New | Cyclo-cross | Mountain bike | Results grid

2019 Tryptique Ardennais

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03

Results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Jens Reynders 1998 Wallonie-Bruxelles Devo 03:24:44
02 Jordy Bouts 1996 EFC-L&R-Vulsteke + 00
03 Pieter Jacobs 1986 Hubo-Titan Cargo + 00
04 Brent Cle 1995 Stageco CT + 00
05 Glenn Debruyne 1995 Cibel + 00
06 Simon Daniels 1997 Aluvano Development Team + 00
07 Timo Kielich 1999 Iko-Beobank + 00
08 Ben Turner 1999 - + 00
09 Arno Debeir 1999 Marlux - Bingoal + 00
10 Tom Verhaegen 1996 GM Recycling Team + 00
11 Lothar Verhulst 1998 EFC-L&R-Vulsteke + 00
12 Thomas Ruijgrok 1997 - + 00
13 Tom Vermeer 1985 Tops Antiek -Glascentra HCT + 00
14 Tomas Petit 1996 C.C.Chevigny + 00
15 Stan Van Tricht 1999 GM Recycling Team + 00
16 Brecht Stas 1995 Home Solution-Soenens + 00
17 Mauri Vansevenant 1999 EFC-L&R-Vulsteke + 00
18 Tomas Kopecky 2000 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 00
19 Dan Gardner 1996 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 00
20 Emile Verhulst 1998 Hubo-Titan Cargo + 00
21 Jeroen Eyskens 1993 Cibel + 00
22 Yentil Ruimgaard 1998 WP Groot Amsterdam + 00
23 Glenn De Kee 1998 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 00
24 Lennert Teugels 1993 Cibel + 00
25 Seppe Rombouts 1998 Iko-Beobank + 00
26 Jasper Haest 1999 Willebord Wil Vooruit + 00
27 Stijn Daemen 1999 Home Solution-Soenens + 00
28 Marvin Tasset 1997 Wallonie-Bruxelles Devo + 00
29 Kilian Baillievier 1998 VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 00
30 Tuur Deprez 1996 Cibel + 00
31 Arthur Pagnaer 1995 Davo-United CT + 00
32 Elias Maris 1999 Aluvano Development Team + 00
33 Vito Braet 2000 EFC-L&R-Vulsteke + 00
34 Célestin Leyman 1997 EFC-L&R-Vulsteke + 00
35 Tuur Van Den Bergh 1999 Hubo-Titan Cargo + 00
36 Kamiel Bonneu 1999 Home Solution-Soenens + 00
37 Oscar Van Wijk 1997 WP Groot Amsterdam + 00
38 Bram Van Broekhoven 1992 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 00
39 Sebastien Carabin 1989 RC Pesant Club Ligeois + 00
40 Yarno Vandenbroeck 1998 Home Solution-Soenens + 00
41 Jan Reynaerts 1997 Davo-United CT + 00
42 Marius Wold 1998 IK Hero + 00
43 Han Devos 1997 Home Solution-Soenens + 00
44 Daniel Luke 1998 Dutch Food Valley Cycling Team + 00
45 Jeroen Vercammen 1992 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 00
46 Luuk Van Gestel 2000 WP Groot Amsterdam + 00
47 Nicolas Verougstraete 1997 GM Recycling Team + 00
48 Mattias Raeymaekers 1992 Hubo-Titan Cargo + 00
49 Viktor Van Den Branden 1992 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 00
50 Lander Loockx 1997 Iko-Beobank + 00
51 Stan Dieleman 1998 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 00
52 Vince Gerits 1997 Stageco CT + 00
53 Arne Verfaillie 1997 Gaverzicht-BE Okay + 00
54 Aaron Van Der Beken 2000 EFC-L&R-Vulsteke + 00
55 Johan Meens 1999 RC Pesant Club Ligeois + 00
56 Anton Ferdinande 2000 Marlux - Bingoal + 00
57 Meindert Weulink 1999 WP Groot Amsterdam + 00
58 Joren Thys 2000 Davo-United CT + 00
59 Torsten Demeyere 1998 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 00
60 Angelo Van Den Bossche 1996 Aluvano Development Team + 00
61 Sylvain Moniquet 1998 Wallonie-Bruxelles Devo + 00
62 Niels Derveaux 1997 - + 00
