Front Races Teams Riders Ranking

Vuelta Ciclista Comunidad de Madrid | 2019 Stages

Information Results Stages Startlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03

Results: 01.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Niccolo Bonifazio Total Direct Energie 03:57:2914
02 Enrique Sanz Euskadi Basque - Murias + 005
03 Clément Russo Team Arkéa - Samsic + 003
04 Maxime Daniel Team Arkéa - Samsic + 00
05 Carlos Barbero Movistar Team + 00
06 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 00
07 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 00
08 Iuri Filosi Delko Marseille - Provence + 00
09 Bryan Gomez Manzana - Postobon Team + 00
10 Michele Gazzoli Kometa Cycling Team + 00
11 Alessandro Fedeli Delko Marseille - Provence + 00
12 Johnatan Cañaveral Coldeportes Bicicletas Strongman + 00
13 Aleksandr Grigoriev Sporting - Tavira + 00
14 Fabien Grellier Total Direct Energie + 00
15 Eduard Prades Movistar Team + 00
16 Eduardo Estrada Coldeportes Bicicletas Strongman + 00
17 Vicente Garcia de Mateos Aviludo-Louletano + 00
18 Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano + 00
19 William Munoz Coldeportes Bicicletas Strongman + 00
20 Gonzalo Serrano Caja Rural - Seguros RGA + 00
21 Garikoitz Bravo Euskadi Basque - Murias + 00
22 Orluis Aular Matrix Powertag + 00
23 Mario Gonzalez Euskadi Basque - Murias + 00
24 Francisco Campos W52 - FC Porto + 00
25 Carlos Quintero Manzana - Postobon Team + 00
26 Matthew Gibson Burgos - BH + 00
27 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 00
28 Jokin Aranburu Equipo Euskadi + 00
29 Jhonatan Restrepo Manzana - Postobon Team + 00
30 Jorge Arcas Movistar Team + 00
31 Ibai Azurmendi Equipo Euskadi + 00
32 Unai Cuadrado Equipo Euskadi + 00
33 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 00
34 Jérémy Leveau Delko Marseille - Provence + 00
35 Sergey Shilov Gazprom - RusVelo + 00
36 Rémy Rochas Delko Marseille - Provence + 00
37 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 00
38 Antonio Soto Equipo Euskadi + 00
39 Jose Manuel Gutiérrez Guerciotti-Kiwi Atlantico + 00
40 Jaume Sureda Burgos - BH + 00
41 Jorge Cubero Burgos - BH + 00
42 Diego Rubio Burgos - BH + 00
43 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 00
44 Romain Sicard Total Direct Energie + 00
45 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 00
46 Jesus Ezquerra Muela Burgos - BH + 00
47 Maxime Bouet Team Arkéa - Samsic + 00
48 Carlos Betancur Movistar Team + 00
49 Florian Vachon Team Arkéa - Samsic + 00
50 Antonio Carvalho W52 - FC Porto + 00
51 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 00
52 Nicola Toffali Sporting - Tavira + 00
53 Juan Felipe Osorio Manzana - Postobon Team + 00
54 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 00
55 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 00
56 Petr Rikunov Gazprom - RusVelo + 00
57 Jhojan Garcia Manzana - Postobon Team + 00
58 Jose Vicente Toribio Matrix Powertag + 00
59 Alvaro Trueba Sporting - Tavira + 00
60 Daiki Yasuhara Matrix Powertag + 00
61 Jaime Castrillo Movistar Team + 00
62 David De la Fuente Aviludo-Louletano + 00
63 Diego Fernando Cano Coldeportes Bicicletas Strongman + 00
64 Diego Lopez Equipo Euskadi + 00
65 Oscar Quiroz Coldeportes Bicicletas Strongman + 00
66 Samuele Rubino Kometa Cycling Team + 00
67 Sergey Chernetskiy Caja Rural - Seguros RGA + 00
68 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 00
69 Rein Taaramäe Total Direct Energie + 00
70 Francisco Mancebo Matrix Powertag + 00
71 David Livramento Sporting - Tavira + 00
72 Perrig Quemeneur Total Direct Energie + 00
73 Tiago Ferreira W52 - FC Porto + 00
74 Diego Sevilla Kometa Cycling Team + 00
