Grande Prémio do Minho Juniors - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Lima Daniel Bairrada Cycling Team 01:53:58
02 Morgado António Bairrada Cycling Team + 00
03 Tavares Gonçalo Bairrada Cycling Team + 00
04 Rodrigues Ruben Bairrada Cycling Team + 06:32
05 Santos Tiago Alcobaça CC - Crédito Agricola + 08:25
06 Campos Noah Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 09:20
07 Domingues Duarte Escola de Ciclismo Bruno Neves + 09:20
08 Martins João Póvoa de Varzim - CDC Navais + 09:20
09 Arteaga Asier Limousin-Oriako + 09:21
10 Vidal Urko Limousin-Oriako + 09:29
11 Sousa Andre Centro Ciclismo de Loulé + 09:30
12 Mesquita Guilherme Academia Efapel de Ciclismo + 09:30
13 Jorge Daniel Póvoa de Varzim - CDC Navais + 09:30
14 Cordeiro Francisco Bairrada Cycling Team + 09:30
15 Freitas Fernando Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 09:30
16 Baptista Gabriel Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 09:30
17 Martins Miguel Centro Ciclismo de Loulé + 09:30
18 Lopes Bruno Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 09:30
19 Ribeiro Andre CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 09:39
20 Sousa Diogo Silva & Vinha - ADRAP - Sentir Penafiel + 09:40
21 Nunes Tiago Silva & Vinha - ADRAP - Sentir Penafiel + 09:40
22 Guerra Unai Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 09:40
23 Costa Oliveira Joao Filipe Póvoa de Varzim - CDC Navais + 09:46
24 Martins Samuel Tensai - Sambiental - Santa Marta + 09:51
25 Silva Tiago Almodovar - Formacao Team Scav + 09:51
26 Chan Romero Hassan Felipe Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 09:54
27 Neves Leonardo CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 09:55
28 Pinto Diogo Silva & Vinha - ADRAP - Sentir Penafiel + 09:55
29 Lopes Afonso Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 09:55
30 Calvo Bembibre Sergio Vigo-Rias Baixas U19 + 09:59
31 Gallego Gonzalo Vigo-Rias Baixas U19 + 09:59
32 Peralta Gonçalo Escola de Ciclismo Bruno Neves + 10:05
33 Pinto Pedro Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 10:05
34 Bernat Vicente Academia Efapel de Ciclismo + 10:05
35 Gorostidi Unax Limousin-Oriako + 10:05
36 Rodrigues Eduardo União Ciclismo da Trofa-UCT + 10:05
37 Rodrigues Goncalo Almodovar - Formacao Team Scav + 10:09
38 Amaral Goncalo União Ciclismo da Trofa-UCT + 10:09
39 Gaspar Tomas Penafiel Bike Clube + 10:09
40 Brandão Pedro União Ciclismo da Trofa-UCT + 10:11
41 Oliveira Diogo Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 10:16
42 Oliveira Nuno Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 10:20
43 Ferreira Gabriel Academia Efapel de Ciclismo + 10:20
44 Pereira David Centro Ciclismo de Loulé + 10:27
45 Soares Rafael Alcobaça CC - Crédito Agricola + 10:29
46 Sobral Afonso Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 10:31
47 Sousa Rafael Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 10:33
48 Olivera Claudio Gonzalo Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 10:33
49 Martins Joao União Ciclismo da Trofa-UCT + 10:34
50 Ramos Ricardo Alcobaça CC - Crédito Agricola + 10:34
51 Teixeira Gabriel Academia Efapel de Ciclismo + 10:38
52 Labatut Eric CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 10:50
53 Matias Henrique Escola de Ciclismo Bruno Neves + 10:53
54 Moreira Luis CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 11:07
55 Cunha Miguel Escola de Ciclismo Bruno Neves + 11:13
56 Cunha Pedro Penafiel Bike Clube + 11:13
57 Pereira Francisco CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 11:16
