4 Jours de Dunkerque - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Thijssen Gerben Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 20 04:20:53
2 Hofstetter Hugo Team Arkéa-Samsic 10 + 00
3 Manzin Lorrenzo TotalEnergies 5 + 00
4 Taminiaux Lionel Alpecin-Deceuninck + 00
5 Barbier Pierre B&B Hotels-KTM + 00
6 Aniolkowski Stanislaw Bingoal Pauwels Sauces WB + 00
7 Tesson Jason St Michel-Auber 93 + 00
8 Thomas Benjamin Cofidis + 00
9 Märkl Niklas Team DSM + 00
10 Stewart Jake Groupama-FDJ + 00
11 Simon Julien TotalEnergies + 00
12 Cardis Romain St Michel-Auber 93 + 00
13 Touzé Damien AG2R Citroën Team + 00
14 Lapeira Paul AG2R Citroën Team + 00
15 Gilbert Philippe Lotto Soudal + 00
16 Barthe Cyril B&B Hotels-KTM + 00
17 De Kleijn Arvid Human Powered Health + 00
18 Ladagnous Matthieu Groupama-FDJ + 00
19 Page Hugo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 00
20 Planckaert Baptiste Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 00
21 Pithie Laurence Groupama-FDJ + 00
22 Janse van Rensburg Reinardt Lotto Soudal + 00
23 Beullens Cédric Lotto Soudal + 00
24 Vermote Julien Alpecin-Deceuninck + 00
25 Fuentes Angel Burgos-BH + 00
26 Vermeulen Emiel GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 00
27 Pichon Laurent Team Arkéa-Samsic + 00
28 Vermeersch Gianni Alpecin-Deceuninck + 00
29 Naesen Oliver AG2R Citroën Team + 00
30 Welten Bram Groupama-FDJ + 00
31 Russo Clément Team Arkéa-Samsic + 00
32 Watson Sam Groupama-FDJ + 00
33 Sajnok Szymon Cofidis + 00
34 Sarreau Marc AG2R Citroën Team + 00
35 Warlop Jordi B&B Hotels-KTM + 00
36 Delettre Alexandre Cofidis + 00
37 Hennequin Paul Nice Métropole Côte d'Azur + 00
38 Schönberger Sebastian B&B Hotels-KTM + 00
39 Siskevicius Evaldas GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 00
40 Apers Ruben Sport Vlaanderen-Baloise + 00
41 Van Niekerk Morne St Michel-Auber 93 + 00
42 Côté Pier-André Human Powered Health + 00
43 Kron Andreas Lotto Soudal + 00
44 Van Hoecke Gijs AG2R Citroën Team + 00
45 Morin Emmanuel Team U Nantes Atlantique + 08
46 Van Moer Brent Lotto Soudal + 08
47 Vanhoof Ward Sport Vlaanderen-Baloise + 13
48 Leroux Samuel GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 13
49 Pelegrí Óscar Burgos-BH + 13
50 Noppe Christophe Team Arkéa-Samsic + 15
51 De Wilde Gilles Sport Vlaanderen-Baloise + 15
52 Delbove Joris St Michel-Auber 93 + 18
53 Gautier Cyril B&B Hotels-KTM + 18
54 Fretin Milan Sport Vlaanderen-Baloise + 18
55 Van Kessel Corne Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 18
56 Leveau Jérémy GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 18
57 Renard Alexis Cofidis + 18
58 Finé Eddy Cofidis + 18
59 Maurelet Flavien St Michel-Auber 93 + 18
60 Debusschere Jens B&B Hotels-KTM + 18
61 Couanon Jonathan Nice Métropole Côte d'Azur + 18
62 Claeys Dimitri Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 18
63 van Poppel Boy Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 18
64 Bodnar Maciej TotalEnergies + 18