63 Kenny Nijssen 1990 Global Cycling Team + 00
64 Maxim Dewulf 2000 Marlux - Bingoal + 00
65 Fabio Sinoy 1995 Hubo-Titan Cargo + 00
66 Dieter Vanthourenhout 1985 Marlux - Bingoal + 00
67 Michiel Dieleman 1990 Cibel + 12
68 Nils Heyns 1991 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 12
69 Cedric Raymackers 1992 Cibel + 12
70 Jaron Wydooghe 1997 GM Recycling Team + 12
71 Oskari Vainionpää 1995 TWD-Länken + 12
72 Sander Rietjens 1998 Prorace-Urbano Cycling Team + 12
73 Josh Teasdale 1993 Davo-United CT + 12
74 Yordi Cannoot 1997 Gaverzicht-BE Okay + 12
75 Mees Hendrikx 2000 - + 12
76 Pieter Ten Kortenaar 1992 - + 12
77 Arne Bauters 1999 Aluvano Development Team + 12
78 Michael Schots 1999 C.C.Chevigny + 12
79 Nico Houtteman 1997 GM Recycling Team + 12
80 Gertjan De Sy 1994 Prorace-Urbano Cycling Team + 12
81 Thijs Vandaele 1993 Tops Antiek -Glascentra HCT + 12
82 Matthis Dethy 2000 C.C.Chevigny + 12
83 Robbe Claeys 2000 GM Recycling Team + 12
84 Anthony Debuy 1996 Tops Antiek -Glascentra HCT + 12
85 Toon Vandebosch 1999 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 12
86 Bastien Dethier 1999 RC Pesant Club Ligeois + 12
87 Jasper De Proost 1996 VP Consulting-Zannata Cycling Team + 12
88 Jens Vertongen 1999 Aluvano Development Team + 12
89 Jonas Cornelis 1994 VP Consulting-Zannata Cycling Team + 12
90 Sean Bero 1998 Prorace-Urbano Cycling Team + 12
91 Jari Snyers 1997 Aluvano Development Team + 12
92 David Beernaert 2000 Tops Antiek -Glascentra HCT + 12
93 Koos Jeroen Kers 1986 WP Groot Amsterdam + 12
94 Gerben Peersman 1990 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 12
95 Elias Van Landeghem 1999 Davo-United CT + 12
96 Joren Van Caneyt 1999 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 21
97 Feddrik Lauwens 1999 Prorace-Urbano Cycling Team + 23
98 Bram Dissel 1998 Dutch Food Valley Cycling Team + 23
99 Kenny Willems 1993 Stageco CT + 23
100 Thibaut Nijs 1999 VP Consulting-Zannata Cycling Team + 23
101 Jonas Castrique 1997 Wallonie-Bruxelles Devo + 27
102 Wesley Vercamst 1999 Home Solution-Soenens + 27
103 Mees Willemsen 2000 - + 31
104 Carlos Schreuder 1997 WC Eemland-Smartdry + 35
105 Yannick Peeters 1996 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 38
106 Brecht Dhaene 1988 GM Recycling Team + 54
107 Lars Put 1999 Stageco CT + 01:07
108 Cyrus Pearo 1992 Team Rio Grande + 01:19
109 Dries Vastmans 1997 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 01:54
110 Brent Van Tilborgh 1997 Hubo-Titan Cargo + 02:23
111 Ward Van Dyck 2000 Hubo-Titan Cargo + 02:23
112 Alexander Cools 1994 Cibel + 02:23
113 Jeroen Van Krimpen 1999 UWTC de Volharding-Wilton + 02:30
114 Sven Hassert 2000 RC Pesant Club Ligeois + 03:06
115 Arnoud Dhont 1999 VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 03:06
116 Robin Rosseeuw 1997 VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 03:06
117 Antoine Cloux 2000 C.C.Chevigny + 03:06
118 Jens Moerman 1997 VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 03:06
119 Aaron Stockx 2000 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 03:12
120 Stefan Appelman 1999 WP Groot Amsterdam + 03:14
121 Bert Schouteden 1987 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 03:17
122 Justin Houtekier 2000 Tops Antiek -Glascentra HCT + 03:21
123 Brent Govaerts 1999 Gaverzicht-BE Okay + 03:34