58 Mendes Diogo Póvoa de Varzim - CDC Navais + 11:20
59 Belchior Tiago Bairrada Cycling Team + 12:46
60 Glawe Jonas Centro Ciclismo de Loulé + 13:39
61 Moreno Rodrigo Centro Ciclismo de Loulé + 14:13
62 Alonso Iker Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 14:31
63 Tsorakidis Alexandre Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 14:31
64 Rufino Duarte Academia Efapel de Ciclismo + 14:33
65 Cavalheiro Daniel Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 14:33
66 Sanz Berridy Javier Vigo-Rias Baixas U19 + 14:39
67 Benedito Ruben Tensai - Sambiental - Santa Marta + 14:46
68 Neves Rodrigo CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 14:46
69 Santos Francisco Alcobaça CC - Crédito Agricola + 14:46
70 Gomes Ricardo Bairrada Cycling Team + 16:53
71 Justino Rafael Mundimat/SGR AMBIENTE/CCA Paio + 18:00
72 Goncalves Miguel Academia de Ciclismo de Viseu - Desfruta + 18:51
73 Costa Manuel Mundimat/SGR AMBIENTE/CCA Paio + 18:51
74 Agra Miguel Escola de Ciclismo Bruno Neves + 18:54
75 Asensio Nikolai Limousin-Oriako + 19:51
76 Ferreira Eduardo União Ciclismo da Trofa-UCT + 20:09
77 Correa Pablo Emanuel Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 22:02
78 Villacastin Alejandro Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 22:02
79 Serrachino Afonso Almodovar - Formacao Team Scav + 22:42
80 Goncalves Jose Academia de Ciclismo de Viseu - Desfruta + 26:43
81 Mateus Duarte Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 27:15
82 Alves Francisco Póvoa de Varzim - CDC Navais + 27:20
83 Marques Joao Escola de Ciclismo Bruno Neves + 27:30
84 Marques Manuel Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 27:30
85 Fernandez Brais Miguel Vigo-Rias Baixas U19 + 27:33
86 Meira Paulo Tensai - Sambiental - Santa Marta + 27:34
87 Hilario Joao Tensai - Sambiental - Santa Marta + 28:26
88 Soares Marcelo Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 28:26
89 Barbosa Tiago Penafiel Bike Clube + 29:30
90 Silva Gustavo Penafiel Bike Clube + 30:36
91 Pinto Gabriel Academia Efapel de Ciclismo + 30:36
92 Emidio Henrique Centro Ciclismo de Loulé + 31:28
93 Henriques Andre Almodovar - Formacao Team Scav + 31:30
94 Jose Tomas Almodovar - Formacao Team Scav + 32:02
95 Aguinaga Unax Limousin-Oriako + 32:03
96 Laia Filipe União Ciclismo da Trofa-UCT + 32:50
97 Mendes Joao Tensai - Sambiental - Santa Marta + 33:52
98 Santos Roberto Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 33:53
99 Santos Duarte Academia de Ciclismo de Viseu - Desfruta + 33:53
100 Periquito Rui Póvoa de Varzim - CDC Navais + 33:53
101 Tejeria Larrarte Manex Limousin-Oriako + 33:58
102 Teixeira Jose Póvoa de Varzim - CDC Navais + 34:03
103 Joao Renato Mundimat/SGR AMBIENTE/CCA Paio + 34:31
104 Almeida Joao Escola de Ciclismo Bruno Neves + 34:56
105 Cartaxo Tomas Academia Efapel de Ciclismo + 36:13
106 Otero Iker Vigo-Rias Baixas U19 + 36:50
108 Montanez Alejandro Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 40:37
109 Guia Andre Centro Ciclismo de Loulé + 40:44
110 Correia Tiago Academia de Ciclismo de Viseu - Desfruta + 41:19
111 Carreiras Diogo Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 41:31
112 Henriques Tomas Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 41:31
113 Sarreira Guilherme Almodovar - Formacao Team Scav + 41:46
DNF Carneiro Marco Silva & Vinha - ADRAP - Sentir Penafiel
DNF Branco Joao Silva & Vinha - ADRAP - Sentir Penafiel
DNF Moreira Diogo Silva & Vinha - ADRAP - Sentir Penafiel
