FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
4 Jours de Dunkerque
UCI, Stage race, 14th -19th May 2019, France
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Canada
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Italy
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Romania
Spain
Teams
AG2R La Mondiale
Cofidis, Solutions Credits
Corendon - Circus
Delko-Marseille Provence
Euskadi Basque - Murias
Groupama - FDJ
Israel Cycling Academy
Lotto - Soudal
Natura4Ever-Roubaix
Roompot - Charles
Sport Vlaanderen - Baloise
St. Michel - Auber 93
Team Arkéa - Samsic
Team Jumbo-Visma
Total Direct Energie
Vital Concept-B&B Hotels
Wallonie Bruxelles
Wanty - Groupe Gobert
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Turgis
Anthony
1994
Total Direct Energie
25:38:17
02
De Gendt
Aimé
1994
Wanty - Groupe Gobert
+ 06
03
Barthe
Cyril
1996
Euskadi Basque - Murias
+ 47
04
Nõmmela
Aksel
1994
Wallonie Bruxelles
+ 52
05
Geniets
Kevin
1997
Groupama - FDJ
+ 01:13
06
Dewulf
Stan
1997
Lotto - Soudal
+ 01:17
07
Swift
Connor
1995
Team Arkéa - Samsic
+ 01:48
08
Allegaert
Piet
1995
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 02:00
09
Mertz
Remy
1995
Lotto - Soudal
+ 02:42
10
Van Poucke
Aaron
1998
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 03:07
11
Leroux
Samuel
1994
Natura4Ever-Roubaix
+ 04:30
12
Touzé
Damien
1996
Cofidis, Solutions Credits
+ 05:14
13
Leysen
Senne
1996
Roompot - Charles
+ 07:24
14
Idjouadiene
Pierre
1996
Natura4Ever-Roubaix
+ 11:39
15
Barbier
Pierre
1997
Natura4Ever-Roubaix
+ 15:08
16
Taminiaux
Lionel
1996
Wallonie Bruxelles
+ 18:31
17
van Schip
Jan-Willem
1994
Roompot - Charles
+ 21:41
18
Robeet
Ludovic
1994
Wallonie Bruxelles
+ 23:52
19
Eenkhoorn
Pascal
1997
Team Jumbo-Visma
+ 25:58
20
Welten
Bram
1997
Team Arkéa - Samsic
+ 29:50
21
Wouters
Enzo
1996
Lotto - Soudal
+ 30:42
22
Viejo
Daniel
1997
Euskadi Basque - Murias
+ 32:46
23
Sellier
Simon
1995
Total Direct Energie
+ 40:32
Information
4 Jours de Dunkerque
France
14th -19th May 2019
2.HC