Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Liège-Bastogne-Liège Juniors - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Hannes Victor Acrog-Tormans BC U19 2:44:10
02 Eeman Kamiel Sport en Steun-Leopoldsburg + 00
03 L'Hote Antoine VC Roubaix Lille Métropole + 00
04 Pattinson Tomos Tofauti Everyone Active + 03
05 Soenens Viktor Onder Ons Parike WZW + 03
06 Prestianni Sacha Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 03
07 Widar Jarno Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 03
08 Neirinckx Niels Van Moer Logistics Cycling Team + 03
09 Bolle Bert CT Luc Wallays-Jonge Renners + 03
10 Askey Ben FlandersColor-Galloo Team + 03
11 van der Meulen Max Willebrord Wil Vooruit Juniors + 03
12 De Meijts Matis EFC - L&R - AGS U19 + 03
13 Servranckx Gauthier CT Luc Wallays-Jonge Renners + 11
14 Sorli Esteban VC Ardennes + 11
15 Ceulemans Jarne WAC Team + 11
16 Bourdejeau Bastien Team 31 Jolly Cycles U19 + 11
17 De Clerck Niels EFC - L&R - AGS U19 + 11
18 Lightfoot Mark Tofauti Everyone Active + 11
19 Jordaens Ilias WAC Team + 11
20 Das Rune Maes CT Glabbeek + 11
21 Paulart Adrien IWG Wapi Cycling Team + 11
22 O'Brien Joseph FlandersColor-Galloo Team + 20
23 Jowett Lucas FlandersColor-Galloo Team + 20
24 van Marion Brain Wielerzone Nederland + 20
25 Lugthart Sjors Willebrord Wil Vooruit Juniors + 20
26 Duchi Natan EFC - L&R - AGS U19 + 20
27 Van Daele Sil Avia-Rudyco Cycling Team + 20
28 Donie Milan EFC - L&R - AGS U19 + 29
29 Neerinckx Sam Onder Ons Parike WZW + 29
30 Verdonck Wies EFC - L&R - AGS U19 + 29
31 Scherrens Lucas Onder Ons Parike WZW + 29
32 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 + 29
33 Staes Gibbe Acrog-Tormans BC U19 + 35
34 Wertz Hugo VC Ardennes + 37
35 Lowagie Arthur IWG Wapi Cycling Team + 39
36 Graff William VC Ardennes + 43
37 Verhaegen Ruben WAC Team + 43
38 Delbarge Victor CT Luc Wallays-Jonge Renners + 52
39 De Geeter Jasper Onder Ons Parike WZW + 58
40 Baart Thomas Van Moer Logistics Cycling Team + 1:07
41 De Moyer Kenay Acrog-Tormans BC U19 + 1:09
42 Vanden Heede Lars Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 1:09
43 Heymans Yarno Avia-Rudyco Cycling Team + 1:13
44 De Graeve Augustin IWG Wapi Cycling Team + 1:15
45 Hooftman Ilan Van Moer Logistics Cycling Team + 1:15
46 Nennen Thomas Ser'velo Team + 1:15
47 Goelen Dre Sport en Steun-Leopoldsburg + 1:15
48 Dopchie Oscar Sprint 2000 Charleroi + 1:15
49 Vermeulen Arthur Van Moer Logistics Cycling Team + 1:15
50 Marchand Elouan Olympique Grande-Synthe U19 + 1:31
51 Engels Jules Olympique Grande-Synthe U19 + 1:33
52 Rollandt Mady Olympique Grande-Synthe U19 + 1:33
53 De Buysser Quinten Avia-Rudyco Cycling Team + 1:33
54 Desimpelaere Arne EFC - L&R - AGS U19 + 1:33
55 Laverdeur Johan VC Ardennes + 1:33
56 Boelen Victor Sprint 2000 Charleroi + 1:33
57 Van Laer Keano Maes CT Glabbeek + 1:33
58 Craeynest Tibe Onder Ons Parike WZW + 1:33
59 Hamminga Maarten Wielerzone Nederland + 1:33
60 Schepens Noah Sport en Steun-Leopoldsburg + 1:39
61 Vanhoudt Yenthe Sport en Steun-Leopoldsburg + 1:47
62 Dhondt Ibe Maes CT Glabbeek + 1:49
