Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Côte d'Or Classic Juniors - 2022

Stage

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Isidore Noa UV Aube Junior 02:40:34
02 Faure-Prost Alexy Saône-et-Loire + 00
03 Boulahoite Rayan Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 20
04 Thollet Quentin EC Saint-Etienne Loire Junior + 20
05 Lequet Corentin Charvieu-Chavagneux IC Junior + 20
06 Fayolle Jean-Loup Corbas Lyon Metropole Juniors + 25
07 Linval Florian Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 01:52
08 Barrillot Bohémond SCO Dijon-Team Material-velo.com U19 + 01:53
09 Dougny Lucas Saône-et-Loire + 02:34
10 Toussaint Wouter Gepla-Watersley R&D Road Team + 02:45
11 Mahieu Gregoire VC Saint-Antoine-la-Gavotte + 02:48
12 Darmigny Tom Côte d'Or + 02:50
13 Savonet Martin A.C.Bisontine U19 + 02:53
14 Lambert-Wetzel Tom Corbas Lyon Metropole Juniors + 02:57
15 Finckbohner Anaël U19 Cycling Project + 05:02
16 van der Werff Thom Gepla-Watersley R&D Road Team + 05:03
17 Guerinel Mathis Mixte OC Val d'Oise + 05:04
18 Guillemot Cyprien U19 Cycling Project + 05:12
19 Breyer Tom Philippe Wagner Cycling U19 + 05:15
20 Veenings Pepijn Gepla-Watersley R&D Road Team + 05:53
21 Coste Florian Corbas Lyon Metropole Juniors + 05:58
22 Melot Noe VC La Pomme Marseille U19 + 05:59
23 Boutron Nathanaël Formation Fenioux 36 + 05:59
24 Ruet Simon V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 05:59
25 Gast Mathias Mixte UC Haguenau + 06:01
26 Meijers Sal Streetjump-ABLOC + 06:01
27 Ayache Thibault Lagny Pontcarré Cyclisme Junior + 06:01
28 Tapiz Hugo VC La Pomme Marseille U19 + 06:01
29 Marec Flavien Lagny Pontcarré Cyclisme Junior + 06:03
30 Mathieu Paul A.C.Bisontine U19 + 06:09
31 Bagou Guillaume Charvieu-Chavagneux IC Junior + 06:09
32 Vincent Numa Corbas Lyon Metropole Juniors + 06:12
33 Tarbouriech Mathis CC Etupes U19 + 06:16
34 de Hart Justin Gepla-Watersley R&D Road Team + 08:07
35 Bruno Tanguy Saône-et-Loire + 08:07
36 Poisot Luka SCO Dijon-Team Material-velo.com U19 + 08:07
37 Duba Maxime Streetjump-ABLOC + 08:40
38 Hervouet Arsene Formation Fenioux 36 + 09:03
39 Daddi Brice VC La Pomme Marseille U19 + 09:17
40 Esnault Nathan Charvieu-Chavagneux IC Junior + 09:22
41 Vivot Etienne Doubs + 09:34
42 Ruse Mathias Grenoble Métropole Cyclisme 38 Junior + 09:37
43 Communal Kylian EC Saint-Etienne Loire Junior + 09:43
44 Benoist Aurélien Formation Fenioux 36 + 09:45
45 Laurenson Martin EC Saint-Etienne Loire Junior + 09:47
46 Daouze Simon UV Aube Junior + 10:13
47 Genette Edouard A.C.Bisontine U19 + 10:15
48 Arnaud Maxime Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 10:17
49 Raadgers Ravi Streetjump-ABLOC + 10:17
50 Curien Quentin U19 Cycling Project + 10:17
51 Legay Baptiste Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 10:17
52 Bansard Axel Mixte OC Val d'Oise + 10:17
53 Sarron Gatien Formation Fenioux 36 + 10:17
54 Decomble Maxime VC La Pomme Marseille U19 + 10:17
55 Philibert Emilien CC Etupes U19 + 10:17
56 Coudiere Vincent Team Haute-Savoie + 10:17
57 Doukari Alexis Team Haute-Savoie + 10:17
58 Barbereau Loic Charvieu-Chavagneux IC Junior + 10:17
59 Grillot Gary Saône-et-Loire + 10:22
60 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 10:22
61 Merle Charly EC Saint-Etienne Loire Junior + 10:22
62 Boileau Jules Côte d'Or + 10:22
63 Luciez Jules Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 10:29
64 Smith Samuel V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 10:43
