LIVE CENTRE: Volta Comunitat Valenciana

Grande Prémio Azores - 2022

Stage GC Youth Points Mountain

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car 03:34:12
02 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 09
03 Oliveira João Nuno Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 09
04 Mendoza David Globalia-Zamora Enamora + 09
05 Pereira Diogo Almodovar-Delta Cafes + 40
06 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes + 01:16
07 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:16
08 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 01:16
09 Marin Rocamora Juan Essax + 01:16
10 Carrò Simone ASD Aries Cycling + 01:16
11 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 01:16
12 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 01:16
13 Rebollo Jose Globalia-Zamora Enamora + 01:16
14 Jorge Bernardo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 01:16
15 Cabral Luis Santa Maria da Feira + 01:16
16 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:16
17 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 01:16
18 Silva Henrique Porminho Team U23 + 01:16
19 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:16
20 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 01:34
21 Sutton Louis Brocar-Ale + 01:45
22 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 01:45
23 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:45
24 Silva Rui Porminho Team U23 + 01:45
25 Silva Rodrigo Porminho Team U23 + 02:17
26 Alves Alexandre Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 02:17
27 Rocha Joao Porminho Team U23 + 02:17
28 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 02:17
29 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 02:17
30 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:17
31 Sousa Romeu Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 02:17
32 Garcia Navarro Oscar Essax + 02:17
33 Fernandez Mario Globalia-Zamora Enamora + 02:17
34 Dias Jose Porminho Team U23 + 02:17
35 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 02:17
36 Costa Diogo Fortunna-Maia + 02:20
37 Pellicari Matteo ASD Aries Cycling + 02:28
38 Cheula Andrea ASD Aries Cycling + 02:28
39 Peet Archie Brocar-Ale + 03:29
40 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 04:06
41 Silva Ruben Fortunna-Maia + 05:02
42 Watson Matt Brocar-Ale + 05:02
43 Charleston Adam Brocar-Ale + 05:02
44 Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira + 01:16
45 Lobo da Costa Marcos ACDC Trofa + 09:30
46 Furna Tiago Fontinhas Activa + 11:22
47 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes + 11:22
48 Afonso Jose Fontinhas Activa + 11:22
49 Torrent Ortiz Pau Globalia-Zamora Enamora + 11:22
50 Brites Antonio Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 11:22
51 Lopes Leonardo Santa Maria da Feira + 11:22
52 Ochando Escudero Gabriel Globalia-Zamora Enamora + 11:22
53 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes + 11:22
54 Silva Mickael JV Perfis Windmob + 18:00
55 Camara Alvaro Fontinhas Activa + 18:00
56 Maia Emanuel JV Perfis Windmob + 18:00
57 Marques Marco ACDC Trofa + 18:00
58 Quadri Renan ACDC Trofa + 18:00
59 Faustino Joao Almodovar-Delta Cafes + 18:00
60 Correia Jose Fontinhas Activa + 18:00
61 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 18:00
62 Oliveira João Santa Maria da Feira + 18:00
63 Baldassarre Federico ASD Aries Cycling + 18:00
64 Martins Gonçalo Santa Maria da Feira + 22:24
65 Martinez Diego Salvador Essax + 22:24
66 Feliz Miguel Açores U23 + 22:24
67 Fagherazzi Labatut Alan ACDC Trofa + 22:24
68 Dias Diogo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 25:12
69 Pires Samuel Santa Maria da Feira + 28:50
70 Vecchi Lorenzo ASD Aries Cycling + 28:50
DNF Correia Miguel Alenquer-G.D.M-Sobralcar
DNF Preece Cameron Brocar-Ale
DNF Campoy Medina Alfonso Essax
DNF Castella Benedito Mikel Essax
DNF Soriano Pérez Sergio Essax
DNF Pereira Guilherme Fortunna-Maia
Pos Rider Team Time
1 - Sutton Louis Brocar-Ale 06:36:51
2 1 Carrò Simone ASD Aries Cycling + 53
3 1 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:22
4 1 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes + 03:01
5 1 Peet Archie Brocar-Ale + 03:29
6 2 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 03:50
7 2 Oliveira João Nuno Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 03:52
8 2 Pereira Diogo Almodovar-Delta Cafes + 04:23
9 7 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 04:41
10 17 Mendoza David Globalia-Zamora Enamora + 04:55
11 - Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 04:59
12 6 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 05:13
13 - Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 05:57
14 10 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 05:57
15 5 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 05:57
16 1 Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira + 05:57
17 12 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 06:02
18 8 Cabral Luis Santa Maria da Feira + 06:02
19 14 Jorge Bernardo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 06:02
20 15 Rebollo Jose Globalia-Zamora Enamora + 06:02
21 10 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 06:02
22 17 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 06:10
23 13 Marin Rocamora Juan Essax + 06:12
24 13 Silva Rui Porminho Team U23 + 06:31
25 7 Silva Rodrigo Porminho Team U23 + 06:58
26 12 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 06:58
27 4 Alves Alexandre Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 06:58
28 6 Fernandez Mario Globalia-Zamora Enamora + 06:58