75 Rafael Valls Movistar Team + 00
76 Stepan Kurianov Gazprom - RusVelo + 00
77 Jorge Magalhaes W52 - FC Porto + 00
78 Omar Mendoza Manzana - Postobon Team + 10
79 Alexandre Pichot Total Direct Energie + 11
80 Manuel Penalver Burgos - BH + 06:37
81 Alexandr Kulikovskiy Gazprom - RusVelo + 06:37
82 Luis Carlos Chia Bermudez Manzana - Postobon Team + 06:37
83 Dzmitry Zhyhunou Equipo Euskadi + 06:37
84 Jose Antonio Garcia Martin Kometa Cycling Team + 06:37
85 Nuno Bico Burgos - BH + 06:37
86 Cesar Martingil Sporting - Tavira + 06:37
87 Angel Sanchez W52 - FC Porto + 06:37
88 Nuno Meireles Aviludo-Louletano + 06:37
89 Mikel Ugarte Gamboa Guerciotti-Kiwi Atlantico + 06:37
90 Juan Camacho Kometa Cycling Team + 06:37
91 Benat Intxausti Euskadi Basque - Murias + 06:37
92 Antonio Puppio Kometa Cycling Team + 06:37
93 Isaac Cantón Kometa Cycling Team + 06:37
94 Alexander Porsev Gazprom - RusVelo + 06:37
95 Aritz Bagues Euskadi Basque - Murias + 06:37
96 Juan Antonio Lopez-Cozar Euskadi Basque - Murias + 06:37
97 Valter Pereira Sporting - Tavira + 06:37
98 Jon Aberasturi Caja Rural - Seguros RGA + 06:37
99 Alvaro Cuadros Caja Rural - Seguros RGA + 06:37
100 Francisco Garcia Rus Aviludo-Louletano + 06:37
101 Rinaldo Nocentini Sporting - Tavira + 06:37
102 Ryohei Komori Matrix Powertag + 06:37
103 Yohann Gène Total Direct Energie + 06:37
104 Gotzon Martin Equipo Euskadi + 06:37
105 Jose Carlos Nuñez Sanchez Guerciotti-Kiwi Atlantico + 07:49
106 Fernando Lopes Guerciotti-Kiwi Atlantico + 07:49
107 Andre Evangelista Aviludo-Louletano + 07:49
108 Gotzon Udondo Santamaría Euskadi Basque - Murias + 07:49
109 Paulo Silva Guerciotti-Kiwi Atlantico + 07:49
110 Sebastian Mora Caja Rural - Seguros RGA + 07:49
111 Alan Riou Team Arkéa - Samsic + 07:55
DNS Julien El Fares Delko Marseille - Provence
DNS Brenton Jones Delko Marseille - Provence
DNF Diego Jaramillo Coldeportes Bicicletas Strongman
Pos Name Team Time
01 Niccolo Bonifazio Total Direct Energie 03:57:29
02 Enrique Sanz Euskadi Basque Country - Murias + 00
03 Clément Russo Team Arkéa - Samsic + 00
04 Maxime Daniel Team Arkéa - Samsic + 00
05 Carlos Barbero Movistar Team + 00
06 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 00
07 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 00
08 Iuri Filosi Delko Marseille - Provence + 00
09 Bryan Gomez Manzana - Postobon Team + 00
10 Michele Gazzoli Kometa Cycling Team + 00
11 Alessandro Fedeli Delko Marseille - Provence + 00
12 Johnatan Cañaveral Coldeportes Bicicletas Strongman + 00
13 Aleksandr Grigoriev Sporting - Tavira + 00
14 Fabien Grellier Total Direct Energie + 00
15 Eduard Prades Movistar Team + 00
16 Eduardo Estrada Coldeportes Bicicletas Strongman + 00
17 Vicente Garcia de Mateos Aviludo-Louletano + 00
18 Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano + 00
19 William Munoz Coldeportes Bicicletas Strongman + 00
20 Gonzalo Serrano Caja Rural - Seguros RGA + 00
21 Garikoitz Bravo Euskadi Basque Country - Murias + 00
22 Orluis Aular Matrix Powertag + 00
23 Mario Gonzalez Euskadi Basque Country - Murias + 00
24 Francisco Campos W52 - FC Porto + 00
25 Carlos Quintero Manzana - Postobon Team + 00
26 Matthew Gibson Burgos - BH + 00
27 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 00
28 Jokin Aranburu Equipo Euskadi + 00
29 Jhonatan Restrepo Manzana - Postobon Team + 00
30 Jorge Arcas Movistar Team + 00
31 Ibai Azurmendi Equipo Euskadi + 00
32 Unai Cuadrado Equipo Euskadi + 00
33 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 00
34 Jérémy Leveau Delko Marseille - Provence + 00
35 Sergey Shilov Gazprom - RusVelo + 00
36 Rémy Rochas Delko Marseille - Provence + 00
