Vuelta a Madrid - 2010

Overall Youth Points Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Sergio Pardilla Carmiooro NGC 5:18:21
02 Fortunato Baliani Miche Pro Cycling Team + 38
03 Ivan Melero Coco Burgos 2016 - Castilla y Leon + 39
04 Francisco Mancebo Heraklion Kastro - Murcia + 46
05 Ezequiel Mosquera Xacobeo-Galicia + 57
06 Igor Anton Euskaltel-Euskadi + 1:02
07 Jose Herrada Caja Rural + 1:05
08 Giampaolo Cheula Footon-Servetto + 1:07
09 Laurent Didier Team Saxo Bank + 1:09
10 Luis Pasamontes Caisse d'Epargne + 1:10
11 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 1:20
12 Mikel Nieve Euskaltel-Euskadi + 1:27
13 Guillermo Lana Baquedano Caja Rural + 1:52
14 Gustav Erik Larsson Team Saxo Bank + 1:58
15 Pablo Lastras Caisse d'Epargne + 2:48
16 Oleg Chuzhda Caja Rural + 2:50
17 David López Caisse d'Epargne + 2:55
18 Gustavo Rodriguez Iglesias Xacobeo-Galicia + 3:15
19 Constantino Zaballa Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 3:19
20 Ion Izagirre Orbea + 3:24
21 Mikel Landa Orbea + 3:43
22 Gorka Izagirre Euskaltel-Euskadi + 3:57
23 Andres Avelino Antuna Coro Burgos 2016 - Castilla y Leon + 3:57
24 Oscar Garcia-Casarrubios Heraklion Kastro - Murcia + 4:10
25 Pablo Lechuga Rodriguez Andalucía - Cajasur + 4:21
26 Angel Vicioso Andalucía - Cajasur + 4:26
27 Ruben Reig Conejero Caja Rural + 4:34
28 Garikoitz Bravo Caja Rural + 4:36
29 David Arroyo Caisse d'Epargne + 5:08
30 Ermanno Capelli Footon-Servetto + 6:11
31 Javier Chacon Quesada Heraklion Kastro - Murcia + 6:47
32 Volodymyr Zagorodny Miche Pro Cycling Team + 8:53
33 André Steensen Team Saxo Bank + 8:58
34 Richie Porte Team Saxo Bank + 8:59
35 Pedro Goncalves Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 9:14
36 Jaume Rovira Pons Heraklion Kastro - Murcia + 9:15
37 Gustavo Dominguez Lemos Xacobeo-Galicia + 9:21
38 Edwin Carvajal Miche Pro Cycling Team + 9:24
39 Krzysztof Szczawinski Miche Pro Cycling Team + 9:27
40 Manuel Ortega Ocaña Andalucía - Cajasur + 9:31
41 Frank Høj Team Saxo Bank + 9:35
42 Manuel Calvente Andalucía - Cajasur + 10:07
43 Antonio Cabello Baena Andalucía - Cajasur + 10:08
44 Pedro Merino Criado Footon-Servetto + 11:19
45 Andrea Tonti Carmiooro NGC + 11:48
46 Xabier Zabalo Imaz Orbea + 12:20
47 Andrey Amador Caisse d'Epargne + 13:18
48 Francisco Pérez Caisse d'Epargne + 13:41
49 Roberto Cesaro Miche Pro Cycling Team + 13:56
50 Jesus Del Nero Montes Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 14:12
51 Vladimir Isaichev Xacobeo-Galicia + 14:17
52 David García Dapena Xacobeo-Galicia + 14:19
53 Salvador Guardiola Heraklion Kastro - Murcia + 14:23
54 Joseba Larralde Alzugarai Orbea + 14:23
55 Juan José Cobo Caisse d'Epargne + 14:29
56 Ricardo Garcia Orbea + 14:31
57 Delio Fernandez Xacobeo-Galicia + 14:31
58 Jose Antonio De Segovia Xacobeo-Galicia + 14:38
59 Enrique Mata Cabello Footon-Servetto + 14:50
60 Cesar Antunes Quiterio Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 14:54
61 Serafín Martinez Xacobeo-Galicia + 14:55
62 Pascual Orengo Lopez Burgos 2016 - Castilla y Leon + 14:56
63 Raul Santamarta Valvuena Burgos 2016 - Castilla y Leon + 15:00
64 David Gutierrez G. Footon-Servetto + 15:02
65 Lluis Mas Burgos 2016 - Castilla y Leon + 15:02
66 David Vitoria Footon-Servetto + 15:03
67 Daniele Ratto Carmiooro NGC + 15:06
68 Pedro Soeiro Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 15:07
69 José Vicente García Caisse d'Epargne + 15:07
70 Sébastien Fournet-Fayard Carmiooro NGC + 15:09
71 Diego Alejandro Tamayo Carmiooro NGC + 15:10
72 Vidal Celis Zabala Footon-Servetto + 15:16
73 Juan Javier Estrada Andalucía - Cajasur + 15:17
74 Javier Ramirez Andalucía - Cajasur + 15:17
75 Adrian Saez Orbea + 15:21
76 Benat Urain Epelde Orbea + 15:22
77 Ruben Garcia Perez Caja Rural + 15:24
78 Jorge Martin Montenegro Adaro Andalucía - Cajasur + 15:29
79 Francisco Manuel Anton Burgos 2016 - Castilla y Leon + 15:29
80 Koldo Fernandez Euskaltel-Euskadi + 15:34
81 Leonardo Pinizzotto Miche Pro Cycling Team + 15:43
82 Arturo Mora Ortiz Caja Rural + 15:46
83 Ruben Martinez Hernandez Caja Rural + 15:51
84 Gregory Brenes Burgos 2016 - Castilla y Leon + 16:16
85 Bruno Pinto Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 16:30
86 Laurent Beuret Carmiooro NGC + 16:44
87 Benat Intxausti Euskaltel-Euskadi + 17:03
88 Enrico Peruffo Carmiooro NGC + 19:35
89 Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi + 20:19
90 Bruno Saraiva Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 20:28
91 Oscar Grau Jorda Burgos 2016 - Castilla y Leon + 20:29
92 Jon Aberasturi Orbea + 20:43
93 Aitor Galdos Euskaltel-Euskadi + 20:44
94 Miguel Minguez Euskaltel-Euskadi + 20:52
95 Johnnie Walker Footon-Servetto + 21:03
DNF Francisco Ventoso Carmiooro NGC
DNF Santiago Pérez Centro Ciclismo de Loule - Louletan
DNF Hector Gonzalez Baeza Heraklion Kastro - Murcia
DNF Ivan Martinez Jimenez Heraklion Kastro - Murcia
DNF Juan José Haedo Team Saxo Bank
DNF Lucas Sebastian Haedo Team Saxo Bank
DNF Jonas Aaen Jørgensen Team Saxo Bank
Information
Nation Spain
Date 17th - 18th July
CAT 2.1
Other
Embed Results