124 Jeroen Kesteloot 1989 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 03:40
125 Melvin Lindelauf 2000 Davo-United CT + 03:40
126 Marijn Bal 1991 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 03:40
127 Anko Goossens 1997 Gaverzicht-BE Okay + 03:40
128 Kim Van Oost 1992 Tops Antiek -Glascentra HCT + 03:40
129 Antoine Loy 1996 EFC-L&R-Vulsteke + 03:45
130 Mark Olieman 1988 Dutch Food Valley Cycling Team + 03:53
131 Jurgen Seelen 2000 Dutch Food Valley Cycling Team + 03:53
132 Ward Van Laer 1995 VP Consulting-Zannata Cycling Team + 03:53
133 Bram Rombouts 1994 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 03:53
134 Niels Tooth 1992 VP Consulting-Zannata Cycling Team + 03:53
135 Laurenz Rex 1999 Wallonie-Bruxelles Devo + 07:57
136 Jérémy Frehen 1999 Wallonie-Bruxelles Devo + 07:57
137 Nathan Vandepitte 2000 Wallonie-Bruxelles Devo + 07:57
138 Michiel Offermans 1998 Prorace-Urbano Cycling Team + 07:57
139 Ward Schoevaers 1997 Stageco CT + 07:57
140 Martijn Veling 1991 Global Cycling Team + 07:57
141 Tomac Soenen 2000 Aluvano Development Team + 08:12
DNS Remi Belot 1996 C.C.Chevigny
DNS Antonie Warnier 1993 C.C.Chevigny
DNS Michael Vanthourenhout 1993 Marlux - Bingoal
DNS Brent Van de Kerkhove 1994 Home Solution-Soenens
DNF Gert Smets 1997 Iko-Beobank
DNF Pieter-Jan Vliegen 1999 Iko-Beobank
DNF Luuk Herben 2000 Davo-United CT
DNF Loeka Verdonck 1999 VZW WP de Molenspurters Meulebeke
DNF Andres Verdonck 2000 VZW WP de Molenspurters Meulebeke
DNF Sven Meeuwens 1992 VP Consulting-Zannata Cycling Team
Pos Name Born Team Time
01 - Jens Reynders 1998 Wallonie-Bruxelles Development Team 07:03:55
02 - Marius Wold 1998 IK Hero + 16
03 57 Jordy Bouts 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 16
04 26 Pieter Jacobs 1986 Hubo-Titan Cargo + 18
05 46 Tuur Deprez 1996 Cibel + 19
06 2 Lennert Teugels 1993 Cibel + 19
07 1 Stan Van Tricht 1999 GM Recycling Team + 21
08 1 Glenn Debruyne 1995 Cibel + 22
09 1 Simon Daniels 1997 Aluvano Development Team + 22
10 5 Brent Cle 1995 Stageco CT + 22
11 2 Tom Verhaegen 1996 GM Recycling Team + 22
12 2 Ben Turner 1999 - + 22
13 5 Dan Gardner 1996 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 22
14 12 Tomas Petit 1996 C.C.Chevigny + 22
15 19 Arno Debeir 1999 Marlux - Bingoal + 22
16 6 Vito Braet 2000 EFC - L&R - Vulsteke + 22
17 4 Glenn De Kee 1998 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 22
18 6 Elias Maris 1999 Aluvano Development Team + 22
19 14 Brecht Stas 1995 Home Solution-Soenens + 22
20 12 Tomas Kopecky 2000 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 22
21 8 Marvin Tasset 1997 Wallonie-Bruxelles Development Team + 22
22 1 Oscar Van Wijk 1997 WP Groot Amsterdam + 22
23 4 Jan Reynaerts 1997 Davo-United CT + 22
24 20 Jeroen Eyskens 1993 Cibel + 22
25 1 Han Devos 1997 Home Solution-Soenens + 22
26 12 Arthur Pagnaer 1995 Davo-United CT + 22
27 16 Kilian Baillievier 1998 VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 22
28 22 Yentil Ruimgaard 1998 WP Groot Amsterdam + 22
29 19 Stijn Daemen 1999 Home Solution-Soenens + 22
30 1 Jeroen Vercammen 1992 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 22
31 32 Tom Vermeer 1985 Tops Antiek -Glascentra HCT + 22
32 39 Timo Kielich 1999 Iko-Beobank + 22
