Grande Prémio do Minho Juniors - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Rodrigues Ruben Bairrada Cycling Team 02:22:38
02 Morgado António Bairrada Cycling Team + 00
03 Lima Daniel Bairrada Cycling Team + 00
04 Tavares Gonçalo Bairrada Cycling Team + 00
05 Campos Noah Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 06:03
06 Ribeiro Andre CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 06:03
07 Domingues Duarte Escola de Ciclismo Bruno Neves + 06:09
08 Santos Tiago Alcobaça CC - Crédito Agricola + 06:11
09 Martins João Póvoa de Varzim - CDC Navais + 06:15
10 Chan Romero Hassan Felipe Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 06:51
11 Sousa Diogo Silva & Vinha - ADRAP - Sentir Penafiel + 09:08
12 Gaspar Tomas Penafiel Bike Clube + 09:08
13 Pinto Pedro Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 09:44
14 Gallego Gonzalo Vigo-Rias Baixas U19 + 10:55
15 Nunes Tiago Silva & Vinha - ADRAP - Sentir Penafiel + 10:55
16 Sanz Berridy Javier Vigo-Rias Baixas U19 + 10:55
17 Rufino Duarte Academia Efapel de Ciclismo + 10:55
18 Costa Oliveira Joao Filipe Póvoa de Varzim - CDC Navais + 10:59
19 Arteaga Asier Limousin-Oriako + 11:01
20 Martins Miguel Centro Ciclismo de Loulé + 11:01
21 Gorostidi Unax Limousin-Oriako + 11:01
22 Martins Samuel Tensai - Sambiental - Santa Marta + 11:01
23 Lopes Bruno Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 11:20
24 Ferreira Gabriel Academia Efapel de Ciclismo + 11:22
25 Lopes Afonso Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 11:30
26 Vidal Urko Limousin-Oriako + 11:35
27 Cordeiro Francisco Bairrada Cycling Team + 11:41
28 Baptista Gabriel Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 11:41
29 Freitas Fernando Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 12:26
30 Brandão Pedro União Ciclismo da Trofa-UCT + 12:28
31 Sobral Afonso Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 12:30
32 Rodrigues Eduardo União Ciclismo da Trofa-UCT + 12:33
33 Oliveira Diogo Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 12:33
34 Rodrigues Goncalo Almodovar - Formacao Team Scav + 12:43
35 Mesquita Guilherme Academia Efapel de Ciclismo + 12:45
36 Silva Tiago Almodovar - Formacao Team Scav + 15:04
37 Goncalves Miguel Academia de Ciclismo de Viseu - Desfruta + 16:59
38 Jorge Daniel Póvoa de Varzim - CDC Navais + 17:04
39 Mendes Diogo Póvoa de Varzim - CDC Navais + 17:04
40 Asensio Nikolai Limousin-Oriako + 17:28
41 Pereira David Centro Ciclismo de Loulé + 17:36
42 Neves Leonardo CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 18:01
43 Labatut Eric CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 18:09
44 Matias Henrique Escola de Ciclismo Bruno Neves + 18:14
45 Benedito Ruben Tensai - Sambiental - Santa Marta + 18:15
46 Oliveira Nuno Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 18:32
47 Sousa Andre Centro Ciclismo de Loulé + 18:35
48 Marques Manuel Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 18:39
49 Soares Rafael Alcobaça CC - Crédito Agricola + 19:00
50 Guerra Unai Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 19:04
51 Peralta Gonçalo Escola de Ciclismo Bruno Neves + 19:12
52 Alves Francisco Póvoa de Varzim - CDC Navais + 19:12
53 Moreno Rodrigo Centro Ciclismo de Loulé + 19:16
54 Henriques Andre Almodovar - Formacao Team Scav + 19:18
55 Montanez Alejandro Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 19:27
56 Glawe Jonas Centro Ciclismo de Loulé + 21:09
57 Calvo Bembibre Sergio Vigo-Rias Baixas U19 + 21:09
58 Soares Marcelo Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 22:34
59 Cunha Miguel Escola de Ciclismo Bruno Neves + 24:19
60 Neves Rodrigo CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 24:19
