Volta a São Miguel - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Romaric Forques Essax 03:34:09
02 Francisco Guerreiro Sicasal Miticar Torres Vedras + 10
03 Louis Sutton Netllar Telecom-Ale + 12
04 Guilherme Mota Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 16
05 Pedro Miguel Lopes Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 32
06 Jose Sousa Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 32
07 João Macedo LA Alumínios + 32
08 Miguel Salgueiro LA Alumínios + 32
09 Josep Tomas Netllar Telecom-Ale + 32
10 João Medeiros LA Alumínios + 32
11 Tiago Leal Sicasal Miticar Torres Vedras + 32
12 Diogo Narciso Sicasal Miticar Torres Vedras + 36
13 Tom Martin Netllar Telecom-Ale + 36
14 Helder Goncalves Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 36
15 Rafael Santos ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 36
16 Carlos Rodrigues ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 40
17 Francisco Moreira JV Perfis-Gondomar Cultural + 40
18 Marcelo Gabriel Porminho Team + 40
19 Filipe Campos Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 43
20 Juan Marin Rocamora Essax + 45
21 Roberto Cardoso Fortunna-Maia + 47
22 Pedro Jose Lopes Sicasal Miticar Torres Vedras + 48
23 Rodrigo Clara JV Perfis-Gondomar Cultural + 54
24 Alvaro Sagrado Perez Netllar Telecom-Ale + 58
25 Ricardo Machado Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:00
26 Rodrigo Caixas LA Alumínios + 03:29
27 Antonio Cunha Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 05:23
28 Alexandre Alves Adega Mor-G.D.M-CACB + 05:23
29 Miguel Carvalho Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 05:23
30 Diogo Almeida Porminho Team + 05:23
31 Ivan Palomeque Fernandez Essax + 05:23
32 Gabriel Casal Adega Mor-G.D.M-CACB + 05:23
33 Quevin Sequeira Almodovar-Delta Cafes + 05:23
34 Henrique Silva Porminho Team + 05:23
35 Bernardo Jorge Adega Mor-G.D.M-CACB + 05:23
36 Tiago Sousa Porminho Team + 05:30
37 Jose Ignacio Galvez Ponce Essax + 05:31
38 Francisco Marques Sicasal Miticar Torres Vedras + 05:42
39 Miguel Correia Adega Mor-G.D.M-CACB + 06:18
40 Joao Rocha Porminho Team + 09:40
41 João Ferreira Sicasal Miticar Torres Vedras + 09:40
42 Antonio Brites Adega Mor-G.D.M-CACB + 09:40
43 Rafael Torres Sicasal Miticar Torres Vedras + 09:40
44 Henrique Pereira Fortunna-Maia + 09:40
45 Tiago Furna Fontinhas Ativa + 09:40
46 Henrique Guimaraes JV Perfis-Gondomar Cultural + 09:40
47 François Vie ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 11:34
48 Francisco Duarte ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 12:10
49 Tomás Bauwens ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 12:10
50 Tiago Vale Ferreira JV Perfis-Gondomar Cultural + 12:10
51 Diogo Pereira ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 12:10
52 Luis Silva ACDC Trofa - WPROTEK + 12:14
53 Goncalo Beato Fortunna-Maia + 12:17
54 Joao Faustino Almodovar-Delta Cafes + 12:19
55 Diogo Costa Fortunna-Maia + 12:19
56 Alfonso Campoy Medina Essax + 12:19
57 Rui Silva Fortunna-Maia + 12:19
58 Marcos Navarrete Hernandez Netllar Telecom-Ale + 12:22
59 Ruben Silva Fortunna-Maia + 12:22
60 Luis Molina Pagan Essax + 12:40
61 Romeu Sousa Adega Mor-G.D.M-CACB + 13:07
62 Guilherme Valverde ACDC Trofa - WPROTEK + 18:09
63 Joe Bennett Netllar Telecom-Ale + 18:21