DNF Teixeira Jorge Silva & Vinha - ADRAP - Sentir Penafiel
DNF Mozo Sudupe Ibai Limousin-Oriako
DNF Barreto Tiago Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi
DNF Baptista Bruno Tensai - Sambiental - Santa Marta
DNF Moreira Rafael Penafiel Bike Clube
DNF Lima Francisco União Ciclismo da Trofa-UCT
DNF Costa Miguel Alcobaça CC - Crédito Agricola
DNF Lopes Simão Academia de Ciclismo de Viseu - Desfruta
DNF Gomes Henrique Academia de Ciclismo de Viseu - Desfruta
DNF Morais Martim Mundimat/SGR AMBIENTE/CCA Paio
Pos Rider Team Time
1 Lima Daniel Bairrada Cycling Team 01:53:58
2 Morgado António Bairrada Cycling Team + 00
3 Tavares Gonçalo Bairrada Cycling Team + 00
4 Rodrigues Ruben Bairrada Cycling Team + 06:32
5 Santos Tiago Alcobaça CC - Crédito Agricola + 08:25
6 Campos Noah Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 09:20
7 Domingues Duarte Escola de Ciclismo Bruno Neves + 09:20
8 Martins João Póvoa de Varzim - CDC Navais + 09:20
9 Arteaga Asier Limousin-Oriako + 09:21
10 Vidal Urko Limousin-Oriako + 09:29
11 Sousa Andre Centro Ciclismo de Loulé + 09:30
12 Mesquita Guilherme Academia Efapel de Ciclismo + 09:30
13 Jorge Daniel Póvoa de Varzim - CDC Navais + 09:30
14 Cordeiro Francisco Bairrada Cycling Team + 09:30
15 Freitas Fernando Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 09:30
16 Baptista Gabriel Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 09:30
17 Martins Miguel Centro Ciclismo de Loulé + 09:30
18 Lopes Bruno Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 09:30
19 Ribeiro Andre CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 09:39
20 Sousa Diogo Silva & Vinha - ADRAP - Sentir Penafiel + 09:40
21 Nunes Tiago Silva & Vinha - ADRAP - Sentir Penafiel + 09:40
22 Guerra Unai Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 09:40
23 Costa Oliveira Joao Filipe Póvoa de Varzim - CDC Navais + 09:46
24 Martins Samuel Tensai - Sambiental - Santa Marta + 09:51
25 Silva Tiago Almodovar - Formacao Team Scav + 09:51
26 Chan Romero Hassan Felipe Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 09:54
27 Neves Leonardo CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 09:55
28 Pinto Diogo Silva & Vinha - ADRAP - Sentir Penafiel + 09:55
29 Lopes Afonso Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 09:55
30 Calvo Bembibre Sergio Vigo-Rias Baixas U19 + 09:59
31 Gallego Gonzalo Vigo-Rias Baixas U19 + 09:59
32 Peralta Gonçalo Escola de Ciclismo Bruno Neves + 10:05
33 Pinto Pedro Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 10:05
34 Bernat Vicente Academia Efapel de Ciclismo + 10:05
35 Gorostidi Unax Limousin-Oriako + 10:05
36 Rodrigues Eduardo União Ciclismo da Trofa-UCT + 10:05
37 Rodrigues Goncalo Almodovar - Formacao Team Scav + 10:09
38 Amaral Goncalo União Ciclismo da Trofa-UCT + 10:09
39 Gaspar Tomas Penafiel Bike Clube + 10:09
40 Brandão Pedro União Ciclismo da Trofa-UCT + 10:11
41 Oliveira Diogo Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 10:16
42 Oliveira Nuno Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 10:20
43 Ferreira Gabriel Academia Efapel de Ciclismo + 10:20
44 Pereira David Centro Ciclismo de Loulé + 10:27
45 Soares Rafael Alcobaça CC - Crédito Agricola + 10:29
46 Sobral Afonso Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 10:31
47 Sousa Rafael Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 10:33
48 Olivera Claudio Gonzalo Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 10:33
49 Martins Joao União Ciclismo da Trofa-UCT + 10:34
50 Ramos Ricardo Alcobaça CC - Crédito Agricola + 10:34
