Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Côte d'Or Classic Juniors - 2022

Overall

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Fayolle Jean-Loup Corbas Lyon Metropole Juniors 5:09:36
02 Faure-Prost Alexy Saône-et-Loire + 1:24
03 Thollet Quentin EC Saint-Etienne Loire Junior + 1:50
04 Lambert-Wetzel Tom Corbas Lyon Metropole Juniors + 2:32
05 Isidore Noa UV Aube Junior + 2:37
06 Barrillot Bohémond SCO Dijon-Team Material-velo.com U19 + 3:03
07 Dougny Lucas Saône-et-Loire + 3:54
08 Savonet Martin A.C.Bisontine U19 + 4:00
09 Boulahoite Rayan Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 4:06
10 Lequet Corentin Charvieu-Chavagneux IC Junior + 4:33
11 Bagou Guillaume Charvieu-Chavagneux IC Junior + 7:08
12 Darmigny Tom Côte d'Or + 7:08
13 Toussaint Wouter Gepla-Watersley R&D Road Team + 7:10
14 Linval Florian Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 8:46
15 Coste Florian Corbas Lyon Metropole Juniors + 8:47
16 Vincent Numa Corbas Lyon Metropole Juniors + 9:27
17 van der Werff Thom Gepla-Watersley R&D Road Team + 9:28
18 Finckbohner Anaël U19 Cycling Project + 10:32
19 Boutron Nathanaël Formation Fenioux 36 + 10:37
20 Guillemot Cyprien U19 Cycling Project + 10:42
21 Guerinel Mathis Mixte OC Val d'Oise + 11:06
22 Ruet Simon V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 11:07
23 Tarbouriech Mathis CC Etupes U19 + 12:11
24 Bruno Tanguy Saône-et-Loire + 13:11
25 Mahieu Gregoire VC Saint-Antoine-la-Gavotte + 13:18
26 Ayache Thibault Lagny Pontcarré Cyclisme Junior + 13:21
27 Melot Noe VC La Pomme Marseille U19 + 13:22
28 Duba Maxime Streetjump-ABLOC + 13:52
29 Communal Kylian EC Saint-Etienne Loire Junior + 14:23
30 Tapiz Hugo VC La Pomme Marseille U19 + 14:33
31 Mercier Edwin Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 14:39
32 Decomble Maxime VC La Pomme Marseille U19 + 14:47
33 Meijers Sal Streetjump-ABLOC + 15:11
34 Genette Edouard A.C.Bisontine U19 + 15:16
35 Gast Mathias Mixte UC Haguenau + 15:45
36 Curien Quentin U19 Cycling Project + 16:06
37 Bansard Axel Mixte OC Val d'Oise + 16:19
38 Mathieu Paul A.C.Bisontine U19 + 17:09
39 Veenings Pepijn Gepla-Watersley R&D Road Team + 17:51
40 Berg Gabriel Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 18:08
41 Breyer Tom Philippe Wagner Cycling U19 + 18:13
42 Barbereau Loic Charvieu-Chavagneux IC Junior + 18:31
43 Laurenson Martin EC Saint-Etienne Loire Junior + 18:34
44 de Hart Justin Gepla-Watersley R&D Road Team + 18:58
45 Poisot Luka SCO Dijon-Team Material-velo.com U19 + 19:27
46 Raadgers Ravi Streetjump-ABLOC + 19:31
47 Marec Flavien Lagny Pontcarré Cyclisme Junior + 19:49
48 Sarron Gatien Formation Fenioux 36 + 19:53
49 Esnault Nathan Charvieu-Chavagneux IC Junior + 20:01
50 Daddi Brice VC La Pomme Marseille U19 + 20:13
51 Benoist Aurélien Formation Fenioux 36 + 20:49
52 Gardy Julien U19 Cycling Project + 21:33
53 Ruse Mathias Grenoble Métropole Cyclisme 38 Junior + 22:15
54 Grillot Gary Saône-et-Loire + 22:15
55 Philibert Emilien CC Etupes U19 + 22:32
56 Legay Baptiste Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 23:13
57 Vivot Etienne Doubs + 23:26
58 Hervouet Arsene Formation Fenioux 36 + 23:27
59 Smith Samuel V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 23:30
60 Arnaud Maxime Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19 + 23:37
61 Merle Charly EC Saint-Etienne Loire Junior + 24:17
62 Collier Theotime U19 Cycling Project + 25:00
63 Pagot Joan Philippe Wagner Cycling U19 + 25:06
64 Malcuit Lukas SCO Dijon-Team Material-velo.com U19 + 26:10
65 Boileau Jules Côte d'Or + 26:45
66 Ginet Erwan Formation Fenioux 36 + 27:15
67 Daouze Simon UV Aube Junior + 27:48
68 Doukari Alexis Team Haute-Savoie + 28:20
69 Coulondre Gabriel Formation Fenioux 36 + 28:29
70 Luciez Jules Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 28:35
71 Coudiere Vincent Team Haute-Savoie + 28:42
72 Cousin Pierre UV Aube Junior + 29:09