33 35 Lothar Verhulst 1998 EFC - L&R - Vulsteke + 22
34 20 Jasper Haest 1999 Willebord Wil Vooruit + 22
35 11 Yarno Vandenbroeck 1998 Home Solution-Soenens + 22
36 11 Niels Derveaux 1997 - + 22
37 4 Nicolas Verougstraete 1997 GM Recycling Team + 22
38 3 Joren Thys 2000 Davo-United CT + 22
39 8 Mattias Raeymaekers 1992 Hubo-Titan Cargo + 22
40 2 Aaron Van Der Beken 2000 EFC - L&R - Vulsteke + 22
41 26 Célestin Leyman 1997 EFC - L&R - Vulsteke + 22
42 41 Emile Verhulst 1998 Hubo-Titan Cargo + 22
43 23 Sebastien Carabin 1989 RC Pesant Club Ligeois + 22
44 41 Seppe Rombouts 1998 Iko-Beobank + 22
45 50 Mauri Vansevenant 1999 EFC - L&R - Vulsteke + 22
46 34 Kamiel Bonneu 1999 Home Solution-Soenens + 22
47 18 Vince Gerits 1997 Stageco CT + 22
48 31 Bram Van Broekhoven 1992 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 22
49 29 Luuk Van Gestel 2000 WP Groot Amsterdam + 22
50 20 Sylvain Moniquet 1998 Wallonie-Bruxelles Development Team + 22
51 30 Lander Loockx 1997 Iko-Beobank + 22
52 23 Torsten Demeyere 1998 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 22
53 24 Meindert Weulink 1999 WP Groot Amsterdam + 22
54 18 Kenny Nijssen 1990 Global Cycling Team + 22
55 21 Angelo Van Den Bossche 1996 Aluvano Development Team + 22
56 33 Viktor Van Den Branden 1992 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 22
57 52 Tuur Van Den Bergh 1999 Hubo-Titan Cargo + 22
58 28 Fabio Sinoy 1995 Hubo-Titan Cargo + 22
59 34 Dieter Vanthourenhout 1985 Marlux - Bingoal + 22
60 55 Cedric Raymackers 1992 Cibel + 32
61 39 Jaron Wydooghe 1997 GM Recycling Team + 34
62 45 Nico Houtteman 1997 GM Recycling Team + 34
63 47 Anthony Debuy 1996 Tops Antiek -Glascentra HCT + 34
64 37 Gertjan De Sy 1994 Prorace-Urbano Cycling Team + 34
65 37 Toon Vandebosch 1999 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 34
66 30 Robbe Claeys 2000 GM Recycling Team + 34
67 14 Josh Teasdale 1993 Davo-United CT + 34
68 11 Sander Rietjens 1998 Prorace-Urbano Cycling Team + 34
69 20 Thijs Vandaele 1993 Tops Antiek -Glascentra HCT + 34
70 6 Michiel Dieleman 1990 Cibel + 34
71 26 David Beernaert 2000 Tops Antiek -Glascentra HCT + 34
72 20 Jonas Cornelis 1994 VP Consulting-Zannata Cycling Team + 34
73 17 Jari Snyers 1997 Aluvano Development Team + 34
74 13 Nils Heyns 1991 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 34
75 15 Oskari Vainionpää 1995 TWD-Länken + 34
76 3 Sean Bero 1998 Prorace-Urbano Cycling Team + 34
77 14 Arne Bauters 1999 Aluvano Development Team + 34
78 21 Pieter Ten Kortenaar 1992 - + 34
79 13 Jens Vertongen 1999 Aluvano Development Team + 34
80 28 Yordi Cannoot 1997 Gaverzicht-BE Okay + 34
81 13 Elias Van Landeghem 1999 Davo-United CT + 34
82 15 Gerben Peersman 1990 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 34
83 30 Matthis Dethy 2000 C.C.Chevigny + 34
84 27 Bastien Dethier 1999 RC Pesant Club Ligeois + 34
85 27 Koos Jeroen Kers 1986 WP Groot Amsterdam + 34
86 29 Joren Van Caneyt 1999 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 43
87 84 Jonas Castrique 1997 Wallonie-Bruxelles Development Team + 45
88 68 Kenny Willems 1993 Stageco CT + 45
89 30 Bram Dissel 1998 Dutch Food Valley Cycling Team + 45
90 26 Carlos Schreuder 1997 WC Eemland-Smartdry + 57
91 33 Yannick Peeters 1996 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:00