64 Rafael Gouveia LA Alumínios + 19:32
65 Gonçalo Magalhães Porminho Team + 23:04
66 Gonçalo Martins Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 27:06
67 Alvaro Camara Fontinhas Ativa + 28:16
68 Rodrigo Silva Porminho Team + 28:16
69 Fabio Fernandes Fortunna-Maia + 28:16
DNF Duarte Bento ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra
DNF André Fonseca ACDC Trofa - WPROTEK
DNF Carlos Oliveira ACDC Trofa - WPROTEK
DNF João Oliveira Adega Mor-G.D.M-CACB
DNF Guilherme Simao Almodovar-Delta Cafes
DNF Manuel Casado Almodovar-Delta Cafes
DNF Martin Gil Iborra Essax
DNF Joao Antonio Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca
DNF André Paiva Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca
Pos Rider Team Time
01 - Josep Tomas Netllar Telecom-Ale 06:30:12
02 - Jose Sousa Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 03
03 - Miguel Salgueiro LA Alumínios + 03
04 - Tiago Leal Sicasal Miticar Torres Vedras + 03
05 - João Medeiros LA Alumínios + 07
06 1 Pedro Miguel Lopes Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 10
07 1 João Macedo LA Alumínios + 10
08 1 Francisco Moreira JV Perfis-Gondomar Cultural + 01:36
09 1 Tom Martin Netllar Telecom-Ale + 01:57
10 2 Juan Marin Rocamora Essax + 03:39
11 2 Romaric Forques Essax + 04:11
12 2 Francisco Guerreiro Sicasal Miticar Torres Vedras + 04:21
13 2 Louis Sutton Netllar Telecom-Ale + 06:43
14 2 Alvaro Sagrado Perez Netllar Telecom-Ale + 07:29
15 3 Pedro Jose Lopes Sicasal Miticar Torres Vedras + 07:47
16 5 Guilherme Mota Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 07:54
17 2 Helder Goncalves Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 07:57
18 2 Rodrigo Clara JV Perfis-Gondomar Cultural + 08:15
19 8 Tiago Sousa Porminho Team + 08:23
20 8 Rafael Santos ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 09:08
21 5 Marcelo Gabriel Porminho Team + 09:12
22 7 Filipe Campos Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 09:15
23 2 Rodrigo Caixas LA Alumínios + 11:32
24 16 Marcos Navarrete Hernandez Netllar Telecom-Ale + 12:11
25 8 Alexandre Alves Adega Mor-G.D.M-CACB + 12:22
26 4 Francisco Marques Sicasal Miticar Torres Vedras + 13:20
27 3 Diogo Almeida Porminho Team + 13:26
28 1 Antonio Cunha Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 13:55
29 1 Henrique Silva Porminho Team + 13:55
30 2 Quevin Sequeira Almodovar-Delta Cafes + 13:58
31 3 Miguel Carvalho Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 14:01
32 18 Carlos Rodrigues ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 14:17
33 14 Roberto Cardoso Fortunna-Maia + 14:24
34 15 Ricardo Machado Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 14:37
35 - Jose Ignacio Galvez Ponce Essax + 14:55
36 1 Bernardo Jorge Adega Mor-G.D.M-CACB + 15:40
37 23 Diogo Narciso Sicasal Miticar Torres Vedras + 15:50
38 1 Ivan Palomeque Fernandez Essax + 16:21
39 16 Tomás Bauwens ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 19:52
40 4 João Ferreira Sicasal Miticar Torres Vedras + 19:57
41 10 Miguel Correia Adega Mor-G.D.M-CACB + 20:02
42 9 François Vie ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 20:11
43 19 Gabriel Casal Adega Mor-G.D.M-CACB + 20:37
44 1 Henrique Guimaraes JV Perfis-Gondomar Cultural + 22:40