73 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 29:21
74 Saras Jules Côte d'Or + 30:08
75 Millat William Corbas Lyon Metropole Juniors + 30:36
76 Fahy Mattéo Lagny Pontcarré Cyclisme Junior + 30:39
77 Dereux Robin V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 31:14
78 Cloez Matheis V.C.Villefranche Beaujolais Juniors + 31:37
79 Fragnoli Giovanny Lagny Pontcarré Cyclisme Junior + 32:27
80 van der Meer Samuel Streetjump-ABLOC + 32:56
81 Clergerie Gabin Mixte OC Val d'Oise + 36:22
82 Jorge Edgar EC Saint-Etienne Loire Junior + 39:55
83 Heurard Andrea Grenoble Métropole Cyclisme 38 Junior + 40:43
84 Nachbaur Antoine Mixte UC Haguenau + 43:16
85 Farini Mathieu Team Haute-Savoie + 43:58
86 Tissier Marius VC Annemasse Junior + 44:28
87 Schaper Marijn Streetjump-ABLOC + 44:36
89 Wuertz Mathis UV Aube Junior + 45:44
90 Betrix Alexis VC Annemasse Junior + 53:36
91 Barbier Damien Grenoble Métropole Cyclisme 38 Junior + 53:52
92 Servanin Matthias Charvieu-Chavagneux IC Junior + 54:43
DNF Bouleret Hugo Côte d'Or
DNF Buisson Marius Côte d'Or
DNF Lamothe Louis Côte d'Or
DNF Coulot Lenny Doubs
DNF David Paul Doubs
DNF Gauchet Nathan Doubs
DNF Pater Lois Doubs
DNF Vivot Alexis Doubs
DNF Bregou Jivko Mixte OC Val d'Oise
DNF Grignon Alexandre Mixte OC Val d'Oise
DNF Prado Martin Mixte OC Val d'Oise
DNF Caoduro Antoine Mixte UC Haguenau
DNF Grass Julien Mixte UC Haguenau
DNF Henrion Thomas Mixte UC Haguenau
DNF Triclin Valentin Mixte UC Haguenau
DNF Berger Baptiste Saône-et-Loire
DNF Gueugneaud Lucas Saône-et-Loire
DNF Gloaguen Thibaut Seine-Maritime
DNF Guibout Marius Seine-Maritime
DNF Langui Nicolas Seine-Maritime
DNF Lebreton Samuel Seine-Maritime
DNF Mercier Antoine Seine-Maritime
DNF Morin Emil Seine-Maritime
DNF Valla Raphael Team Haute-Savoie
DNF Schneider Enzo U19 Cycling Project
DNF Merlin Cyrian A.C.Bisontine U19
DNF Mortier Thibaut A.C.Bisontine U19
DNF Pepiot Baptiste A.C.Bisontine U19
DNF Nominé Yoann Argenteuil Val de Seine Cyclisme 95 U19
DNF Cretin Jules Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19
DNF Gauthier Maryan Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19
DNF Guillet Boris Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19
DNF Pelissier Jean-Baptiste Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19
DNF Carmona Romeo CC Etupes U19
DNF Mangado Brady CC Etupes U19
DNF Montmillon Yannis CC Etupes U19
DNF Pegeot Ethan CC Etupes U19
DNF Oubrier Dorian Charvieu-Chavagneux IC Junior
DNF Mazzoleni Charles Corbas Lyon Metropole Juniors
DNF Communal Kylian EC Saint-Etienne Loire Junior
DNF Gauvin Mathis EC Saint-Etienne Loire Junior
DNF Gal Ryan Gepla-Watersley R&D Road Team
DNF Koster Bjorn Gepla-Watersley R&D Road Team
DNF Carminati Leo Grenoble Métropole Cyclisme 38 Junior
DNF Marcellini Milan Grenoble Métropole Cyclisme 38 Junior
DNF Moutier Elias Grenoble Métropole Cyclisme 38 Junior
DNF Drolon Mathis Lagny Pontcarré Cyclisme Junior
DNF Thiesson Alexis Lagny Pontcarré Cyclisme Junior
DNF Bacrot Gabriel Philippe Wagner Cycling U19
DNF Jay Timéo Philippe Wagner Cycling U19
DNF Paris Morgan Philippe Wagner Cycling U19
DNF Rouge Arthur Philippe Wagner Cycling U19
DNF David Alexis SCO Dijon-Team Material-velo.com U19
DNF Ducote Luan SCO Dijon-Team Material-velo.com U19
DNF Legros Thibault SCO Dijon-Team Material-velo.com U19
DNF Beurville Mathis UV Aube Junior
DNF Duret Hugo V.C.Villefranche Beaujolais Juniors
DNF Salon Gabriel V.C.Villefranche Beaujolais Juniors
DNF Drillaud Louis VC Annemasse Junior
DNF Mesnil Thibault VC Annemasse Junior
DNF Salvadori Axel VC Annemasse Junior
DNF Madona Corentin VC La Pomme Marseille U19
DNF Aubery Robin VC Saint-Antoine-la-Gavotte
DNF Aujogue Quentin VC Saint-Antoine-la-Gavotte
DNF Durand Dorian VC Saint-Antoine-la-Gavotte
DNF Ferry Clement VC Saint-Antoine-la-Gavotte
DNF Robbins Jacques VC Saint-Antoine-la-Gavotte

Information