61 Amaral Goncalo União Ciclismo da Trofa-UCT + 24:36
62 Olivera Claudio Gonzalo Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 24:51
63 Tsorakidis Alexandre Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 26:41
64 Justino Rafael Mundimat/SGR AMBIENTE/CCA Paio + 26:46
65 Ferreira Eduardo União Ciclismo da Trofa-UCT + 26:56
66 Barbosa Tiago Penafiel Bike Clube + 28:27
67 Sousa Rafael Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 29:17
68 Cunha Pedro Penafiel Bike Clube + 29:19
69 Alonso Iker Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 29:31
70 Ramos Ricardo Alcobaça CC - Crédito Agricola + 29:56
71 Santos Francisco Alcobaça CC - Crédito Agricola + 29:57
72 Correa Pablo Emanuel Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 29:58
73 Martins Joao União Ciclismo da Trofa-UCT + 31:41
74 Costa Manuel Mundimat/SGR AMBIENTE/CCA Paio + 34:18
75 Hilario Joao Tensai - Sambiental - Santa Marta + 34:42
76 Santos Roberto Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 35:20
77 Meira Paulo Tensai - Sambiental - Santa Marta + 36:13
78 Tejeria Larrarte Manex Limousin-Oriako + 36:59
79 Mateus Duarte Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 37:37
80 Serrachino Afonso Almodovar - Formacao Team Scav + 37:49
81 Agra Miguel Escola de Ciclismo Bruno Neves + 38:34
82 Marques Joao Escola de Ciclismo Bruno Neves + 38:34
83 Teixeira Jose Póvoa de Varzim - CDC Navais + 40:01
84 Moreira Luis CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 40:01
85 Emidio Henrique Centro Ciclismo de Loulé + 40:36
86 Pereira Francisco CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 40:39
87 Otero Iker Vigo-Rias Baixas U19 + 41:57
88 Laia Filipe União Ciclismo da Trofa-UCT + 43:02
DNS Silva Gustavo Penafiel Bike Clube
DNF Pinto Diogo Silva & Vinha - ADRAP - Sentir Penafiel
DNF Bernat Vicente Academia Efapel de Ciclismo
DNF Teixeira Gabriel Academia Efapel de Ciclismo
DNF Belchior Tiago Bairrada Cycling Team
DNF Cavalheiro Daniel Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi
DNF Gomes Ricardo Bairrada Cycling Team
DNF Villacastin Alejandro Suminstros Zadorra-Hegotarrak
DNF Goncalves Jose Academia de Ciclismo de Viseu - Desfruta
DNF Fernandez Brais Miguel Vigo-Rias Baixas U19
DNF Pinto Gabriel Academia Efapel de Ciclismo
DNF Jose Tomas Almodovar - Formacao Team Scav
DNF Aguinaga Unax Limousin-Oriako
DNF Mendes Joao Tensai - Sambiental - Santa Marta
DNF Santos Duarte Academia de Ciclismo de Viseu - Desfruta
DNF Periquito Rui Póvoa de Varzim - CDC Navais
DNF Joao Renato Mundimat/SGR AMBIENTE/CCA Paio
DNF Almeida Joao Escola de Ciclismo Bruno Neves
DNF Cartaxo Tomas Academia Efapel de Ciclismo
DNF Guia Andre Centro Ciclismo de Loulé
DNF Correia Tiago Academia de Ciclismo de Viseu - Desfruta
DNF Carreiras Diogo Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact
DNF Henriques Tomas Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi
DNF Sarreira Guilherme Almodovar - Formacao Team Scav
Pos Rider Team Time
1 1 Morgado António Bairrada Cycling Team 04:16:36
2 1 Lima Daniel Bairrada Cycling Team + 00
3 - Tavares Gonçalo Bairrada Cycling Team + 00
4 - Rodrigues Ruben Bairrada Cycling Team + 06:32
5 - Santos Tiago Alcobaça CC - Crédito Agricola + 14:36
6 - Campos Noah Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 15:23
7 - Domingues Duarte Escola de Ciclismo Bruno Neves + 15:29
8 - Martins João Póvoa de Varzim - CDC Navais + 15:35
9 10 Ribeiro Andre CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 15:42
10 16 Chan Romero Hassan Felipe Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 16:45
11 9 Sousa Diogo Silva & Vinha - ADRAP - Sentir Penafiel + 18:48
12 27 Gaspar Tomas Penafiel Bike Clube + 19:17