51 Teixeira Gabriel Academia Efapel de Ciclismo + 10:38
52 Labatut Eric CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 10:50
53 Matias Henrique Escola de Ciclismo Bruno Neves + 10:53
54 Moreira Luis CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 11:07
55 Cunha Miguel Escola de Ciclismo Bruno Neves + 11:13
56 Cunha Pedro Penafiel Bike Clube + 11:13
57 Pereira Francisco CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 11:16
58 Mendes Diogo Póvoa de Varzim - CDC Navais + 11:20
59 Belchior Tiago Bairrada Cycling Team + 12:46
60 Glawe Jonas Centro Ciclismo de Loulé + 13:39
61 Moreno Rodrigo Centro Ciclismo de Loulé + 14:13
62 Alonso Iker Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 14:31
63 Tsorakidis Alexandre Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 14:31
64 Rufino Duarte Academia Efapel de Ciclismo + 14:33
65 Cavalheiro Daniel Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 14:33
66 Sanz Berridy Javier Vigo-Rias Baixas U19 + 14:39
67 Benedito Ruben Tensai - Sambiental - Santa Marta + 14:46
68 Neves Rodrigo CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 14:46
69 Santos Francisco Alcobaça CC - Crédito Agricola + 14:46
70 Gomes Ricardo Bairrada Cycling Team + 16:53
71 Justino Rafael Mundimat/SGR AMBIENTE/CCA Paio + 18:00
72 Goncalves Miguel Academia de Ciclismo de Viseu - Desfruta + 18:51
73 Costa Manuel Mundimat/SGR AMBIENTE/CCA Paio + 18:51
74 Agra Miguel Escola de Ciclismo Bruno Neves + 18:54
75 Asensio Nikolai Limousin-Oriako + 19:51
76 Ferreira Eduardo União Ciclismo da Trofa-UCT + 20:09
77 Correa Pablo Emanuel Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 22:02
78 Villacastin Alejandro Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 22:02
79 Serrachino Afonso Almodovar - Formacao Team Scav + 22:42
80 Goncalves Jose Academia de Ciclismo de Viseu - Desfruta + 26:43
81 Mateus Duarte Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 27:15
82 Alves Francisco Póvoa de Varzim - CDC Navais + 27:20
83 Marques Joao Escola de Ciclismo Bruno Neves + 27:30
84 Marques Manuel Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 27:30
85 Fernandez Brais Miguel Vigo-Rias Baixas U19 + 27:33
86 Meira Paulo Tensai - Sambiental - Santa Marta + 27:34
87 Hilario Joao Tensai - Sambiental - Santa Marta + 28:26
88 Soares Marcelo Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 28:26
89 Barbosa Tiago Penafiel Bike Clube + 29:30
90 Silva Gustavo Penafiel Bike Clube + 30:36
91 Pinto Gabriel Academia Efapel de Ciclismo + 30:36
92 Emidio Henrique Centro Ciclismo de Loulé + 31:28
93 Henriques Andre Almodovar - Formacao Team Scav + 31:30
94 Jose Tomas Almodovar - Formacao Team Scav + 32:02
95 Aguinaga Unax Limousin-Oriako + 32:03
96 Laia Filipe União Ciclismo da Trofa-UCT + 32:50
97 Mendes Joao Tensai - Sambiental - Santa Marta + 33:52
98 Santos Roberto Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 33:53
99 Santos Duarte Academia de Ciclismo de Viseu - Desfruta + 33:53
100 Periquito Rui Póvoa de Varzim - CDC Navais + 33:53
101 Tejeria Larrarte Manex Limousin-Oriako + 33:58
102 Teixeira Jose Póvoa de Varzim - CDC Navais + 34:03
103 Joao Renato Mundimat/SGR AMBIENTE/CCA Paio + 34:31
104 Almeida Joao Escola de Ciclismo Bruno Neves + 34:56
105 Cartaxo Tomas Academia Efapel de Ciclismo + 36:13
106 Otero Iker Vigo-Rias Baixas U19 + 36:50
108 Montanez Alejandro Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 40:37
109 Guia Andre Centro Ciclismo de Loulé + 40:44
110 Correia Tiago Academia de Ciclismo de Viseu - Desfruta + 41:19