65 Toumire Hugo Cofidis + 33
66 Soupe Geoffrey TotalEnergies + 51
67 Ledanois Kevin Team Arkéa-Samsic + 51
68 Orts Lloret Felipe Burgos-BH + 51
69 Rex Laurenz Bingoal Pauwels Sauces WB + 01:01
70 Terpstra Niki TotalEnergies + 01:28
71 Eekhoff Nils Team DSM + 01:28
72 Blouwe Louis Bingoal Pauwels Sauces WB + 01:28
73 Räim Mihkel Burgos-BH + 01:28
74 Bassett Stephen Human Powered Health + 01:28
75 Joyce Colin Human Powered Health + 01:28
76 Jegat Jordan Team U Nantes Atlantique + 02:02
77 Livyns Arjen Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:32
78 Carisey Clément GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 02:43
79 Robeet Ludovic Bingoal Pauwels Sauces WB + 02:50
80 Bastiaens Ayco Alpecin-Deceuninck + 02:55
81 Gogl Michael Alpecin-Deceuninck + 02:55
82 Riou Alan Team Arkéa-Samsic + 03:02
83 Jauregui Quentin B&B Hotels-KTM + 03:02
84 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur + 03:27
85 Colman Alex Sport Vlaanderen-Baloise + 03:33
86 Vahtra Norman GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 03:33
87 Lienhard Fabian Groupama-FDJ + 03:33
88 Delacroix Tristan Nice Métropole Côte d'Azur + 03:33
89 Raugel Antoine AG2R Citroën Team + 03:33
90 Debeaumarché Nicolas St Michel-Auber 93 + 03:35
91 Urruty Maxime Nice Métropole Côte d'Azur + 03:35
92 Molenaar Alex Burgos-BH + 05:55
93 Stannard Robert Alpecin-Deceuninck + 05:55
94 Goubert Jean Nice Métropole Côte d'Azur + 05:55
95 Leijnse Enzo Team DSM + 05:55
96 Le Turnier Mathias Team U Nantes Atlantique + 07:17
97 Danès Léo Team U Nantes Atlantique + 07:17
98 Richard Andrade Florian Team U Nantes Atlantique + 07:17
99 Guégan Maël Team U Nantes Atlantique + 07:17
100 De Maeght Dorian Bingoal Pauwels Sauces WB + 07:17
101 Barbero Carlos Lotto Soudal + 07:17
102 Ballerstedt Maurice Alpecin-Deceuninck + 10:22
103 Bol Jetse Burgos-BH + 13:01
DNF Wirtgen Tom Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF Krul Wessel Human Powered Health
DNF Rossetto Stéphane St Michel-Auber 93
DNF Poole Max Team DSM
DNF Welsford Sam Team DSM
DNF Richard Louis Team U Nantes Atlantique
DNF Sagan Juraj TotalEnergies
Pos Rider Team Time
1 Gilbert Philippe Lotto Soudal 25:00:26
2 Naesen Oliver AG2R Citroën Team + 04
3 Stewart Jake Groupama-FDJ + 05
4 Thomas Benjamin Cofidis + 10
5 Planckaert Baptiste Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 10
6 3 Hofstetter Hugo Team Arkéa-Samsic + 12
7 1 Manzin Lorrenzo TotalEnergies + 13
8 2 Simon Julien TotalEnergies + 14
9 2 Cardis Romain St Michel-Auber 93 + 16
10 Touzé Damien AG2R Citroën Team + 18
11 Barthe Cyril B&B Hotels-KTM + 18
12 Kron Andreas Lotto Soudal + 18
13 Vermeersch Gianni Alpecin-Deceuninck + 20
14 Page Hugo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 22
15 Schönberger Sebastian B&B Hotels-KTM + 22
16 1 Côté Pier-André Human Powered Health + 37
17 1 Pichon Laurent Team Arkéa-Samsic + 37
18 2 Leroux Samuel GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 41
19 Delettre Alexandre Cofidis + 43
20 Fuentes Angel Burgos-BH + 45