63 Roussel Simon E.C.Wallonie U19 + 1:52
64 Peace Oliver Tofauti Everyone Active + 1:59
65 Verbrugghe Jens Avia-Rudyco Cycling Team + 2:12
66 Festino Kylian Team 31 Jolly Cycles U19 + 2:12
67 Neele Maurits Willebrord Wil Vooruit Juniors + 2:12
68 Devisch Lennert CT Luc Wallays-Jonge Renners + 2:20
69 Michel Loris - + 2:26
70 Tops Ruben Sport en Steun-Leopoldsburg + 2:26
71 Pouillard Raphaël - + 2:29
72 Vaneeckhoutte Victor Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 2:29
73 Vanommeslaeghe Mao Team Geo-Therm Carbonbike U19 + 2:33
74 Vuylsteke Tom Acrog-Tormans BC U19 + 2:38
75 Laurent Gabin Team Geo-Therm Carbonbike U19 + 2:38
76 Vermeulen Milan CT Luc Wallays-Jonge Renners + 2:46
77 Devry Mats Maes CT Glabbeek + 2:50
78 Naessens Henri Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 2:57
79 Foley Jack UC Dippach + 2:57
80 Van Den Broek Gijs FlandersColor-Galloo Team + 2:57
81 De Valck Asger Van Moer Logistics Cycling Team + 3:02
82 Winsemius Karlo Acrog-Tormans BC U19 + 3:02
83 Denolf Yari Avia-Rudyco Cycling Team + 3:02
DNF Remnant Fabio A.S.Villemur U19
DNF Van den Merssche Warre Avia-Rudyco Cycling Team
DNF Bruyninckx Lowie Brain² Olympia Tienen
DNF De Geeter Alexander Brain² Olympia Tienen
DNF Dresselaers Jaro Brain² Olympia Tienen
DNF Hemerijckx Lowie Brain² Olympia Tienen
DNF Huysmans Wout Brain² Olympia Tienen
DNF Kestens Sel Brain² Olympia Tienen
DNF Neulens Ethan Crabbe Toitures - CC Chevigny U19
DNF Vanhaecke Arno CT Luc Wallays-Jonge Renners
DNF Dallemagne Leopold E.C.Wallonie U19
DNF Debry Julien E.C.Wallonie U19
DNF Scheuren Romain E.C.Wallonie U19
DNF Valentin Antoine E.C.Wallonie U19
DNF Bauduin Romain FlandersColor-Galloo Team
DNF Goussaert Simon FlandersColor-Galloo Team
DNF Boutoille Arthur IWG Wapi Cycling Team
DNF Debaye Emilien IWG Wapi Cycling Team
DNF Midavaine Alexis IWG Wapi Cycling Team
DNF Cambre Seppe Maes CT Glabbeek
DNF Van der Bruggen Arjen Maes CT Glabbeek
DNF Delattre Hugo Olympique Grande-Synthe U19
DNF Duflo Rune Onder Ons Parike WZW
DNF Catry Lenny Ser'velo Team
DNF Charles Dario Ser'velo Team
DNF Melotte Matteo Ser'velo Team
DNF Scabaab William Ser'velo Team
DNF Van Waetermeulen Yanis Ser'velo Team
DNF Mathieu Seppe Sport en Steun-Leopoldsburg
DNF Frankish Jasper Sprint 2000 Charleroi
DNF Leduc Axel Sprint 2000 Charleroi
DNF Nowacki Edouard Sprint 2000 Charleroi
DNF Alexandre Arthur Team Geo-Therm Carbonbike U19
DNF Arnaud Aymeric Team Geo-Therm Carbonbike U19
DNF Collon Tom Team Geo-Therm Carbonbike U19
DNF Toussaint Maxime Team Geo-Therm Carbonbike U19
DNF Hardy Nathan Tofauti Everyone Active
DNF Mascolo Valerio UC Dippach
DNF Massen Noah UC Dippach
DNF Depraetere Simon Van Moer Logistics Cycling Team
DNF Collignon Yannis VC Ardennes
DNF Sgarlata Matheo VC Ardennes
DNF Drabble Peter WAC Team
DNF Kuschla Silas WAC Team
DNF Uytterhoeven Mike WAC Team
DNF Spijkstra Timo Wielerzone Nederland
DNF van de Vosse Lucas Wielerzone Nederland
DNF van Jaarsveld Thijs Wielerzone Nederland
DNF Van Norel Duncan Wielerzone Nederland
DNF van den Berg Daan Willebrord Wil Vooruit Juniors

Information