13 20 Pinto Pedro Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 19:49
14 5 Arteaga Asier Limousin-Oriako + 20:22
15 2 Martins Miguel Centro Ciclismo de Loulé + 20:31
16 5 Nunes Tiago Silva & Vinha - ADRAP - Sentir Penafiel + 20:35
17 6 Costa Oliveira Joao Filipe Póvoa de Varzim - CDC Navais + 20:45
18 - Lopes Bruno Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 20:50
19 5 Martins Samuel Tensai - Sambiental - Santa Marta + 20:52
20 11 Gallego Gonzalo Vigo-Rias Baixas U19 + 20:54
21 11 Vidal Urko Limousin-Oriako + 21:04
22 13 Gorostidi Unax Limousin-Oriako + 21:06
23 9 Cordeiro Francisco Bairrada Cycling Team + 21:11
24 8 Baptista Gabriel Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 21:11
25 4 Lopes Afonso Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 21:25
26 17 Ferreira Gabriel Academia Efapel de Ciclismo + 21:42
27 12 Freitas Fernando Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 21:56
28 16 Mesquita Guilherme Academia Efapel de Ciclismo + 22:15
29 7 Rodrigues Eduardo União Ciclismo da Trofa-UCT + 22:38
30 10 Brandão Pedro União Ciclismo da Trofa-UCT + 22:39
31 10 Oliveira Diogo Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 22:49
32 5 Rodrigues Goncalo Almodovar - Formacao Team Scav + 22:52
33 13 Sobral Afonso Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 23:01
34 9 Silva Tiago Almodovar - Formacao Team Scav + 24:55
35 29 Rufino Duarte Academia Efapel de Ciclismo + 25:28
36 30 Sanz Berridy Javier Vigo-Rias Baixas U19 + 25:34
37 24 Jorge Daniel Póvoa de Varzim - CDC Navais + 26:34
38 11 Neves Leonardo CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 27:56
39 5 Pereira David Centro Ciclismo de Loulé + 28:03
40 29 Sousa Andre Centro Ciclismo de Loulé + 28:05
41 17 Mendes Diogo Póvoa de Varzim - CDC Navais + 28:24
42 20 Guerra Unai Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 28:44
43 1 Oliveira Nuno Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 28:52
44 8 Labatut Eric CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 28:59
45 8 Matias Henrique Escola de Ciclismo Bruno Neves + 29:07
46 14 Peralta Gonçalo Escola de Ciclismo Bruno Neves + 29:17
47 2 Soares Rafael Alcobaça CC - Crédito Agricola + 29:29
48 18 Calvo Bembibre Sergio Vigo-Rias Baixas U19 + 31:08
49 18 Benedito Ruben Tensai - Sambiental - Santa Marta + 33:01
50 11 Moreno Rodrigo Centro Ciclismo de Loulé + 33:29
51 13 Amaral Goncalo União Ciclismo da Trofa-UCT + 34:45
52 8 Glawe Jonas Centro Ciclismo de Loulé + 34:48
53 5 Olivera Claudio Gonzalo Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 35:24
54 1 Cunha Miguel Escola de Ciclismo Bruno Neves + 35:32
55 17 Goncalves Miguel Academia de Ciclismo de Viseu - Desfruta + 35:50
56 19 Asensio Nikolai Limousin-Oriako + 37:19
57 11 Neves Rodrigo CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 39:05
58 11 Sousa Rafael Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 39:50
59 9 Ramos Ricardo Alcobaça CC - Crédito Agricola + 40:30
60 4 Cunha Pedro Penafiel Bike Clube + 40:32
61 2 Tsorakidis Alexandre Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 41:12
62 13 Martins Joao União Ciclismo da Trofa-UCT + 42:15
63 1 Alonso Iker Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 44:02
64 5 Santos Francisco Alcobaça CC - Crédito Agricola + 44:43
65 6 Justino Rafael Mundimat/SGR AMBIENTE/CCA Paio + 44:46
66 18 Marques Manuel Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 46:09
67 15 Alves Francisco Póvoa de Varzim - CDC Navais + 46:32
68 8 Ferreira Eduardo União Ciclismo da Trofa-UCT + 47:05
69 24 Henriques Andre Almodovar - Formacao Team Scav + 50:48
70 18 Soares Marcelo Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 51:00