111 Carreiras Diogo Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 41:31
112 Henriques Tomas Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 41:31
113 Sarreira Guilherme Almodovar - Formacao Team Scav + 41:46
Pos Rider Team Time
01 Santos Tiago Alcobaça CC - Crédito Agricola 02:02:23
02 Arteaga Asier Limousin-Oriako + 56
03 Vidal Urko Limousin-Oriako + 01:04
04 Sousa Andre Centro Ciclismo de Loulé + 01:05
05 Baptista Gabriel Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 01:05
06 Lopes Bruno Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 01:05
07 Sousa Diogo Silva & Vinha - ADRAP - Sentir Penafiel + 01:15
08 Martins Samuel Tensai - Sambiental - Santa Marta + 01:26
09 Silva Tiago Almodovar - Formacao Team Scav + 01:26
10 Chan Romero Hassan Felipe Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 01:29
11 Neves Leonardo CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 01:30
12 Pinto Diogo Silva & Vinha - ADRAP - Sentir Penafiel + 01:30
13 Calvo Bembibre Sergio Vigo-Rias Baixas U19 + 01:34
14 Peralta Gonçalo Escola de Ciclismo Bruno Neves + 01:40
15 Bernat Vicente Academia Efapel de Ciclismo + 01:40
16 Gorostidi Unax Limousin-Oriako + 01:40
17 Rodrigues Eduardo União Ciclismo da Trofa-UCT + 01:40
18 Rodrigues Goncalo Almodovar - Formacao Team Scav + 01:44
19 Amaral Goncalo União Ciclismo da Trofa-UCT + 01:44
20 Gaspar Tomas Penafiel Bike Clube + 01:44
21 Brandão Pedro União Ciclismo da Trofa-UCT + 01:46
22 Pereira David Centro Ciclismo de Loulé + 02:02
23 Sousa Rafael Landeiro - KTM - Matias&Araújo - Frulact + 02:08
24 Martins Joao União Ciclismo da Trofa-UCT + 02:09
25 Moreira Luis CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 02:42
26 Cunha Miguel Escola de Ciclismo Bruno Neves + 02:48
27 Cunha Pedro Penafiel Bike Clube + 02:48
28 Moreno Rodrigo Centro Ciclismo de Loulé + 05:48
29 Alonso Iker Suminstros Zadorra-Hegotarrak + 06:06
30 Tsorakidis Alexandre Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 06:06
31 Cavalheiro Daniel Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 06:08
32 Benedito Ruben Tensai - Sambiental - Santa Marta + 06:21
33 Neves Rodrigo CC Barcelos - AFF - Flynx - HM Motor + 06:21
34 Santos Francisco Alcobaça CC - Crédito Agricola + 06:21
35 Gomes Ricardo Bairrada Cycling Team + 08:28
36 Costa Manuel Mundimat/SGR AMBIENTE/CCA Paio + 10:26
37 Asensio Nikolai Limousin-Oriako + 11:26
38 Serrachino Afonso Almodovar - Formacao Team Scav + 14:17
39 Alves Francisco Póvoa de Varzim - CDC Navais + 18:55
40 Marques Joao Escola de Ciclismo Bruno Neves + 19:05
41 Marques Manuel Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 19:05
42 Pinto Gabriel Academia Efapel de Ciclismo + 22:11
43 Emidio Henrique Centro Ciclismo de Loulé + 23:03
44 Jose Tomas Almodovar - Formacao Team Scav + 23:37
45 Aguinaga Unax Limousin-Oriako + 23:38
46 Laia Filipe União Ciclismo da Trofa-UCT + 24:25
47 Mendes Joao Tensai - Sambiental - Santa Marta + 25:27
48 Santos Roberto Santa Maria da Feira - Segmento d´Época U19 + 25:28
49 Periquito Rui Póvoa de Varzim - CDC Navais + 25:28
50 Tejeria Larrarte Manex Limousin-Oriako + 25:33
51 Teixeira Jose Póvoa de Varzim - CDC Navais + 25:38
52 Joao Renato Mundimat/SGR AMBIENTE/CCA Paio + 26:06
53 Almeida Joao Escola de Ciclismo Bruno Neves + 26:31
54 Cartaxo Tomas Academia Efapel de Ciclismo + 27:48
55 Guia Andre Centro Ciclismo de Loulé + 32:19
56 Henriques Tomas Mato-Cheirinhos - Vila Galé - Etopi + 33:06
57 Sarreira Guilherme Almodovar - Formacao Team Scav + 33:21

Information