65 Mercier Edwin Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 10:53
66 Saras Jules Côte d'Or + 11:04
67 Fahy Mattéo Lagny Pontcarré Cyclisme Junior + 11:29
68 Fragnoli Giovanny Lagny Pontcarré Cyclisme Junior + 11:29
69 Collier Theotime U19 Cycling Project + 11:36
70 Malcuit Lukas SCO Dijon-Team Material-velo.com U19 + 11:36
71 Berg Gabriel Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 14:22
72 Pagot Joan Philippe Wagner Cycling U19 + 14:28
73 Gardy Julien U19 Cycling Project + 15:56
74 Cousin Pierre UV Aube Junior + 16:40
75 Clergerie Gabin Mixte OC Val d'Oise + 16:45
76 Millat William Corbas Lyon Metropole Juniors + 17:54
77 Coulondre Gabriel Formation Fenioux 36 + 17:54
78 Ginet Erwan Formation Fenioux 36 + 18:36
79 Nachbaur Antoine Mixte UC Haguenau + 19:33
80 Dereux Robin V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 19:40
81 Cloez Matheis V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 19:40
82 Jorge Edgar EC Saint-Etienne Loire Junior + 20:19
83 van der Meer Samuel Streetjump-ABLOC + 21:18
85 Heurard Andrea Grenoble Métropole Cyclisme 38 Junior + 25:39
86 Farini Mathieu Team Haute-Savoie + 25:58
87 Wuertz Mathis UV Aube Junior + 26:15
88 Barbier Damien Grenoble Métropole Cyclisme 38 Junior + 28:47
89 Tissier Marius VC Annemasse Junior + 30:15
90 Betrix Alexis VC Annemasse Junior + 31:12
91 Servanin Matthias Charvieu-Chavagneux IC Junior + 32:11
92 Schaper Marijn Streetjump-ABLOC + 32:48
DNF David Alexis SCO Dijon-Team Material-velo.com U19
DNF Legros Thibault SCO Dijon-Team Material-velo.com U19
DNF Ducote Luan SCO Dijon-Team Material-velo.com U19
DNF Pepiot Baptiste A.C.Bisontine U19
DNF Mortier Thibaut A.C.Bisontine U19
DNF Merlin Cyrian A.C.Bisontine U19
DNF Montmillon Yannis CC Etupes U19
DNF Carmona Romeo CC Etupes U19
DNF Rouge Arthur Philippe Wagner Cycling U19
DNF Jay Timéo Philippe Wagner Cycling U19
DNF Paris Morgan Philippe Wagner Cycling U19
DNF Bacrot Gabriel Philippe Wagner Cycling U19
DNF Gauvin Mathis EC Saint-Etienne Loire Junior
DNF Duret Hugo V.C.Villefranche Beaujolais Juniors
DNF Salon Gabriel V.C.Villefranche Beaujolais Juniors
DNF Cretin Jules Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19
DNF Gauthier Maryan Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19
DNF Oubrier Dorian Charvieu-Chavagneux IC Junior
DNF Mazzoleni Charles Corbas Lyon Metropole Juniors
DNF Moutier Elias Grenoble Métropole Cyclisme 38 Junior
DNF Carminati Leo Grenoble Métropole Cyclisme 38 Junior
DNF Mesnil Thibault VC Annemasse Junior
DNF Drillaud Louis VC Annemasse Junior
DNF Salvadori Axel VC Annemasse Junior
DNF Grass Julien Mixte UC Haguenau
DNF Henrion Thomas Mixte UC Haguenau
DNF Caoduro Antoine Mixte UC Haguenau
DNF Triclin Valentin Mixte UC Haguenau
DNF Nominé Yoann Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19
DNF Drolon Mathis Lagny Pontcarré Cyclisme Junior
DNF Thiesson Alexis Lagny Pontcarré Cyclisme Junior
DNF Madona Corentin VC La Pomme Marseille U19
DNF Durand Dorian VC Saint-Antoine-la-Gavotte
DNF Robbins Jacques VC Saint-Antoine-la-Gavotte
DNF Aubery Robin VC Saint-Antoine-la-Gavotte
DNF Aujogue Quentin VC Saint-Antoine-la-Gavotte
DNF Ferry Clement VC Saint-Antoine-la-Gavotte
DNF Lamothe Louis Côte d'Or
DNF Berger Baptiste Saône-et-Loire
DNF Gueugneaud Lucas Saône-et-Loire
DNF Vivot Alexis Doubs
DNF David Paul Doubs
DNF Gauchet Nathan Doubs
DNF Coulot Lenny Doubs
DNF Valla Raphael Team Haute-Savoie
DNF Schneider Enzo U19 Cycling Project
DNF Prado Martin Mixte OC Val d'Oise
DNF Grignon Alexandre Mixte OC Val d'Oise

Information