29 8 Dias Jose Porminho Team U23 + 06:58
30 2 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 07:03
31 1 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 07:03
32 25 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 07:32
33 8 Pellicari Matteo ASD Aries Cycling + 07:54
34 8 Rocha Joao Porminho Team U23 + 09:33
35 9 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 09:42
36 17 Charleston Adam Brocar-Ale + 09:43
37 8 Cheula Andrea ASD Aries Cycling + 10:36
38 5 Silva Ruben Fortunna-Maia + 12:18
39 7 Lobo da Costa Marcos ACDC Trofa + 14:16
40 19 Silva Henrique Porminho Team U23 + 14:49
41 9 Garcia Navarro Oscar Essax + 15:01
42 4 Watson Matt Brocar-Ale + 15:45
43 9 Sousa Romeu Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 15:50
44 14 Costa Diogo Fortunna-Maia + 15:53
45 30 Ochando Escudero Gabriel Globalia-Zamora Enamora + 16:03
46 21 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes + 16:03
47 7 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes + 16:40
48 19 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 19:48
49 37 Marques Marco ACDC Trofa + 22:41
50 16 Baldassarre Federico ASD Aries Cycling + 22:46
51 3 Furna Tiago Fontinhas Activa + 23:47
52 1 Brites Antonio Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 24:55
53 7 Torrent Ortiz Pau Globalia-Zamora Enamora + 24:55
54 7 Quadri Renan ACDC Trofa + 30:02
55 6 Silva Mickael JV Perfis Windmob + 30:44
56 1 Camara Alvaro Fontinhas Activa + 31:33
57 4 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 31:33
58 4 Oliveira João Santa Maria da Feira + 31:33
59 11 Afonso Jose Fontinhas Activa + 31:42
60 1 Correia Jose Fontinhas Activa + 32:04
61 1 Maia Emanuel JV Perfis Windmob + 32:26
62 5 Fagherazzi Labatut Alan ACDC Trofa + 35:57
63 5 Faustino Joao Almodovar-Delta Cafes + 36:03
64 - Martinez Diego Salvador Essax + 37:42
65 9 Dias Diogo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 38:45
66 9 Lopes Leonardo Santa Maria da Feira + 39:08
67 1 Martins Gonçalo Santa Maria da Feira + 39:45
68 1 Feliz Miguel Açores U23 + 42:44
69 5 Vecchi Lorenzo ASD Aries Cycling + 56:36
70 6 Pires Samuel Santa Maria da Feira + 56:36
Pos Rider Team Time
01 Sutton Louis Brocar-Ale 06:36:51
02 Carrò Simone ASD Aries Cycling + 53
03 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:22
04 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes + 03:01
05 Peet Archie Brocar-Ale + 03:29
06 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 03:50
07 Oliveira João Nuno Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 03:52
08 Pereira Diogo Almodovar-Delta Cafes + 04:23
09 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 04:41
10 Mendoza David Globalia-Zamora Enamora + 04:55
11 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 04:59
12 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 05:13
13 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 05:57
14 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 05:57
15 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 05:57
16 Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira + 05:57
17 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 06:02
18 Cabral Luis Santa Maria da Feira + 06:02
19 Jorge Bernardo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 06:02
20 Rebollo Jose Globalia-Zamora Enamora + 06:02
21 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 06:02
22 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 06:10
23 Marin Rocamora Juan Essax + 06:12
24 Silva Rui Porminho Team U23 + 06:31
25 Silva Rodrigo Porminho Team U23 + 06:58
26 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 06:58
27 Alves Alexandre Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 06:58
28 Fernandez Mario Globalia-Zamora Enamora + 06:58
29 Dias Jose Porminho Team U23 + 06:58
30 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 07:03
31 Beato Goncalo Fortunna-Maia + 07:03
32 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 07:32
33 Pellicari Matteo ASD Aries Cycling + 07:54
34 Rocha Joao Porminho Team U23 + 09:33
35 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 09:42
36 Charleston Adam Brocar-Ale + 09:43
37 Cheula Andrea ASD Aries Cycling + 10:36
38 Silva Ruben Fortunna-Maia + 12:18
39 Lobo da Costa Marcos ACDC Trofa + 14:16
40 Silva Henrique Porminho Team U23 + 14:49
41 Garcia Navarro Oscar Essax + 15:01
42 Watson Matt Brocar-Ale + 15:45
43 Sousa Romeu Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 15:50
44 Costa Diogo Fortunna-Maia + 15:53
45 Ochando Escudero Gabriel Globalia-Zamora Enamora + 16:03
46 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes + 16:03
47 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes + 16:40
48 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 19:48
49 Marques Marco ACDC Trofa + 22:41
50 Baldassarre Federico ASD Aries Cycling + 22:46
51 Brites Antonio Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 24:55
52 Torrent Ortiz Pau Globalia-Zamora Enamora + 24:55
53 Quadri Renan ACDC Trofa + 30:02
54 Silva Mickael JV Perfis Windmob + 30:44
55 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 31:33
56 Oliveira João Santa Maria da Feira + 31:33
57 Maia Emanuel JV Perfis Windmob + 32:26
58 Fagherazzi Labatut Alan ACDC Trofa + 35:57
59 Faustino Joao Almodovar-Delta Cafes + 36:03
60 Martinez Diego Salvador Essax + 37:42
61 Dias Diogo Alenquer-G.D.M-Sobralcar + 38:45
62 Lopes Leonardo Santa Maria da Feira + 39:08
63 Martins Gonçalo Santa Maria da Feira + 39:45
64 Feliz Miguel Açores U23 + 42:44
65 Vecchi Lorenzo ASD Aries Cycling + 56:36
66 Pires Samuel Santa Maria da Feira + 56:36

Information