21 Beullens Cédric Lotto Soudal + 48
22 Warlop Jordi B&B Hotels-KTM + 48
23 Vermote Julien Alpecin-Deceuninck + 48
24 Delbove Joris St Michel-Auber 93 + 59
25 3 Ladagnous Matthieu Groupama-FDJ + 01:09
26 1 Vanhoof Ward Sport Vlaanderen-Baloise + 01:17
27 2 Watson Sam Groupama-FDJ + 01:17
28 2 Van Niekerk Morne St Michel-Auber 93 + 01:26
29 3 Toumire Hugo Cofidis + 01:37
30 2 Lapeira Paul AG2R Citroën Team + 01:43
31 3 Pithie Laurence Groupama-FDJ + 01:44
32 4 Apers Ruben Sport Vlaanderen-Baloise + 01:57
33 4 Claeys Dimitri Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 02:15
34 4 Leveau Jérémy GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 02:15
35 4 Finé Eddy Cofidis + 02:18
36 4 Van Moer Brent Lotto Soudal + 03:09
37 10 Carisey Clément GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 03:50
38 5 De Wilde Gilles Sport Vlaanderen-Baloise + 04:33
39 5 Renard Alexis Cofidis + 04:46
40 5 Gogl Michael Alpecin-Deceuninck + 04:49
41 10 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur + 05:09
42 9 Raugel Antoine AG2R Citroën Team + 05:17
43 3 Thijssen Gerben Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 05:28
44 1 Siskevicius Evaldas GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 05:37
45 2 Russo Clément Team Arkéa-Samsic + 05:45
46 2 Janse van Rensburg Reinardt Lotto Soudal + 05:47
47 4 Sarreau Marc AG2R Citroën Team + 05:48
48 5 Märkl Niklas Team DSM + 05:48
49 5 Van Hoecke Gijs AG2R Citroën Team + 05:48
50 1 Pelegrí Óscar Burgos-BH + 06:01
51 1 Gautier Cyril B&B Hotels-KTM + 06:06
52 3 Maurelet Flavien St Michel-Auber 93 + 06:28
53 4 Welten Bram Groupama-FDJ + 06:32
54 12 Jauregui Quentin B&B Hotels-KTM + 07:20
55 4 Rex Laurenz Bingoal Pauwels Sauces WB + 08:56
56 6 Delacroix Tristan Nice Métropole Côte d'Azur + 09:21
57 1 Robeet Ludovic Bingoal Pauwels Sauces WB + 09:55
58 6 Taminiaux Lionel Alpecin-Deceuninck + 10:04
59 3 Urruty Maxime Nice Métropole Côte d'Azur + 10:04
60 19 Stannard Robert Alpecin-Deceuninck + 10:11
61 4 Barbier Pierre B&B Hotels-KTM + 10:12
62 2 Terpstra Niki TotalEnergies + 10:37
63 2 Bassett Stephen Human Powered Health + 10:39
64 2 Blouwe Louis Bingoal Pauwels Sauces WB + 10:57
65 1 Fretin Milan Sport Vlaanderen-Baloise + 11:11
66 3 Livyns Arjen Bingoal Pauwels Sauces WB + 12:04
67 3 Aniolkowski Stanislaw Bingoal Pauwels Sauces WB + 12:16
68 1 Ledanois Kevin Team Arkéa-Samsic + 12:21
69 1 Joyce Colin Human Powered Health + 12:57
70 2 De Kleijn Arvid Human Powered Health + 13:00
71 6 Vermeulen Emiel GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 14:31
72 9 Tesson Jason St Michel-Auber 93 + 14:46
73 11 Couanon Jonathan Nice Métropole Côte d'Azur + 15:16
74 1 Eekhoff Nils Team DSM + 15:55
75 3 Räim Mihkel Burgos-BH + 15:59
76 5 Colman Alex Sport Vlaanderen-Baloise + 16:22
77 11 Sajnok Szymon Cofidis + 16:26
78 7 van Poppel Boy Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 16:27
79 10 Debusschere Jens B&B Hotels-KTM + 16:48
