Vuelta a Madrid - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Sergio Pardilla Carmiooro NGC 03:17:32
02 Fortunato Baliani Miche Pro Cycling Team + 27
03 Ivan Melero Coco Burgos 2016 - Castilla y Leon + 32
04 Igor Anton Euskaltel-Euskadi + 55
05 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 59
06 Francisco Mancebo Heraklion Kastro - Murcia + 01:02
07 Giampaolo Cheula Footon-Servetto + 01:07
08 Luis Pasamontes Caisse d'Epargne + 01:08
09 Mikel Nieve Euskaltel-Euskadi + 01:10
10 Jose Herrada Caja Rural + 01:10
11 Ezequiel Mosquera Xacobeo-Galicia + 01:13
12 Laurent Didier Team Saxo Bank + 01:16
13 Guillermo Lana Baquedano Caja Rural + 01:56
14 Gustav Erik Larsson Team Saxo Bank + 02:26
15 David López Caisse d'Epargne + 02:26
16 Gustavo Rodriguez Iglesias Xacobeo-Galicia + 02:46
17 Pablo Lastras Caisse d'Epargne + 02:46
18 Oleg Chuzhda Caja Rural + 03:07
19 Mikel Landa Orbea + 03:07
20 Oscar Garcia-Casarrubios Heraklion Kastro - Murcia + 03:07
21 Andres Avelino Antuna Coro Burgos 2016 - Castilla y Leon + 03:15
22 Constantino Zaballa Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 03:19
23 Ion Izagirre Orbea + 03:21
24 Pablo Lechuga Rodriguez Andalucía - Cajasur + 03:55
25 Gorka Izagirre Euskaltel-Euskadi + 04:05
26 Angel Vicioso Andalucía - Cajasur + 04:19
27 Ruben Reig Conejero Caja Rural + 04:19
28 Garikoitz Bravo Caja Rural + 04:19
29 David Arroyo Caisse d'Epargne + 04:21
30 Ermanno Capelli Footon-Servetto + 05:45
31 Javier Chacon Quesada Heraklion Kastro - Murcia + 06:12
32 Krzysztof Szczawinski Miche Pro Cycling Team + 08:52
33 Pedro Goncalves Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 08:52
34 Manuel Calvente Andalucía - Cajasur + 08:52
35 Volodymyr Zagorodny Miche Pro Cycling Team + 08:52
36 Edwin Carvajal Miche Pro Cycling Team + 08:52
37 Manuel Ortega Ocaña Andalucía - Cajasur + 08:58
38 Gustavo Dominguez Lemos Xacobeo-Galicia + 09:09
39 Richie Porte Team Saxo Bank + 09:09
40 André Steensen Team Saxo Bank + 09:09
41 Frank Høj Team Saxo Bank + 09:09
42 Jaume Rovira Pons Heraklion Kastro - Murcia + 09:14
43 Antonio Cabello Baena Andalucía - Cajasur + 09:22
44 Andrea Tonti Carmiooro NGC + 09:50
45 Pedro Merino Criado Footon-Servetto + 10:45
46 Xabier Zabalo Imaz Orbea + 11:37
47 Bruno Pinto Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 11:37
48 Francisco Pérez Caisse d'Epargne + 13:34
49 Joseba Larralde Alzugarai Orbea + 13:34
50 Salvador Guardiola Heraklion Kastro - Murcia + 13:34
51 Andrey Amador Caisse d'Epargne + 13:34
52 Roberto Cesaro Miche Pro Cycling Team + 13:34
53 Ricardo Garcia Orbea + 14:28
54 David García Dapena Xacobeo-Galicia + 14:28
55 José Vicente García Caisse d'Epargne + 14:28
56 Leonardo Pinizzotto Miche Pro Cycling Team + 14:28
57 Jose Antonio De Segovia Xacobeo-Galicia + 14:28
58 Ruben Garcia Perez Caja Rural + 14:28
59 Daniele Ratto Carmiooro NGC + 14:28
60 Delio Fernandez Xacobeo-Galicia + 14:28
61 David Vitoria Footon-Servetto + 14:28
62 Cesar Antunes Quiterio Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 14:28
63 Laurent Beuret Carmiooro NGC + 14:28
64 Benat Urain Epelde Orbea + 14:28
65 Raul Santamarta Valvuena Burgos 2016 - Castilla y Leon + 14:28
66 Juan Javier Estrada Andalucía - Cajasur + 14:28
67 Javier Ramirez Andalucía - Cajasur + 14:28
68 Vladimir Isaichev Xacobeo-Galicia + 14:28
69 Diego Alejandro Tamayo Carmiooro NGC + 14:28
70 Vidal Celis Zabala Footon-Servetto + 14:28
71 Enrique Mata Cabello Footon-Servetto + 14:28
72 David Gutierrez G. Footon-Servetto + 14:28
73 Pedro Soeiro Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 14:28
74 Jorge Martin Montenegro Adaro Andalucía - Cajasur + 14:28
75 Adrian Saez Orbea + 14:28
76 Pascual Orengo Lopez Burgos 2016 - Castilla y Leon + 14:28
77 Juan José Cobo Caisse d'Epargne + 14:28
78 Jesus Del Nero Montes Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 14:28
79 Sébastien Fournet-Fayard Carmiooro NGC + 14:28
80 Serafín Martinez Xacobeo-Galicia + 14:28
81 Enrico Peruffo Carmiooro NGC + 14:28
82 Lluis Mas Burgos 2016 - Castilla y Leon + 15:09
83 Koldo Fernandez Euskaltel-Euskadi + 15:09
84 Gregory Brenes Burgos 2016 - Castilla y Leon + 15:09
85 Benat Intxausti Euskaltel-Euskadi + 15:09
86 Francisco Manuel Anton Burgos 2016 - Castilla y Leon + 15:09
87 Arturo Mora Ortiz Caja Rural + 15:09
88 Ruben Martinez Hernandez Caja Rural + 15:19
89 Jon Aberasturi Orbea + 19:54
90 Aitor Galdos Euskaltel-Euskadi + 19:54
91 Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi + 19:54
92 Johnnie Walker Footon-Servetto + 19:54
93 Bruno Saraiva Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 19:54
94 Miguel Minguez Euskaltel-Euskadi + 19:54
95 Oscar Grau Jorda Burgos 2016 - Castilla y Leon + 19:54
DNF Francisco Ventoso Carmiooro NGC
DNF Santiago Pérez Centro Ciclismo de Loule - Louletan
DNF Ivan Martinez Jimenez Heraklion Kastro - Murcia
DNF Hector Gonzalez Baeza Heraklion Kastro - Murcia
DNF Jonas Aaen Jørgensen Team Saxo Bank
DNF Juan José Haedo Team Saxo Bank
DNF Lucas Sebastian Haedo Team Saxo Bank
Information
Nation Spain
Date 18th July
Where Alcobendas -> Puerto de Morcuera
What 3rd stage
Distance 132 km
Leader S.Pardilla
Youth I.Izagirre
Points G.Larsson
Mountain O.Chuzhda
Other
Embed Results