Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Côte d'Or Classic Juniors - 2022

Stage

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Bagou Guillaume Charvieu-Chavagneux IC Junior 02:04:42
02 Dougny Lucas Saône-et-Loire + 00
03 Lambert-Wetzel Tom Corbas Lyon Metropole Juniors + 00
04 Isidore Noa UV Aube Junior + 00
05 Barrillot Bohémond SCO Dijon-Team Material-velo.com U19 + 00
06 Fayolle Jean-Loup Corbas Lyon Metropole Juniors + 00
07 Darmigny Tom Côte d'Or + 00
08 Savonet Martin A.C.Bisontine U19 + 00
09 Thollet Quentin EC Saint-Etienne Loire Junior + 00
10 Faure-Prost Alexy Saône-et-Loire + 00
11 Mortier Thibaut A.C.Bisontine U19 + 00
12 Boulahoite Rayan Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 00
13 van der Werff Thom Gepla-Watersley R&D Road Team + 00
14 Linval Florian Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 00
15 Veenings Pepijn Gepla-Watersley R&D Road Team + 00
16 Lequet Corentin Charvieu-Chavagneux IC Junior + 00
17 Finckbohner Anaël U19 Cycling Project + 00
18 David Alexis SCO Dijon-Team Material-velo.com U19 + 00
19 Mercier Edwin Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 00
20 Communal Kylian EC Saint-Etienne Loire Junior + 00
21 Duba Maxime Streetjump-ABLOC + 00
22 Berg Gabriel Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 00
23 Genette Edouard A.C.Bisontine U19 + 00
24 Melot Noe VC La Pomme Marseille U19 + 00
25 Ruet Simon V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 00
26 Coste Florian Corbas Lyon Metropole Juniors + 00
27 Bruno Tanguy Saône-et-Loire + 00
28 Bansard Axel Mixte OC Val d'Oise + 00
29 Mahieu Gregoire VC Saint-Antoine-la-Gavotte + 00
30 Salvadori Axel VC Annemasse Junior + 00
31 Guillemot Cyprien U19 Cycling Project + 00
32 Guerinel Mathis Mixte OC Val d'Oise + 00
33 Ayache Thibault Lagny Pontcarré Cyclisme Junior + 00
34 Toussaint Wouter Gepla-Watersley R&D Road Team + 00
35 Boutron Nathanaël Formation Fenioux 36 + 00
36 Decomble Maxime VC La Pomme Marseille U19 + 00
37 Duret Hugo V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 00
38 Gardy Julien U19 Cycling Project + 00
39 Vincent Numa Corbas Lyon Metropole Juniors + 00
40 Tarbouriech Mathis CC Etupes U19 + 03:20
41 Berger Baptiste Saône-et-Loire + 03:21
42 Nominé Yoann Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 03:23
43 Pepiot Baptiste A.C.Bisontine U19 + 03:24
44 Carminati Leo Grenoble Métropole Cyclisme 38 Junior + 03:31
45 Curien Quentin U19 Cycling Project + 03:33
46 Schneider Enzo U19 Cycling Project + 07:00
47 Ginet Erwan Formation Fenioux 36 + 07:12
48 Meijers Sal Streetjump-ABLOC + 07:12
49 Millat William Corbas Lyon Metropole Juniors + 07:12
50 Gast Mathias Mixte UC Haguenau + 07:12
51 Barbereau Loic Charvieu-Chavagneux IC Junior + 07:12
52 Raadgers Ravi Streetjump-ABLOC + 07:16
53 Vivot Alexis Doubs + 07:16
54 Cretin Jules Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 07:16
55 Tapiz Hugo VC La Pomme Marseille U19 + 07:16
56 Pagot Joan Philippe Wagner Cycling U19 + 07:20
57 Salon Gabriel V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 07:20
58 Coulondre Gabriel Formation Fenioux 36 + 07:21
59 Durand Dorian VC Saint-Antoine-la-Gavotte + 07:21
60 Laurenson Martin EC Saint-Etienne Loire Junior + 07:21
61 Ducote Luan SCO Dijon-Team Material-velo.com U19 + 07:27
62 Thiesson Alexis Lagny Pontcarré Cyclisme Junior + 07:27
63 Grass Julien Mixte UC Haguenau + 08:14
64 Dereux Robin V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 09:40
65 Mathieu Paul A.C.Bisontine U19 + 09:40
66 Tissier Marius VC Annemasse Junior + 09:40
67 Sarron Gatien Formation Fenioux 36 + 09:40
68 Schaper Marijn Streetjump-ABLOC + 09:40
69 Coudiere Vincent Team Haute-Savoie + 09:40
70 Marec Flavien Lagny Pontcarré Cyclisme Junior + 09:40
71 Merlin Cyrian A.C.Bisontine U19 + 09:40
72 de Hart Justin Gepla-Watersley R&D Road Team + 09:40
73 Cloez Matheis V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 09:40
74 Triclin Valentin Mixte UC Haguenau + 09:40
75 Poisot Luka SCO Dijon-Team Material-velo.com U19 + 09:40