80 10 Van Kessel Corne Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 16:53
81 5 Soupe Geoffrey TotalEnergies + 17:12
82 6 Lienhard Fabian Groupama-FDJ + 17:59
83 Vahtra Norman GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 18:30
84 17 Guégan Maël Team U Nantes Atlantique + 18:31
85 2 Bastiaens Ayco Alpecin-Deceuninck + 19:17
86 8 Noppe Christophe Team Arkéa-Samsic + 19:32
87 4 Riou Alan Team Arkéa-Samsic + 19:38
88 7 Morin Emmanuel Team U Nantes Atlantique + 19:50
89 9 Goubert Jean Nice Métropole Côte d'Azur + 20:26
90 2 Debeaumarché Nicolas St Michel-Auber 93 + 20:31
91 9 Le Turnier Mathias Team U Nantes Atlantique + 22:05
92 7 Bodnar Maciej TotalEnergies + 22:29
93 5 Orts Lloret Felipe Burgos-BH + 22:34
94 8 Hennequin Paul Nice Métropole Côte d'Azur + 23:15
95 5 Jegat Jordan Team U Nantes Atlantique + 24:33
96 23 Bol Jetse Burgos-BH + 26:11
97 4 Molenaar Alex Burgos-BH + 28:36
98 5 Danès Léo Team U Nantes Atlantique + 30:42
99 5 Richard Andrade Florian Team U Nantes Atlantique + 30:52
100 5 Barbero Carlos Lotto Soudal + 31:01
101 5 De Maeght Dorian Bingoal Pauwels Sauces WB + 32:11
102 5 Leijnse Enzo Team DSM + 32:30
103 5 Ballerstedt Maurice Alpecin-Deceuninck + 44:11
Pos Rider Team Points
1 Tesson Jason St Michel-Auber 93 43
2 Thijssen Gerben Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 36
3 De Kleijn Arvid Human Powered Health 28
4 Taminiaux Lionel Alpecin-Deceuninck 25
5 Hofstetter Hugo Team Arkéa-Samsic 24
6 Gilbert Philippe Lotto Soudal 22
7 Manzin Lorrenzo TotalEnergies 21
8 Barbier Pierre B&B Hotels-KTM 20
9 Aniolkowski Stanislaw Bingoal Pauwels Sauces WB 20
10 Russo Clément Team Arkéa-Samsic 13
11 Vermeersch Gianni Alpecin-Deceuninck 12
12 Naesen Oliver AG2R Citroën Team 12
13 Simon Julien TotalEnergies 12
14 Siskevicius Evaldas GO Sport-Roubaix Lille Métropole 11
15 Stewart Jake Groupama-FDJ 11
16 Welten Bram Groupama-FDJ 11
17 Eekhoff Nils Team DSM 11
18 Renard Alexis Cofidis 10
19 Thomas Benjamin Cofidis 10
20 Leroux Samuel GO Sport-Roubaix Lille Métropole 9
21 Planckaert Baptiste Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 9
22 Delbove Joris St Michel-Auber 93 8
23 Colman Alex Sport Vlaanderen-Baloise 7
24 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur 6
25 Sarreau Marc AG2R Citroën Team 6
26 Delettre Alexandre Cofidis 5
27 Janse van Rensburg Reinardt Lotto Soudal 5
28 Fretin Milan Sport Vlaanderen-Baloise 4
29 Touzé Damien AG2R Citroën Team 4
30 Barthe Cyril B&B Hotels-KTM 4
31 Fuentes Angel Burgos-BH 3
32 Gogl Michael Alpecin-Deceuninck 3
33 Couanon Jonathan Nice Métropole Côte d'Azur 3
34 Watson Sam Groupama-FDJ 3
35 Robeet Ludovic Bingoal Pauwels Sauces WB 3
36 Blouwe Louis Bingoal Pauwels Sauces WB 3
37 Cardis Romain St Michel-Auber 93 2
38 Kron Andreas Lotto Soudal 2
39 Ladagnous Matthieu Groupama-FDJ 2
40 Märkl Niklas Team DSM 2
41 Stannard Robert Alpecin-Deceuninck 2
42 Lienhard Fabian Groupama-FDJ 2
43 Danès Léo Team U Nantes Atlantique 2
44 Pelegrí Óscar Burgos-BH 1
45 Räim Mihkel Burgos-BH 1

Information