Giro Della Valdera - 2022

Stage

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Bozzola Mirko Aspiratori Otelli 02:43:52
02 Volpato Leonardo U.c. Giorgione + 00
03 Rosa Luca Energy Team A.s.d. + 55
04 Dal Cappello Omar Autozai Petrucci Contri Team + 01:03
05 Galante Riccardo Us Ausonia Csi Pescantina + 01:13
06 Di Mauro Federico Gulp Pool Val Vibrata + 01:15
07 Piffer Christian Us Ausonia Csi Pescantina + 01:15
08 Sciortino Carlo U.C. Casano + 01:15
09 Bracalente Diego Team Scap + 01:16
10 Gualdi Simone ASD Scuola Ciclismo + 01:22
11 Rossi Leonardo Assali Stefen Makro + 01:22
12 Conforti Lorenzo Work Service Speedy Bike + 01:22
13 Paletti Luca Team Ciclistico Paletti + 01:22
14 Montanari Lorenzo S.c.d. Sidermec - F.lli Vitali + 01:22
15 Mearelli Andrea Team Logistica Ambientale U19 + 01:22
16 Scalco Matteo Borgo Molino Rinascita Ormelle + 01:22
17 Frius Alessio Polisportiva Monsummanese + 01:29
18 Bambagioni Tommaso Team Franco Ballerini + 01:29
19 Cattani Alessandro U.C Bustese Olonia ASD + 01:29
20 Cipollini Edoardo Fosco Bessi-Calenzano + 01:37
21 Franzosi Luca Aspiratori Otelli + 01:37
22 Archetti Riccardo U.C Bustese Olonia ASD + 01:41
23 Martini Marco Autozai Petrucci Contri Team + 01:42
24 Sassella Daniele S.C Romanese Cycling Team + 01:44
25 Dapporto Pietro Italia Nuova Borgo Panigale + 02:04
26 Fiorentini Filippo S.c.d. Sidermec - F.lli Vitali + 02:06
27 Turconi Filippo U.C Bustese Olonia ASD + 02:08
28 Burani Edoardo Team Fortebraccio Toscana + 02:59
29 Sterbini Pietro Team Coratti + 02:59
30 Di Giacomo Nicolo Vini Fantini-sportur-free Bike + 02:59
31 Ferranti Federico O.P Bike A.S.D + 03:02
32 Valentini Matteo Team UnipolGlass + 03:18
33 Di Paolo Matteo Vigor Cycling Team + 03:46
34 Cristalli Alessio G.s. Stabbia Ciclismo + 03:46
35 Connolly Redmond Team Seanese Beltrami TSA + 03:46
36 Salomone Gabrio Valdarno Regia Congressi Seiecom + 03:46
37 Staccioli Nicolas G.s. Stabbia Ciclismo + 03:46
38 Shuyinta Jeff Alan Italia Nuova Borgo Panigale + 03:46
39 Capra Thomas Assali Stefen Makro + 03:48
40 Romolini Valentino Team Fortebraccio Toscana + 03:48
41 Costantini Loris Team Angelo Gomme Villadose + 03:48
42 Alari Samuele S.C Romanese Cycling Team + 03:48
43 Gialli Matteo Valdarno Regia Congressi Seiecom + 03:48
44 Borello Filippo GB Junior Team - Pool Cantu' + 03:54
45 Belloni Giacomo Velo Club Empoli + 03:56
46 Di Felice Mattia Team Seanese Beltrami TSA + 04:12
47 Novelli Davide Team Scap + 04:12
48 Zordan Giovanni U.c. Giorgione + 04:12
49 Menghini Francesco O.P Bike A.S.D + 04:12
50 Bergamini Riccardo Team Angelo Gomme Villadose + 04:21
51 Bellin Nicholas SC Padovani + 04:22
52 Facchinetti Simone Team UnipolGlass + 04:25
53 D'Ambrosi Thomas Angelo Team Coratti + 04:28
54 Salami Tommaso Ciclistica Biringhello + 04:29
55 Dante Alessandro S.C Romanese Cycling Team + 04:29
56 Porcellato Nicola U.c. Giorgione + 04:32
57 Zanta Daniel Work Service Speedy Bike + 04:32
58 Bessega Tommaso U.C Bustese Olonia ASD + 04:34