76 Arnaud Maxime Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 09:40
77 Ruse Mathias Grenoble Métropole Cyclisme 38 Junior + 09:40
78 Benoist Aurélien Formation Fenioux 36 + 09:40
79 Montmillon Yannis CC Etupes U19 + 09:40
80 Breyer Tom Philippe Wagner Cycling U19 + 09:40
81 Vivot Etienne Doubs + 09:40
82 Esnault Nathan Charvieu-Chavagneux IC Junior + 09:40
83 Paris Morgan Philippe Wagner Cycling U19 + 09:40
84 Aubery Robin VC Saint-Antoine-la-Gavotte + 09:40
85 Gueugneaud Lucas Saône-et-Loire + 09:40
86 Merle Charly EC Saint-Etienne Loire Junior + 09:40
87 Grillot Gary Saône-et-Loire + 09:40
88 Philibert Emilien CC Etupes U19 + 09:40
89 Gauvin Mathis EC Saint-Etienne Loire Junior + 09:40
90 Caoduro Antoine Mixte UC Haguenau + 09:40
91 Heurard Andrea Grenoble Métropole Cyclisme 38 Junior + 09:40
92 Daddi Brice VC La Pomme Marseille U19 + 09:40
93 Mazzoleni Charles Corbas Lyon Metropole Juniors + 09:40
94 Legay Baptiste Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 09:40
95 Clergerie Gabin Mixte OC Val d'Oise + 09:40
96 van der Meer Samuel Streetjump-ABLOC + 09:40
97 Henrion Thomas Mixte UC Haguenau + 09:40
98 Carmona Romeo CC Etupes U19 + 09:40
99 Lamothe Louis Côte d'Or + 09:52
100 Cousin Pierre UV Aube Junior + 09:52
101 Drolon Mathis Lagny Pontcarré Cyclisme Junior + 09:54
102 Malcuit Lukas SCO Dijon-Team Material-velo.com U19 + 09:54
103 Collier Theotime U19 Cycling Project + 09:57
104 Madona Corentin VC La Pomme Marseille U19 + 10:02
105 Smith Samuel V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 10:53
106 Boileau Jules Côte d'Or + 12:06
107 Drillaud Louis VC Annemasse Junior + 13:00
108 Hervouet Arsene Formation Fenioux 36 + 13:00
109 Farini Mathieu Team Haute-Savoie + 14:50
110 Grignon Alexandre Mixte OC Val d'Oise + 14:50
111 Doukari Alexis Team Haute-Savoie + 14:50
112 Luciez Jules Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 14:50
113 Robbins Jacques VC Saint-Antoine-la-Gavotte + 14:50
114 Coulot Lenny Doubs + 14:50
115 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 14:50
116 Saras Jules Côte d'Or + 14:50
117 Daouze Simon UV Aube Junior + 14:50
118 Jay Timéo Philippe Wagner Cycling U19 + 15:02
119 Fahy Mattéo Lagny Pontcarré Cyclisme Junior + 15:04
120 David Paul Doubs + 15:09
121 Jorge Edgar EC Saint-Etienne Loire Junior + 15:24
122 Gauthier Maryan Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 16:08
123 Nachbaur Antoine Mixte UC Haguenau + 16:47
124 Prado Martin Mixte OC Val d'Oise + 16:50
125 Wuertz Mathis UV Aube Junior + 16:52
126 Fragnoli Giovanny Lagny Pontcarré Cyclisme Junior + 16:52
127 Ferry Clement VC Saint-Antoine-la-Gavotte + 16:55
128 Mesnil Thibault VC Annemasse Junior + 16:57
129 Oubrier Dorian Charvieu-Chavagneux IC Junior + 16:59
130 Rouge Arthur Philippe Wagner Cycling U19 + 17:00
131 Legros Thibault SCO Dijon-Team Material-velo.com U19 + 17:00
132 Bacrot Gabriel Philippe Wagner Cycling U19 + 17:00
133 Aujogue Quentin VC Saint-Antoine-la-Gavotte + 17:05
134 Servanin Matthias Charvieu-Chavagneux IC Junior + 17:12
135 Betrix Alexis VC Annemasse Junior + 17:16
136 Barbier Damien Grenoble Métropole Cyclisme 38 Junior + 17:30
137 Valla Raphael Team Haute-Savoie + 17:30
138 Gauchet Nathan Doubs + 17:36
139 Moutier Elias Grenoble Métropole Cyclisme 38 Junior + 18:31
OOT Pelissier Jean-Baptiste Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19
OOT Buisson Marius Côte d'Or
OOT Bouleret Hugo Côte d'Or
OOT Pegeot Ethan CC Etupes U19
DNS Mangado Brady CC Etupes U19
DNS Guillet Boris Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19
DNS Marcellini Milan Grenoble Métropole Cyclisme 38 Junior
DNS Beurville Mathis UV Aube Junior
DNS Koster Bjorn Gepla-Watersley R&D Road Team
DNS Guibout Marius Seine-Maritime
DNS Gloaguen Thibaut Seine-Maritime
DNS Langui Nicolas Seine-Maritime
DNS Lebreton Samuel Seine-Maritime
DNS Mercier Antoine Seine-Maritime
DNS Morin Emil Seine-Maritime
DNF Gal Ryan Gepla-Watersley R&D Road Team
DNF Pater Lois Doubs
DNF Bregou Jivko Mixte OC Val d'Oise

Information