37 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 00
38 Antonio Soto Equipo Euskadi + 00
39 Jose Manuel Gutiérrez Guerciotti-Kiwi Atlantico + 00
40 Jaume Sureda Burgos - BH + 00
41 Jorge Cubero Burgos - BH + 00
42 Diego Rubio Burgos - BH + 00
43 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 00
44 Romain Sicard Total Direct Energie + 00
45 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 00
46 Jesus Ezquerra Muela Burgos - BH + 00
47 Maxime Bouet Team Arkéa - Samsic + 00
48 Carlos Betancur Movistar Team + 00
49 Florian Vachon Team Arkéa - Samsic + 00
50 Antonio Carvalho W52 - FC Porto + 00
51 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 00
52 Nicola Toffali Sporting - Tavira + 00
53 Juan Felipe Osorio Manzana - Postobon Team + 00
54 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 00
55 Eduardo Sepulveda Movistar Team + 00
56 Petr Rikunov Gazprom - RusVelo + 00
57 Jhojan Garcia Manzana - Postobon Team + 00
58 Jose Vicente Toribio Matrix Powertag + 00
59 Alvaro Trueba Sporting - Tavira + 00
60 Daiki Yasuhara Matrix Powertag + 00
61 Jaime Castrillo Movistar Team + 00
62 David De la Fuente Aviludo-Louletano + 00
63 Diego Fernando Cano Coldeportes Bicicletas Strongman + 00
64 Diego Lopez Equipo Euskadi + 00
65 Oscar Quiroz Coldeportes Bicicletas Strongman + 00
66 Samuele Rubino Kometa Cycling Team + 00
67 Sergey Chernetskiy Caja Rural - Seguros RGA + 00
68 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 00
69 Rein Taaramäe Total Direct Energie + 00
70 Francisco Mancebo Matrix Powertag + 00
71 David Livramento Sporting - Tavira + 00
72 Perrig Quemeneur Total Direct Energie + 00
73 Tiago Ferreira W52 - FC Porto + 00
74 Diego Sevilla Kometa Cycling Team + 00
75 Rafael Valls Movistar Team + 00
76 Stepan Kurianov Gazprom - RusVelo + 00
77 Jorge Magalhaes W52 - FC Porto + 00
78 Omar Mendoza Manzana - Postobon Team + 10
79 Alexandre Pichot Total Direct Energie + 11
80 Manuel Penalver Burgos - BH + 06:37
81 Alexandr Kulikovskiy Gazprom - RusVelo + 06:37
82 Luis Carlos Chia Bermudez Manzana - Postobon Team + 06:37
83 Dzmitry Zhyhunou Equipo Euskadi + 06:37
84 Jose Antonio Garcia Martin Kometa Cycling Team + 06:37
85 Nuno Bico Burgos - BH + 06:37
86 Cesar Martingil Sporting - Tavira + 06:37
87 Angel Sanchez W52 - FC Porto + 06:37
88 Nuno Meireles Aviludo-Louletano + 06:37
89 Mikel Ugarte Gamboa Guerciotti-Kiwi Atlantico + 06:37
90 Juan Camacho Kometa Cycling Team + 06:37
91 Benat Intxausti Euskadi Basque Country - Murias + 06:37
92 Antonio Puppio Kometa Cycling Team + 06:37
93 Isaac Cantón Kometa Cycling Team + 06:37
94 Alexander Porsev Gazprom - RusVelo + 06:37
95 Aritz Bagues Euskadi Basque Country - Murias + 06:37
96 Juan Antonio Lopez-Cozar Euskadi Basque Country - Murias + 06:37
97 Valter Pereira Sporting - Tavira + 06:37
98 Jon Aberasturi Caja Rural - Seguros RGA + 06:37
99 Alvaro Cuadros Caja Rural - Seguros RGA + 06:37
100 Francisco Garcia Rus Aviludo-Louletano + 06:37
101 Rinaldo Nocentini Sporting - Tavira + 06:37
102 Ryohei Komori Matrix Powertag + 06:37
103 Yohann Gène Total Direct Energie + 06:37
104 Gotzon Martin Equipo Euskadi + 06:37
105 Jose Carlos Nuñez Sanchez Guerciotti-Kiwi Atlantico + 07:49
106 Fernando Lopes Guerciotti-Kiwi Atlantico + 07:49
107 Andre Evangelista Aviludo-Louletano + 07:49
108 Gotzon Udondo Santamaría Euskadi Basque Country - Murias + 07:49
109 Paulo Silva Guerciotti-Kiwi Atlantico + 07:49
110 Sebastian Mora Caja Rural - Seguros RGA + 07:49
111 Alan Riou Team Arkéa - Samsic + 07:55
Info
Nations Spain
Date May 10th
Where Aranjuez -> Aranjuez
What 01.Stage
Distance 161 km
Leader N.Bonifazio
Youth M.Gazzoli
Points N.Bonifazio
Mountain D.Sevilla
Sprint I.Boev