 23
43 Krzysztof Szczawinski Miche Pro Cycling Team + 23
44 Paolo Longo Borghini ISD - Neri + 23
45 Giovanni Visconti ISD - Neri + 23
46 Simone Ponzi Lampre - Farnese Vini + 23
47 Manuele Boaro Carmiooro NGC + 23
48 Carles Jose Ochoa Androni Giocattoli + 23
49 Luis Angel Mate Androni Giocattoli + 23
50 Stefano Borchi De Rosa - Stac Plastic + 23
51 Diego Caccia ISD - Neri + 23
52 Simon Clarke ISD - Neri + 23
53 Claudio Cucinotta De Rosa - Stac Plastic + 23
54 Andrea Tonti Carmiooro NGC + 23
55 Simone Campagnaro Miche Pro Cycling Team + 23
56 Damiano Caruso De Rosa - Stac Plastic + 23
57 Pavel Kochetkov Zeroquadro - Radenska + 23
58 Cameron Meyer Garmin-Transitions + 23
59 Timothy Duggan Garmin-Transitions + 23
60 Volodymyr Bileka Amore & Vita - Conad + 23
61 Murilo Fischer Garmin-Transitions + 23
62 Miguel Angel Rubiano Meridiana - Kamen Team + 23
63 Matteo Montaguti De Rosa - Stac Plastic + 23
64 Peter Stetina Garmin-Transitions + 23
65 Leonardo Bertagnolli [*] Androni Giocattoli + 23
66 Nariyuki Masuda Nippo + 23
67 Jakub Novak Amore & Vita - Conad + 23
68 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 23
69 Fredrik Kessiakoff Garmin-Transitions + 23
70 Francesco Failli Acqua e Sapone + 23
71 Leonardo Pinizzotto Miche Pro Cycling Team + 23
72 Massimiliano Gentili Ceramica Flaminia + 23
73 Luciano Barindelli Carmiooro NGC + 23
74 Alessandro Bertuola Kalev Chocolate Team + 23
75 Tiziano Dall'Antonia Liquigas-Doimo + 23
76 Luca Solari Androni Giocattoli + 23
77 Didac Ortega Orts Acqua e Sapone + 23
78 Viesturs Luksevics Kalev Chocolate Team + 23
79 Rubens Bertogliati Androni Giocattoli + 23
80 David Tratnik Zeroquadro - Radenska + 23
81 Andrea Noè Ceramica Flaminia + 23
82 Andi Bajc Zeroquadro - Radenska + 23
83 Enrico Zen Colnago - CSF Inox + 23
84 Bernhard Oberholzer Price - Custom Bikes + 23
85 Alfredo Balloni Lampre - Farnese Vini + 23
86 Pietro Orto Miche Pro Cycling Team + 23
87 Volodymir Starchyk Amore & Vita - Conad + 23
88 Vladislav Borisov Amore & Vita - Conad + 23
89 Bernardo Colex Tepoz Amore & Vita - Conad + 23
90 Gianluca Mirenda ISD - Neri + 23
91 Volodymyr Zagorodny Miche Pro Cycling Team + 23
92 Jure Golcer De Rosa - Stac Plastic + 23
93 Oscar Gatto ISD - Neri + 23
94 Vincenzo Garofalo Nippo + 23
95 Luca Zanasca CDC - Cavaliere + 23
96 Daniele Ratto Carmiooro NGC + 23
97 Alberto Di Lorenzo Zeroquadro - Radenska + 23
98 Mauro Santambrogio BMC Racing Team + 23
99 Manuel Belletti Colnago - CSF Inox + 23
100 Marco Frapporti Colnago - CSF Inox + 23
101 Fabien Wolf Price - Custom Bikes + 23
102 Matteo Belli CDC - Cavaliere + 23
103 Roberto Antonio Richeze Araquistain Tecnofilm - Betonexpressz 2000 + 23
104 Marcello Pavarin Colnago - CSF Inox + 23
105 Giario Ermeti De Rosa - Stac Plastic + 23
106 Francesco Ginanni Androni Giocattoli + 23
DNF Dario Andriotto Acqua e Sapone
DNF Massimo Codol Acqua e Sapone
DNF Roberto De Patre Acqua e Sapone
DNF Simone Masciarelli Acqua e Sapone
DNF Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone
DNF Jose Cayetano Sarmiento Acqua e Sapone
DNF Fausto Fognini Amore & Vita - Conad
DNF Tyron Giorgieri Amore & Vita - Conad
DNF Volodymyr Kogut Amore & Vita - Conad
DNF Konstantin Volik Amore & Vita - Conad
DNF Jackson Rodriguez Androni Giocattoli
DNF Michele Scarponi Androni Giocattoli
DNF José Serpa Androni Giocattoli
DNF Fabio Taborre Androni Giocattoli
DNF Raffaele Ferrara Carmiooro NGC
DNF Diego Genovesi Carmiooro NGC
DNF Jure Kocjan Carmiooro NGC
DNF Antonio Quadranti Carmiooro NGC
DNF Emanuele Sella Carmiooro NGC
DNF Fabio Terrenzio Carmiooro NGC
DNF Daniele Callegarin CDC - Cavaliere
DNF Domenico Loria CDC - Cavaliere
DNF Eugenio Loria CDC - Cavaliere
DNF Giuseppe Muraglia CDC - Cavaliere
DNF Bernardo Riccio CDC - Cavaliere
DNF Davide Torosantucci CDC - Cavaliere
DNF Luca Celli Ceramica Flaminia
DNF Leonardo Giordani Ceramica Flaminia
DNF Fabrizio Lucciola Ceramica Flaminia
DNF Manuel Belletti Colnago - CSF Inox
DNF Gianluca Brambilla Colnago - CSF Inox
DNF Michele Gaia Colnago - CSF Inox
DNF Domenico Pozzovivo Colnago - CSF Inox
DNF Marco Cattaneo De Rosa - Stac Plastic
DNF Cristiano Salerno De Rosa - Stac Plastic
DNF Travis Meyer Garmin-Transitions
DNF Ricardo Van der Velde Garmin-Transitions
DNF Vitaly Kondrut ISD - Neri
DNF Davide Ricci Bitti ISD - Neri
DNF Ivan Belotti Kalev Chocolate Team
DNF Fabio Donesana Kalev Chocolate Team
DNF Simas Kondrotas Kalev Chocolate Team
DNF Martin Puusepp Kalev Chocolate Team
DNF Mauro Da Dalto Lampre - Farnese Vini
DNF Francesco Gavazzi Lampre - Farnese Vini
DNF Adriano Malori Lampre - Farnese Vini
DNF Alessandro Spezialetti Lampre - Farnese Vini
DNF Davide Cimolai Liquigas-Doimo
DNF Kristjan Koren Liquigas-Doimo
DNF Aleksandr Kuschynski Liquigas-Doimo
DNF Marin Andelini Meridiana - Kamen Team
DNF Mariano Giallorenzo Meridiana - Kamen Team
DNF Mauro Hrastnik Meridiana - Kamen Team
DNF Marko Ivancic Meridiana - Kamen Team
DNF Bruno Radotic Meridiana - Kamen Team
DNF Juraj Ugrinic Meridiana - Kamen Team
DNF Fortunato Baliani Miche Pro Cycling Team
DNF Pasquale Muto Miche Pro Cycling Team
DNF Leopoldo Rocchetti Miche Pro Cycling Team
DNF Masaaki Kikuchi Nippo
DNF Yasuharu Nakajima Nippo
DNF Umberto Nardecchia Nippo
DNF Junya Sano Nippo
DNF Nicolas Winter Nippo
DNF Ivan Bouteiller Price - Custom Bikes
DNF Daniel Henggeler Price - Custom Bikes
DNF Patrick Schelling Price - Custom Bikes
DNF Hubert Schwab Price - Custom Bikes
DNF Adriano Angeloni Tecnofilm - Betonexpressz 2000
DNF Marco Carletti Tecnofilm - Betonexpressz 2000
DNF Ruslan Ivanov Tecnofilm - Betonexpressz 2000
DNF Emanuele Rizza Tecnofilm - Betonexpressz 2000
DNF Josef Benetseder Vorarlberg - Corratec
DNF Reto Hollenstein Vorarlberg - Corratec
DNF Martin Schoffmann Vorarlberg - Corratec
DNF Matic Strgar Vorarlberg - Corratec
DNF Luka Mezgec Zeroquadro - Radenska
DNF Omar Sottocornola Zeroquadro - Radenska
DNF Jan Tratnik Zeroquadro - Radenska
Information
Nations Italy
Date August 28th
Distance 199.6 km
CAT 1.1