71 17 Moreira Luis CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 51:08
72 15 Pereira Francisco CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 51:55
73 4 Correa Pablo Emanuel Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 52:00
74 1 Costa Manuel Mundimat/SGR AMBIENTE/CCA Paio + 53:09
75 1 Agra Miguel Escola de Ciclismo Bruno Neves + 57:28
76 13 Barbosa Tiago Penafiel Bike Clube + 57:57
77 31 Montanez Alejandro Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 01:00:04
78 1 Serrachino Afonso Almodovar - Formacao Team Scav + 01:00:31
79 8 Hilario Joao Tensai - Sambiental - Santa Marta + 01:03:08
80 6 Meira Paulo Tensai - Sambiental - Santa Marta + 01:03:47
81 - Mateus Duarte Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 01:04:52
82 1 Marques Joao Escola de Ciclismo Bruno Neves + 01:06:04
83 15 Santos Roberto Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 01:09:13
84 17 Tejeria Larrarte Manex Limousin-Oriako + 01:10:57
85 7 Emidio Henrique Centro Ciclismo de Loulé + 01:12:04
86 16 Teixeira Jose Póvoa de Varzim - CDC Navais + 01:14:04
87 9 Laia Filipe União Ciclismo da Trofa-UCT + 01:15:52
88 18 Otero Iker Vigo-Rias Baixas U19 + 01:18:47
Pos Rider Team Time
01 Santos Tiago Alcobaça CC - Crédito Agricola 04:31:12
02 Chan Romero Hassan Felipe Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 02:09
03 Sousa Diogo Silva & Vinha - ADRAP - Sentir Penafiel + 04:12
04 Gaspar Tomas Penafiel Bike Clube + 04:41
05 Arteaga Asier Limousin-Oriako + 05:46
06 Lopes Bruno Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 06:14
07 Martins Samuel Tensai - Sambiental - Santa Marta + 06:16
08 Vidal Urko Limousin-Oriako + 06:28
09 Gorostidi Unax Limousin-Oriako + 06:30
10 Baptista Gabriel Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 06:35
11 Rodrigues Eduardo União Ciclismo da Trofa-UCT + 08:02
12 Brandão Pedro União Ciclismo da Trofa-UCT + 08:03
13 Rodrigues Goncalo Almodovar - Formacao Team Scav + 08:16
14 Silva Tiago Almodovar - Formacao Team Scav + 10:19
15 Neves Leonardo CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 13:20
16 Pereira David Centro Ciclismo de Loulé + 13:27
17 Sousa Andre Centro Ciclismo de Loulé + 13:29
18 Peralta Gonçalo Escola de Ciclismo Bruno Neves + 14:41
19 Calvo Bembibre Sergio Vigo-Rias Baixas U19 + 16:32
20 Benedito Ruben Tensai - Sambiental - Santa Marta + 18:25
21 Moreno Rodrigo Centro Ciclismo de Loulé + 18:53
22 Amaral Goncalo União Ciclismo da Trofa-UCT + 20:09
23 Cunha Miguel Escola de Ciclismo Bruno Neves + 20:56
24 Asensio Nikolai Limousin-Oriako + 22:43
25 Neves Rodrigo CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 24:29
26 Sousa Rafael Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 25:14
27 Cunha Pedro Penafiel Bike Clube + 25:56
28 Tsorakidis Alexandre Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 26:36
29 Martins Joao União Ciclismo da Trofa-UCT + 27:39
30 Alonso Iker Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 29:26
31 Santos Francisco Alcobaça CC - Crédito Agricola + 30:07
32 Marques Manuel Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 31:33
33 Alves Francisco Póvoa de Varzim - CDC Navais + 31:56
34 Moreira Luis CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 36:32
35 Costa Manuel Mundimat/SGR AMBIENTE/CCA Paio + 38:33
36 Serrachino Afonso Almodovar - Formacao Team Scav + 45:55
37 Marques Joao Escola de Ciclismo Bruno Neves + 51:28
38 Santos Roberto Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 54:37
39 Tejeria Larrarte Manex Limousin-Oriako + 56:21
40 Emidio Henrique Centro Ciclismo de Loulé + 57:28
41 Teixeira Jose Póvoa de Varzim - CDC Navais + 59:28
42 Laia Filipe União Ciclismo da Trofa-UCT + 01:01:16

Information