59 Casalini Gabriele Aspiratori Otelli + 04:34
60 Cocca Nicola Aspiratori Otelli + 04:34
61 Mensa Simone Energy Team A.s.d. + 04:34
62 Perselli Matteo Team Franco Ballerini + 04:37
63 Pini Tommaso Polisportiva Monsummanese + 04:42
64 Giaretta Gioele Us Ausonia Csi Pescantina + 04:42
65 Giusti Leonardo G.s. Stabbia Ciclismo + 04:42
66 Serafini Filippo Us Ausonia Csi Pescantina + 04:44
67 Silenzi Anthoni O.P Bike A.S.D + 04:50
68 Lazzarin Federico GB Junior Team - Pool Cantu' + 04:50
69 Morea Umberto Team Franco Ballerini + 04:50
70 Vicini Gianmarco Team Coratti + 05:41
71 Maccaferri Luca Team UnipolGlass + 05:41
72 Luce Edoardo Gulp Pool Val Vibrata + 08:37
73 Biondani Riccardo Autozai Petrucci Contri Team + 08:39
74 Giaffreda Sergio Autozai Petrucci Contri Team + 08:39
75 Zanetti Alessandro Valdarno Regia Congressi Seiecom + 08:39
76 Biancolini Niccolò Team Seanese Beltrami TSA + 08:39
77 Vardanega Leonardo U.c. Giorgione + 08:42
78 Amadio Luca Team UnipolGlass + 08:42
DNF Lorello Riccardo Valdarno Regia Congressi Seiecom
DNF Ciccone Andrea Vini Fantini-sportur-free Bike
DNF Di Santo Leonardo Vini Fantini-sportur-free Bike
DNF d'Orazio Angelo Vini Fantini-sportur-free Bike
DNF Pardo Vincenzo U.C. Casano
DNF Stella Alex U.C. Casano
DNF De Fabritiis Gabriele Team Franco Ballerini
DNF Ori Elia Italia Nuova Borgo Panigale
DNF Pedrelli Michele Italia Nuova Borgo Panigale
DNF Gamba Francesco ASD Scuola Ciclismo
DNF Rossoni Marco ASD Scuola Ciclismo
DNF Pepi Matteo Team Fortebraccio Toscana
DNF Di Vita Federico Velo Club Empoli
DNF Negrente Mattia Assali Stefen Makro
DNF Zanolini Alan Assali Stefen Makro
DNF Nocerino Ciro Team Scap
DNF Gritti Andrea Ciclistica Biringhello
DNF Sierra Juan David Ciclistica Biringhello
DNF Visioli Matteo Ciclistica Biringhello
DNF Cuccarolo Giovanni Borgo Molino Rinascita Ormelle
DNF Milosevic Vladimir Borgo Molino Rinascita Ormelle
DNF Delle Vedove Alessio Borgo Molino Rinascita Ormelle
DNF Trentini Marco Team Angelo Gomme Villadose
DNF Minori Federico Team Logistica Ambientale U19
DNF Nannini Alessandro Team Seanese Beltrami TSA
DNF Marezzi Natan Team Ciclistico Paletti
DNF Bramati Christian S.C Romanese Cycling Team
DNF Stefanini Andrea Polisportiva Monsummanese
DNF Bartalesi Edoardo Polisportiva Monsummanese
DNF Nicolucci Iacopo Team Mamma e Papà' Fanini Livorno
DNF Anniballi Lorenzo S.c.d. Sidermec - F.lli Vitali
DNF Cecchini Francesco S.c.d. Sidermec - F.lli Vitali
DNF Pavia Valerio Team Coratti
DNF Rosso Cristiano SC Padovani
DNF Dalla Bona Samuele SC Padovani
DNF Meneghelli Alberto SC Padovani
DNF Belletta Dario GB Junior Team - Pool Cantu'
DNF Colombo Tommaso GB Junior Team - Pool Cantu'
DNF Maggia Luca Energy Team A.s.d.
DNF Bonino Edoardo Energy Team A.s.d.
DNF Catarzi Tommaso Fosco Bessi-Calenzano
DNF Prato Alessandro Fosco Bessi-Calenzano
DNF Percivalle Lorenzo Fosco Bessi-Calenzano
DNF Savino Federico Work Service Speedy Bike
DNF Sergiampietri Andrea Work Service Speedy Bike

Information