45 7 Antonio Brites Adega Mor-G.D.M-CACB + 23:24
46 6 Luis Molina Pagan Essax + 23:38
47 11 Joao Rocha Porminho Team + 23:52
48 11 Tiago Furna Fontinhas Ativa + 23:59
49 7 Rui Silva Fortunna-Maia + 24:27
50 11 Rafael Torres Sicasal Miticar Torres Vedras + 24:54
51 5 Goncalo Beato Fortunna-Maia + 25:54
52 4 Francisco Duarte ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 25:54
53 2 Diogo Pereira ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 25:54
54 9 Joao Faustino Almodovar-Delta Cafes + 25:56
55 2 Tiago Vale Ferreira JV Perfis-Gondomar Cultural + 25:56
56 2 Luis Silva ACDC Trofa - WPROTEK + 25:58
57 26 Joe Bennett Netllar Telecom-Ale + 26:53
58 7 Henrique Pereira Fortunna-Maia + 28:38
59 4 Diogo Costa Fortunna-Maia + 31:17
60 6 Ruben Silva Fortunna-Maia + 31:20
61 8 Rafael Gouveia LA Alumínios + 33:16
62 5 Romeu Sousa Adega Mor-G.D.M-CACB + 34:28
63 19 Gonçalo Magalhães Porminho Team + 36:20
64 23 Rodrigo Silva Porminho Team + 40:24
65 8 Alfonso Campoy Medina Essax + 42:27
66 2 Fabio Fernandes Fortunna-Maia + 47:14
67 3 Gonçalo Martins Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 50:17
68 3 Alvaro Camara Fontinhas Ativa + 54:07
69 6 Guilherme Valverde ACDC Trofa - WPROTEK + 01:00:42
Pos Rider Team Time
01 Josep Tomas Netllar Telecom-Ale 06:30:12
02 João Macedo LA Alumínios + 10
03 Juan Marin Rocamora Essax + 03:39
04 Louis Sutton Netllar Telecom-Ale + 06:43
05 Rodrigo Clara JV Perfis-Gondomar Cultural + 08:15
06 Tiago Sousa Porminho Team + 08:23
07 Rafael Santos ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 09:08
08 Marcelo Gabriel Porminho Team + 09:12
09 Alexandre Alves Adega Mor-G.D.M-CACB + 12:22
10 Diogo Almeida Porminho Team + 13:26
11 Antonio Cunha Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 13:55
12 Henrique Silva Porminho Team + 13:55
13 Miguel Carvalho Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 14:01
14 Roberto Cardoso Fortunna-Maia + 14:24
15 Ricardo Machado Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 14:37
16 Jose Ignacio Galvez Ponce Essax + 14:55
17 Bernardo Jorge Adega Mor-G.D.M-CACB + 15:40
18 Diogo Narciso Sicasal Miticar Torres Vedras + 15:50
19 Ivan Palomeque Fernandez Essax + 16:21
20 Tomás Bauwens ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 19:52
21 João Ferreira Sicasal Miticar Torres Vedras + 19:57
22 Miguel Correia Adega Mor-G.D.M-CACB + 20:02
23 François Vie ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 20:11
24 Gabriel Casal Adega Mor-G.D.M-CACB + 20:37
25 Antonio Brites Adega Mor-G.D.M-CACB + 23:24
26 Rui Silva Fortunna-Maia + 24:27
27 Goncalo Beato Fortunna-Maia + 25:54
28 Diogo Pereira ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 25:54
29 Tiago Vale Ferreira JV Perfis-Gondomar Cultural + 25:56
30 Joe Bennett Netllar Telecom-Ale + 26:53
31 Henrique Pereira Fortunna-Maia + 28:38
32 Diogo Costa Fortunna-Maia + 31:17
33 Ruben Silva Fortunna-Maia + 31:20
34 Rafael Gouveia LA Alumínios + 33:16
35 Romeu Sousa Adega Mor-G.D.M-CACB + 34:28
36 Gonçalo Magalhães Porminho Team + 36:20
37 Alfonso Campoy Medina Essax + 42:27
38 Gonçalo Martins Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 50:17
Information
Nation Portugal
Date 23rd May
Where Estádio São Miguel -> Estádio São Miguel
What 2nd stage
Distance 140.9 km
Other
Embed Results