92 14 Brecht Dhaene 1988 GM Recycling Team + 01:16
93 5 Lars Put 1999 Stageco CT + 01:29
94 10 Cyrus Pearo 1992 Team Rio Grande + 01:41
95 23 Arne Verfaillie 1997 Gaverzicht-BE Okay + 02:09
96 85 Dries Vastmans 1997 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 02:16
97 8 Ward Van Dyck 2000 Hubo-Titan Cargo + 02:45
98 12 Brent Van Tilborgh 1997 Hubo-Titan Cargo + 02:45
99 37 Jeroen Van Krimpen 1999 UWTC de Volharding-Wilton + 02:52
100 63 Arnoud Dhont 1999 VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 03:28
101 46 Jens Moerman 1997 VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 03:28
102 20 Sven Hassert 2000 RC Pesant Club Ligeois + 03:28
103 5 Robin Rosseeuw 1997 VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 03:28
104 1 Antoine Cloux 2000 C.C.Chevigny + 03:28
105 4 Justin Houtekier 2000 Tops Antiek -Glascentra HCT + 03:43
106 45 Marijn Bal 1991 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 04:02
107 7 Kim Van Oost 1992 Tops Antiek -Glascentra HCT + 04:02
108 6 Antoine Loy 1996 EFC - L&R - Vulsteke + 04:07
109 96 Ward Van Laer 1995 VP Consulting-Zannata Cycling Team + 04:15
110 26 Mark Olieman 1988 Dutch Food Valley Cycling Team + 04:15
111 4 Niels Tooth 1992 VP Consulting-Zannata Cycling Team + 04:15
112 8 Mees Hendrikx 2000 - + 04:42
113 11 Stan Dieleman 1998 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 06:34
114 11 Johan Meens 1999 RC Pesant Club Ligeois + 06:34
115 11 Jasper De Proost 1996 VP Consulting-Zannata Cycling Team + 06:46
116 77 Michiel Offermans 1998 Prorace-Urbano Cycling Team + 08:19
117 4 Aaron Stockx 2000 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 09:09
118 1 Laurenz Rex 1999 Wallonie-Bruxelles Development Team + 10:06
119 8 Bram Rombouts 1994 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 10:27
120 14 Thomas Ruijgrok 1997 - + 12:05
121 16 Anton Ferdinande 2000 Marlux - Bingoal + 12:05
122 17 Maxim Dewulf 2000 Marlux - Bingoal + 12:05
123 12 Thibaut Nijs 1999 VP Consulting-Zannata Cycling Team + 12:28
124 14 Wesley Vercamst 1999 Home Solution-Soenens + 12:32
125 6 Mees Willemsen 2000 - + 12:36
126 14 Feddrik Lauwens 1999 Prorace-Urbano Cycling Team + 14:11
127 5 Jérémy Frehen 1999 Wallonie-Bruxelles Development Team + 14:31
128 5 Nathan Vandepitte 2000 Wallonie-Bruxelles Development Team + 14:31
129 21 Daniel Luke 1998 Dutch Food Valley Cycling Team + 15:01
130 13 Michael Schots 1999 C.C.Chevigny + 15:13
131 2 Bert Schouteden 1987 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 15:22
132 3 Brent Govaerts 1999 Gaverzicht-BE Okay + 15:39
133 5 Melvin Lindelauf 2000 Davo-United CT + 15:45
134 4 Anko Goossens 1997 Gaverzicht-BE Okay + 15:45
135 10 Alexander Cools 1994 Cibel + 17:23
136 5 Stefan Appelman 1999 WP Groot Amsterdam + 18:15
137 9 Jeroen Kesteloot 1989 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 18:41
138 13 Jurgen Seelen 2000 Dutch Food Valley Cycling Team + 18:54
139 7 Tomac Soenen 2000 Aluvano Development Team + 20:17
140 2 Martijn Veling 1991 Global Cycling Team + 22:58
141 8 Ward Schoevaers 1997 Stageco CT + 22:58

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Tryptique Ardennais
Belgium
02.stage Flat
148 km
Bütgenbach -> Montjoie
May 25th (2019)
Leader J.Reynders
Youth J.Reynders
Points J.Reynders
Mountain C.Raymackers
Sprint L.Teugels